Test

Topánky Kayland Apex Rock

16.01.08
Technická topánka do vyšších nadmorských výšok, určená pre náročný treking, VHT, ľahšie horolezectvo a nepochybne zvládne aj nejaké tie ľady. Popri tom je však veľmi ľahká a až prekvapivo pohodlná. Taliansky výrobca do nej vložil množstvo vychytávok, ktoré prispievajú k celkovo pozitívnemu dojmu. Nasledujúce riadky sú úvodom k dlhodobejšiemu testu. Článok bude pravidelne aktualizovaný o nové poznatky.

Materiály, tvar a vyhotovenie

Zvršok topánok je vyhotovený z kombinácie mikrovlákna, semišovej kože a ultraodolného nylonu. Materiály sú všemožne kombinované tak, aby bola topánka správne pevná aj odolná voči oderu, ale zároveň aby bola hmotnosť čo najnižšia. Tento princíp má však aj svoju tienistú stránku – veľké množstvo švov a teda potenciálne problémy z toho plynúce. Ortodoxného švového minimalistu preto Apex Rock pravdepodobne neosloví. Ostatní ocenia skutočne nízku hmotnosť. Navyše väčšina švov je zdvojená, čo riziko problémov znižuje.

Garantom nepremokavosti je mikroporézna membrána eVent, ktorá je svojimi vlastnosťami minimálne porovnateľná s GoreTex-om. V tomto type topánky je membrána veľmi dôležitá, keďže množstvo šovov nepremokavosti samotného zvršku nepridáva. Medzi zvrškom a membránou je výstielka zabezpečujúca komfort nosenia, jej hrúbka je rôzna – najviac je v oblasti členka, najmenej v špici.

Vnútorný tvar topánky, daný kopytom A5, veľmi dobre sadne na nohu. Pevne obopne najmä členok a tak dobre zaistí pätu proti pohybu, ktorý by mohol spôsobiť otlaky alebo zhoršiť kontrolu pri lezení. Pevnosť je dobre nastaviteľná pomocou šnurovacieho systému Contact, ako aj variabilnej fixácie členka A.L.S. (Ankle Lock System). Šnurovací systém funguje veľmi hladko a kladie len minimálny odpor, čo príjemne uľahčuje manipuláciu. V strednej časti sú čeľusťovité uzamykacie prvky, ktoré umožňujú nastaviť odlišnú pevnosť hornej a dolnej časti šnurovania. Držia veľmi pevne, pohyblivá časť sa doslova zahryzne do šnúrky – otázka znie, koľko šnúrka vydrží. Predposlený háčik šnurovania je zaujímavý tým, že je pripevnený k plastovému prvku, ktorý obopína nohu tesne nad členkom – ide o spomínanú fixáciu členka (A.L.S.), ktorej intenzitu možno regulovať šnurovaním.

Podrážka sendvičovej konštrukcie sa skladá z troch častí – vnútornej, strednej a vonkajšej. Vnútornú tvorí vložka z karbónových vlákien E.C.T. Rock, ktorá je veľmi tvrdá po celej svojej dĺžke s výnimkou časti špice. Preto je možné topánku ohýbať iba veľmi mierne vpredu, inak je úplne tvrdá. Stredná časť podrážky je z mikroporézneho materiálu, ktorý tlmí nárazy. V oblasti päty je špeciálna plastová vanička, vystužená karbónovým vlánkom, ktorá okrem spevnenia topánky v tejto časti slúži aj na zadné uchytenie poloautomatických mačiek. Vonkajšiu časť podrážky tvorí VIBRAM, model Mulaz. Keďže je topánka veľmi tvrdá, podrážka je tvarovaná do "vaničky", aby bola možná pohodlná chôdza – navyše špica je ešte viac klenutá dohora, aby sa ľahšie šliapalo do kopca.

Topánka je po viac než polovici svojho obvodu lemovaná vysokým pásom ochrannej gumy. Netreba sa tak báť poškodenia špice od plastového úchytu mačiek, alebo okopania pri pohybe na skalách alebo v suti. Zadnú časť obvodu chráni už spominaná plastová vanička.

