Túra

Veľká jarná túlačka I.

26. 05. 2008
Na prelome marca a apríla konečne nastala správna konštelácia pracovného voľna a dobrého počasia. Priepustka od manželky je podpísaná, tak mi nič nebráni zbaliť vandrácku výbavu a pobrať sa do hôr. Moje kroky povedú pohoriami Tribeč a Pohronský Inovec. V rámci tejto túlačky plánujem prehliadku viacerých zaujímavých miest, ktoré sa tu budem snažiť bližšie predstaviť. Verím, že v článku nájdete bohatú inšpiráciu k návšteve týchto miest a okolitého kraja.

Trasa

1 deň: Klátova Nová Ves, Janova Ves – Javorový vrch – Čierny hrad – Zlatno – Člnok – Hrad Hrušov
2 deň: Hrad Hrušov – Jedľové Kostoľany – Veľká Lehota – NCH Vojšín – Starohutský vodopád – Drozdovo – Zámčisko
3 deň: Zámčisko – Veľký Inovec – Bukovina – Nová Baňa

V úseku Zlatno – Jedľové Kostoľany trasa vedie Ponitrianskou magistrálou, v úseku Veľký Inovec – Nová Baňa prechádza Rudnou magistrálou.

Z Topoľčian do Klátovej Novej Vsi

Prv, než vyrazím po lesných chodníkoch, musím vyriešiť dopravný rébus náväznosti spojov. Darmo sa dostanem do Topoľčian tesne po úsvite, spoj do obce Klátova Nová Ves mi odišiel pred nosom a ďalší ide až o desiatej. Stopovať v centre mesta je hlúpe, tak sa zjednám s taxikárom, ktorý ma za 350 Sk odvezie do Klátovej Novej Vsi. V rýchlosti si prezriem areál barokového kaštieľa. Hlavnú pozornosť venujem druhému, renesančnému, ktorý v minulosti predstavoval opevnenú tvŕdzu, kde sa vyberalo mýto. V malom obchode dokúpim nejaké potraviny a osviežim sa pivkom. Rýchlo prejdem do miestnej časti Janova Ves. Tu sa začína žltá značka, ktorá ma povedie cez Javorový vrch do obce Zlatno.

Pod Javorovým vrchom

Hneď za dedinou sa dostávam do oblasti zahalenou prízemnou hmlou. Občas presvitne slnečný lúč, ktorý dotvára tajomnú atmosféru. Zadumaný míňam odbočku k salašu Kostrín, ktorý je obľúbeným cieľom pre rodinné výlety. Konečne prichádzam k horárni Cibajky. Tá sa nachádza v oblasti Klátovského krasu. Toto územie je charakteristické výraznými črtami starého skrasovatenia. Známe je aj pomenovaním Cibajský kras, v ktorom sa nachádzajú jaskyne V lome a Brloh. Kúsok povyše sú ruiny bývalej vápenky. V jej areáli stojí voľne prístupný senník a stodola, kde sa dá pohodlne stráviť noc. Vedieť o tejto možnosti, určite by som išiel z Bratislavy v piatok poobede, tu prespal a ráno pokračoval. Takto uvažujúc dostávam do nôh ďalšie kilometre. Prichádzam k lesníckej chate s malým altánkom, kde raňajkujem. Za chatou značka prechádza do doliny Onžiarskeho potoka, ktorou prudko stúpam až k pivnici pod Javorovým vrchom. Tento objekt pod hrebeňom Tribeča poskytuje možnosť núdzového bivaku. Z blízkeho prameňa naberám vodu a krátky výstup ma privádza na rúbaniská pod vrcholom Javorového vrchu.

[ Tipy na túry, aktuality z hôr a iné zaujímavosti môžeš sledovať aj na našom FacebookuInstragrame ]

Výhľady

Dnes ráno je vzduch krištáľovo čistý, bez oparov. Preto už z prvého rúbaniska vidieť doďaleka. Povyše, z ďalšieho, je výhľad, ktorý mi doslova vyráža dych! Na obzore spoznávam hrebeň Vtáčnika, Nitrické vrchy, Malú Maguru a sídla Hornej Nitry. Korunku výhľadu nasadzuje pohľad na Veľkú a Malú Fatru. Kľak, Martinské hole a v diaľke zasnežené vrcholky velikánov Krivánskej časti, ktoré sú vzdialené takmer 100 km! Dlho sedím na pni a vrývam si tento obraz do pamäti.

