Prejdi na obsah

Hiking.sk Zavrieť

Prihlás sa do svojho konta
alebo sa zaregistruj

Rada Kliešte sa posúvajú vyššie

Jarné slniečko prebúdza prírodu aj v o čosi väčšom rozsahu, ako by sme si želali. Okrem komárov nám sezóna jar - jeseň prináša aj menších, ale nebezpečnejších nepriateľov - kliešte. Hoci tie sa vyskytujú predovšetkým v nižších nadmorských výškach, to, že v ihličnatom lese ich nechytíme, už neplatí.

Čo je kliešť

Kliešť je parazit, ktorý sa živí krvou divých i domácich zvierat a človeka. Kliešť obyčajný má trojročný vývojový cyklus, počas neho vystrieda troch hostiteľov. Samička kladie približne 2 000 vajíčok do povrchových vrstiev pôdy a do spodných častí vegetácie. Z nich sa vyvíjajú larvy, neskôr nymfy a v poslednom vývojovom štádiu dospelé kliešte. Každé vývojové štádium sa živí krvou. Samček meria 2 mm, samička až 10 mm. Nacicaná samička zväčšuje svoju hmotnosť až 200-krát. Kliešť sa na povrchu tela najčastejšie prisaje na teplé, spotené miesta, kde je jemná pokožka (ako napr. kolenné jamky, podpazušie, pod prsníky, medzi stehná).

Výskyt na Slovensku

Kliešte sa udržujú vo vrstve zelene cca 0,5 – 1 m nad zemou, kde nachádzajú potrebnú vlhkosť. Vyskytujú sa vo vhodných biotopoch, najmä v zmiešaných a listnatých lesoch a v terénoch s krovinami. Najčastejšie ich nájdeme v nižších polohách, ale ich výskyt bol zaznamenaný aj v nadmorskej výške 800 – 1 000 m n.m.
Podľa MUDr. Stanislava Dubu z Úradu verejného zdravotníctva hl. mesta Bratislavy sa v súčasnosti posúva nadmorská výška výskytu kliešťov. "Máme hlásený výskyt kliešťov aj z miest, kde predtým neboli zaznamenané. Je to postupný jav, ktorý súvisí s globálnym otepľovaním." Kliešte sa podľa MUDr. Dubu nachádzajú už aj v ihličnatých lesoch. Kosodrevina je bezpečná.

Podľa informácií od MUDr. Viery Jančulovej z odboru epidemiológie Ústavu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky má v strednej Európe kliešť charakteristickú krivku sezónneho výskytu s dvoma maximami - v apríli a máji (väčší) a v septembri a októbri (menší). Na Slovensku má kliešťová encefalitída maximum výskytu v lete. Výskyt kliešťov u nás je síce ohniskový (vyskytujú sa len v určitých ohraničených oblastiach), ale vzhľadom na počet lesnatých porastov možno konštatovať, že pokrýva takmer celé naše územie, od nížin až po podhorské pastviny v už spomínanej nadmorskej výške. Kliešte sa vyskytujú aj v mestských parkoch, trávnatých plochách a záhradkách, ktoré poskytujú kliešťom dostatok vhodných hostiteľov a vyhovujúce mikropodmienky.

[ Tipy na túry a aktuality z hôr môžeš sledovať aj na našom FacebookuInstagrame ]

Ochorenia prenášané kliešťami

Kliešte sú nositeľmi viacerých ochorení, predovšetkým kliešťovej encefalitídy a lymskej boreliózy. Inkubačná doba encefalitídy je 2 - 28 dní. Prvé štádium ochorenia trvá 1 - 28 dní a má príznaky podobné chrípke: horúčka, únava, bolesti hlavy, drieku a končatín, žalúdočné a črevné ťažkosti, celková nevoľnosť, nechutenstvo, nutkanie na zvracanie. Potom nastupuje bezpríznakové obdobie, ktoré trvá 1 - 20 dní. V druhej fáze ochorenia nastupujú vysoké horúčky, bolesti hlavy, vracanie, stuhnutá šija, prípadne poruchy vedomia, svetloplachosť, depresia či obrna. Podobne sa prejavujú aj trvalé následky.

