Prejdi na obsah

Hiking.sk Zavrieť

Prihlás sa do svojho konta
alebo sa zaregistruj

Bežky Kremnické vrchy-raj bežeckého lyžovania

Stovky kilometrov turisticko-lyžiarskych trás. Ratrakom upravované bežecké okruhy. Prepojenie miest Kremnica a Banská Bystrica sieťou lyžiarsky trás je ojedinelé na celom Slovensku. Na bežkách tunelom. Bežkami na najvyšší bod pohoria. A nespočetné výhľady k Sitnu, Kľaku, Krížnej, Baníkovu, Prašivej, Ďumbieru, Kráľovej holi, Klenovskému Vepru a Poľane ani nespomínam. Také sú zimné Kremnické vrchy. Rušné i tiché, príkre i ploché, obľúbené i neznáme, na dosah ruky i vzdialené, lesnaté a predsa s výhľadmi.

Náročnosť
, ľahké až náročné bežecké trasy pre lyžiarsku turistiku . stupeň z 5-dielnej Hiking stupnice
Čas
minimálne víkend dni
Obdobie
zima – 01.02.2005
Pohoria
Kremnické vrchy
Trasa
Voda
Občerstvenie: tur. chata Hostinec, chata Limba na Skalke, bufet Skalka, chata nad Tajovom, chata nad Králikmi, koliba pod vlekmi na Králikoch, chata Irisa, bufet Medvedica v Malachove, bufet Kordíky, bufet Brestová, …
Nocľah
Skalka, Králiky, Krahule, Turček, Tajov, Kremnica, Banská Bystrica, tur. chata Hostinec
Doprava
Prímestské linky z Kremnice na Krahule
prímestské linky z Banskej Bystrice na: Kordíky, Králiky a Horné Pršany
Mestská hromadná doprava BB do: Malachova, Kremničky a Badína
SHOCart mapy
VKÚ 1:50 000: č. 100 Okolie Banskej Bystrice-Donovaly, č. 132 Kremnické vrchy
1:25 000 č. 5 Kremnické vrchy Krahule-Skalka-Králiky

Takmer každý zjazdový lyžiar pozná svahy na kremnickej Skalke. Ale Skalka to nie je len zjazdové lyžovanie. Priamo pod 312 metrov vysokým televíznym vysielačom na Suchej hore sa rozprestiera areál bežeckého lyžovania – štadión Bielej stopy SNP. Masový pretek Bielej stopy SNP má niekoľkoročnú tradíciu organizovania s centrom diania na Skalke. Po minulé roky štartovali bežkári v areáli na Krahuliach, prebehli Skalkou a finišovali v lyžiarskom bežeckom štadióne na Králikoch. Tohto roku to bude inak. Pretek sa rozdelil na dve samostatné súťaže. V sobotu 12. 2. 2005 sa preteká vo vytrvalostnom behu na lyžiach po 25 km trati lyžiarskeho areálu Králiky. Podrobné správy o Bielej stope SNP Králiky na ich webovej stránke. A v nedeľu (13. februára ´05) v 32 ročnej tradícií pokračujú s Bielou stopou na 25 km a takmer 50 km okruhu v stredisku Skalka. Viac informácií o Bielej stope nájdete na tejto webovej stránke.

Ale nechcel som o masových podujatiach. V nasledujúcich riadkoch vám priblížim bohaté možnosti Kremnických vrchov pre lyžiarsku turistiku. Ako som už spomínal srdcom Kremnických vrchov je Skalka. Tu sa zbiehajú početné bežecké stopy doslova z každej svetovej strany. A nielen bežecké stopy. Takmer až k vrcholu Suchej hory (1231 m) prichádza z Kremnice Partizánskou dolinou verejná komunikácia č. 578. Na parkovisku vystúpite z auta a hneď si zapínate lyže. Jednotné oranžové smerovky vás už nasmerujú k želanému cieľu. O neprebernom množstve trás lyžiarskej turistky sa mohli presvedčiť účastníci 38. Celoslovenského zimného zrazu turistov Kremnica 2004 na prelome januára a februára. Samozrejme, že Suchá hora nie je jediné miesto odkiaľ možno začať lyžiarsku túru.

