Prejdi na obsah

Hiking.sk Zavrieť

Prihlás sa do svojho konta
alebo sa zaregistruj

Test Bunda Northland Exotherm LXT Stretch

Po pár odporúčaniach som sa rozhodol napísať recenziu (resp. dojmy z používania) hardshell bundy, ktorú vlastním. Ide o LXT Stretch jacket od rakúskeho výrobcu The Northland, s vlastnou membránou typu Exotherm. Recenzovaná hardshellka je červeno čiernej farby (moja obľúbená kombinácia), dĺžka mierne pod pás, vzadu predĺžená. „Technické“ vybavenie bundy je porovnateľné s poprednými výrobcami outdoorového vybavenia, ako Mammut, Marmot, Millet.

Výrobca
Northland
Model
Exotherm LXT Stretch
Typ
hardshell bunda
Materiály
2-vrstvý strečový laminát Exotherm LXT
Vodný stĺpec
10000 mm
Priedušnosť
Ret 6,92 m2 Pa/W
Farebné kombinácie
červeno-čierna, modro-čierna
Páči sa mi
celkové spracovanie, kvalita, estetický vzhľad
Nepáči sa mi
zaťahovanie kapucne, umiestnenie vrecka na mobil
Infocena
248.95 €
Hodnotenie
Celkové hodnotenie (súčet bodov): 95 bodov
» vysvetlenie hodnotenia

Dizajn a vyhotovenie

Na spodnej strane je sťahovanie na oboch stranách spodného okraja (dá sa sťahovať jednoručne). O niečo vyššie sa nachádzajú bočné vrecká, umiestnené dostatočne vysoko, aby sa dalo s nimi pohodlne manipulovať (či so zapnutým batohom, alebo v sedacom úväze). Zipsy sú prelepené, vodeodolné, celé vrecko je navyše prekryté kusom látky so suchým zipsom. Na pravej strane sa nachádza náprsné vrecko dostupné zvonku, s vodeodolným zipsom. Jedno vrecko je aj na ľavom rukáve, na mieste, kde máte biceps. Pod rukávmi sú odvetrávacie otvory s vodeodolnými zipsami. Vrecká nechýbajú ani na vnútornej strane, na ľavej časti je jedno náprsné vrecko s vertikálnym zipsom, pod ním úplne dolu kapsička „na mieru“ šitá na mobilný telefón, s krytkou so suchým zipsom. Na pravej strane sa na spodku nachádza objemné vrecko na okuliare, čiapku, menšie rukavice či desiatu.

Rukávy majú z vnútornej časti predĺženie zo "strečoviny", s otvorom na palec. Na konci rukáva je zaťahovanie so suchým zipsom. Kapucňa je odnímateľná (zips a tri suché zipsy na krytke), alebo zastrčiteľná do goliera. Na oboch stranách sa nachádzajú stahovače (možnosť jednoručného sťahovania), jeden kapucový sťahovač je aj vzadu na hlave, prekrytý krytkou so suchým zipsom a dvoma polohami. Sťahovanie sa nachádza aj na zadnej časti goliera, prekryté napevno kusom látky s logom firmy. Kapuca má malý šilt. Všetky zipsy na vonkajšej strane majú malý popruh (alebo šnúrku) na lepšie ovládanie. Zapínanie hardshellky je zipsové, zips je prekrytý dvoma légami so suchým zispom. Bunda sa dá rozopnúť aj z dolnej časti, čo ocenia najmä horolezci, ktorí sa chystajú zlaňovať. V prípade, že bunda takúto vymoženosť nemá, môže sa stať, ze sa vám spodná časť bundy dostane do zlaňovacieho zariadenia a potom je jediným riešením odrezať. Golier ma jemný flis na vnútornej časti.

Dojmy z používania

Bundu som si kupoval po dlhom hľadaní, rozhodovaní a neochote „vyhodiť“ veľa penazí za harshellovú bundu. V slovenských predajniach som sa stretával väčšinou s názorom: „Ak chceš kvalitu, zaplať desať, dvanásť tisíc, ak si kúpiš bundu za 16 000 a viac, potom budeš mat okrem kvality aj naše sympatie“. Takisto som nechcel nejaké lacné riešenie v podobe nepremokavej bundy z nylonu. Nakoniec som bundu kúpil v Rakúsku, kde okrem toho, že som našiel bundu, ktorá je funkčná, pekná, farebne dobre zladená, som našiel aj ochotu predávajúceho, s akou sa na Slovensku málokde stretnete.

