Prejdi na obsah

Hiking.sk Zavrieť

Prihlás sa do svojho konta
alebo sa zaregistruj

Test Chemické ohrievače

Chlad je jednou z bežných nepríjemností počas zimnej turistiky. Aj keď sme dobre oblečení, ruky a nohy často trpia nedostatkom tepla. Tento problém mávajú častejšie ženy, no aj medzi mužmi sa nájdu zimomraví. Dobrá izolačná vrstva je základom, občas však nestačí a treba pomôcť externým zdrojom tepla. Jednou z možností je aj jednorazový chemický ohrievač.

Výrobca
Sahara
Model
HrejeTo
Typ
ohrievače na báze oxidácie železa
Materiály
železný prášok, soľ, voda, aktívne uhlie, vermikulit, celulóza
Páči sa mi
nezávislý zdroj tepla, ideálne na zvýšenie komfortu, obmedzene použiteľné aj na záchranu života
Nepáči sa mi
ťažšie štartovanie pri nižších teplotách, problémy vo vysokých nadmorských výškach
Hodnotenie
Celkové hodnotenie (súčet bodov): 82 bodov
» vysvetlenie hodnotenia
Obchody
DM Drogerie markt

Princíp fungovania

Chemické ohrievače fungujú na základe jednoduchej chemickej reakcie – oxidácie železa. Ide o exotermickú reakciu, ktorá však za bežných podmienok prebieha veľmi pomaly a treba jej pomôcť. Preto sú v balíčku okrem drobného železného prášku aj ďalšie zložky – soľ, aktívne uhlie, vermikulit, celulóza a voda. Soľ slúži ako katalyzátor reakcie, aktívne uhlie pomáha rovnomernému rozloženiu tepla a vermiculit je izolant, ktorý zabraňuje príliš rýchlemu míňaniu tepla. Celulóza (niekedy sa používa aj polypropylén) zabezpečuje prístup vzduchu k všetkým zložkám a taktiež zadržiava vlhkosť.

Chemnická reakcia
4Fe + 3O2 ---> 2Fe2O3

Po spotrebovaní všetkého železa sa reakcia zastaví a ohrievač je ďalej nepoužiteľný. Teplota a výdrž závisí od množstva a pomeru jednotlivých zložiek.

HrejeTo

Na uvedenom princípe sú založené aj chemické ohrievače Sahara HrejeTo. Pod touto značkou ich z Japonska dováža na Slovensko spoločnosť EasyCom. Zaujímavé pri tom je, že ďalšie značky chemických ohrievačov, ktoré sa mi dostali do rúk, majú výrobne pôvod v Japonsku. Ide napríklad o značky Grabber, či Heatmax. Rovnako tvar, či hmotnosť je takmer rovnaká. Dá sa preto predpokladať, že ide o identické produkty, len s odlišnou značkou.

[ Tipy na túry a aktuality z hôr môžeš sledovať aj na našom FacebookuInstagrame ]

HrejeTo je k dispozícii v nasledovných tvaroch:
- pre ruky: 18g/kus, 57°C, 7 hodín
- vložka do topánok: 46g/pár, 35°C, 5 hodín
- pre prsty na nohách: 25g/pár, 38°C, 5 hodín
- na telo so samolepiacou fóliou: 35g/kus, 53°C, 12 hodín
- na telo: 57g/kus, 54°C, 20 hodín

Kúpiť ich možno v sieti DM Drogerie markt, a ďalších obchodoch – podrobný zoznam je tu. Taktiež je možné použiť online obchod na stránke distribútora.

Skúsenosti

Počas testovania fungovali ohrievače dobre. Všimol som si však, že je trochu problém so štartom v nižších teplotách. Preto odporúčam nosiť ešte neotvorený ohrievač blízko tela, napríklad vo vrecku nohavíc, prípadne v náprsnom vrecku. Takto si udrží vhodnejšiu teplotu pre rýchly štart. V prípade ohrievačov nôh sa osvedčilo naštartovať ich ešte na chate, veď aj tak by sa asi nikomu nechcelo vyzúvať sa počas túry (čo najmä v zime nie je úplne jednoduché) a vkladať ohrievače.

