Pevnosť Königstein (autorka foto: Jana Hrehová)
Túra

Stolové hory v Saskom Švajčiarsku

24. 11. 2020
V septembri sme sa vybrali do neďalekého Nemecka. Cieľom nášho trojdňového putovania bola bývalá vojenská pevnosť tesne za hranicami Česka. Terén bol nenáročný, zaujímavostí mnoho, doprava vlaková, lodná a pešia.

Trasa

Liberec – Kurort Rathen – Bastei – Königstein – Bad Schandau – Liberec

Nasadáme na vlak a smerujeme za hranice Čiech, avšak dlhá cesta to nie je. Len 15 kilometrov za hranicami sa nachádza pevnosť Königstein, ktorá sa radí medzi najväčšie pevnosti v Európe. Predtým si však ideme pozrieť iné krásy Saského Švajčiarska (Sächsische Schweiz).

Vyhliadková plošina Bastei

Vlak zastavuje v Kurort Rathen a presadáme na loď, ktorou sa plavíme na druhú stranu rieky Labe. Smerujeme k vyhliadkovej plošine Bastei. V prírode sa vieme lepšie orientovať ako v meste, už sa nám to potvrdilo niekoľkokrát. A v Kurort Rathen sa nám to stalo znova. Pokiaľ má niekto podobné skúsenosti, v mestečku zbystrite svoje zmysly. Nám sa v ňom podarilo párkrát zle odbočiť. Veľkým oblúkom sme však prišli, kam sme mali namierené - k mostu Basteibrücke.

Musím povedať, že je to turisticky veľmi obľúbené miesto. Na môj vkus tam ale bolo až príliš veľa ľudí. Avšak je potrebné k tomu dodať, že v roku 1851 to bola prvá stavba v Európe, ktorá bola určená práve pre turistov. Takže sa niet čomu diviť, že je stále vyhľadávanou atrakciou. My sme radšej išli mimo turisticky vychytených trás a vyplatilo sa. Ľudí ubudlo na minimum, našli sme aj miesta s trochou divočiny. Pieskovcové skalné útvary sú roztrúsené okolo Labe ako huby po daždi, keď sme si obzreli rôzne skalné miesta a vyhliadky, vybrali sme sa späť na druhú stranu Labe.

[ Tipy na túry, aktuality z hôr a iné zaujímavosti môžeš sledovať aj na našom FacebookuInstragrame ]

Noc pod skalným previsom

Blízko stolovej hory Raveinstein sme pod skalným previsom prespali prvú noc. Po čiernej značke sme sa ráno vybrali cez Raveinstein. Výhľady na okolitú krajinu boli krásne. Po obdivovaní skalného mesta sme ďalej pokračovali žltou cez Weißig ku Königsteinu. Hodinová prechádzka pokojným tempom rovinatou krajinou nás veľmi nevyčerpala. No aj tak sme si pod pevnosťou dali ešte čajový "dýchánek". Predsa sa nebudeme náhliť. Carpe diem.

Po čajovej sieste sme sa vybrali k nášmu cieľu. Problém nastal, keď sme sa dozvedeli, že posledný vstup bol pred dvadsiatimi minútami a teraz už nevpúšťajú ľudí dovnútra. Trochu nám klesla nálada, ale rýchlo sme to hodili za hlavu. Obzerali sme pevnosť už len zvonku. Stráž v pevnosti určite spozornela, keď sme okolo celého objektu obiehali a obzerali si všetky múry, cesty a možné vstupy. Avšak nikto nás nezastavil a vybrali sme sa hľadať naše odpočinkové miesto.

Očarujúci výhľad

Od pevnosti sme išli k mestu Königstein a odtiaľ sme pokračovali smerom na Pfaffendorf. Zapadajúce slnko nás povzbudzovalo a vytváralo nám krásne farebné scény. Z Königsteinu sa dá dostať k turistickému oddychovému prístrešku po zelenej. Ráno sme ostali práve tam, všetko bolo zahalené do hmly. Vybalili sme si bohaté raňajky a hmla začala opadávať. Pred nami začala pomaly vystupovať pevnosť. To ráno stálo za všetko. Uchvátení krásou sme nedbali na čas, a kým sa všetka hmla nerozplynula, kochali sme sa výhľadmi. Do mesta sme zbehli zelenou a nasadli sme na vlak.

Zhrnutie

Celkovo výlet nebol náročný, len na skalách je potrebné zbystriť zmysly a byť opatrný. Inak to bola pohodová prechádzka s jednotlivými výstupmi na skaly. Pokiaľ niekto plánuje navštíviť pevnosť Königstein, odporúčam dopredu si zistiť otváracie hodiny a čas posledných vstupov.

Plavba cez rieku stála jedno euro a pre mňa to bolo príjemné ozvláštnenie cesty. Pokiaľ má niekto rád lodnú dopravu, tak je možnosť plavby z Dečína do Kurort Rathen. My sme sa to dozvedeli neskoro, tak sme to nevyužili.