Na Slovensku je podľa MUDr. Jančulovej známych asi 37 endemických ohnísk, najrizikovejšia je oblasť západného Slovenska. Podľa výskytu ochorení u ľudí sú v Slovenskej republike hlavné prírodné ohniská kliešťovej encefalitídy v oblasti Tribeča, Vtáčnika, Nitrianskej a Pohronskej pahorkatiny v údolí Váhu až do okresu Považská Bystrica, v oblasti Malých Karpát, v Záhorskej nížine a v Kováčskych kopcoch, v Krupinskej planine, v Slovenskom krase a v Slánskych vrchoch. Na Slovensku sa ročne hlási niekoľko desiatok ochorení. Nie všetky kliešte sú infikované. V niektorých oblastiach je veľké množstvo infikovaných kliešťov, v iných sú nakazení ojedinelo alebo vôbec nie. Vírus kliešťovej encefalitídy prenášajú približne 2 percentá kliešťov. Kliešťová encefalitída sa môže preniesť aj alimentárnou cestou kozím, kravským či ovčím mliekom, ktoré nebolo dostatočne tepelne upravené. Najspoľahlivejší spôsob, ako sa chrániť pred týmto ochorením, je očkovanie.

Borelióza sa najčastejšie prejavuje horúčkou, únavou, bolesťami svalov a kĺbov, ale predovšetkým výraznou červenou vyrážkou, ktorá sa postupne zväčšuje na veľkosť viac ako 10 – 15 cm. V tomto štádiu je najvhodnejšie vyhľadať lekára a ochorenie dôkladne preliečiť antibiotikami. U niektorých ľudí sa však tieto kožné prejavy neobjavia a ochorenie môže nepoznane pokračovať. Medzi ďalšie príznaky skorého štádia infekcie patrí únava, bolesti hlavy, pocit obmedzenej hybnosti šije, bolesti svalov a kĺbov, zväčšené lymfatické uzliny alebo začervenanie spojoviek. Neliečené ochorenie môže prejsť do chronického štádia s postihnutím srdcového svalu a nervového systému (zápaly mozgových obalov, mozgu, miechy, obrna tvárového svalstva a pod.). Vtedy je už často potrebné podávať v nemocnici antibiotiká do žily. Očkovanie proti borelióze neexistuje.

Ako sa chrániť

Pred kliešťami sa môžeme chrániť správnym odevom (svetlé oblečenia, dlhé rukávy a nohavice, nohavice zastrčené v topánkach), prípadne použitím repelentov. Mlieko a mliečne výrobky treba pred konzumáciou prevariť. Tiež by sme sa mali, pokiaľ sa dá, nezdržiavať na okrajoch lesa v nízkom poraste s vysokou trávou. Po návrate z prírody sa treba prezliecť, vytriasť odev a skontrolovať sa. Ak nájdeme prisatého kliešťa, mali by sme ho čo najskôr odstrániť.

Môžeme použiť mydlový roztok, aby sa kliešť uvoľnil, alebo sa ho pokúsiť vytiahnuť pinzetou, prípadne vybrať kývavými pohybmi bez točenia. Pri vyťahovaní by nemalo dôjsť k jeho rozmliaždeniu. To by mohlo mať za následok vyprázdnenie jeho obsahu na pokožku pohryznutého. Kožu v mieste prisatia treba vydezinfikovať, napr. Jodisolom.

Účinnou ochranou proti encefalitíde je očkovanie, s ktorým je vhodné začať v zimných mesiacoch. Tie sú pre očkovanie proti kliešťovej encefalitíde najvhodnejšie, pretože vtedy je aktivita kliešťov nízka a organizmus má dostatok času vytvoriť si protilátky v adekvátnom množstve skôr, ako nastane obdobie masívneho výskytu kliešťov. Základné očkovanie pozostáva z podania troch dávok očkovacej látky, pričom druhá dávka sa podáva 1 až 3 mesiace po prvej dávke a tretia dávka 9 až 12 mesiacov po druhej dávke. Očkovanie chráni minimálne počas 3 rokov a po troch rokoch sa odporúča preočkovanie jednou dávkou očkovacej látky.

Zdroje:
www.wikipedia.org
http://www.utsm.szm.sk/klieste.htm
http://www.plenkall.com
www.ockovanie.sk

Fotografie kliešťov nájdete tu: http://www.lib.uiowa.edu/hardin/md/cdc/ticks.html

Najnovšie