Test

Mačky AustriAlpin Trekking

22.02.05
Doteraz som si vždy mačky požičiaval, ale túto sezónu som sa rozhodol, že mať vlastné neuškodí. Keďže nepatrím medzi ľadolezcov ani horolezcov, výberové kritériá boli nasledovné: univerzalita (na skialpové boty aj na boty bez drážok na upínanie mačiek), nízka hmotnosť a tiež som chcel aby sa rýchlo obúvali. Siahol som po Austria Alpin Trekking. Absolvoval som na nich jeden výstup na rakúsky Schneeberg – ako dopadol tento test, sa dočítaš ďalej.

Konštrukcia a použité materiály

Mačky sú v klasickom 10 bodovom prevedení – t.j. 6 hrotov v prednom segmente a 4 hroty v zadnom. Segmenty sú vyrobené z oceľového plechu s matnou čiernou povrchovou úpravou, ktorá sa však rýchlo oškriabáva na ľade. Spojenie prednej a zadnej časti je vyriešené veľmi pekne – vpredu sa spojovací pás voľne posúva, na konci je rozšírený. V zadnej časti je pružne upevnený cicík, ktorý slúži na jednuduché prispôsobovanie pre veľkosť topánky – stačí zaaretovať v správnej pozícii a je to (bez použitia šrobováku, či švajčiarského nožíka). Počas pochodu nemôže dôjsť k samovoľnému uvoľneniu, pretože podrážka topánky zamedzí pohybu. Keďže pás je vpredu pohyblivý, možno mačky rýchlo zložiť do kompaktného celku. Lesklá modrá povrchová úprava spojovacieho plechu ide dolu tiež rýchlo (viz obrázok č.2). V snahe zabezpečiť rýchlejšie upínanie a menší oder koženej topánky siahol výrobca po plastových prvkoch v upínaní. Predné dva plasty sa do celku spájajú tretím plastom, v ktorom je veľké oko na prevliekanie popruhu. V zadnej časti sú dva samostné plasty, každý s otvorom pre popruh. A ako sa teda obúvajú? Keď je dobre nastavená veľkosť mačky, tak je to otázkou minúty – zopár prevlečení cez oká v plaste, následné pritiahntie v klasickom dvojkrúžkovom uzávere a je to. Model Trekking sa vyrába v 3 obmenách – SB01A (testovaný), SB01B a SB01K. K-áčko má zadnú časť s rýchloupínaním pre obuv, ktorá má vzadu drážku, ale vpredu nie. B-éčko je určené topánkam s drážkami aj vpredu aj vzadu. Na topánku Meindl Island Pro (http://hiking.sk/hk/ar/58/meindl_island_pro.html) sadnú mačky ako uliate. Na obuv so širšou podrážkou, napr. Garmont Force Suede, je to už problematickejšie. Odporúčam vyskúšať v predajni. Veľmi pozitívnou vlastnosťou mačiek je ich nízka hmotnosť – pár váži iba 680 gramov.

Vyrážam do terénu

Snehu je málo, ale severovýchodný svah Schneebergu slnko takmer nenavštevuje, takže živím nádej, že vyskúšam nový matroš. Les redne a snehová pokrývka je už súvislá, tak si vravím, že počas najbližšieho doplňovania tekutín nasadím mačky. Procedúra trvala krátko, takže ďalej stúpam spokojný. V mäkkom snehu toho veľa neotestujem, tak čakám na niečo tvrdšie. Dočkal som sa v podobe úplného ľadu asi na stometrovom nie príliš strmom úseku. Predné štyry hroty na každej mačke sa spoľahlivo driapu po tvrdom ľade. Na môj vkus však musím byť dosť v predklone, aby som sa cítil stabilne. Postupujeme ďalej a povrch sa mení na tvrdý firn. Cítim sa stabilnejšie ako na ľade, ale nie je to úplne ako by som si predstavoval. Nuž, kompromis v prospech nízkej hmotnosti trekking modelu. Mačky počas celého výstupu držia úplne perfektne, nemusím ich doťahovať. Po tom, čo som sa zmieril s väčším predklonom na veľmi tvrdom podklade im vlastne vôbec nevenujem pozornosť a plne sa môžem sústrediť na výstup a hlavne super výhľady – vidím dokonca vrch Vysoká v Malých Karpatoch. Po úpešnom výstupe na slnkom zaliaty chrbát Schneebergu postupujeme ďalej – tvrdý firn sa mení na mäkký sneh. Ten sa na mačky zo spodnej časti značne lepí. AustriAlpin ponúka k tomuto modelu aj násadu proti lepeniu sa snehu (SZ50), jej funkčnosť vyskúšanú nemám.

