Túra

Veľká jarná túlačka II.

02. 06. 2008
Po úspešnom zdolaní Javorového vrchu a prehliadke Čierneho hradu som sa presunul pod ruiny hradu Hrušov. Moje ďalšie putovanie povedie po Lehotskej planine. Absolvujem južnú časť náučného chodníka Vojšín a v závere sa presuniem do Pohronského Inovca. Samozrejme, nevynechám prehliadku zaujímavých miest a prírodných výtvorov. Tragikomická príhoda v závere hádam navodí úsmev viacerým čitateľom.

Trasa

1 deň: Klátova Nová Ves, Janova Ves – Javorový vrch – Čierny hrad – Zlatno – Člnok – Hrad Hrušov
2 deň: Hrad Hrušov – Jedľové Kostoľany – Veľká Lehota – NCH Vojšín – Starohutský vodopád – Drozdovo – Zámčisko
3 deň: Zámčisko – Veľký Inovec – Bukovina – Nová Baňa

V úseku Zlatno – Jedľové Kostoľany trasa vedie Ponitrianskou magistrálou, v úseku Veľký Inovec – Nová Baňa prechádza Rudnou magistrálou.

Na hrade Hrušov

Vstávam na svitaní. Ranný chlad sa nemilosrdne dobýja do spacieho vaku. Rýchlo uvarený čaj s rumom na mňa pôsobí lepšie ako hocijaký iný chemický ohrievač. Preto onedlho stojím na múroch hradu. Od mojej poslednej návštevy v 90-tych rokoch sa tu toho veľa zmenilo. Pri príchode na hrad ma víta informačná tabuľa, kde návštevník získa podrobné informácie o hrade, vrátane pôdorysu a rekonštrukcie. O hrad sa v súčasnosti vzorne stará občianske združenie Leustach. Z hradu sú výborné výhľady na všetky svetové strany. Obzor vypĺňajú pohoria Tribeč, Vtáčnik a Pohronský Inovec. Pekný je aj pohľad na zvlnenú krajinu Požitavia.

Cestičkami do Jedľových Kostolian

Spokojný so stavom hradu vyrážam v ústrety prvým metrom dnešného dňa. Trasa vedie zvlneným terénom k rázcestiu Javor. Z okolitých lúk je pekný pohľad na hrad. Rýchlo napredujem a onedlho stojím pri bývalom Skýcovskom mlyne. Značka tu pretína Hostiansky potok, no po lávke či mostíku ani chýru, ani slychu. Musím ho prebrodiť. V jarných mesiacoch je to trochu problém, nakoľko voda siaha povyše kolien. Keď do nej vstúpim, chlad mi dokonale zovrie nohy, až drkocem zubami. Ešte krok... konečne som na druhom brehu. Na slnku sa ohrievam a naberám si vodu. Za potokom trasa značky stúpa popod vrch Drieňová. Prechádzam rozsiahlymi pasienkami k prvým domom Jedľových Kostolian. Otvorený terén dovoľuje pohľad na malebné okolie. V dedine zamierim rovno do krčmy. Vychladené pivko mi pridá na beztak dobrej nálade. Rozhodujem sa, či pôjdem na blízku rozhľadňu, ktorá sa nachádza na vrchu Drieňová, alebo si prezriem stredovekú Živánsku vežu. Vybral som si druhú alternatívu.

Živánska veža

Živánska veža je situovaná nad ohybom Cigánskej doliny, asi 1 km východne od zastávky SAD Jedľové Kostoľany, lesovňa (horáreň Rybníky). Jej ruiny stoja na andezitovom skalnom výbežku a dosahujú výšku úctyhodných 15 metrov. Nevedie sem značka, no jej lokalizovanie v teréne je pomerne jednoduché.

Na Lehotskej planine

Po prehliadke turne sa vraciam na zastávku autobusu. Značka vedúca do Veľkej Lehoty sprvu prudko stúpa. Prechádzam viacerými rúbaniskami do oblasti, kde sú lesy neporušené. Za Šibeničným vrchom sa krajina otvorí a ja mám pred sebou malebnú scenériu Lehotskej planiny s Bujačím vrchom a Veľkou Lehotou. Cestou do dediny obdivujem netradičný pohľad na Vtáčnik. Idem rovno do krčmy. Pivko a kávička mi dodajú energiu. Po občerstvení rezko stúpam k rázcestiu Chata pod Vojšínom. Chata sa nachádza pod vrchom Kuchyňa. V súčasnosti je ale zatvorená. Nedá mi, aby som sa nezmienil o krásnej prírode, ktorou prechádzam. Rozsiahle pasienky sú porastené solitérnymi stromami a hájmi, ktoré vytvárajú harmonickú prírodnú scenériu plnú lokálnych výhľadov.