Nemecká časť Saského Švajčiarska (Sächsische Schweiz) je rovnako zaujímavá ako česká. Z fotiek na železničnej stanici v Bad Schandau som usúdila, že nabudúce by sa oplatilo ísť pozrieť práve časť z Bad Schandau smerom k českej hranici. Je to tam popretkávané turistickými chodníkmi, takže na výber je toho naozaj veľa.

Autori fotografií: Jana a Pavol Hrehovci

Fórum 3 príspevky
Stolové hory v Saskom Švajčiarsku 03/12/20 10:57 3 príspevky
Najnovšie články autora
 
Túra Stolové hory v Saskom Švajčiarsku V septembri sme sa vybrali do neďalekého Nemecka. Cieľom nášho trojdňového putovania bola bývalá vojenská pevnosť tesne za hranicami Česka. Terén bol nenáročný, zaujímavostí mnoho, doprava vlaková, lodná a pešia. 24/11/20 Jana Hrehová Svet
Túra Skalný hrad Sloup a Modlivý důl Keď som videla prvýkrát na fotke Modlivý důl, povedala som si, že tam musíme ísť. Začiatkom mája sa nám to podarilo. Spojili sme to s obhliadkou sklárskeho mesta Nový Bor, skalného hradu Sloup, prešli sme skalnatým údolím až k tajomnému lesnému sakrálnemu miestu. 01/10/20 Jana Hrehová Svet
Túra Lesné kúpalisko v Liberci Liberec a jeho okolie ponúka mnoho zaujímavostí. Avšak pokiaľ máte bábätko, ktoré si ešte len hovie v kočíku, tak sa z pohľadu turistu možnosti scvrkávajú. Avšak predsa sa tam niečo nájde. Lesné kúpalisko uprostred lesa v Lidových sadoch je ideálne miesto pre návštevníkov zblízka aj z ďaleka s malými deťmi aj s bábätkami v mestských kočíkoch. 10/09/20 Jana Hrehová Svet
Najnovšie články na titulke
 
Útulňa Polianka Napriek značnej rozlohe Volovských vrchov sa dajú turistické chaty v pohorí spočítať na prstoch jednej ruky. Ani jednoduchých útulní pre tulákov tu veľa nenájdete. Do rodiny turistických útulkov v roku 2020 pribudla vzorne postavená útulňa Polianka, ktorú postavili Gelnické lesy. dnes Tomáš Trstenský Volovské vrchy
Túra Malá Svišťovka, Skalnaté pleso a Zamkovského chata v zime Počas zimnej sezónnej uzávery vo Vysokých Tatrách sú v kurze najmä horské chaty či vodopád Skok, no veľmi pekné výhľady ponúka menej frekventovaná trasa cez sedlo Malej Svišťovky. Na prechod si treba vyhradiť dostatok času, zaberie celý krátky zimný deň, ak teda nechcete v polovici túry použiť na zostup lanovku. Jedným z lákadiel pre deti môže byť aj to, že počas nej vystriedate všetky štyri farby značených trás. včera Soňa Mäkká Vysoké a Belianske Tatry
Recenzia Devold Expedition Zip Neck – zimné merino Merino rolák s vysokou gramážou môže slúžiť ako prvá alebo druhá vrstva. Vhodný je najmä do nízkych teplôt, keď sa treba poriadne nacibuľovať. Dobre poslúži aj v slnečné bezveterné zimné dni, keď naň nemusíte dať nič ďalšie, prípadne len neprefúkavú vestu. 13/01/21 Ľubomír Mäkký Oblečenie

 
 
 
Verzia pre tlač
 • text  fakty  fotky  
Vriace fórum RSS vriaceho fóra
Stolové hory v Saskom Švajčiarsku 03/12/20 10:57 3 príspevky
Fakty
 • Pohoria
  • Nemecko: Saské Švajčiarsko (Sächsische Schweiz)

 • Počet dní
  • 3

 • Trasa
 • Nadmorská výška
  • max: 363 m n. m.

  • min: 100 m n. m.

 • Prevýšenia
  • stúpanie: 1189 m

  • klesanie: 1192 m

 • Vzdialenosť
  • 28 km

 • Náročnosť
  • 2

 • Ročné obdobie
  • jeseň

 • Dátum túry
  • 15.09.2017

 • Štart trasy
  • šírka: 50.95664 ° SŠ
   dĺžka: 14.07603 ° VD
   » Mapa

 • Koniec trasy
  • šírka: 50.91938 ° SŠ
   dĺžka: 14.07878 ° VD
   » Mapa

 • Nocovanie
  • bivak v prírode

 • Voda
  • kupovaná v obchode (plastové fľaše sú zálohované)

 • Doprava
  • Kurort Rathen (vlak, loď), Bad Schandau (vlak)

Login prihlás sa alebo registruj
zapamätaťVytvorením používateľského konta súhlasíte s podmienkami použitia HIKING.SK, ktorých súčasťou sú aj informácie o spracovaní osobných údajov.
Oficiálni partneri
Partneri
0.56 (0.29)