Túra

Nenáročná túra IV. - Výstup na Javor

25. 02. 2008
Ploché chrbáty hôr a náhorné planiny Ostrôžok sú priam ideálne na nenáročnú turistiku. Práve tu vám predstavím túru, ktorá určite uspokojí nielen zdatných turistov, ale aj začiatočníkov. Jej hlavným cieľom bude výstup na druhý najvyšší vrch pohoria, Javor. V jeho okolí sa nachádza niekoľko krásnych a ďalekých výhľadov nielen na Poľanu a kraj pod ňou. Potešia nás aj roztrúsené osady, kde často nájdeme malebné zákutia.

Trasa

Podkriváň - Javor - bývalá chata pod Javorom - Divínske lazy - Píla

Nástup v Podkriváni

Ako východiskový bod nástupu som zvolil železničnú zastávku v obci Podkriváň. Sem sa dostanete osobným vlakom zo Zvolena, alebo z Lučenca. Autobusy zastavujú kúsok nad železničnou zastávkou, pri odbočke z hlavnej cesty do obce. Priamo na zastávke vlakov sa nachádza turistický smerovník (Podkriváň, vlak), ktorý ma spoľahlivo nasmeruje do obce. Snehu je poskromne, zato decembrový mráz sa nenechá zahanbiť. Prechádzajúc vedľa krčmy, prepadá ma neskutočná chuť na čaj s rumom. Neodolám. Za kostolom (rázcestie Podkriváň, obec) modrá značka prudko zmení smer. Prejdem ponad potok a dostávam sa na lúky nad obcou. Rád by som upozornil na nenápadnú odbočku značky hneď za potokom. Nedajme sa zlákať cestičkou vedúcou dnom dolinky, postupovať treba popri plote záhrady, až na spomenuté lúky. Nastúpiť na túru je možné aj v obci Kriváň. Značka vedie z centra k železničnej stanici. Od nej vystúpame bočnou uličkou na lúky, z ktorých je veľmi pekný pohľad na Poľanu. Za rázcestím Kajlov vrch pokračujeme stále lúkami k prvým domom Podkriváňa. Odtiaľ je to už na skok k turistickému smerovníku neďaleko kostola.

Na lúkach pod Javorom

Pomaly naberám výšku. Značka vedie nevýraznou poľnou cestou. Podľa mapy kontrolujem postup. Neskôr zbadám orientačnú tyč. Tie sú na miestach, kde niet vhodných prvkov na umiestnenie značky. Prichádzam k pásu stromov, odkiaľ je výhľad na Podkriváň a Poľanu. No dnes nemám šťatie. Zamračená obloha ho takmer dokonale ukrýva. Aspoň že je vidieť blízky vrch Javor. Stále postupujem lúkami, míňam laz a prichádzam k lesu. Za ním opäť prichádzam na lúku. Za dobrého počasia by som z týchto miest videl Poľanu a na obzore hrebeň Kremnických vrchov. Ale aj blízke okolie je krásne. Na lúkach rastie viacero solitérnych stromov, ktoré dodávajú krajine fotogenický ráz. Za nevýraznou kótou 672 m. n. m. prejdem dubovým hájom k opusteným lyžiarskm vlekom. Miestni lyžiari si ešte musia počkať na bohatšiu snehovú nádielku. Z týchto miest značka začína pomerne strmo stúpať cez riedky borovicový les. Neskôr natrafím na širokú cestu. Darmo lovím v pamäti, z predošlých výstupov si ju nepamätám. Keď borovice vystredajú kry borievok a stúpanie sa zmierni, som tesne pred vrcholom.