Voči ohrievačom na prsty nôh mám mierne výhrady, pretože ich nie je možné príliš dobre použiť zo spodu nôh, pretože počas šliapania ich prítomnosť nie je veľmi príjemná a môže viesť k vzniku otlakov. V tejto súvislosti existujú dve možnosti, buď ich vložiť a prilepiť zo spodnej časti vložky, prípadne prilepiť na ponožku z hornej strany. Rovnako hrejivá vložka do topánok je lepšia pod klasickou vložkou topánky, ako na nej. V tomto prípade však efekt ohrievania nie je príliš markantný, no vydané teplo môže šikovne predísť oziabaniu aj bez toho, aby sme to príliš vnímali.

Počas skúšania som si overil aj ďalší známy fakt o chemických ohrievačoch – silnejší mráz oxidačnú reakciu spomaľuje, čo sa prejavuje zníženou produkciou tepla a časom vedie k úplnému zastaveniu. Preto je napríklad pri ohrievačoch rúk vhodnejšie ich vložiť do palčiakov, ako len tak "na holo" mačkať v rukách.

Telové ohrievače sú vhodné do spacáku pri bivaku – jeden šupnúť dole k nohám, druhý prilepiť na spodné prádlo v oblastí krížov. Veľmi to zvýši komfort spania. Opäť, štartovať odporúčam až po vyhriatí spacáka.

Podľa informácii, ktoré sa mi podarilo získať, použitie vo vysokých nadmorských výškach je vzhľadom na riedky vzduch a nízke teploty veľmi obmedzené a nad 5000 metrov úplne nemožné.

Pozor, na omrzliny nie!

V prípade celkového podchladenia organizmu (hypotermia) je potrebné dávať veľký pozor pri aplikácii lokálneho zdroja tepla, teda aj chemického ohrievača. Pri podchladení sa telo snaží znížiť straty tepla a tak znižuje prietok krvi v cievach ich stiahnutím, čoho príznakom bývajú aj omŕzanie končatín. Znížený prívod kyslíka a nižšia teplota tkaniva spôsobujú spomalenie metabolizmu. Ak sa aplikuje lokálny zdroj tepla, zvýši sa metabolizmus v danom mieste, ktoré tak potrebuje viac kyslíka, no nedostáva ho. Výsledkom je zhoršenie omrzlín, prípadne až nekróza tkaniva v oblasti aplikácie ohrievača.

Do postihnutého treba v prvom rade dostať čo najviac teplého sladeného čaju a zohrievať metódou telo na telo v spacáku – zabezpečíme tak zvýšenie teploty telesného jadra. Neskôr môže veľmi pomôcť aj prikladanie chemických ohrievačov v oblastiach veľkých ciev (podpažie a trieslo). Nesmú sa prikladať na holé telo, lepšie je ich zabaliť do ponožiek alebo funkčnej bielizne. Takto zvýšime teplotu krvi, ktorá ďalej pozohrieva tkanivá. V každom prípade je najlepšie ihneď privolať horskú službu a postup prvej pomoci telefonicky konzultovať ešte pred príchodom záchranárov. Pozor, nepodávame žiaden alkohol ani lieky, rovnako sa neodporúča horúci kúpeľ.

Záver

Pri vhodnej aplikácii môžu chemické ohrievače výrazne zvýšiť komfort ľuďom s chronickou zimomravosťou a v niektorých prípadoch môžu pomôcť aj pri záchrane života. V lekárničke by nemal pár ohrievačov chýbať.

zdroje:
wikipedia.org
scienceiq.com
svetoutdooru.cz
Horolezecká abeceda

Fotogaléria k článku

Najnovšie