Túra

Z Podhradia do Hrádku

17.03.08
Na prelome rokov sa pravidelne zúčastňujem starokamarátskych posedení pri sude dobrého vínka. Tie sa so železnou pravidelnosťou konajú v obci Podhradie, pod múrmi mohutného Topoľčianskeho hradu. Cestu domov však neabsolvujem ako iní účastníci, ale urobím si prechod krížom cez hrebeň Považského Inovca. Jednoducho, idem pešo z Podhradia do Hrádku. V tomto článku vám predstavím dva varianty tohto prechodu.

Trasa variantu I.

Podhradie - Pod Smutným vŕškom - Sedlo pod Skalinami - Hrádocká dolina - obec Hrádok

Nástup v Podhradí

Vlastný prechod začínam v Podhradí na zastávke autobusu. Od turistického smerovníka sa vyberiem po modrej značke smerom k rázcestiu Pod Smutným vŕškom. Trasa vedie spočiatku pomedzi domy, neskôr lúkami. V týchto miestach sa mi otvárajú prvé výhľady. Za pekného počasia vidieť Hornú Nitru s pohorím Tribeč. Míňam chatovú osadu a vstupujem do lesa. Tu sa nachádza takmer celkom zhrdzavený turistický smerovník Pod Smutným vŕškom. Žltá značka, ktorá vedie na vzdialenú Panskú Javorinu, sa tu odpája a smeruje na sever. Ja ostávam verný modrej, ktorá ma odmení pekným pohľadom.

Cez rúbaniská do Sedla pod Skalinami

V sedle medzi Smutným vŕškom a Tlstou horou odbočím z cesty a širokým chodníkom začínam naberať výšku. Listnatý les vystriedajú rozsiahle rúbaniská. Vďaka nim môžem obdivovať Čierny vrch, Úhrad, Bezovec, či vzdialený Marhát. Môj postup v týchto miestach značne spomaľuje mokrý sneh. Nepomáhajú ani snežnice. Borím sa doň povyše kolien. Úsek rúbanísk sa po dvoch kilometroch končí a opäť vstupujem do lesa. Znenazdajky sa privalí mohutný oblak, ktorý všetko naokolo zahalí do hmly. V tomto mlieku míňam božiu muku a vstupujem do Sedla pod Skalinami.

Turnište pod Skalinami

Naraz sa akoby šibnutím čarovného prútika všetko zmení. Slnko opäť zavládne oblohe a ja sa kochám okolitými horami. Pekne vidím Prieľačinu a zub kóty 564, ktorý nesie názov Turnište. A práve tam sa chystám. Podľa mne dostupných informácií by sa tu mali nachádzať skromné pozostatky malého stredovekého hrádku. Žiaľ, výška snehovej pokrývky mi nedovoľuje jednoznačne identifikovať terénne relikty ruiny. Preto sa vraciam späť na lúku pod sedlom, kde obedujem. Pred sebou mám prudký zostup, ktorý sa končí v závere Hrádockej doliny. V týchto miestach sa nachádza upravená Medvedia studnička.

Hrádocká dolina

Záver doliny je zalesnený hustým lesom, cez ktorý si derie cestu Hrádocký potok. Miestami vytvoril malé kaskády a skalné sútesky. Po dvoch kilometroch sa charakter doliny zmení. Jej dno sa rozšíri. Začína sa tu asfaltová cesta, ktorá ma povedie až do konca túry. Prechádzam okolo viacerých samôt. Okolité kopce nad dolinou sa priam ponúkajú na objavné cesty mimo značiek. Sprava sa pripája žltá značka vedúca sem z Prieľačiny. Spolu s modrou vedú asi 700 metrov k rázcestiu Hrádok - Dolina. Žltá sa tu odpája a smeruje popod vrch Hradište (lokalita slovanského hradiska) k hradu Tematín.

