Búda

Zrub Kanape pod Úplazíkom

08.02.08
Drevorubačský zrub pod hlavným hrebeňom Nízkych Tatier, ktorý môže v núdzi poslúžiť ako turistická útulňa. Nachádza sa na modrej značke, vedúcej z Pohorelej k útulni pod Andrejcovou na slnečnom, záveternom mieste na okraji lúčky pod lesom, priamo na južnom okraji hranice Národného parku Nízke Tatry.

Viacdňový prechod nízkotatranského hrebeňa je veľmi obľúbenou túrou a preto sa najmä v letnom období môže stať, že kapacita útulne Andrejcová nebude stačiť. Ak vás v takom prípade vrtochy počasia prinútia hľadať inú strechu nad hlavou, môžte sa poponáhľať po hrebeni do koliby v Ždiarskom sedle. Druhou možnosťou je z hrebeňa zbehnúť po modrej pod smerovník Pod Úplazíkom, kde vás prichýli priestranný zrub.

Poloha a prístup

Chatka je postavená na slnečnom, záveternom mieste na okraji lúčky pod lesom, priamo na južnom okraji hranice Národného parku Nízke Tatry. Križuje sa tu lesná cesta s chodníkom, ktorým vedie modro značená turistická trasa z Pohorelej do rázcestia pod Andrejcovou.

Polhodinová zostupová trasa od Andrejcovej vedie traverzom kopca po rázcestník Pod Úplazíkom a odtiaľ nasleduje jedno krátke strmšie klesanie stále po modrej až na lúčku pod les. Zrub budete mať po ľavej ruke. Návrat na hrebeň k Andrejcovej (225 výškových metrov) sa dá zvládnuť do trištvrte hodiny aj s väčším nákladom. Pár pováľaných smrekov po ceste je možné pohodlne obísť. Pozor, spojka traverzujúca hrebeň z Úplazíka na východ do Žiarskeho sedla už nie je vyznačená ani na jednej strane.
Od konca obce Pohorelá trvá výstup ku chatke tiež okolo hodiny, možno trochu dlhšie.

Objekt

Celodrevená staršia prízemná stavba má obdĺžnikový pôdorys s rozmermi zhruba 3 x 4 metre. Obvodové steny z nahrubo otesaných klád nie sú nijako izolované, čiastočne ich však chráni hlboko spustená sedlová strecha a najmä poloha chatky v závetrí. Strecha pokrytá starým dreveným šindľom však môže zatekať. Viditeľné diery v nej ale nie sú, až na prekrytý otvor na odvádzanie dymu.

Vstupuje sa cez zvnútra uzatvárateľné dvere, zakryté vystúpeným štítom. Vedľa dverí sú zvonka osadené dve police. Jednopriestorové vnútro chatky bez podkrovia je strohé – nič, až na tri úzke lavice po krajoch a ohnisko v strede na udupanej hlinenej podlahe. Na prinesených podložkách sa tu vyspí odhadom 4 až 6 osôb, plus jeden v štíte nad dverami. Nesmie sa ale veľmi prehadzovať, priestor hore je úzky a komfort znižujú aj špáry medzi latami v štíte.

Pred chatkou je k dispozícií druhé ohnisko s primitívnym sedením. V čase mojej návštevy tu nebolo pripravené žiadne drevo, ale ani odpadky.

Najbližší prameň sa nachádza zrejme pri útulni pod Andrejcovou, Pohorelský medokýš je dolu nad dedinou. Na žiadny iný v blízkosti zrubu som nenatrafil.

Fórum 2 príspevky
Zrub Kanape pod Úplazíkom 23/01/12 16:34 2 príspevky
Najnovšie články autora
 