Na vrchole Javorového vrchu

Pomaly sa presúvam k bralu, ktoré tvorí vrchol Javorového vrchu. Ten je zarastený lesom, v ktorom vidieť popadané brvná bývalej rozhľadne. Nielen ja, ale aj celá široká turistická verejnosť by privítala jej obnovenie. Veď výhľady, ktoré sú z nižšie položených rúbanísk, dávajú tejto stavbe opodstatnenie.

V okolí Čierneho hradu

Po zápise do vrcholovej knihy začínam klesať južným smerom. Zakrátko prichádzam na okraj rúbaniska. Odtiaľto sa otvárajú pohľady juhovýchodným smerom. Pod sebou mám inverznou oblačnosťou zahalené Požitavie, pričom sa z mora oblakov vynára rozložitý masív Pohronského Inovca. Moje nadšenie z tejto peknej scenérie nemá konca. Pred zostupom do Zlatnianskej doliny míňam ešte miesto, odkiaľ je pekne vidieť Veľký Tribeč a hrebeň pohoria. Klesnem k rázcestiu Pri obrázku, odkiaľ ma významová odbočka nasmeruje k ruinám Čierneho hradu.

Čierny hrad

Zakrátko stojím pod mohutnými valmi hradu. Za nimi sa nachádza vlastné jadro ruiny. Hrad vznikol na prelome 13. a 14. storočia. Nemal dlhú existenciu, lebo už koncom 14. storočia zaniká. Preto ma ani neprekvapujú jeho skromné ruiny. Jedinou nadzemnou pripomienkou stavieb je fragment múru v južnej časti areálu. Hrad bol vizuálne prepojený s neďalekými hradmi Gýmeš a Hrušov. Škoda, že toto prepojenie dnes zahaľuje les. Z valov sú výhľady iba severozápadným smerom na Veľký Tribeč.

V dedinke Zlatno

Po prehliadke hradu hútam, ako sa najlepšie presuniem do Zlatna. Vrátiť sa k rázcestiu Pri obrázku a ísť asfaltkou v doline sa mi veľmi nechce. Preto si zvolím trasu neznačkovanou cestou, ktorá vedie zo sedla ležiaceho severne od hradu. Zostup je pohodlný, vedie lesom popod hradný vrch až k hornému koncu dediny. Ako prvú hľadám krčmu. Nájdem ju v budove bývalej školy. Verte mi alebo neverte, je to hádam prvá dedinská krčma na Slovensku, kde sa nefajčí. Po dôslednom doplnení tekutín je čas postúpiť ďalej. V Zlatne sa napojím na červenú značku – Ponitriansku magistrálu, ktorá ma bude sprevádzať až po Jedľové Kostoľany.

Ponitrianska magistrála

Ponitrianska magistrála sa začína v Nitre. Smeruje cez Zobor a Žibricu severovýchodným smerom na Veľký Tribeč, kde sa odkláňa k Jedľovým Kostoľanom. Za obcou naberá severný smer do pohoria Vtáčnik. Cez jeho hrebeň prechádza do Handlovej, kde sa končí.
Zdroj: Krásy Slovenska 5 – 6/2005 (krátené)

Na vrchu Člnok

Za Zlatnom značka vedie krížom cez polia k lesu. Po dosiahnutí plochého hrebeňa sa stočím na juh a nevýrazným chodníkom prichádzam pod bralá vrchu Člnok. Skôr, než opíšem svoje pocity, dovolím si odcitovať Antona Kaisera, ktorý ho výstižne charakterizuje.
„Nenápadný, málo navštevovaný vrch v pohorí Tribeč prekvapí každého svojho návštevníka svojimi prírodnými krásami lesných dubových porastov a kremencových hôrok.“
Na jeho vrchole som aj ja príjemne prekvapený. Skalné bralá týčiace sa nad okolitý les dovoľujú pekné pohľady na hrebeň Tribeča. A to od najvyššieho bodu pohoria, Veľkého Tribeča, cez Javorový vrch až po oblasť nad Skýcovom. Podľa mapy identifikujem susedné kremencové hôrky Zlatnícku skalku, Ploskú a Veľký Lysec. Výhľad východným smerom obmedzuje les. Ale aj tak vidieť severné časti Pohronského Inovca.