Záver v obci Hrádok

Pred sebou mám posledný úsek. Konečne zbadám prvé domy. Rýchlo prechádzam dedinou. Môj postup zabrzdí krčma. Táto je taká všelijaká, len nie príjemná. Preto sa na radu domácich presúvam do druhej, ktorá je o kúsok nižšie. Tu nachádzam príjemnú atmosféru, kde tradične pri pivku zhodnotím celú túru. Presun na zastávku autobusu absolvujem za tmy. Čochvíľa sa v diaľke objavia svetlá autobusu, ktorý ma odváža domov.

Trasa variantu II.

Podhradie - Pod Smutným vŕškom - Dolné Zľavy - Panská Javorina - Prieľačina - Maliništia - Hrádocká dolina - obec Hrádok

Smer Panská Javorina

Úsek z Podhradia po rázcestie Pod Smutným vŕškom je identický s predošlou variantou túry. Na rázcestí žltá značka odbočí na lesnú cestu. Prechádzam okolo opustenej horárne a dostávam sa nad bezmennú dolinu. Celý kraj v okolí tvoria rúbaniská, ktoré postupne zarastajú mladinou. Z viacerých miest pekne vidieť Panskú Javorinu. Na zvážnici treba pozorne sledovať značenie. Odbočka, ktorá ma privedie na dno doliny, je takmer dokonale ukrytá v mladine. Po malej chvíľke prichádzam k rázcestiu Dolné Zľavy. Z rázcestia vedie na vrchol Panskej Javoriny žltá a zelená značka. Tu sa musím rozhodnúť, ktorou budem pokračovať. Obe idú paralelne vedľa seba asi v kilometrovej vzdialenosti, približne rovnakým terénom. Ja som zvolil „zelenú alternatívu“. Najprv stúpam lesom. Po čase prichádzam na pekné lúky, z ktorých vidím Panskú Javorinu. Jej vrcholu sa už nemôžem dočkať.

Výhľady z rázcestia Jamka

Míňajúc pamätník SNP dostávam sa do ďalšej oblasti rozsiahlych rúbanísk. Na ich okraji stojí lesnícka chata Hubertka. Jej zastrešená terasa poskytne čiastočné útočisko v prípade dažďa alebo búrky. Hneď vedľa je upravený prameň. Ako naberám výšku, otvárajú sa mi ďaleké výhľady južným smerom. Najlepšie sú z rázcestia Jamka. Na obzore sa týči hradba pohoria Tribeč s rovnomenným najvyšším vrchom, pod ním dolina rieky Nitry. Z bližšieho kraja vidím vrch Bezovec a charakteristickú kontúru veže hradu Topoľčany. Tento výhľad osobne radím medzi desať najkrajších v Považskom Inovci.

Panská Javorina

Od vrcholu Panskej Javoriny ma delí už len 200 výškových metrov. Tie zdolávam strmším stúpaním v lese. Konečne vstupujem na riedko porastenú vrcholovú plošinu. Ešte pár metrov a som na vrchole. Po krátkom oddychu sa vyberiem na prieskum okolia. Riedky háj tu tvoria rozmanite pokrútené stromy, ktoré pekne dotvárajú atmosféru vrcholu. Tú umocňuje aj oblačné počasie s občasnou dávkou hmly. Výhľady sa otvárajú hlavne zo severných svahov. Pekne vidieť hlavný hrebeň s najvyšším vrchom pohoria, Inovcom. Pri dobrej viditeľnosti zbadáte aj Strážovské vrchy, Vtáčnik a Tribeč.

Lesmi Považského Inovca

Po nasýtení tela aj duše sa poberám ďalej. Za rázcestím Pod Panskou Javorinou sa vnáram do majestátneho bukovo-dubového lesa. Vietor zase prihnal oblak, ktorého riedka hmla znásobuje tajomno nevšedného lesa. Občas odbieham k bralám, ktoré sa nachádzajú v masíve Prieľačiny. Za jej vrcholom odbočujem na žltú značku. Prudko klesám do ďalšej oblasti, kde prevládajú rúbaniská s výhľadmi na Hrádockú dolinu s okolím. Už sa teším na chatu Medvedica, kde si plánujem oddýchnuť.

