Test

Topánky Kayland Apex Rock

16.01.08
Technická topánka do vyšších nadmorských výšok, určená pre náročný treking, VHT, ľahšie horolezectvo a nepochybne zvládne aj nejaké tie ľady. Popri tom je však veľmi ľahká a až prekvapivo pohodlná. Taliansky výrobca do nej vložil množstvo vychytávok, ktoré prispievajú k celkovo pozitívnemu dojmu. Nasledujúce riadky sú úvodom k dlhodobejšiemu testu. Článok bude pravidelne aktualizovaný o nové poznatky.

Materiály, tvar a vyhotovenie

Zvršok topánok je vyhotovený z kombinácie mikrovlákna, semišovej kože a ultraodolného nylonu. Materiály sú všemožne kombinované tak, aby bola topánka správne pevná aj odolná voči oderu, ale zároveň aby bola hmotnosť čo najnižšia. Tento princíp má však aj svoju tienistú stránku – veľké množstvo švov a teda potenciálne problémy z toho plynúce. Ortodoxného švového minimalistu preto Apex Rock pravdepodobne neosloví. Ostatní ocenia skutočne nízku hmotnosť. Navyše väčšina švov je zdvojená, čo riziko problémov znižuje.

Garantom nepremokavosti je mikroporézna membrána eVent, ktorá je svojimi vlastnosťami minimálne porovnateľná s GoreTex-om. V tomto type topánky je membrána veľmi dôležitá, keďže množstvo šovov nepremokavosti samotného zvršku nepridáva. Medzi zvrškom a membránou je výstielka zabezpečujúca komfort nosenia, jej hrúbka je rôzna – najviac je v oblasti členka, najmenej v špici.

Vnútorný tvar topánky, daný kopytom A5, veľmi dobre sadne na nohu. Pevne obopne najmä členok a tak dobre zaistí pätu proti pohybu, ktorý by mohol spôsobiť otlaky alebo zhoršiť kontrolu pri lezení. Pevnosť je dobre nastaviteľná pomocou šnurovacieho systému Contact, ako aj variabilnej fixácie členka A.L.S. (Ankle Lock System). Šnurovací systém funguje veľmi hladko a kladie len minimálny odpor, čo príjemne uľahčuje manipuláciu. V strednej časti sú čeľusťovité uzamykacie prvky, ktoré umožňujú nastaviť odlišnú pevnosť hornej a dolnej časti šnurovania. Držia veľmi pevne, pohyblivá časť sa doslova zahryzne do šnúrky – otázka znie, koľko šnúrka vydrží. Predposlený háčik šnurovania je zaujímavý tým, že je pripevnený k plastovému prvku, ktorý obopína nohu tesne nad členkom – ide o spomínanú fixáciu členka (A.L.S.), ktorej intenzitu možno regulovať šnurovaním.

Podrážka sendvičovej konštrukcie sa skladá z troch častí – vnútornej, strednej a vonkajšej. Vnútornú tvorí vložka z karbónových vlákien E.C.T. Rock, ktorá je veľmi tvrdá po celej svojej dĺžke s výnimkou časti špice. Preto je možné topánku ohýbať iba veľmi mierne vpredu, inak je úplne tvrdá. Stredná časť podrážky je z mikroporézneho materiálu, ktorý tlmí nárazy. V oblasti päty je špeciálna plastová vanička, vystužená karbónovým vlánkom, ktorá okrem spevnenia topánky v tejto časti slúži aj na zadné uchytenie poloautomatických mačiek. Vonkajšiu časť podrážky tvorí VIBRAM, model Mulaz. Keďže je topánka veľmi tvrdá, podrážka je tvarovaná do "vaničky", aby bola možná pohodlná chôdza – navyše špica je ešte viac klenutá dohora, aby sa ľahšie šliapalo do kopca.

Topánka je po viac než polovici svojho obvodu lemovaná vysokým pásom ochrannej gumy. Netreba sa tak báť poškodenia špice od plastového úchytu mačiek, alebo okopania pri pohybe na skalách alebo v suti. Zadnú časť obvodu chráni už spominaná plastová vanička.