Kvalita

Tu tkvie základný problém. Keď som hore na Schneebergu vyzul mačky, mal som v rukách hneď štyri kusy namiesto dvoch. Na každej mačke odišiel ľavý zadný nit (viz detailné foto). Je zrejmé, že výrobca použil nity s nízkou pevnosťou (tenučký plech). V HUDYsporte mi reklamáciu bez výhrad uznali a mačky vzali na opravu. Požiadal som o kompletné prenitovanie pevnejšími nitmi, pretože bolo veľmi pravdepodobné, že boli všetky rovnaké. Alphasport (distribútor) mačky opravil v rámci 30 dennej lehoty, počas ktorej som bol bez svojho matrošu :(. Výsledok možno vidieť na poslednom obrázku – nemôžem povedať, že by nové nity budili viac dôvery ako originálne. Po oprave som absolvoval jeden kratší výstup v nie veľmi tvrdom snehu a vydržali. Verím, že ich do opravy už nebudem musieť posielať. V svetle týchto udalostí ma veľmi prekvapilo, čo som našiel na webe výrobcu. Uvádza, že tento model vyhral cenu najlepších trekking tour mačiek v Klettern magazíne. Ostáva mi veriť, že chyba bola v mojom kuse. O ďalšom vývoju tu budem určite informovať.

Distribútor pre Slovensko – Alphasport (pridané 26.3.2005)

Za úplne diletanstvo a nerešpektovanie zákonov SR považujem návod na použitie mačiek. Je to fotokópia nemeckého originálu. Ilustračné fotografie nie je vôbec vidieť – používateľ-začiatočník musí improvizovať. Môže sa teda stať, že mačky upne na topánku nesprávne, čo môže mať za následok kratšiu životnosť a/alebo problémy v teréne. Ďalej si nemôže prečítať prípadne upozornenia výrobcu – resp. môže ak vie nemecky. V krabici nie je žiaden kontakt na distribútora, ostáva iba hľadať na webe.

Upozornenie na tento článok som poslal do Alphasportu, aby vedeli, čo predávajú. Reakcia bola zaujímavá – p. Kuchárová ma upozornila, že chyba je vo mne, lebo som siahol po nesprávnom výrobku. Po daľšej diskusii vysvitlo, že "od Trabantu nemožno čakať výkon Mercedesu", čo ma dosť zarazilo, pretože cenu 2550 Sk zďaleka nepovažujem za trabantovú. Neskôr som poslal výzvu, aby sa p. Kuchárová, v mene Alphasportu, vyjadrila vo fóre pod článkom – odmietla s odôvodnením, že názor predajcu by nebol čitateľmi primerane akceptovaný. V závere ma ubezpečila, že Alphasport robí pre zákazníka maximum, čo niektorí zneužívajú a takých radšej posieľajú kade ľahšie. Následne HUDY sport zastavil objednávky týchto mačiek :-).

Záver

Mačky AustriAlpin Trekking SB01A sú konštrukčne zaujímavým produktom - ľahko sa upínajú, sú ľahké a skladné. Medzi nevýhody patria príliš krátke predné hroty a predovšetkým ma po pár hodinovom výstupe prudko sklamali nity. V svetle mojich skúseností nemôžem tento výrobok odporučiť.

Tento článok bol prevzatý redakciou http://www.horydoly.cz.

Fórum 21 príspevkov
Mačky AustriAlpin Trekking 04/02/18 18:54 21 príspevkov
Najnovšie články autora
 