Medvedica a zostup do Hrádockej doliny

Ani nie za 20 minút prichádzam k turistickému smerovníku Maliništia. Hneď vedľa sa nachádza malá drevená chata, Medvedica. Na moje potešenie ju nachádzam čistú a bez odpadkov. Usádzam sa, z batohu vyberám slaninku, klobásku a aj poslednú slivovičku. Za chatou značka vedie znovu lesmi. Terén je príjemný, stále mierne klesám. Neskôr prudko zmením smer. Cez lúku sa dostanem k domom osady Lindtnerova kopanica. Nasleduje zostup do Hrádockej doliny a ďalej do obce Hrádok, tak, ako je to opísané pri prvom variante trasy.

Čím si môžeme spestriť túru

Samotnú túru si môžeme spestriť hneď na začiatku prehliadkou Topoľčianskeho hradu. Táto impozantná ruina očarí každého návštevníka. V prípade, že bude voľný vstup do hradnej veže, vystúpte na jej najvyššie poschodie, z ktorého sú výborné výhľady na všetky svetové strany. Na záver putovania odporúčam navštíviť hrad Tematín. Z ruín sú za dobrého počasia ďaleké výhľady hlavne na západ. Severne od obce Hrádok sa nachádza zaujímavá ŠPR Pseudoterasa Váhu.

K faktom

Keďže sú v článku opísané dve túry, do kolónky FAKTY som zadal tie z variantu II. Pre variant I. sú totožné, okrem nasledovných údajov:
Max. nadm. výška: 660 m. n. m.
Stúpanie: 276 m
Klesanie: 526
Vzdialenosť: 16.1 km
Voda: Medvedia studnička

Linky

Obec Podhradie, tu nájdete aj rekonštrukciu Topoľčianskeho hradu.
Obec Hrádok
OZ hrad Tematín
Viac o hradoch Topoľčany a Tematín nájdete tu a tu
chata Medvedica

Diskusia
Z Podhradia do Hrádku 23/03/08 20:55 5 príspevkov
Najnovšie články autora
 
Prístrešok Táborisko v sedle Tri kamene (U Tří kamenů) Odkedy som v roku 2007 objavil čaro Žalostínskej vrchoviny, chodievam sem veľmi rád. Páči sa mi tunajšia mäkko modelovaná krajina, kde sa striedajú lesy s lúkami posiatymi kopanicami. V jednej takejto osade mávam dosť často základný tábor, z ktorého vyrážam na viacdňové potulky. Počas jednej z nich som sa dostal do sedla Tri kamene. Tu, priamo v sedle, sa nachádza výborné miesto na táborenie. Okrem toho tu stojí menší prístrešok, ktorý rozširuje možnosť nocľahu v oblasti. 17/03/18 Anton Zahradník Biele Karpaty
Túra Žiar nad Hronom – Banská Štiavnica – Kozelník Pôvodne som tadiaľto vôbec nechcel ísť. V pláne som mal vander dakde inde, ďaleko a vysoko. Nakoniec ma ale súhra náhod a okolností prinútila zmeniť plány. A keďže sa Štiavnické vrchy nedávno stali mojím novým domovským pohorím, rozhodol som sa necestovať nikam a vyraziť si po známych aj menej známych chodníkoch v sopečných horách. 10/03/18 Anton Zahradník Štiavnické vrchy
Extra Nová rozhľadňa na Malom Lubíne Začiatkom januára som sa v rámci mojich hradologických aktivít dostal do oblasti Hornej Nitry. Tu som bádal po niekoľkých opevnených stredovekých lokalitách v okolí Nitrice a Zemianskych Kostolian. Obe sídla oddeľuje podcelok Strážovských vrchov – masív Drieňov, ktorým prechádza turistický chodník spájajúci Hornú Nitru s Vestonickou dolinou. Ja som sa po tomto chodníku presúval, no a na Malom Lubíne som „objavil“ novú rozhľadňu, o ktorej som doposiaľ nechyroval. Preto som sa rozhodol, zvesť o jej existencii rozšíriť medzi turistickú verejnosť. 07/03/18 Anton Zahradník Správy
Najnovšie články na titulke
 