Pre Banskobystričanov je najobľúbenejším východiskom do Kremnických vrchov horská obec Kordíky. Je to jedna z najvyššie položených obcí na Slovensku. Z nadmorskej výšky 860 m vedie južne od obce bežecká stopa cez lyžiarsky vlek (bufet) k okruhom okolo Tajovskej chaty (vlek) a upravovanou traťou zelenej značky (5520) ku skokanskému mostíku vedľa chaty nad Králikmi. Táto na prevýšenie nenáročná trasa končí v lyžiarskom stredisku obce Králiky. Nachádza sa tu množstvo chát, penziónov a nechýbajú ani vleky s bežeckým štadiónom a ratrakovanými okruhmi nielen pre vrcholové bežecké lyžovanie. Druhou obľúbenou bežkárskou trasou Banskobystričanov je trasa z Králik (časť U Ruskov) po modrej turistickej značke (2620) cez rybník Mútnô a Suchý vrch (chata Irisa a vlek) do banskobystrického sídliska Fončorda. Takmer celá trať (z Králik po Suchý vrch) býva upravená ratrakom. Zratrakovaná býva aj bežecká trať do obce Malachov, kde sa dostaneme zo Suchého vrchu po zelenej značke (5436).

Na konci obce Malachov (bývalá časť Dolné Pršany) sa nachádza modernizované lyžiarske centrum Medvedica (bufet) s umelým zasnežovaním a piatimi vlekmi. Horným koncom zjazdoviek prechádza tzv. Malachovská zvážnica. Je to frekventovaná lyžiarska trasa z Horných Pršian (resp. až z Radvane a Kremničky /časti BB/ cez Pršiansku terasu) do záveru Malachovskej doliny cez Hornú roveň s prípojom na tzv. Králickú zvážnicu. Je to významná výstupová (resp. zostupová) ratrakom upravovaná trať z Králik priamo na hlavný hrebeň Kremnických vrchov v Lopúchovom sedle pod Zlatou studňou. Odkiaľ sa poľahky podľa oranžových smeroviek dostanete obľúbenou trasou do bežeckého areálu na Skalke. Tesne pod hrebeňom, cca 350 m pred Lopúchovým sedlom je na Králickej zvážnici ďalšie rázcestie so smerovkami. Je to 3 km udržiavaná odbočka do sedla Tri kríže (1182 m) s obnoveným trojramenným krížom. Zo sedla vedie nepravidelne prešľapaná stopa hrebeňovou červenou značkou (0803) cez Laurín smerom k lyžiarskemu stredisku Sielnická poľana – Brestová (bufet). Po trase, kde stretnete len málo bežkárov sa dá zmeniť smer do Badínskej (Javorovej) doliny s pokračovaním do Badína alebo Horných Pršian. Druhá možnosť ako pokračovať zo sedla Tri kríže je smerom západným k chate Hostinec po modrej značke (2619). Tradičná turistická chata s bufetom. Chatu Hostinec vlastní Klub slovenských turistov Kremnica. Na občerstvenie ponúka nápoje. Pretože tadeto kedysi premával poštový dostavník medzi Banskou Bystricou a Kremnicou, zachovala si status pohostinstva. Zrubový objekt slúžil ako prepriahacia stanica pre kone a ako hostinec pre povozníkov. Túto oblasť sa určite oplatí navštíviť. Dôvod je ten, že sa nachádzate práve v magickom trojuholníku Kremnických vrchov. Tými tromi magickými bodmi sú chata Hostinec s pamätným lesom a vrchom Smrečník, sedlo Tri kríže s monumentálnym trojramenným krížom a napokon kultové obradné miesto na skale Velestúr s runovým nápisom. Od chaty Hostinec sa dá dostať na Skalku po nepravidelne ratrakovanej zvážnici, ktorá traverzuje západné stráne Zlatej studne, Lopúchového a Mýtneho vrchu, kde sa napojíte na frekventované okruhy bežeckého štadióna. Druhou alternatívou postupu od chaty Hostinec je zjazd po modrej značke (2619) cez Trojicu a Tri studne do Kremnice.