Náučným chodníkom Vojšín

Plný pohody sa neviem dočkať križovatky s NCH Vojšín. Dnes si prejdem jeho južnú časť. Za lyžiarskym strediskom mi cestu okorení výhľad na okolie Novej Bane so Štiavnickými a Kremnickými vrchmi na obzore. Potom trochu zazmätkujem, čím nechtiac obídem vyhliadku Sedlová skala. Neskôr ma to mrzí, ale vracať sa nebudem. Prechádzam cez osadu Volová jama, kde je na mape naznačený prameň. No v skutočnosti sa tu nachádza uzamknutá studňa. Pomerne dlhý úsek k vodopádu vedie lesom. V závere cestička ústi na rúbanisko pri Jašekovej skale. Z jej brál je vynikajúci pohľad na Bukovinu a vrch Zámčisko. Žiaľ, ťažba dreva v týchto miestach úplne zničila značenie. Držiac sa východného okraja rúbaniska klesám cez značne sťažený terén do priestoru nad vodopádom. Tu natrafím na náučný chodník, ktorý ma k nemu spoľahlivo privedie.

Starohutský vodopád

Vodopád je jednoznačne perlou náučného chodníka. Je najmohutnejším vodopádom v stredoslovenských neovulkanitoch. Vody padajúce z výšky 5 metrov do skalného amfiteátra bývajú najpôsobivejšie na jar. Vtedy má vodopád najmohutnejší prietok. Vznikol tektonickým poklesom krýh, čím sa vytvoril terénny skok miestami vysoký až 10 m. Kúsok poniže sa nachádza informačná tabuľa a malé sedenie. Keďže ešte dnes chcem doraziť na neďaleké Zámčisko, začína ma tlačiť čas. Inak by som sa tu zdržal dlhšie.

Tábor na Zámčisku

Zbehnem k prvým domom osady Stará Huta, kde zisťujem, či je krčma otvorená. Kladná odpoveď rozhodne, že ju poctím svojou návštevou. Vzhľadom na to, že podnik slúži prakticky iba pre obyvateľov dvoch vymierajúcich osád, jeho existenciu považujem za menší zázrak. Dokúpim si pivko a rum. Spolusediaci traktorista mi sľúbi odvoz k turistickému rázcestiu Chotár – Drozdovo pod Zámčiskom. Keď sa traktor začne vzďaľovať, začínam stúpať k miestu, odkiaľ ma významová odbočka nasmeruje k ruinám hradiska. Na jeho citadele staviam stan a zapaľujem ohník. Popíjajúc rum ani neviem, ako som zaliezol do stanu a zaspal.

Kruté ráno

Zobúdzam sa okolo polnoci. V ústach hotová Sahara. Ešte že mám vodu. Myslím tú vodu, ktorú som si nabral z Hostianskeho potoka pri Skýcovskom mlyne. Milý čitateľ, spomínaš si? Teraz ju hltavo pijem. Neprejdú ani tri hodiny, keď zrazu pociťujem prudké kŕče v brušnej dutine. Rýchlo sa snažím dostať von zo spacieho vaku... V tom momente naplní stan nevábna vôňa a v nohaviciach cítim niečo teplé a mazľavé. Zanechávajúc výraznú pachovú stopu, v kŕčoch, skoro štvornožky prejdem k potoku na lúke. Ľadová voda a posledný sneh, to je moja ranná toaleta. Uľavím si aspoň revom, ktorý počuť namojdušu až v Nízkych Tatrách.

Tajomné Zámčisko

Len čo začne svitať, balím tábor a pokúšam sa vykonať obhliadku hradiska. Rozsiahla fortifikácia zaberá rozlohu približne 400 x 500 m. Obvodová hradba bola spevnená priekopou a strážnymi vežami. Dodnes sa zachovala v konfigurácii terénu o výške 2 - 5 m. Z východnej strany hradisko chránila mohutná skalná stena. Odborníci lokalitu datujú do 10. - 13. storočia. Z najvyššieho miesta bol v nedávnej minulosti pekný výhľad, ktorý však zarástol korunami stromov.

Krížová cesta na Veľký Inovec

Bolesť brucha mierne ustupuje po internej dezinfekcii rumom. Zoslabnutý začínam stúpať na Loksovu lúku. Po pár metroch zisťujem, že to bude krížová cesta. Takmer nevnímajúc okolie, prichádzam k rázcestiu s červenou značkou. V lese si ukryjem ruksak a len tak naľahko zdolávam vrchol Veľkého Inovca. Vyčerpaný si sadám na bralá. Pekný výhľad mi zdvíha trochu morálku. Keďže je pondelok, chata na Veľkom Inovci je zatvorená. Preto sa tu dlho nezdržím. Tak rýchlo, ako vládzem, zbehnem po červenej značke – Rudnej magistrále späť k rázcestiu na Loksovej lúke.