Na vrchu Javor

Opäť stretávam širokú cestu, ktorá vedie k novovybudovanému vysielaču na vrchole. Budem úprimný, táto stavba podľa mňa pokazila peknú scenériu vrcholu. Doslova ho špatí. Budovatelia a orgány povoľujúce tieto stavby by sa mohli inšpirovať u našich západných susedov.Tu sú podobné stavby v prírodnom prostredí často spojené s rozhľadňou. Z plochého vrcholu Javora nie sú dobré výhľady. Zato tie z riedko porastených strání pod ním sú vynikajúce. Odtiaľto sú hádam najkrajšie pohľady na Poľanu s rázovitým Podpoľaním. Veľmi pekný je aj pohľad južným smerom. Vidieť nielen vzdialené Bralce, ale aj blízke Jasenie a Budinskú skalu. Všetky menované vrchy tiež poskytujú výhľady. Vrcholová lúka je z troch strán obklopená lesom. Na jej okraji sú skalné bralá, medzi ktorými nájdem ohnisko a niekoľko pňov. Na turistickom smerovníku je schránka s vrcholovou knihou. Sem dopíšem dátum môjho výstupu, čas a stav počasia. Na záver pripojím pár slov o svojich pocitoch...

Pod Javorom

Keď sa vôňa z opečenej slaninky rozplynie vo vzduchu a ohník dohorí, poberám sa ďalej. Značka vedie južným úbočím po okraji lesa. Práve tu sa nachádza vyššie spomenutý výhľadový bod, odkiaľ vidieť vrchy Jasenie, Bralce a Budinskú skalu. Ešte naposledy postojím a pokochám sa okolím. Počas príkreho, ale krátkeho zostupu vyplaším líšku. Akoby mi na rozlúčku zamávala ryšavým chvostom. To už stojím pri novovybudovanej Chate pod Javorom. Chata bola v čase mojej túry tesne pred dokončením. Momentálne už slúži turistickej verejnosti. Chatárom je pán Miroslav Mazan, ktorý vám na tel. čísle 0903 112 587 poskytne informácie o ubytovaní a prevádzke. Pri chate sa nachádza križovatka troch turistických chodníkov.

Chata pod Javorom neslúži turistickej verejnosti, ale pre súkromné účely. (stav: január 2014)

Bývalá chata pod Javorom

Ruiny bývalej chaty pod Javorom sa nachádzajú necelých tristo metrov od jej novodobej nasledovníčky. Vznikla v časoch prvej Československej republiky. V 60-tych rokoch bola obľúbeným cieľom turistov zo širokého okolia. Neskôr začína chátrať a zaniká. Podľa slov pamätníkov, chata mala zasklenú terasu a bolo z nej vidieť Lučeneckú kotlinu, Cerovú vrchovinu a horstvá v susednom Maďarsku. Popri ruinách vedie modrá a žltá značka.

Čarovné zákutia nad Pílou

Od ruín idem k rázcestiu Divínske lazy prevažne otvorenou krajinou, plnou lokálnych výhľadov. Pekne je vidieť vrch Jasenie a do Teplej doliny. Na obzore sa jasne rysujú kontúry Troch chotárov. Za krátkym úsekom lesa prechádzam popri opustenom laze, kde nachádzam viaceré tajomné zákutia z čias dávno minulých. Pred Divínskymi lazmi posledný krát očami pohladím okolité kopce. Napriek postupujúcej hmle scenéria roztrúsených osád, lúk a hájov veľmi lahodí môjmu oku. Príjemný terén vystrieda príkry zostup do doliny. Na jej konci sa nachádza obec Píla, cieľ tejto túry. Do odchodu vlaku mi zostáva necelá hodinka, ktorú strávim vo vyhriatej miestnej krčmičke. Na železničnej zastávke značka končí. Autobus zastavuje kúsok poniže, na hlavnej ceste Lučenec - Zvolen.

Aj takto sa dá ísť...