Prvé dojmy z nosenia

Topánky mi veľmi dobre sadli na nohu a ani na prvej akcii sa neprejavil neduh nových bôt. Žiadne odieranie, všetko sadlo tak, ako treba a nemal som vôbec pocit, že by bolo treba Apex Rock rozchádzať. Odlišnú skúsenosť mám napr. s LaSportiva Trango, ktoré ma prvých niekoľko túr poriadne odreli na päte. K pohodliu veľmi sprispieva variabilita šnurovania a bohato polstrovaná oblasť členka, ako aj dobre tvarovaný a polstrovaný jazyk.

Vďaka veľmi tvrdej konštrukcii takmer vôbec necítiť kamene pod nohami. Kontrola topánok je veľmi dobrá a stúpa so silnejším zašnurovaním. To je však namieste skôr pri prekonávaní náročnejšieho terénu, počas nástupov je vhodnejšie trochu uvoľniť, nech si nohy oddýchnu. Miernou nepríjemnosťou je, že sypký sneh sa pri teplotách mierne pod nulou nabaľuje na podrážku, čo je pravdepodobne spôsobené jej takmer úplnou neohybnosťou. Tento problém nenastáva, ak je sneh tvrdší, teplota je nižšia, alebo naopak, keď je odmäk. Tvrdosť podrážky som veľmi ocenil pri stúpaní vo firne – nakopávanie je v pohode, prsty sa špice zvnútra nedotýkajú. Rovnako zostupy boli veľmi pohodlné.

Príjmné je aj použitie poloautomatických mačiek. Najmä keď je ich treba dávať častejšie dole a opäť obúvať. Taktiež držia pevnejšie ako univerzálne a tak sa dá aj čo-to v ľade vyliezť.

Dobrý výkon topánky podali počas celodenného pochodu v hlbokom topiacom sa snehu – vôbec nepremokli – na čo samozrejme, ako nové nemali ani nárok. Jediný terén, ktorý Apex Rock nezvláda príliš dobre, je blato. To pomerne rýchlo podrážku kompletne zapchá a o stabilite môžeme len snívať.

Záver

Po doterajšom krátkom testovaní verdikt povedať ešte nemožno. S pribúdajúcimi skúsenosťami budem tento článok pravidelne aktualizovať. Už teraz však môžem povedať, že značka Kayland s topánkami Apex Rock zatiaľ vo mne zanecháva pozitívne dojmy.

Fórum 11 príspevkov
Topánky Kayland Apex Rock 06/11/11 22:33 11 príspevkov
Najnovšie články autora
 
Podcast Pacific Crest Trail s Filipom Valúchom (trojdielna miniséria) AKTUALIZOVANÉ – Diaľkové trasy sú dnes populárne. Nedávno sme sa v HIKING podcaste rozprávali s Julkou, ktorá prebehla Cestu hrdinov SNP za 12 dní. Teraz vám v trojdielnej podcastovej minisérii spolu s Filipom Valúchom predstavíme 4265 kilometrov dlhú Pacifickú hrebeňovku, tzv. PCT. Filip diaľkovú trasu z mexicko-americkej na kanadsko-americkú hranicu cez Kaliforniu, Oregon a Washington prešiel tento rok za 136 dní. 11/11/19 Ľubomír Mäkký Svet
Recenzia Fjällräven Abisko Lite 1 – ľahký stan pre jedného Pri balení sa na týždňový jesenný prechod naťažko som riešil hmotnosť výstroja a stany, ktoré mám doma, vážili viac, ako by sa mi páčilo. Požičal som si preto ľahký jednomiestny stan Fjällräven Abisko Lite 1. S touto značkou sa nízka hmotnosť väčšinou nespája, skôr naopak, no tento stan je výnimkou. Ide o jednomiestny dvojplášťový stan tunelovej konštrukcie s hmotnosťou pod 1,8 kg. Iste, nájdu sa gramárske špeciály, ktoré sú ešte ľahšie, no úlohu zohralo aj to, že že som išiel do domovského prostredia stanu – na Kungsleden do Švédska. 06/11/19 Ľubomír Mäkký Stany a spacie vaky
Test Devold Egga – univerzálna merino mikina Merino vlna je obľúbený outdoorový materiál najmä kvôli svojim izolačným vlastnostiam a prirodzenej odolnosti voči pachom. Hrubšie merino – ak ho chceme použiť ako druhú vrstvu – však odvetráva horšie ako materiály z umelých vlákien. Devold sa tento neduh rozhodol riešiť inovatívnym tkaním a kombináciou tenšieho a hrubšieho merina. Vznikla tak mikina Egga, ktorú môžete použiť ako zatepľovaciu strednú vrstvu alebo ako vrchnú v teplejšom počasí. 30/10/19 Ľubomír Mäkký Oblečenie
Najnovšie články na titulke
 
