Túra

Z Podhradia do Hrádku

17.03.08
Na prelome rokov sa pravidelne zúčastňujem starokamarátskych posedení pri sude dobrého vínka. Tie sa so železnou pravidelnosťou konajú v obci Podhradie, pod múrmi mohutného Topoľčianskeho hradu. Cestu domov však neabsolvujem ako iní účastníci, ale urobím si prechod krížom cez hrebeň Považského Inovca. Jednoducho, idem pešo z Podhradia do Hrádku. V tomto článku vám predstavím dva varianty tohto prechodu.

Trasa variantu I.

Podhradie - Pod Smutným vŕškom - Sedlo pod Skalinami - Hrádocká dolina - obec Hrádok

Nástup v Podhradí

Vlastný prechod začínam v Podhradí na zastávke autobusu. Od turistického smerovníka sa vyberiem po modrej značke smerom k rázcestiu Pod Smutným vŕškom. Trasa vedie spočiatku pomedzi domy, neskôr lúkami. V týchto miestach sa mi otvárajú prvé výhľady. Za pekného počasia vidieť Hornú Nitru s pohorím Tribeč. Míňam chatovú osadu a vstupujem do lesa. Tu sa nachádza takmer celkom zhrdzavený turistický smerovník Pod Smutným vŕškom. Žltá značka, ktorá vedie na vzdialenú Panskú Javorinu, sa tu odpája a smeruje na sever. Ja ostávam verný modrej, ktorá ma odmení pekným pohľadom.

Cez rúbaniská do Sedla pod Skalinami

V sedle medzi Smutným vŕškom a Tlstou horou odbočím z cesty a širokým chodníkom začínam naberať výšku. Listnatý les vystriedajú rozsiahle rúbaniská. Vďaka nim môžem obdivovať Čierny vrch, Úhrad, Bezovec, či vzdialený Marhát. Môj postup v týchto miestach značne spomaľuje mokrý sneh. Nepomáhajú ani snežnice. Borím sa doň povyše kolien. Úsek rúbanísk sa po dvoch kilometroch končí a opäť vstupujem do lesa. Znenazdajky sa privalí mohutný oblak, ktorý všetko naokolo zahalí do hmly. V tomto mlieku míňam božiu muku a vstupujem do Sedla pod Skalinami.

Turnište pod Skalinami

Naraz sa akoby šibnutím čarovného prútika všetko zmení. Slnko opäť zavládne oblohe a ja sa kochám okolitými horami. Pekne vidím Prieľačinu a zub kóty 564, ktorý nesie názov Turnište. A práve tam sa chystám. Podľa mne dostupných informácií by sa tu mali nachádzať skromné pozostatky malého stredovekého hrádku. Žiaľ, výška snehovej pokrývky mi nedovoľuje jednoznačne identifikovať terénne relikty ruiny. Preto sa vraciam späť na lúku pod sedlom, kde obedujem. Pred sebou mám prudký zostup, ktorý sa končí v závere Hrádockej doliny. V týchto miestach sa nachádza upravená Medvedia studnička.

Hrádocká dolina

Záver doliny je zalesnený hustým lesom, cez ktorý si derie cestu Hrádocký potok. Miestami vytvoril malé kaskády a skalné sútesky. Po dvoch kilometroch sa charakter doliny zmení. Jej dno sa rozšíri. Začína sa tu asfaltová cesta, ktorá ma povedie až do konca túry. Prechádzam okolo viacerých samôt. Okolité kopce nad dolinou sa priam ponúkajú na objavné cesty mimo značiek. Sprava sa pripája žltá značka vedúca sem z Prieľačiny. Spolu s modrou vedú asi 700 metrov k rázcestiu Hrádok - Dolina. Žltá sa tu odpája a smeruje popod vrch Hradište (lokalita slovanského hradiska) k hradu Tematín.