V záverečnom odseku by som vám odporučil ešte niekoľko variánt postupu z vrchu Javor. Stačí si len vybrať.
Po modrej
Od rázcestia Divínske lazy môžete pokračovať modrou značkou. Jej trasa vedie sprvu otvoreným terénom s viacerými výhľadmi. Pri osade Činčurovci sa nachádza voľne prístupný prístrešok. Neskôr sa ide lesom. Za vrchom Uhliarsko značka začína klesať na lúky pred Divínom. Odtiaľ sú pekné pohľady na hrad a vodnú nádrž Ružiná. Z Divína (hrad, opevnený kostol a kaštieľ) buď červenou na žel. zastávku Mýtna, alebo modrou okolo vodnej nádrže k železničnej stanici Lovinobaňa, zastávka. Nad zastávkou sa na kóte 314 m. n. m. nachádza stredoveký hrádok s predsunutým opevnením.
Po žltej
Od Chaty pod Javorom vás povedie žltá značka okolo osady Božené k asfaltovej ceste. Tou pod vrch Jasenie, ktorý obchádza. Krátka odbočka na vrchol vás odmení krásnym kruhovým výhľadom na blízke a ďaleké okolie. Za obcou Budiná ešte na kus asfaltkou. Neskôr odbočíte a striedavo lesom a lúkami prídete do Divína.
Po zelenej
Spolu so žltou značkou prídete na rázcestie Budinské lazy. Ďalej poľnou cestou, neskôr asfaltkou pod Budinskú skalu (výhľad na juh). V blízskej osade Paľagovci nájdete salaš, kde sa dá občerstviť. Značka pokračuje krížom cez lúku popod Fekiačov vrch. Miernym stúpaním sa dostanete k okraju lesa. Ním stále pohodlne pod vrch Bralce. Na vrchol vedie významová odbočka (obmedzený výhľad). Od rázcestia môžete po modrej pokračovať lesom a lúkami do Polichna (rodisko B. S. Timravy, pamätný dom). Naša zelená vedie hustými lesmi za stáleho klesania na lúky nad Tuhárom. Z obce je už len a len na vás, aký zvolíte ďalší postup.
Spomenuté trasy som v minulosti prešiel, všetky sú zaujímavé a vedú veľmi peknou krajinou. Túru odporúčam absolvovať za pekného počasia, hlavne kôli množstvu výborných výhľadov.

Odkaz

Mikroregión Javor

Fórum 12 príspevkov
Nenáročná túra IV. - Výstup na Javor 15/12/17 11:13 12 príspevkov
Najnovšie články autora
 
Prístrešok Táborisko v sedle Tri kamene (U Tří kamenů) Odkedy som v roku 2007 objavil čaro Žalostínskej vrchoviny, chodievam sem veľmi rád. Páči sa mi tunajšia mäkko modelovaná krajina, kde sa striedajú lesy s lúkami posiatymi kopanicami. V jednej takejto osade mávam dosť často základný tábor, z ktorého vyrážam na viacdňové potulky. Počas jednej z nich som sa dostal do sedla Tri kamene. Tu, priamo v sedle, sa nachádza výborné miesto na táborenie. Okrem toho tu stojí menší prístrešok, ktorý rozširuje možnosť nocľahu v oblasti. 17/03/18 Anton Zahradník Biele Karpaty
Túra Žiar nad Hronom – Banská Štiavnica – Kozelník Pôvodne som tadiaľto vôbec nechcel ísť. V pláne som mal vander dakde inde, ďaleko a vysoko. Nakoniec ma ale súhra náhod a okolností prinútila zmeniť plány. A keďže sa Štiavnické vrchy nedávno stali mojím novým domovským pohorím, rozhodol som sa necestovať nikam a vyraziť si po známych aj menej známych chodníkoch v sopečných horách. 10/03/18 Anton Zahradník Štiavnické vrchy
Extra Nová rozhľadňa na Malom Lubíne Začiatkom januára som sa v rámci mojich hradologických aktivít dostal do oblasti Hornej Nitry. Tu som bádal po niekoľkých opevnených stredovekých lokalitách v okolí Nitrice a Zemianskych Kostolian. Obe sídla oddeľuje podcelok Strážovských vrchov – masív Drieňov, ktorým prechádza turistický chodník spájajúci Hornú Nitru s Vestonickou dolinou. Ja som sa po tomto chodníku presúval, no a na Malom Lubíne som „objavil“ novú rozhľadňu, o ktorej som doposiaľ nechyroval. Preto som sa rozhodol, zvesť o jej existencii rozšíriť medzi turistickú verejnosť. 07/03/18 Anton Zahradník Správy
Najnovšie články na titulke
 