Predstavenie Original Buff z nového materiálu Univerzálna šatka španielskej značky Buff sa natoľko rozšírila, že názov zľudovel a takmer každý tomuto typu produktu povie jednoducho bufka. Hoci dnes už Buff ponúka kadečo, pred 25 rokmi začínali práve jednoduchým bezšvovým tubusom z mikrovlákna s rôznorodými možnosťami využitia, ktorý (až časom) nazvali Original Buff. Na tohtoročnej zimnej výstave ISPO v Mníchove predstavili originál z nového materiálu. Ušla sa mi vzorka, ktorú do hôr nosím od zimy a podelím sa s vami so svojimi dojmami v krátkej recenzii. dnes Ľubomír Mäkký Ostatné
Túra Hochschwab - Schaufelwand a Ebenstein Nie je umenie presvedčiť 6-ročné dieťa, aby išlo s vami na prechádzku. Tato jednoducho zavelí a ide sa. Ale keď má potomok 15 a viac, vtedy takýto postup nefunguje. Teraz však vyšla iniciatíva od syna. Chcel by ísť niekam na turistiku do Rakúska. včera Martin Knor Svet
Túra Čierna dolina, lom Prašnica a Dolná Prašnica Začiatok augusta 2018 je veľmi horúci. Horúčavy trvajú už niekoľko týždňov, paneláky sú rozpálené a človeku sa žiada zaliezť niekam do chládku. Na horách by bolo chladnejšie, ale množstvo ľudí na hrebeňoch odrádza. Slovenský raj s jeho tienistými roklinami je ďaleko a v okolí máme väčšinu chladnejších dolín schodených, a tak voláme Janke, nech dačo vymyslí. Ponúkla nám dolinu Čierno (Čierna dolina) a dolinu Dolná Prašnica. Vraj sa schladíme. 24/09/18 Danka Tomášiková Kremnické vrchy, Veľká Fatra a Choč

 
 
 
Verzia pre tlač
 • text  fakty  fotky  
Vriace fórum RSS vriaceho fóra
Z Podhradia do Hrádku 23/03/08 20:55 5 príspevkov
Fakty
 • Pohoria
  • Považský Inovec
 • Počet dní
  • 1
 • Trasa
 • Nadmorská výška
  • max: 934 m n. m.
  • min: 170 m n. m.
 • Prevýšenia
  • stúpanie: 806 m
  • klesanie: 1056 m
 • Vzdialenosť
  • 20,7 km
 • Náročnosť
  • 2
 • Ročné obdobie
  • zima
 • Dátum túry
  • 15.01.2007
 • Štart trasy
  • šírka: 48.6595 ° SŠ
   dĺžka: 18.0541 ° VD
   » Mapa
 • Koniec trasy
  • šírka: 48.6971 ° SŠ
   dĺžka: 17.8808 ° VD
   » Mapa
 • Nocovanie
  • Bez nocľahu
 • Voda
  • Prameň pri chate Hubertka, obce Podhradie a Hrádok, viacero potokov
 • SHOCart mapy
 • Doprava
  • Autobusmi do Podhradia a z Hrádku
Login prihlás sa alebo registruj
zapamätaťVytvorením používateľského konta súhlasíte s podmienkami použitia HIKING.SK, ktorých súčasťou sú aj informácie o spracovaní osobných údajov.
Oficiálni partneri
Partneri
0.75 (0.21)