Rudná magistrála

Rudná magistrála sa začína v Zlatých Moravciach, odkiaľ smeruje do Pohronského Inovca. Prechádza cez Novú Baňu a vchádza do Štiavnických vrchov. Vedie južným okrajom Banskej Štiavnice smerom na Banský Studenec. Pokračuje cez Javorie, sopečnú Poľanu a Veporské vrchy. Trasa sa končí na Stolici v Stolických vrchoch.
Zdroj: Krásy Slovenska 5 – 6/2005 (krátené)

Osada Bukovina

Krása Loksovej lúky je výnimočná. Niekoľko osamelých smrekov budí dojem, že si tu Indiáni rozložili svoje teepee. Značka sa medzi nimi plazí ako had. Poľovnícky posed vo východnom cípe umožňuje krátkodobý úkryt pred dažďom alebo búrkou. Ako obchádzam Lachtrovu skalu, kŕče v bruchu sa znovu stupňujú. Odteraz až po Novú Baňu musím hádam každých tisíc metrov zastať a vyprázdniť obsah čriev. Konečne pred sebou zbadám domy osady Bukovina. Od miestnych občanov sa dozviem, že tu bude obec prevádzkovať malý penzión. Poskytovať by mal nenáročné ubytovanie a stravovanie. Otvorenie plánujú v lete 2008. Kúsok ďalej diétne raňajkujem na terase malého obchodu. Kúpim si kofolu s rumom a vyzbrojený týmto elixírom vyrážam. Cestou sa zaprisahám, že už nikdy viac na túre nebudem piť vodu.

Do Novej Bane

Okolie Bukoviny je poznačené hospodárskou činnosťou ľudí, ktorá tu je v harmónii s prírodou. Lúky s výhľadmi, háje, senníky či stodoly vytvárajú pestrý kolorit krajiny. Poniže vrchu Viecha sa vnáram do tieňa lesov. Značka klesá, kľučkuje medzi vrchmi k okraju osady Záhrb. Tá je už súčasťou Novej Bane. Som takmer v cieli. Obchádzam Kalváriu a spleťou uličiek prichádzam do centra mesta. Tu sa moje putovanie končí. Miestnou dopravou sa odveziem na železničnú stanicu, kde počkám na prvý spoj domov. Zničený z bolesti brucha, ale veľmi spokojný zaspávam v kupé vozňa rýchlika Slatina.

Epilóg

Krajina, ktorou som prechádzal, je charakteristická nižšou nadmorskou výškou. Tá možno odrádza mnohých turistov od návštevy. Ale môžem zodpovedne prehlásiť, že jej pestrosť, výhľady, hrady a iné pamiatky ju zaraďujú k výnimočným územiam Slovenska. Verím, že moje trojdňové túlanie dá inšpiráciu viacerým z vás a nájdete si tu svoju turistickú nirvánu.

Linky

Hrad Hrušov
Združenie na záchranu stredovekého architektonického dedičstva nitrianskeho kraja - LEUSTACH
Rozhľadne
Živánska veža
NCH Vojšín
Chata na Veľkom Inovci
Mesto Nová Baňa
Mikroregión Novobansko

Fórum 12 príspevkov
Veľká jarná túlačka II. 04/06/08 18:00 12 príspevkov
Najnovšie články autora
 
Prístrešok Táborisko v sedle Tri kamene (U Tří kamenů) Odkedy som v roku 2007 objavil čaro Žalostínskej vrchoviny, chodievam sem veľmi rád. Páči sa mi tunajšia mäkko modelovaná krajina, kde sa striedajú lesy s lúkami posiatymi kopanicami. V jednej takejto osade mávam dosť často základný tábor, z ktorého vyrážam na viacdňové potulky. Počas jednej z nich som sa dostal do sedla Tri kamene. Tu, priamo v sedle, sa nachádza výborné miesto na táborenie. Okrem toho tu stojí menší prístrešok, ktorý rozširuje možnosť nocľahu v oblasti. 17/03/18 Anton Zahradník Biele Karpaty
Túra Žiar nad Hronom – Banská Štiavnica – Kozelník Pôvodne som tadiaľto vôbec nechcel ísť. V pláne som mal vander dakde inde, ďaleko a vysoko. Nakoniec ma ale súhra náhod a okolností prinútila zmeniť plány. A keďže sa Štiavnické vrchy nedávno stali mojím novým domovským pohorím, rozhodol som sa necestovať nikam a vyraziť si po známych aj menej známych chodníkoch v sopečných horách. 10/03/18 Anton Zahradník Štiavnické vrchy
Extra Nová rozhľadňa na Malom Lubíne Začiatkom januára som sa v rámci mojich hradologických aktivít dostal do oblasti Hornej Nitry. Tu som bádal po niekoľkých opevnených stredovekých lokalitách v okolí Nitrice a Zemianskych Kostolian. Obe sídla oddeľuje podcelok Strážovských vrchov – masív Drieňov, ktorým prechádza turistický chodník spájajúci Hornú Nitru s Vestonickou dolinou. Ja som sa po tomto chodníku presúval, no a na Malom Lubíne som „objavil“ novú rozhľadňu, o ktorej som doposiaľ nechyroval. Preto som sa rozhodol, zvesť o jej existencii rozšíriť medzi turistickú verejnosť. 07/03/18 Anton Zahradník Správy
Najnovšie články na titulke
 