Túra Vyvieranie a Demänovská hora – skryté poklady Demänovskej doliny Demänovská dolina patrí medzi najnavštevovanejšie horské lokality na Slovensku. Napriek tomu je možné aj tu nájsť zákutia, kde stretnete minimum ľudí, hoci známe miesta praskajú vo švíkoch. Jednou z takýchto lokalít je tiesňava Vyvieranie. Po jej absolvovaní je možné pokračovať na Pusté, Krakovu hoľu alebo opačne na Demänovskú horu. My sme si s Kubkom vybrali druhú možnosť. Ide o nenáročnú túru, ktorú môžete ísť celý deň v ležérnom tempe, prípadne ju svižnejšie obehnete za poobedie. 26/09/19 Ľubomír Mäkký Nízke Tatry
Recenzia Detská nepremokavá bunda Skogstad Vadsø S nárastom výkonnosti dieťaťa rastú nielen prejdené kilometre a nastúpané metre, ale aj nutnosť kvalitnej výbavy. Ako bunda už nestačí lepší pršiplášť z hypermarketu, treba už serióznejšiu. Jednak s ohľadom na hmotnosť, ale aj šírku použitia – či už do veterného alebo daždivého počasia. Hoci osemročné dieťa sa ešte nepotí ako dospelák, už treba brať ohľad aj na priedušnosť. Tento rok Kubko preto nosí bundu Vadsø od Nórskeho Skogstad. dnes Ľubomír Mäkký Oblečenie
Test JetBoil Zip – sada variča a hrnca s výmenníkom Váži to necelých 600 gramov a "vnútri" je takmer 12 litrov horúceho čaju. Čo je to? No predsa kompaktná sada variča, hrnca a malej plynovej kartuše. Sedí to samozrejme za podmienky, že máte po ruke počas túry zdroj pitnej vody. Takýmto sadám sa tiež hovorí PCS – personal cooking system, po našom varná sada pre jednotlivca. Prinášame predstavenie najmenšieho modelu značky JetBoil, modelu Zip. 11/09/19 Ľubomír Mäkký Varenie a jedlo
Najnovšie články na titulke
 
Recenzia Detská nepremokavá bunda Skogstad Vadsø S nárastom výkonnosti dieťaťa rastú nielen prejdené kilometre a nastúpané metre, ale aj nutnosť kvalitnej výbavy. Ako bunda už nestačí lepší pršiplášť z hypermarketu, treba už serióznejšiu. Jednak s ohľadom na hmotnosť, ale aj šírku použitia – či už do veterného alebo daždivého počasia. Hoci osemročné dieťa sa ešte nepotí ako dospelák, už treba brať ohľad aj na priedušnosť. Tento rok Kubko preto nosí bundu Vadsø od Nórskeho Skogstad. dnes Ľubomír Mäkký Oblečenie
Správa Novela zákona o lesoch by mala pomôcť ochrane prírody Minulý týždeň schválil parlament popri novele zákona o ochrane prírody a krajiny aj novelu zákona o lesoch. Tá obsahuje viaceré ustanovenia, ktoré môžu pomôcť ochrane prírody. Paradoxne ide o prvý všeobecne záväzný právny predpis definujúci bezzásahový režim v slovenskej legislatíve. Okrem iného sa zaoberá ochranou pralesov a pralesových zvyškov, povoľuje tiež pasenie hospodárskych zvierat na lesných pozemkoch, ak si to vyžaduje program starostlivosti o chránené územie. Podľa zákona o ochrane prírody sa budú schvaľovať programy starostlivosti na územiach NATURA 2000. včera Soňa Mäkká Správy
Ferrata Dolomity – Tofana di Mezzo a Tofana di Dentro Tofany sú jednou z najznámejších častí Dolomitov. Výstup na Tofanu di Rozes som opísal v minulom článočku, v tomto opíšem okruh cez Tofanu di Mezzo a Tofanu di Dentro, ktorý som absolvoval hneď ďalší deň. Až večer pred túrou som si pozrel odhadované časy ferrát a trochu som sa naľakal. Naštudoval som si zopár ústupových trás, avšak dúfal som, že okruh zvládnem celý podľa pôvodného plánu. včera Martin Knor Zaistené cesty (via ferrata, klettersteig)

 
 
 
Verzia pre tlač
 • text  fakty  fotky  
Vriace fórum RSS vriaceho fóra
Mačky AustriAlpin Trekking 04/02/18 18:54 21 príspevkov
Fakty
 • Výrobca
  • Austrialpin
 • Model
  • Trekking SB01A
 • Typ
  • turistické 10 bodové mačky
 • Materiály
  • kov, plast
 • Hmotnosť
  • 680 g
 • Páči sa mi
  • jednoduché obúvanie a prispôsobovanie pre topánku, nízka hmotnosť, dobre držia
 • Nepáči sa mi
  • kvalita - po jednodennej túre sa ľavý zadný nit úplne odtrhol na oboch mačkách, šnúra je pridlhá a nie je ju kam upevniť aby neplantala, predné hroty mohli byť o chlp dlhšie
 • Infocena
  • 84.64 €
 • Hodnotenie
 • Obchody v HIKING adresári
  • RIVELOUTDOOR - Banská Bystrica » viac
   Šport Rysy - Poprad » viac
   Alpha sport Mammut - Žilina » viac
Login prihlás sa alebo registruj
zapamätaťVytvorením používateľského konta súhlasíte s podmienkami použitia HIKING.SK, ktorých súčasťou sú aj informácie o spracovaní osobných údajov.
Oficiálni partneri
Partneri
0.63 (0.14)