Prvé dojmy z nosenia

Topánky mi veľmi dobre sadli na nohu a ani na prvej akcii sa neprejavil neduh nových bôt. Žiadne odieranie, všetko sadlo tak, ako treba a nemal som vôbec pocit, že by bolo treba Apex Rock rozchádzať. Odlišnú skúsenosť mám napr. s LaSportiva Trango, ktoré ma prvých niekoľko túr poriadne odreli na päte. K pohodliu veľmi sprispieva variabilita šnurovania a bohato polstrovaná oblasť členka, ako aj dobre tvarovaný a polstrovaný jazyk.

Vďaka veľmi tvrdej konštrukcii takmer vôbec necítiť kamene pod nohami. Kontrola topánok je veľmi dobrá a stúpa so silnejším zašnurovaním. To je však namieste skôr pri prekonávaní náročnejšieho terénu, počas nástupov je vhodnejšie trochu uvoľniť, nech si nohy oddýchnu. Miernou nepríjemnosťou je, že sypký sneh sa pri teplotách mierne pod nulou nabaľuje na podrážku, čo je pravdepodobne spôsobené jej takmer úplnou neohybnosťou. Tento problém nenastáva, ak je sneh tvrdší, teplota je nižšia, alebo naopak, keď je odmäk. Tvrdosť podrážky som veľmi ocenil pri stúpaní vo firne – nakopávanie je v pohode, prsty sa špice zvnútra nedotýkajú. Rovnako zostupy boli veľmi pohodlné.

Príjmné je aj použitie poloautomatických mačiek. Najmä keď je ich treba dávať častejšie dole a opäť obúvať. Taktiež držia pevnejšie ako univerzálne a tak sa dá aj čo-to v ľade vyliezť.

Dobrý výkon topánky podali počas celodenného pochodu v hlbokom topiacom sa snehu – vôbec nepremokli – na čo samozrejme, ako nové nemali ani nárok. Jediný terén, ktorý Apex Rock nezvláda príliš dobre, je blato. To pomerne rýchlo podrážku kompletne zapchá a o stabilite môžeme len snívať.

Záver

Po doterajšom krátkom testovaní verdikt povedať ešte nemožno. S pribúdajúcimi skúsenosťami budem tento článok pravidelne aktualizovať. Už teraz však môžem povedať, že značka Kayland s topánkami Apex Rock zatiaľ vo mne zanecháva pozitívne dojmy.

Fórum 11 príspevkov
Topánky Kayland Apex Rock 06/11/11 22:33 11 príspevkov
Najnovšie články autora
 
Recenzia Fjällräven Keb – trekingová bunda Má výstredný dizajn, netradičnú materiálovú skladbu, svojou funkčnosťou sa najviac podobá softshellkám a je súčasťou setu s rovnomennými trekingovými nohavicami. Výrobca ju označuje za letnú, no treba poznamenať, že leto myslí švédske. U nás je vhodná skôr do prechodných období jari a jesene, keďže však nie je nepremokavá, nesmie pršať. Môže však poriadne fúkať, na čo má aj prispôsobenú špeciálnu kapucňu. Pre túto sezónu bola aktualizovaná podobne ako nohavice Keb. dnes Ľubomír Mäkký Oblečenie
Túra Vyvieranie a Demänovská hora – skryté poklady Demänovskej doliny Demänovská dolina patrí medzi najnavštevovanejšie horské lokality na Slovensku. Napriek tomu je možné aj tu nájsť zákutia, kde stretnete minimum ľudí, hoci známe miesta praskajú vo švíkoch. Jednou z takýchto lokalít je tiesňava Vyvieranie. Po jej absolvovaní je možné pokračovať na Pusté, Krakovu hoľu alebo opačne na Demänovskú horu. My sme si s Kubkom vybrali druhú možnosť. Ide o nenáročnú túru, ktorú môžete ísť celý deň v ležérnom tempe, prípadne ju svižnejšie obehnete za poobedie. 03/10/19 Ľubomír Mäkký Nízke Tatry
Predstavenie Batoh Lowe Alpine Altus 52:57 Nie je to síce ultralight, no v tejto objemovej kategórii patrí novinka od Lowe Alpine k tým ľahším a svojou výbavou k plnohodnotným trekingovým batohom. Pokiaľ sa viete zbaliť kompaktne, môžete tento batoh pokojne vziať na týždennú akciu naťažko. Má nastaviteľnú dĺžku chrbtového systému, no aj tak sa dodáva hneď v troch verziách – s kratším chrbtom, dlhším chrbtom a v dámskej verzii ND so zníženým objemom o 2 litre. 02/10/19 Ľubomír Mäkký Batohy
Najnovšie články na titulke
 