Túra Žarnovica – Paradajs – Sklené Teplice – Žiar n. Hronom Babie leto vyčíňa. Teploty lámu rekordy pre október. Denné aj nočné. Chcelo by to vyraziť do prírody aspoň na dva víkendové dni. Moje pokusy s kontaktovaním ľudí náchylných na túto aktivitu zostávajú bez odozvy. Nič mi neostáva, len zo zásobníka ešte nezrealizovaných trás vybrať jeden hrdzavejúci projekt a vydať sa na cestu sám. Treba ho stihnúť, pokiaľ sám nepodľahnem korózii. Bude to spoznávanie západných oblastí Štiavnických vrchov červenou zo Žarnovice do Žiaru nad Hronom. Väčšinu ostatných značených turistických chodníkov z a do Banskej Štiavnice som prešiel. No tento je pre mňa okrem krátkeho úseku neznámy. dnes Vladimír Mikuš Štiavnické vrchy
Reportáž Namiesto ostnatého drôtu voľný pohyb ľudí aj zvierat Pred tridsiatimi rokmi padla Železná opona, ktorá nás oddeľovala od slobodného západu. Na celom úseku železnej opony v rámci ČSSR zomrelo podľa Ústavu pamäti národa 280 civilných obyvateľov. Na slovenskej časti opony bolo pri pokuse o prechod hranice smerom na západ usmrtených 42 osôb zastrelením, elektrickým prúdom, výbuchom mín, roztrhaním psami a inými zákrokmi príslušníkov Zboru národnej bezpečnosti a Pohraničnej stráže. Dnes je režim na hranici absolútne opačný. Vzhľadom na minulosť týchto miest sa v nich zachovala viac alebo menej neporušená príroda, do ktorej sa chodí na túry, cyklotúry či len obyčajné vychádzky. Navyše, s voľným prekračovaním hranice, o ktorej niekedy v poli ani nevieme, kde presne je, a v tej chvíli to ani nie je dôležité. včera Soňa Mäkká Publicistika
Útulňa Hájovňa v sedle Červená studňa Vraciam sa späť k tajchu Červená studňa a špekulujem nad umiestnením novej turistickej útulne v rovnomennom sedle. Pri murovanom dome priamo pri ceste sa ozýva krik detí. Podľa posedení to tam vyzerá na bufet. Pozerám, či je teraz funkčný. 16/11/19 Vladimír Mikuš Štiavnické vrchy

 
 
 
Verzia pre tlač
 • text  fakty  fotky  
Vriace fórum RSS vriaceho fóra
Topánky Kayland Apex Rock 06/11/11 22:33 11 príspevkov
Fakty
 • Výrobca
  • Kayland
 • Model
  • Apex Rock
 • Typ
  • kategória C
 • Materiály
  • zvršok: mikrovlákno, semišová koža, nylon
   membrána: eVent
 • Hmotnosť
  • 1600 g
 • Páči sa mi
  • stabilita v najrôznejších podmienkach, variabilita použiteľnosti, pohodlie nosenia, dizajn, pripínanie mačiek
 • Nepáči sa mi
  • občas sa na podrážku nabaľuje sneh
 • Ostatné info
  • možnosť pripnutia poloautomatických mačiek
 • Infocena
  • 259.08 €
 • Hodnotenie
 • Obchody
 • Obchody v HIKING adresári
Login prihlás sa alebo registruj
zapamätaťVytvorením používateľského konta súhlasíte s podmienkami použitia HIKING.SK, ktorých súčasťou sú aj informácie o spracovaní osobných údajov.
Oficiálni partneri
Partneri
0.63 (0.14)