Smer hrad Hrušov

Z vrcholu sa presúvam chodníkom, ktorý vedie riedkym lesom. Povedal by som, že priam čarovným lesom. Stromy tu rastú v najrôznejších bizarných tvaroch, pokrútené, akoby sa ukláňali pred návštevníkom. Po krátkom čase prichádzam k Lazárovej studničke. Jej voda osvieži nielen mňa, ale aj niekoľko ďalších turistov, ktorých tu stretávam. Prehodíme zopár viet a každý sa poberá svojím smerom. Ja idem nenáročným lesným terénom ponad obec Lovce k vodnej nádrži Žikava. V minulosti značka viedla cez Topoľčiansku zubriu oboru. V súčasnosti jej trasa prechádza cez polia popri žrebčíne Breziny, k hlavnej ceste Zlaté Moravce – Partizánske. Keď stojím na jej asfaltovom povrchu, viem, že dnešný cieľ, hrad Hrušov, mám na dosah. Od zastávky SAD Hrušov - zrúcanina sa krátkym výšľapom dostanem na lúky pod hradom. Tu niekde sa plánujem položiť táborom. No objavenie jednoduchého prístrešku zmení môj zámer. Nestaviam stan, rozbaľujem sa pod jeho strechou. Keď na okolitú krajinu sadá tma a ohník dohorieva, pomaly zaspávam.

Linky

Klátova Nová Ves
Virtuálna prehliadka obce Klátova Nová ves
Salaš Kostrín
Pivnica pod Javorovým vrchom
Čierny hrad
Mikroregión Žitava
Obec Zlatno
Prístrešok pod hradom Hrušov

Fórum 11 príspevkov
Veľká jarná túlačka I. 08/10/08 21:28 11 príspevkov
Najnovšie články autora
 
Prístrešok Táborisko v sedle Tri kamene (U Tří kamenů) Odkedy som v roku 2007 objavil čaro Žalostínskej vrchoviny, chodievam sem veľmi rád. Páči sa mi tunajšia mäkko modelovaná krajina, kde sa striedajú lesy s lúkami posiatymi kopanicami. V jednej takejto osade mávam dosť často základný tábor, z ktorého vyrážam na viacdňové potulky. Počas jednej z nich som sa dostal do sedla Tri kamene. Tu, priamo v sedle, sa nachádza výborné miesto na táborenie. Okrem toho tu stojí menší prístrešok, ktorý rozširuje možnosť nocľahu v oblasti. 17/03/18 Anton Zahradník Biele Karpaty
Túra Žiar nad Hronom – Banská Štiavnica – Kozelník Pôvodne som tadiaľto vôbec nechcel ísť. V pláne som mal vander dakde inde, ďaleko a vysoko. Nakoniec ma ale súhra náhod a okolností prinútila zmeniť plány. A keďže sa Štiavnické vrchy nedávno stali mojím novým domovským pohorím, rozhodol som sa necestovať nikam a vyraziť si po známych aj menej známych chodníkoch v sopečných horách. 10/03/18 Anton Zahradník Štiavnické vrchy
Extra Nová rozhľadňa na Malom Lubíne Začiatkom januára som sa v rámci mojich hradologických aktivít dostal do oblasti Hornej Nitry. Tu som bádal po niekoľkých opevnených stredovekých lokalitách v okolí Nitrice a Zemianskych Kostolian. Obe sídla oddeľuje podcelok Strážovských vrchov – masív Drieňov, ktorým prechádza turistický chodník spájajúci Hornú Nitru s Vestonickou dolinou. Ja som sa po tomto chodníku presúval, no a na Malom Lubíne som „objavil“ novú rozhľadňu, o ktorej som doposiaľ nechyroval. Preto som sa rozhodol, zvesť o jej existencii rozšíriť medzi turistickú verejnosť. 07/03/18 Anton Zahradník Správy
Najnovšie články na titulke
 