Záver v obci Hrádok

Pred sebou mám posledný úsek. Konečne zbadám prvé domy. Rýchlo prechádzam dedinou. Môj postup zabrzdí krčma. Táto je taká všelijaká, len nie príjemná. Preto sa na radu domácich presúvam do druhej, ktorá je o kúsok nižšie. Tu nachádzam príjemnú atmosféru, kde tradične pri pivku zhodnotím celú túru. Presun na zastávku autobusu absolvujem za tmy. Čochvíľa sa v diaľke objavia svetlá autobusu, ktorý ma odváža domov.

Trasa variantu II.

Podhradie - Pod Smutným vŕškom - Dolné Zľavy - Panská Javorina - Prieľačina - Maliništia - Hrádocká dolina - obec Hrádok

Smer Panská Javorina

Úsek z Podhradia po rázcestie Pod Smutným vŕškom je identický s predošlou variantou túry. Na rázcestí žltá značka odbočí na lesnú cestu. Prechádzam okolo opustenej horárne a dostávam sa nad bezmennú dolinu. Celý kraj v okolí tvoria rúbaniská, ktoré postupne zarastajú mladinou. Z viacerých miest pekne vidieť Panskú Javorinu. Na zvážnici treba pozorne sledovať značenie. Odbočka, ktorá ma privedie na dno doliny, je takmer dokonale ukrytá v mladine. Po malej chvíľke prichádzam k rázcestiu Dolné Zľavy. Z rázcestia vedie na vrchol Panskej Javoriny žltá a zelená značka. Tu sa musím rozhodnúť, ktorou budem pokračovať. Obe idú paralelne vedľa seba asi v kilometrovej vzdialenosti, približne rovnakým terénom. Ja som zvolil „zelenú alternatívu“. Najprv stúpam lesom. Po čase prichádzam na pekné lúky, z ktorých vidím Panskú Javorinu. Jej vrcholu sa už nemôžem dočkať.

Výhľady z rázcestia Jamka

Míňajúc pamätník SNP dostávam sa do ďalšej oblasti rozsiahlych rúbanísk. Na ich okraji stojí lesnícka chata Hubertka. Jej zastrešená terasa poskytne čiastočné útočisko v prípade dažďa alebo búrky. Hneď vedľa je upravený prameň. Ako naberám výšku, otvárajú sa mi ďaleké výhľady južným smerom. Najlepšie sú z rázcestia Jamka. Na obzore sa týči hradba pohoria Tribeč s rovnomenným najvyšším vrchom, pod ním dolina rieky Nitry. Z bližšieho kraja vidím vrch Bezovec a charakteristickú kontúru veže hradu Topoľčany. Tento výhľad osobne radím medzi desať najkrajších v Považskom Inovci.

Panská Javorina

Od vrcholu Panskej Javoriny ma delí už len 200 výškových metrov. Tie zdolávam strmším stúpaním v lese. Konečne vstupujem na riedko porastenú vrcholovú plošinu. Ešte pár metrov a som na vrchole. Po krátkom oddychu sa vyberiem na prieskum okolia. Riedky háj tu tvoria rozmanite pokrútené stromy, ktoré pekne dotvárajú atmosféru vrcholu. Tú umocňuje aj oblačné počasie s občasnou dávkou hmly. Výhľady sa otvárajú hlavne zo severných svahov. Pekne vidieť hlavný hrebeň s najvyšším vrchom pohoria, Inovcom. Pri dobrej viditeľnosti zbadáte aj Strážovské vrchy, Vtáčnik a Tribeč.

Lesmi Považského Inovca

Po nasýtení tela aj duše sa poberám ďalej. Za rázcestím Pod Panskou Javorinou sa vnáram do majestátneho bukovo-dubového lesa. Vietor zase prihnal oblak, ktorého riedka hmla znásobuje tajomno nevšedného lesa. Občas odbieham k bralám, ktoré sa nachádzajú v masíve Prieľačiny. Za jej vrcholom odbočujem na žltú značku. Prudko klesám do ďalšej oblasti, kde prevládajú rúbaniská s výhľadmi na Hrádockú dolinu s okolím. Už sa teším na chatu Medvedica, kde si plánujem oddýchnuť.

