Túra

Jesenná túlačka – Pezinská Baba

19. 11. 2007
Pezinská Baba. Horský prechod, známe turistické a lyžiarske stredisko, v mnohých asociuje tiež automobilové či motorkárske preteky. V zime raj lyžiarov a bežkárov, v lete... motorkárov a štvorkolkárov. To však nie je dôvod, prečo sa sem nevybrať s batohom na chrbte.

Triapolhodinová prechádzka je to pravé na slnečné jesenné víkendy (pre tých šťastnejších aj mimo víkendové dni). Ide o nenáročnú túru s jedným pomerne krátkym výšľapom do sedla Javorina a následne miernejším stúpaním na Čmeľok (709m.n.m.), ktorý je najvyšším bodom výletu. Zvyšok cesty stúpa len veľmi príjemne a pozvoľna alebo klesá (miestami aj trochu prudšie).

Najlepším východiskovým bodom je Pernek. Osvedčilo sa nám nechať auto pri kostole (smerom od Bratislavy je to prvá odbočka doľava za odbočkou na Kuchyňu) prípadne pri cintoríne. Tam už sme na žltej turistickej značke, po ktorej pôjdeme až do sedla Javorina. Chvíľu ešte ideme popri chatách, no čoskoro zájdeme do lesa a príjemným stúpaním prídeme po Staré bane, kde je aj turistický ukazovateľ. Najmä na jeseň je tento úsek cesty veľmi pekný. Stromy sfarbené dožlta, cesta zasypaná opadanými listami, v ideálnom prípade modré nebo. S trochou šťastia sa tu dajú nájsť celkom pekné huby a aj nejaké tie hríby (s dobrými očami a hubárskym atlasom sa túra časovo dokáže slušne predĺžiť).

Tesne pred ukazovateľom Staré bane preteká cez cestu potôčik. Z vlastnej skúsenosti odporúčam obísť ho z pravej strany (v prípade dostatočne vysokých a vodeodolných vibramov sa dá aj zľava, je to ale bahenný kúpeľ). Teraz už prichádzame k ukazovateľu. Nachádzame sa pri starých pyritových baniach. Na ceste, po ktorej sme doteraz išli, bola počas 1. svetovej vojny v roku 1917 postavená železnica práve k týmto baniam. Po ceste je možno vidieť starý lom, na začiatku studničku, odkiaľ lokomotíva čerpala vodu a neprehliadnuteľné sú tiež dva umelo vytvorené oblúky s mohutnými, zhruba 25 metrovými násypmi. Na konečnej bol veľký priestor pre manipuláciu. Surovina bola na vagóny sypaná zhora, z výšky cca 9 – 10 m, kde je dodnes zachovaný vstup do štôlne a haldy, ktoré vznikli pri ťažbe. Tým, ktorých táto železnička zaujala odporúčam navštíviť nasledujúce stránky: http://www.mineraly.sk/files/hist/100-200/167_banska_zeleznica_pernek.htm a http://www.geocities.com/rudoleska/doprava/zel/uz/bzpernek/.

Ukazovateľ nás od Starých baní nasmeruje doľava. Chvíľku sa ide popri potôčiku (prípadne po potôčiku, v závislosti od vodného stavu, v každom prípade sú vibramy výhodou), ktorý má skvelú hrdzavú farbu a s napadanými jesenne sfarbenými listami je veľmi fotogenický. Po chvíli odbočíme doprava a začína najstrmšie stúpanie. Pomerne nezáživné, až na občasné diviačatko, prípadne salamandra. Po chvíli sa chodník napojí na širšiu cestu. Ak sa chceme vyhnúť ďalšiemu šliapaniu na Čmeľok, môžeme sa po nej vydať doprava a takmer po vrstevnici sa dostaneme na druhú stranu Čmeľku. Na tejto ceste sú pekné výhľady, takže sa rozhodne oplatí aspoň raz si ju prejsť.

[ Tipy na túry, aktuality z hôr a iné zaujímavosti môžeš sledovať aj na našom FacebookuInstragrame ]

Tí, ktorým zopár (150) výškových metrov neprekáža, môžu veselo pokračovať ďalej po žltej turistickej značke, ktorá spomenutú cestu len prekrižuje a ešte stále stúpa až do sedla Javorina. Musím upozorniť, že v Podrobnom turistickom atlase Malé Karpaty od VKÚ Harmanec (1. vydanie z roku 2003) je tento úsek zakreslený nepresne (a na prelome štyroch strán). V každom prípade nás ale žltá značka vcelku spoľahlivo zavedie na sedlo Javorina (620m.n.m.), kde sa napojíme na červenú Štefánikovu magistrálu.