Túra Z Kriváňa na Kriváň (z Poľany do Tatier) Poľana, Kráľová hoľa, Kriváň - tri symbolické vrcholy Slovenska. Raz dávnejšie som v televízii sledoval reportáž o prechode týchto troch vrcholov v jednom slede zo severu na juh. Ja som sa nechal inšpirovať a po niekoľkých rokoch sa mi aj za spoluúčasti dvoch kamarátov podarilo prechod zrealizovať výhradne po značených trasách z mojej domovskej dedinky Kriváň až po majestátny Kriváň vo Vysokých Tatrách cez Poľanu a Nízke Tatry, spolu viac ako 180 km. Všetko sa to udialo v prvej polovici júla v priebehu 8 dní. včera Martin Hakel Nízke Tatry, Muránska planina, +
Prístrešok Sedlo Vyšný Tvarožec Pri zdolávaní červenej značky z čergovského Minčola do Duklianskeho priesmyku som narazil na niekoľko objektov nezachytených v mapách. Informácia o ich existencii by pravdepodobne ovplyvnila moje plánovanie viacdenného putovania trasou mimo dotykov s civilizáciou. Jedným je prístrešok v sedle Nižný Tvarožec. Som na pochybách nazývať ho prístreškom. Svojím spôsobom je útulňou bez špeciálneho priestoru na spanie, no poskytuje pohodový úkryt nielen v nepohode. 07/08/20 Vladimír Mikuš Nízke Beskydy
Túra Z Nesluše cez osady s deťmi Na dolných Kysuciach v bočnom údolí neďaleko okresného Kysuckého Nového Mesta sa nachádza obec Nesluša. V jej okolí je na svahoch Javorníkov roztrúsených až dvadsaťdva osád. Rozhodujeme sa pre peší výlet okolím osady Samuhelovci, Ostré. Sem by nás mala zaviesť z konca Nesluše žltá značka. Od osady chceme potom po modrej značke pokračovať k osadám Tabačkovci, Grešákovci a Balošákovci pod Jakubovským vrchom. Uvidíme, ako sa nám to podarí. 06/08/20 Jana Bílešová Javorníky

 
 
 
Verzia pre tlač
 • text  fakty  fotky  
Vriace fórum RSS vriaceho fóra
Veľká jarná túlačka II. 04/06/08 18:00 12 príspevkov
Fakty
 • Pohoria
  • Tribeč, Pohronský Inovec
 • Počet dní
  • 3
 • Nadmorská výška
  • max: 901 m n. m.
  • min: 195 m n. m.
 • Prevýšenia
  • stúpanie: 2260 m
  • klesanie: 2242 m
 • Vzdialenosť
  • 70.3 km
 • Náročnosť
  • 2
 • Ročné obdobie
  • jar
 • Dátum túry
  • 30.03.2008
 • Štart trasy
  • šírka: 48.47827 ° SŠ
   dĺžka: 18.42551 ° VD
   » Mapa
 • Koniec trasy
  • šírka: 48.41252 ° SŠ
   dĺžka: 18.64608 ° VD
   » Mapa
 • 2. nocľah
  • šírka: 48.42497 ° SŠ
   dĺžka: 18.55686 ° VD
   » Mapa
 • Nocovanie
  • Prístrešok pod hradom Hrušov, hradisko Zámčisko
 • Voda
  • Obchody a krčmy v obciach Zlatno, Jedľové Kostoľany, V. Lehota, Stará Huta, Bukovina, Chata Inovec, prameň pri pivnici pod Javorovým vrchom, Lazárova studnička, viacero potokov
 • SHOCart mapy
 • Doprava
  • Autobus do Klátovej Novej Vsi, časť Janova Ves, vlak alebo autobus z Novej Bane
Login prihlás sa alebo registruj
zapamätaťVytvorením používateľského konta súhlasíte s podmienkami použitia HIKING.SK, ktorých súčasťou sú aj informácie o spracovaní osobných údajov.
Oficiálni partneri
Partneri
1.19 (0.5)