Medvedica a zostup do Hrádockej doliny

Ani nie za 20 minút prichádzam k turistickému smerovníku Maliništia. Hneď vedľa sa nachádza malá drevená chata, Medvedica. Na moje potešenie ju nachádzam čistú a bez odpadkov. Usádzam sa, z batohu vyberám slaninku, klobásku a aj poslednú slivovičku. Za chatou značka vedie znovu lesmi. Terén je príjemný, stále mierne klesám. Neskôr prudko zmením smer. Cez lúku sa dostanem k domom osady Lindtnerova kopanica. Nasleduje zostup do Hrádockej doliny a ďalej do obce Hrádok, tak, ako je to opísané pri prvom variante trasy.

Čím si môžeme spestriť túru

Samotnú túru si môžeme spestriť hneď na začiatku prehliadkou Topoľčianskeho hradu. Táto impozantná ruina očarí každého návštevníka. V prípade, že bude voľný vstup do hradnej veže, vystúpte na jej najvyššie poschodie, z ktorého sú výborné výhľady na všetky svetové strany. Na záver putovania odporúčam navštíviť hrad Tematín. Z ruín sú za dobrého počasia ďaleké výhľady hlavne na západ. Severne od obce Hrádok sa nachádza zaujímavá ŠPR Pseudoterasa Váhu.

K faktom

Keďže sú v článku opísané dve túry, do kolónky FAKTY som zadal tie z variantu II. Pre variant I. sú totožné, okrem nasledovných údajov:
Max. nadm. výška: 660 m. n. m.
Stúpanie: 276 m
Klesanie: 526
Vzdialenosť: 16.1 km
Voda: Medvedia studnička

Linky

Obec Podhradie, tu nájdete aj rekonštrukciu Topoľčianskeho hradu.
Obec Hrádok
OZ hrad Tematín
Viac o hradoch Topoľčany a Tematín nájdete tu a tu
chata Medvedica

Diskusia
Z Podhradia do Hrádku 23/03/08 20:55 5 príspevkov
Najnovšie články autora
 
Túra Lokca – Minčol – Príslop – Budín – Or. priehrada V dnešnej uponáhľanej dobe pokladám viacdňové vandrovky za to najlepšie, čo sa dá v horách zažiť. Sú plné nielen zážitkov a prekvapení, ale aj pohodového táborenia či túlania sa po lesoch a lúkach. Na jeden takýto vander som sa vybral v závere leta na Oravu. Trasy, po ktorých pôjdem, som v minulosti z väčšej časti už absolvoval. Ale prejsť ich na jeden raz, to som si naplánoval len nedávno. Preto stačilo využiť najbližšiu periódu ustáleného počasia a vander sa môže začať. 15/01/18 Anton Zahradník Oravská Magura
Búda Lesnícky zrub Zelenô v Zelenej doline Určite ste už mnohí zažili v horách náhlu zmenu počasia alebo inú patáliu, ktorá vás prinútila prenocovať v teréne. Preto je vždy dobre vedieť, aké sú možnosti núdzového bivakovania na trase. Jednu núdzovú situáciu som zažil počas výstupu na veľkofatranský salaš pod Suchým vrchom. Nečakaná smršť ma s kamarátom Rasťom donútila stráviť noc v Zelenej doline, kde sme v opustenej lesníckej chate Zelenô našli útočisko. 06/01/18 Anton Zahradník Veľká Fatra a Choč
Túra Zliechov – Považská Bystrica – Púchov Strážovské vrchy a podhorie Javorníkov v okolí Púchova a Považskej Bystrice mám veľmi rád. V oboch prípadoch sa krajina v týchto miestach vyznačuje veľkou pestrosťou. Hlboké lesy striedajú horské lúky, členitý terén zase oblé chrbty. Korunu kraju nasadzujú viaceré dominantné bralnaté vrchy s monumentálnymi výhľadmi. A práve tieto fakty ma koncom tohoročného leta navnadili k dvojdňovému vandru. 30/11/17 Anton Zahradník Javorníky, Strážovské vrchy
Najnovšie články na titulke
 