Samozrejme, tu treba rátať s väčšou premávkou než doposiaľ, a to najmä čo sa motoriek, štvorkoliek a bicyklov týka. Ak začne niečo podozrivo burácať, je lepšie utekať kade ľahšie, kríky a jarky nevynímajúc, keďže motorizovaní „spoluturisti“ majú väčšinou viac koní, než rozumu. S trochou šťastia pomerne rovnomerne vystúpame až na Čmeľok, kde sa dá pred vetrom príjemne schovať za vojenský vysielač, prezliecť mokré tričká, dotankovať tekutiny a trošku odpočinúť na slniečku.

Odpočinutí, natankovaní a vyhriati sa môžeme pustiť ďalej pomerne strmým klesaním čiastočne cez les a čiastočne cez výrub. Zhruba v polovici sa napojí cesta obchádzajúca Čmeľok, ktorú som spomínala už skôr. Po najstrmšom padáku sa celkom oplatí obzrieť sa – „stupák“ vzbudzuje rešpekt. Potom už nasleduje pohodová cestička až do sedla Pezinská Baba (527m.n.m.). Pri prechádzaní cez cestu si treba dávať pozor na frčiacich motoristov, ktorí si zo 70tky veľa nerobia. Po úspešnom prekonaní cesty čaká na druhej strane bufet s pivkom, kofolou, čajíkom s rumom (a rumom s čajíkom) a podobnými nutnosťami na doplnenie zásob.

Po takmer povinnej zastávke ďalej pokračujeme po modrej značke, ktorá vchádza do zdanlivej húštiny a postupne celkom strmo klesá lesom. Počas zostupu nie je núdza o fotogenické zábery, hlavne keď pomaly zapadajúce slnko presvitá pomedzi jesenne farebné listy. Tu už to ale väčšinou chce aj statív, pretože v lese je dosť tma. Strmé klesanie končí pri chatách, kde chodník vyúsťuje na širšiu cestu. Na jeseň sa tu dá stráviť dosť veľa času zbieraním jedlých gaštanov, ktoré okrem pichania zbierajúcich aj zákerne triafajú do hlavy. My sme už zbieraciu techniku zdokonalili, no nováčikom odporúčam buď hrubé rukavice, alebo hrošiu kožu.

Keď sa už slnko začne povážlivo skláňať alebo prsty podozrivo pichať, prípadne omŕzať, stačí sa vrátiť na modrú turistickú značku a popri potôčiku pokračovať až na hlavnú cestu. Tu začína najhorší, i keď pomerne krátky úsek cesty, o ktorú sa treba deliť s autami a motorkármi. Preto je dobré pridať do kroku a po chvíľke sa nám zjavia prvé pernecké domy a spolu s nimi aj chodník. Popri hlavnej ceste prejdeme takmer celou dedinou (chodník je miestami len na jednej alebo druhej strane cesty, takže je táto etapa ozvláštnená občasným prechádzaním cez cestu) až po už známu križovatku vedúcu ku kostolu. Všetci dúfame, že si tam nájdeme auto. Ak aj túto časť úspešne zvládneme, sme v cieli.

Podľa mapy by sme mali doraziť za 3,5 hodiny, samozrejme bez hubárskych, občerstvovacích, gaštanových a iných zastávok, no nám sa to zatiaľ vždy podarilo rýchlejšie. V nohách máme asi 14,3 kilometra a vystúpali sme 431 výškových metrov.

Teraz už len doma upiecť vlastnoručne nazbierané gaštany, pochutnať si na hubách a poobdivovať "fotečky".

Fórum 9 príspevkov
Jesenná túlačka – Pezinská Baba 24/11/07 18:43 9 príspevkov
Najnovšie články autora
 