[ Tipy na túry a aktuality z hôr môžeš sledovať aj na našom FacebookuInstagrame ]

Prístup na Skalku pomocou bežiek je tiež možný z obce Krahule od lyžiarskych vlekov cez tzv. Predné pláne a Zadné diely. Táta trasa je doslova lyžiarska autostráda. Doširoka upravená a bežkármi, zjazdármi, sánkármi i pešiakmi vychytená cesta nádhernými lúkami do srdca Kremnických vrchov. A keďže Skalka je lyžiarskym srdcom, jednu zo svojich hlavných tepien vysiela na sever bežeckou trasou „Václavák“. Tá kopíruje historickú tzv. Zlatú cestu (červená 0801a žltá 8441) po sedlo Tunel. Kto chce vidieť unikátny tunel, nech tam beží. V lete ním spokojne prechádzajú turisti a v zime bežkári od lyžiarskej trasy Králiky - Tajovská chata (žltá 8441 a zelená 5520), ktorá bola vyššie spomínaná. Naša pravidelne upravovaná lyžiarska tepna pokračuje severne obchádzajúc vrch Vyhnatová k rázcestiu Václavák, kde sa rozdeľuje severný a západný okruhu Bielej stopy do nižších častí dolín Krahulská, Za obrázkom, Mokrá a Široká. Hlavná ratrakovaná zvážnica prechádza okolo zrubu Cabanka (voľne prístupná chata slúžiaca ako turistická útulňa) priamo do Kordíckeho sedla. Sedlo nazývané aj „Pri obrázku“ je dôležitou križovatkou nielen turistických ale aj lyžiarskych trás.

Od východu prichádza intenzívne využívaná cesta ako nástup na hrebeň (žltá 8439) z obce Kordíky. Na západ od sedla ide trať traverzujúca vrchol Tabla popri lesnej chate Pramene späť na hlavný hrebeň v oblasti Spálenisko. Najkrajšia lyžiarska dvojstopa zo sedla kopíruje hrebeňovú červenú značku cez vrchol Tabla. Tento hrebeňový úsek je síce rovný ako stôl (tabla), ale jemné terénne vlny vytvárajú tzv. hojdačku. Na Tablu sa dá vystúpiť aj z Kordík východným traverzom. Všade vás usmernia oranžové tabuľky. Na rázcestí pod Tablou – Spálenisko začína najatraktívnejšia lyžiarska túra pohoria a predsa málo známa. Lesná zvážnica (červená 0801/d) nenápadne stúpajúc vedie k najvyššiemu vrcholu Kremnických vrchov. Nasleduje ďalšie rázcestie ciest, kde zdola prichádza modrá (2720) zo Širokej doliny vrátane lyžiarskej stopy. Spolu s modrou a červenou zakrátko v sedle Flochovej. No povedzte, boli ste na nejakom najvyššom bode pohoria na bežkách? Lenže, ak ste na vrchole Flochovej (1316 m) nikdy neboli, v zime to ani neskúšajte. Tak rozľahlý a plochý kopec so smrekovým porastom môže byť veľmi zradný. Rozsiahla vrcholová plošina – Handel spolu s hmlou a snežením predstavujú labyrint, kde sú všetky turistické značky skryté pod masami snehu. K najdlhším a najtichším trasám pre bežky (občas prejdená) je pokračovanie zvážnice spod sedla Flochovej (rázcestie modrej 2720 a červenej 0801/d) okolo loveckého zrubu Jegorovka do turčianskej obce Horná Štubňa.

A samozrejme Kremnické vrchy poskytujú vhodné podmienky aj pre skialpinizmus. Vyznavačom tejto formy bieleho športu sa ponúka prechod hlavného hrebeňa pohoria od cestného priesmyku Malý Šturec cez Svrčinník, Tablu, Kordícke sedlo, sedlo Tunel, Skalku, Zlatú studňu, sedlo Tri kríže s pokračovaním buď cez chatu Hostinec do Kremnice, alebo cez Laurín do lyžiarskeho strediska Sielnická poľana – Brestová, kam vedie asfaltová komunikácia zo Sielnice.

Verím, že som vám dostatočne „brnkol na zimnú turistickú strunu“ a čoskoro prídete opáčiť, či je to tak v Kremnických vrchoch. Zažite na vlastnej koži pravú zimu v kremnickom eldoráde turistov – lyžiarov.

Autori fotografií: Jana Vallová a Tomáš Trstenský

Užitočné odkazy:

Schéma trás pre lyžiarsku turistiku v Kremnických vrchoch
Bežkár.sk
NaBežky.sk

Fotogaléria k článku

Najnovšie