Recenzia Dolu Váhom a dolu Nitrou Pred 20 rokmi sme sa vydali na prvú putovnú cyklovačku dolu Dunajom z Passau do Bratislavy. Bez konktrétneho itineráru, iba popri rieke. Ubytko sme riešili na mieste, prevažne v súkromí. Bolo to nezabudnuteľné. Táto cesta sa mi vynorila v pamäti, keď som zobrala do rúk knižku z vydavateľstva DAJAMA s ikonkou cyklistu z edície Po Slovensku, ktorá vyšla v roku 2019 a je venovaná cyklotrasám popri riekach Váh a Nitra. dnes Daniela Mäkká Mapy a knihy
Túra Kamniške Alpe - Raduha s okolím Raduha je 2062 metrov vysoký kopec v Kamnických Alpách (Kamniške Alpe), ležiaci východne od Solčavy. Plánoval som naň vyjsť už dávnejšie, ale raz bolo proti počasie, inokedy červená kontrolka motora. Teraz mi to vyšlo. Nuž a okrem Raduhy som si pozrel aj čosi v okolí. včera Martin Knor Svet
Túra Lačnovský kaňon, Zlá diera a Vrátnica Leto so svojimi horúcimi a slnečnými dňami prináša aj tmavé mračná a intenzívne búrky. Vo väčšine prípadov až v poobedňajšom alebo podvečernom čase, a tak je dostatok času na peknú turistiku. Využívam preto možnosť návštevy jedného pekného kaňonu v pohorí Braniska. Ak sa k tomu pridá ešte jedna jaskyňa a neskôr pekné skalné okno, tak je o zážitky postarané. Búrka nakoniec nebola, takže letná nedeľa dopadla nadmieru k mojej spokojnosti. 28/09/20 Marián Jaššo Branisko

 
 
 
Verzia pre tlač
 • text  fakty  fotky  
Vriace fórum RSS vriaceho fóra
Veľká jarná túlačka I. 08/10/08 21:28 11 príspevkov
Fakty
 • Pohoria
  • Tribeč, Pohronský Inovec
 • Počet dní
  • 3
 • Trasa
 • Nadmorská výška
  • max: 901 m n. m.
  • min: 195 m n. m.
 • Prevýšenia
  • stúpanie: 2260 m
  • klesanie: 2242 m
 • Vzdialenosť
  • 70.3 km
 • Náročnosť
  • 2
 • Ročné obdobie
  • jar
 • Dátum túry
  • 27.03.2008
 • Štart trasy
  • šírka: 48.5656 ° SŠ
   dĺžka: 18.3042 ° VD
   » Mapa
 • Koniec trasy
  • šírka: 48.47865 ° SŠ
   dĺžka: 18.42523 ° VD
   » Mapa
 • 1. nocľah
  • šírka: 48.47836 ° SŠ
   dĺžka: 18.42545 ° VD
   » Mapa
 • Nocovanie
  • Prístrešok pod hradom Hrušov, hradisko Zámčisko
 • Voda
  • Obchody a krčmy v obciach Zlatno, Jedľové Kostoľany, V. Lehota, Stará Huta, Bukovina, Chata Inovec, prameň pri pivnici pod Javorovým vrchom, Lazárova studnička, viacero potokov
 • SHOCart mapy
 • Doprava
  • Autobus do Klátovej Novej Vsi, časť Janova Ves, vlak alebo autobus z Novej Bane
Login prihlás sa alebo registruj
zapamätaťVytvorením používateľského konta súhlasíte s podmienkami použitia HIKING.SK, ktorých súčasťou sú aj informácie o spracovaní osobných údajov.
Oficiálni partneri
Partneri
1.14 (0.48)