Prístrešok Pozorovateľňa vtáctva Duna Počas leta 2016 sa objavila na brehu Dunaja pri zdrži Hrušov zvláštna stavba. Jej oblé tvary podobné vtáčiemu krídlu priťahujú pohľady všetkých cyklistov a korčuliarov na hrádzi. Kto podíde bližšie, dozvie sa z plagátov na jej stenách, že ide o netypickú, dizajnovú pozorovateľňu vodného a sťahovavého vtáctva. Je výsledkom bilaterálneho projektu Fakulty architektúry STU v Bratislave v spolupráci s Bergen School of Architecture, ktorého súčasťou boli aj workshopy, kde návrh pozorovateľne postupne vznikal. Napohľad útla a útulná stavba poskytuje nielen výhľad zo strešnej obliny, ale aj prístrešie, tieň a pohodlie na oddych či opaľovanie s výhľadom na riečne ostrovy plné života. 08/10/16 Matúš Morong Podunajsko
Predstavenie Panorámy do vrecka – aplikácia PeakFinder Earth Konečne je to tu. Jeseň upratuje v plnom chvate. Novembrové severáky zhadzujú posledné lístie zo stromov, vzduch sa mrazivo vyčistil a hmyz kape v celých húfoch. Výhľady sa zrazu rozšírili z najbližších zaparených grúňov cez pol Slovenska. O chvíľu príde zima a Hiking galériu opäť zaplníme fotkami bielych Tatier zo vzdialených pahorkov a Fatier. Ideálny čas na... áno, na túru! A ešte na predstavenie jednej mobilnej aplikácie, ktorú si zapínam čoraz častejšie. PeakFinder (Hľadač vrcholov) razom spraví experta na panorámy aj z "nevedka", pre ktorého je Inovec len syr a pletie si Veľkú s Malou. 11/11/15 Matúš Morong Navigácia
Recenzia Prabos Tundra GTX Značku Prabos som mal donedávna podvedome spätú len s ponukou ARMY-shopov a výstrojom silových zložiek. Až nedávno publikovaný PR článok upriamil moju pozornosť na produktový rad Prabos Profi, v ktorom firma ponúka pestrú paletu trekingových topánok. Nálepka Made in Czech Republic ma prinútila pohľadať aj nejaké ohlasy na webe. Zisťujem tak, že domáci výrobca má svoju históriu a fanúšikov aj medzi turistami. Ponuku na vyskúšanie páru s označením Tundra GTX som nemohol odmietnuť. 06/05/15 Matúš Morong Obutie
Najnovšie články na titulke
 
Túra Okolo Omšenia cez Baské, Homôľku a Bartošovicu Bez mučenia sa priznám, že Strážovské vrchy sú pre mňa takmer nedotknutým terénom. Lezenie pri Omšenskej Babe a silvestrovský pobyt v Chvojnici sa odohrali ešte hlboko v minulom tisícročí. Už ani neviem, prečo som sa začal ňúrať v mape práve okolo Omšenia – vrchy, výhľady, pramene, prístrešky – každopádne sa mi zrodil v hlave hrubý koncept. Najprv som mal ísť sám, ale potom sa Monike podarilo odtrhnúť sa od povinností, a tak sme mohli vyraziť v kompletnej zostave aj s Hugom a Čili. dnes Pavol Timko Strážovské vrchy
Túra Mních z Martinčeka Liptov je plný skvelých miest ako stvorených pre výlet. Napriek tomu sa vám môže hodiť aj tento môj tip, vhodný najmä pre rodiny s deťmi. Vyberieme sa totiž na krátku prechádzku na vŕšok Mních, týčiaci sa rovno nad Ružomberkom. Výhľady sú zaručené. včera Andrea Morongová Veľká Fatra a Choč
Túra Tiesňava Prieboj a Peňažná z Ihráča Vždy ma poteší, keď domáci poznajú svoje okolie, zaujímavé lokality v ňom, keď vedia ich históriu a hlavne, keď si uvedomujú jej krásu a význam. Nie je to vždy tak. Veď z nejednej pamiatky sa už stalo smetisko alebo bola zničená kvôli vlastnému sebeckému prospechu. Taktiež ma teší, keď si tieto vedomosti nenechajú len pre seba, ale pamiatku sprístupnia, hoci aj miestnym značením, a tak umožnia, aby aj iní ľudia mohli obdivovať jej krásu a oceniť jej hodnotu. včera Danka Tomášiková Kremnické vrchy

 
 
 
Verzia pre tlač
 • text  fakty  fotky  
Vriace fórum RSS vriaceho fóra
Zrub Kanape pod Úplazíkom 23/01/12 16:34 2 príspevky
Fakty
 • Poloha
  • Bezprostredne pri modro značenej trase z Pohorelej k útulni pod Andrejcovou, vzdialená asi polhodinu zostupu z hrebeňa.
 • Nadmorská výška
  • 1195 m n. m.
 • GPS súradnice
  • šírka: 48.889233 ° SŠ
   dĺžka: 20.028467 ° VD
   » Mapa
 • Nocľah
  • 5 až 7 osôb s vlastným spacákom a podložkou
 • Prevádzka
  • celoročná
 • Voda
  • Andrejcová, Pohorelský medokýš
 • Cena
  • -
 • Kontakt
  • -
 • Spojenie
  • Bus a vlak v Pohorelej
 • Dalšie info
  • Ohnisko so sedením pred chatkou
Login prihlás sa alebo registruj
zapamätaťVytvorením používateľského konta súhlasíte s podmienkami použitia HIKING.SK, ktorých súčasťou sú aj informácie o spracovaní osobných údajov.
Oficiálni partneri
Partneri
0.75 (0.2)