Recenzia Fjällräven Keb – trekingová bunda Má výstredný dizajn, netradičnú materiálovú skladbu, svojou funkčnosťou sa najviac podobá softshellkám a je súčasťou setu s rovnomennými trekingovými nohavicami. Výrobca ju označuje za letnú, no treba poznamenať, že leto myslí švédske. U nás je vhodná skôr do prechodných období jari a jesene, keďže však nie je nepremokavá, nesmie pršať. Môže však poriadne fúkať, na čo má aj prispôsobenú špeciálnu kapucňu. Pre túto sezónu bola aktualizovaná podobne ako nohavice Keb. dnes Ľubomír Mäkký Oblečenie
Reportáž S Mišom Diviakom o citlivom hospodárení v lese Súčasťou Strednej odbornej školy lesníckej v Banskej Štiavnici sú aj školské lesy Kysihýbeľ, ktoré slúžia budúcim lesníkom na praktické vyučovanie. Vedúcim školských lesov je Michal Diviak, lesník, učiteľ a náš dlhoročný autor. Prešli sme sa po zrekonštruovanom náučnom chodníku Kysihýbeľ a hovorili nielen o tom, ako sa hospodári v tunajších lesoch, ale aj v lesoch všeobecne. včera Soňa Mäkká Reportáže
Túra Z Luhačovíc k Vlárskemu priesmyku Keď som písal príspevok z vlaňajšieho putovania Tri dni Valašskom z Luhačovíc do Ostravice a hľadal som prijateľnú formu záveru článku, zvolil som jeden slovný obrat. O trase, čo kamsi pokračuje a čo skadesi prišla. Bol to aj, ako som si následne uvedomil, určitý verejný prísľub. A záväzky je potrebné v slušnej spoločnosti plniť. Takže došlo aj na spoznanie neznámeho „skadesi“. Červenou značkou z Luhačovického Zálesí na východ, k juhovýchodnému rohu Valašska. 14/10/19 Vladimír Mikuš Česko

 
 
 
Verzia pre tlač
 • text  fakty  fotky  
Vriace fórum RSS vriaceho fóra
Topánky Kayland Apex Rock 06/11/11 22:33 11 príspevkov
Fakty
 • Výrobca
  • Kayland
 • Model
  • Apex Rock
 • Typ
  • kategória C
 • Materiály
  • zvršok: mikrovlákno, semišová koža, nylon
   membrána: eVent
 • Hmotnosť
  • 1600 g
 • Páči sa mi
  • stabilita v najrôznejších podmienkach, variabilita použiteľnosti, pohodlie nosenia, dizajn, pripínanie mačiek
 • Nepáči sa mi
  • občas sa na podrážku nabaľuje sneh
 • Ostatné info
  • možnosť pripnutia poloautomatických mačiek
 • Infocena
  • 259.08 €
 • Hodnotenie
 • Obchody
 • Obchody v HIKING adresári
Login prihlás sa alebo registruj
zapamätaťVytvorením používateľského konta súhlasíte s podmienkami použitia HIKING.SK, ktorých súčasťou sú aj informácie o spracovaní osobných údajov.
Oficiálni partneri
Partneri
0.71 (0.17)