Túra Patagónia: NP Los Glaciares - Laguna de los Tres Fitz Roy (3405 m) - žulový obor, najvyšší vrch a legendárna ikona oblasti, ktorá, ako som spomenul v predchádzajúcom článku, dala meno celému pohoriu. Jeho silueta je nielen v erbe mestečka El Chaltén, ale aj v znaku Národného parku Los Glaciares. Za dobrého počasia ho vidieť snáď odvšadiaľ, z ulíc mestečka i patagónskej stepi. Svojou dominantnosťou človeka k sebe priam volá. Turisti sa najbližšie k nemu môžu dostať pri Lagune de los Tres. A práve toto horské jazero bude dnes naším cieľom. dnes Martin Baniari Svet
Pozvánka Transsibírska magistrála – zážitky spojené s príbehmi ľudí Vlakom až na koniec sveta! Staňte sa súčasťou príbehu najväčšej železničnej trati na svete! Transsibírska magistrála je nevšedné cestovateľské dobrodružstvo odohrávajúce sa na koľajniciach križujúcich najdôležitejšie mestá Ruska, nedotknutú prírodu Mongolska, pestrý Peking aj legendárny Čínsky múr. Cestovateľské kino sa v utorok 18. augusta v košickom Kine Úsmev vydá spoznávať skryté krásy východnej Európy aj Ázie s cestovateľom Martinom Navrátilom, ktorý prezradí, čo všetko sa dá vidieť v “hoteli na kolesách”. včera sponzorovaný článok Festivaly a premietania
Túra Soblahov – sedlo Lúčky – Opatová Regionálna rada KST Trenčianskeho kraja pripravila pre záujemcov Turistický odznak 7 divov Trenčianskeho samosprávneho kraja. Pre jeho získanie je treba navštíviť Bojnický zámok, Trenčiansky hrad, hrad Beckov, Mohylu generála M. R. Štefánika na Bradle, Čachtický hrad, Považský hrad a rímsky nápis na skale Trenčianskeho hradu. včera Miroslav Svítek Považský Inovec

 
 
 
Verzia pre tlač
 • text  fakty  fotky  
Vriace fórum RSS vriaceho fóra
Nenáročná túra IV. - Výstup na Javor 15/12/17 11:13 12 príspevkov
Fakty
 • Pohoria
  • Ostrôžky
 • Počet dní
  • 0,5 - 1
 • Trasa
 • Nadmorská výška
  • max: 821 m n. m.
  • min: 330 m n. m.
 • Prevýšenia
  • stúpanie: 430 m
  • klesanie: 550 m
 • Vzdialenosť
  • 9,7 km
 • Náročnosť
  • 2
 • Ročné obdobie
  • zima
 • Dátum túry
  • 15.12.2007
 • Štart trasy
  • šírka: 48.516 ° SŠ
   dĺžka: 19.4668 ° VD
   » Mapa
 • Koniec trasy
  • šírka: 48.4824 ° SŠ
   dĺžka: 19.5144 ° VD
   » Mapa
 • Nocovanie
  • Bez nocľahu
 • Voda
  • Chata pod Javorom, osady v okolí trasy, krčma, obchod v Podkriváni a v Píle
 • SHOCart mapy
  • » mapa momentálne nie je v ponuke
 • Doprava
  • Vlak, autobus do Podkriváňa, vlak, autobus z Píly
Login prihlás sa alebo registruj
zapamätaťVytvorením používateľského konta súhlasíte s podmienkami použitia HIKING.SK, ktorých súčasťou sú aj informácie o spracovaní osobných údajov.
Oficiálni partneri
Partneri
1.09 (0.47)