[ Tipy na túry a aktuality z hôr môžeš sledovať aj na našom FacebookuInstagrame ]

LXT jacket sa nosí veľmi dobre, neobmedzuje pri žiadnom pohybe. Je vhodná na všetky ročné obdobia, pre mňa je to „full servcie“ bunda. V zime treba pod ňu vhodné vrstvy, v lete, ak prší, je v nej trošku teplo, ktoré sa dá zredukovať otvorením zipsov na bočných vreckách a pod rukávmi. Kapucňa sedí vďaka nastaveniam veľmi dobre. Golier je na krku príjemný, neťahá, neškriabe, netlačí. Ak mám kapucňu zloženú v golieri, ten sedí na krku tesnejšie, avšak nie nepohodlne. Jedine v prípade, ak má človek pod budnou hrubšiu fleesku či sveter, golier ide zapnúť len s veľkým premáhaním. Strečovému materiálu to neprekáža vôbec, môjmu krku viac. Ale v prípade, že pod hardshellkou mam aj fleesku, nosievam kapucňu nezloženú.

Zaťahovanie na páse funguje bezchybne, na kapucni je tiež dobré, avšak po stiahnutí kapucne z hlavy a opätovnom nasadení je treba si ju znovu dotiahnuť. Možno je to tak schválne, možno to len zle drží, každopádne, ak je obrovský víchor, nechce sa mi po opätovnom nasadení kapucne nahmatávať zaťahovanie v rukaviciach, nie je na to vidieť. Zipsy sa všetky ovládajú veľmi dobre, tie vonkajšie nie je problém otvoriť a zatvoriť v prstových rukaviciach. Vrecká sú umiestnené na pozíciach tak, že sedia ako uliate. Čo sa vreciek týka, môžem snáď vyčítať iba jednu vec – vrecko na mobil je na dosť nevhodnom mieste, je dobre prístupné iba v prípade, ak je bunda plne rozopnutá. Ak je zapnutá, máte zapnutý bedrový popruh na batohu, alebo máte sedák, tak sa jednoducho k vrecku nedostanete. Pre mňa to znamená, že vo vrecku na mobil som nikdy mobil nenosil.

LXT jacket je perfektne vetruodolná a vodeodolná. Bundu nosím viac ako rok a ešte sa nestalo, že by premokla – ani v hustom snehu, daždi, dokonca vydržala aj mrznúci dážď. O priedušnosti písať nebudem, kedže sa dosť potím. Môže to znamenať, že bunda nie je taká super priedušná, alebo že v našom vlhkom prostredí sa to nedá ani zmerať, pretože vonkajší objem vlhkosti aj tak pot von nepustí, alebo to proste neviem posúdiť. Predpokladám ale, že v pršiplášti by som sa potil oveľa viac.

Cena

Bundu som kupoval za 199 Euro, v dobe keď bol kurz cca 38 Sk/eur. Čiže cena je cca 7500 Sk. Nie je to ani málo, ale v porovnaní so „špičkou“ ani veľa. Za túto cenu som dostal hardshellku, ktorá ma technické vychytávky, ktorými sa chvália prémiové top modely vyššie spomenutých značiek. Iste pár nadšencov povie, že Northland nepoužíva GoreTex, eVent alebo inú, špičkovú membránu, no po roku používania membrány Exotherm a 3 rokoch používania GoreTexu (síce len v topánkach) ma goretex ničím neuchvátil. Bundu som za rok impregnoval raz (aj to len „pre istotu“ – nebola potreba), topánky musím impregnovať pravidelne. Som typ človeka, ktorý musí mať „naj“ výbavu, ak by som na to peniaze mal, nepohrdol by som Mammutom alebo Marmot bundou, avšak táto bunda je podla mňa to najlepšie, čo som mohol za tú cenu dostať.

Záver

Až na pár vychytávok som s bundou veľmi spokojný a môžem ju odporúčať. Na prípadné otázky rád odpoviem vo fóre.

Fotogaléria k článku

Najnovšie