Túra Okruh Galmusom: Spišské Vlachy – Poráč – Slovinky Po rokoch, keď bolo tradíciou a povinnosťou chodiť na Veľkonočný pondelok oblievať kamarátky, začínam novú tradíciu veľknonočnopondelkových turistických akcií. Voľbu lokality som dlhšie zvažoval, ale kvôli ľahšej dostupnosti padla na planinu Galmus a jej modro-zelenú kombináciu. dnes Henrich Tomáš Volovské vrchy
Túra Voznica – Drast(a)vica – Rudno nad Hronom Pri cestovaní prstom po mape často narazím na zaujímavý, írečitý názov nejakého kopca. Nad niektorým názvom sa len pousmejem, o niektorom sa snažím dopátrať, prečo sa tak volá, alebo rozlúštiť význam slova. A na niektoré kopce proste musím vyjsť. Tak to bolo aj v prípade Drastavice, teda pardon – Drastvice! Totiž na všetkých mapách sa uvádza ako Drastavica, ale domáci jej nepovedia inak ako Drastvica a na mapový názov sú doslova alergickí. A to ide len o jedno písmenko! včera Danka Tomášiková Štiavnické vrchy
Túra Potulky okolo Bialky Vydáme sa krajom hranice medzi Podhalím (pl. Podhale) a Zamagurím.(pl. Zamagurze). Putovanie rozdelíme na dva letné dni. Nakukneme do okolia Bukowiny Tatrzańskej. Pre niekoho budú prekvapením slovenské nápisy. Čerešničkou sa stane mlyn či zachovalé drevenice a zoskupenie takmer 60-tich pastierskych kolíb. Budeme si vychutnávať pohľady na Tatry od zamagurskej obce Repiská (Rzepiska) nad Jurgovom (Jurgów). 16/01/18 Roman Matkovčík Vysoké a Belianske Tatry, Spišská Magura, +

 
 
 
Verzia pre tlač
 • text  fakty  fotky  
Vriace fórum RSS vriaceho fóra
Z Podhradia do Hrádku 23/03/08 20:55 5 príspevkov
Fakty
 • Pohoria
  • Považský Inovec
 • Počet dní
  • 1
 • Trasa
 • Nadmorská výška
  • max: 934 m n. m.
  • min: 170 m n. m.
 • Prevýšenia
  • stúpanie: 806 m
  • klesanie: 1056 m
 • Vzdialenosť
  • 20,7 km
 • Náročnosť
  • 2
 • Ročné obdobie
  • zima
 • Dátum túry
  • 15.01.2007
 • Štart trasy
  • šírka: 48.6595 ° SŠ
   dĺžka: 18.0541 ° VD
   » Mapa
 • Koniec trasy
  • šírka: 48.6971 ° SŠ
   dĺžka: 17.8808 ° VD
   » Mapa
 • Nocovanie
  • Bez nocľahu
 • Voda
  • Prameň pri chate Hubertka, obce Podhradie a Hrádok, viacero potokov
 • SHOCart mapy
 • Doprava
  • Autobusmi do Podhradia a z Hrádku
Login prihlás sa alebo registruj
zapamätaťVytvorením používateľského konta súhlasíte s podmienkami použitia HIKING.SK, ktorých súčasťou sú aj informácie o spracovaní osobných údajov.
Oficiálni partneri
Partneri
Práve nás číta 1426 ľudí
0.61 (0.13)