Test Turistika (takmer) naboso Trend chodenia naboso alebo aspoň maximálneho priblíženia sa k tomuto pocitu si najmä v posledných rokoch získava čoraz viac priaznivcov. Ľahučké pohodlné topánky, ktoré poskytujú nohám okrem ochrany len slobodu, sa čoraz častejšie stávajú vynikajúcimi spoločníkmi na jednoduchých výletoch, no aj náročnejších túrach či ultratrailoch. Aj vďaka nim možno prírodu precítiť skutočne všetkými zmyslami a vychutnať si ju úplne naplno. 22/07/20 Jitka Švarcová Obutie
Túra Zo Soriškej planiny na vrch Možic Sedíme pod pancierovým pozorovacím zvonom, Lucia aj so svojimi miniatúrnymi kamzíkmi šplhá po strmej lúke a celé Júlske Alpy aj s jazerom Bohinj máme ako na dlani. Sme ohromení a prekvapení, že nenápadne vyzerajúce vrcholky, ktoré nás na mape zaujali predovšetkým lúkami, ponúkajú tak strhujúce výhľady doplnené o štipku vojenskej histórie. Na rozdiel od neďalekého Vogla sme si tu však nemuseli pomôcť lanovkou, ktorá malým deťom veľmi nesvedčí, a výlet si tak mohla naplno užiť aj 17-mesačná Lucia. 29/05/20 Jitka Švarcová Svet
Túra Na Lysú horu s 2,5-ročným dieťaťom Na niektoré miesta sa vraciame radi. Dvakrát, trikrát, na bicykli, na lyžiach či pešo, vždy nás očaria a vždy sa tam cítime dobre. Moravsko-sliezske Beskydy sú jedným z nich. Kraj drsný, no krásny, s jedinečnou atmosférou a romantickými zákutiami, z ktorých dýcha minulosť. Na čarovný kút sveta už od pradávna z výšky dohliada majestátna Lysá hora. Dnes je veľkým lákadlom, ktorému sme neodolali ani my, no tentokrát sme si namiesto lyží či bicykla so sebou zobrali svoju 2,5-ročnú parťáčku Luciu. 22/05/20 Jitka Švarcová Západné Beskydy, Česko
Najnovšie články na titulke
 
Túra Na Čachtický hrad a Veľký Plešivec s deťmi Po minulotýždňových doslova monzúnových dažďoch tento víkend opäť nesľubuje ideálne počasie na turistiku. No aj naši dvaja turisti vedia, že neexistuje zlé počasie, iba zle vybavený turista. S týmto heslom v sobotu ráno chalani mudrujú nad mapou hradov západného Slovenska. Nedosiahnutých cieľov je v nej ešte veľa. Máme záujem o miesta, kde nestretneme veľa ľudí. No okrem hradu by sme sa radi pekne prešli, predýchali pľúca, čo je v "rúškovej" dobe veľmi potrebné. S maminou si balia batohy a ja sa s radosťou pripájam. dnes Daniela Mäkká Malé Karpaty
Cyklotúra Z Duklianskeho priesmyku na Devín na bicykloch 4 Krátka správa z dlhej trasy alebo dlhá správa z krátkej trasy... Posledný zo série štyroch článkov o cyklistickom prechode z Duklianskeho priesmyku na hrad Devín, ktorý je voľne inšpirovaný Cestou hrdinov SNP. V tejto časti prechádzame z Turčianskych Teplíc na hrad Devín. dnes Miloš Hajdin Biele Karpaty, Malé Karpaty, +
Podcast S Mariánom Jasíkom o ochrane biodiverzity v slovenskej prírode Okrem bezzásahu, ktorý je prospešný v lesoch, sú v ochrane prírody potrebné aj aktívne zásahy. Prečo ich robíme, kde sú nutné a ako prispievajú k zachovaniu biodiverzity, sme sa rozprávali v 20. dieli HIKING podcastu s Mariánom Jasíkom. včera Soňa Mäkká Rozhovory

 
 
 
Verzia pre tlač
 • text  fakty  fotky  
Vriace fórum RSS vriaceho fóra
Jesenná túlačka – Pezinská Baba 24/11/07 18:43 9 príspevkov
Fakty
 • Pohoria
  • Malé Karpaty
 • Počet dní
  • 0,5
 • Nadmorská výška
  • max: 709 m n. m.
  • min: 278 m n. m.
 • Prevýšenia
  • stúpanie: 431 m
  • klesanie: 431 m
 • Vzdialenosť
  • 14,3 km
 • Náročnosť
  • 2
 • Ročné obdobie
  • jeseň
 • Dátum túry
  • 01.10.2007
 • Štart trasy
  • šírka: 48.36702 ° SŠ
   dĺžka: 17.14547 ° VD
   » Mapa
 • Koniec trasy
  • šírka: 48.36702 ° SŠ
   dĺžka: 17.14547 ° VD
   » Mapa
 • Nocovanie
  • doma
 • Voda
  • (aj pivko) na Pezinskej Babe
 • SHOCart mapy
 • Doprava
  • Auto, autobus
Login prihlás sa alebo registruj
zapamätaťVytvorením používateľského konta súhlasíte s podmienkami použitia HIKING.SK, ktorých súčasťou sú aj informácie o spracovaní osobných údajov.
Oficiálni partneri
Partneri
1.4 (0.67)