Túra

Priepasť Žajdlíkov hostinec

06. 06. 2008
Už niekoľko rokov som sa snažil zistiť, kde sa v kopcoch pri Banskej Bystrici nachádza priepasť Žajdlíkov hostinec. Vedel som, že je niekde nad Sásovskou dolinou v masíve kopca Baranovo. Po dlhom úsilí sa mi podarilo od člena speleologického klubu v Banskej Bystrici zistiť aspoň jej približnú polohu, za čo mu mimochodom veľmi pekne ďakujem. A tak som sa síce s malou, ale predsa nádejou vybral skúsiť ju objaviť.

Priepasť Žajdlíkov hostinec patrí do tzv. Sásovského krasu v Sásovskej doline pri Banskej Bystrici. Je hlboká 34 metrov. V krase sa nachádzajú ešte Netopiera jaskyňa a jaskyňa Kaplnka. Samotná priepasť bola zrejme objavená okolo r. 1951 J. Miklósim, ktorý tvrdil, že sa na jej dne nachádzali podobné archeologické a antropologické nálezy ako v spomínaných jaskyniach. Malo ísť o zvieracie a ľudské kosti z osídlenia počnúc dobou bronzovou. Priepasť bola znovuobjavená pomerne nedávno v r. 1973. Doteraz nebola podrobne preskúmaná, ojedinele do nej zlania partie skúsených speleológov.

Samotná priepasť je dobre ukrytá pred zrakom náhodných turistov. Nachádza sa v masíve kopca Baranovo na jeho južnom svahu. Najlepší prístup je z konečnej zastávky autobusov MHD na sídlisku Sásová na Pieninskej ulici. Potom sa pešo dostaneme do Sásovskej doliny a pôjdeme v protismere náučného chodníka Sásovská dolina. Cesta k priepasti začína na NCH, konkrétne pri náučnej tabuli č. 13.

Prístup k priepasti je pomerne komplikovaný. Hneď za touto tabuľou je nevýrazný chodník, ktorý vedie pomerne strmým stúpaním po hrebeni zalesneného kopca. Terén je šmykľavý kvôli množstvu kameňov a popadaných vlhkých haluzí. Zhruba v poslednej štvrtine kopca, cca 15-20 metrov je po pravej strane v strmom svahu vidno náznak vyšliapaného chodníka. Keď sa po ňom pustíte, o chvíľu prídete priamo k nenápadnej diere v kopci, schovanej za skalou. Ak náhodou vyjdete z lesa na lúku, už ste ďaleko a treba sa vrátiť. Skúsení milovníci prírody všímajúci si drobnosti ju isto nájdu.

Otvor priepasti je veľký asi 120x70 cm. Dôrazne upozorňujem „objaviteľov“, aby sa k priepasti nepribližovali zhora zo svahu, pretože po daždi alebo ak je rosa, veľmi sa tam šmýka a ľahko môžete skončiť o vyše 30 metrov hlbšie. Dobrá obuv je v tomto prípade nevyhnutná. Samotná priepasť je pomerne skromná, ale je cítiť jej hĺbku, vanie z nej príjemný chlad. Svojim významom síce nepatrí medzi skvosty slovenských krasových útvarov, ale o to viac poteší, keďže v okolí Banskej Bystrice je to zriedkavý útvar. Po jej objavení sa môžete buď vrátiť tou istou cestou späť, alebo pokračovať po hrebeni do kopca a znovu sa napojíte na náučný chodník.

Cesta od konečnej MHD až ku priepasti trvá cca 1.15 hod. pohodovým krokom. Takže už si treba iba „naštartovať“ nohy a hor sa objavovať. A na záver - prosím návštevníkov, aby do priepasti nič nehádzali. Či už to budú kamene, konáre alebo nebodaj niečo z občerstvenia, nikto to odtiaľ nevynesie.

Zdroj informácií: Internetová stránka o Sásovskej doline, kde je administrátorom Peter Sutoris a z Textového sprievodcu Náučný chodník Sásovská dolina, autorom ktorého je tiež Peter Sutoris.

Fórum 24 príspevkov
Priepasť Žajdlíkov hostinec 08/04/14 23:38 24 príspevkov
Najnovšie články autora
 
Túra Priepasť Žajdlíkov hostinec Už niekoľko rokov som sa snažil zistiť, kde sa v kopcoch pri Banskej Bystrici nachádza priepasť Žajdlíkov hostinec. Vedel som, že je niekde nad Sásovskou dolinou v masíve kopca Baranovo. Po dlhom úsilí sa mi podarilo od člena speleologického klubu v Banskej Bystrici zistiť aspoň jej približnú polohu, za čo mu mimochodom veľmi pekne ďakujem. A tak som sa síce s malou, ale predsa nádejou vybral skúsiť ju objaviť. 06/06/08 Marián Cibira Jaskyne
Najnovšie články na titulke
 
Prístrešok Lesný zrub Šarvíz Pri putovaní zo Žarnovice na rozhľadňu Háj som doputoval po modrej značke k TIM Horáreň Šarvíz (tiež Zadný Šarvíz). Smerovník ma upozornil, že Zbojníčke studničky sú vzdialené 50 m dole po lesnej cestičke, a tak som sa išiel na ne pozrieť. V horúčave, čo bola, sa mi veľmi hodila čerstvá, studená voda z pekne upraveného prameňa. Umyl som sa, napil a prečítal si informačnú tabuľu o Zbojníckych studničkách. dnes Miroslav Svítek Pohronský Inovec, Vtáčnik
Túra Holica – na okraji Západných Tatier Tatranský národný park končí nenápadným vrcholom s názvom Holica. Bližšie upútal moju pozornosť túto jar, keď kvôli vírusu hľadám nejaké pokojnejšie miesto na túru. Je už mimo národného parku, takže netreba riešiť ani pohyb po značených chodníkoch či sezónnu uzáveru. včera Soňa Mäkká Západné Tatry
Extra Poznáte slovenské hory? (odpovede) Pred týždňom ste si mohli overiť svoje vedomosti v teste, ktorý som pre vás pripravila na základe poľských kníh z 19. storočia. Škoda, že knihy nie sú preložené do slovenčiny. Prečítali by ste si všetky dobré veci, ktoré o vás autori napísali. V žiadnej z kníh som nenašla nič negatívne o Slovákoch. Naopak, všetci autori napísali, že ste predovšetkým veľmi pohostinní, sympatickí, pokojní a veľmi čestní. A vždy máte dobrú náladu. Týchto komplimentov je v knihách oveľa viac. Myslím si, že niektoré by vás možno prekvapili. včera Beata Okulińska Zaujímavosti

 
 
 
Verzia pre tlač
  • text  fakty  fotky  
Vriace fórum RSS vriaceho fóra
Priepasť Žajdlíkov hostinec 08/04/14 23:38 24 príspevkov
Login prihlás sa alebo registruj
zapamätaťVytvorením používateľského konta súhlasíte s podmienkami použitia HIKING.SK, ktorých súčasťou sú aj informácie o spracovaní osobných údajov.
Oficiálni partneri
Partneri
0.97 (0.4)