Test

Batoh Coleman Crossroads 28L

25.06.08
Značku Coleman poznáme najmä vďaka kvalitným stanom a varičom. Nedávno však tento výrobca vstúpil aj na pomerne hustý trh s batohmi. Skúša preraziť najmä s malolitrážnymi batohmi na jednodňové výjazdy do prírody. Jedného zástupcu z tejto kategórie som testoval niekoľko mesiacov počas tohtoročnej jari a začiatku leta – absolvoval som s ním aj svoje pokusy o Lazovú i Trnavskú stovku.

Dizajn a konštrukcia

Objem aj tvar batohu naznačuje, že ide o batoh pre každodenné nosenie do prírody aj v meste. Veľké množstvo dobre zvládnutých funkčných detailov ho predurčuje aj na náročnejšie použitie. Je dostupný v troch farebných kombináciách a dvoch veľkostných variantoch (28L a 22L). Ja som testoval oranžovo-čierny 28 litrový variant.

Diznajnovo sa Crossroads zaraďuje do dnešného štandardu moderných prepracovaných menších batohov. Pozostáva z hlavnej komory, dvoch čelných uzatvárateľných vreciek a veľkých bočných vreciek so sieťkou. Hlavnu komoru možno doširoka otvoriť, zips je v tvare otočeného písmena U. Toto otvorenie limitujú horné bočné kompresné popruhy, ktoré je v prípade potreby možné odopnúť. V hlavnej komore nájdeme veľké vrecko použiteľné pre vodný rezervoár alebo na uskladnenie zošitov, ktoré sa vďaka plastovej výstuhe chrbtového systému nepokrčia. Ďalej je v hlavnej komore ešte malá sieťovaná kapsička na drobnosti, ktoré chceme mať bezpečnejšie uložené. Jej výška sa ukázala ako ideálna pre veľkosť mojej peňaženky, žiaľ potom sa už do nej veľa nezmestí, čo je škoda. Zvyšné veci už musia ísť do vonkajších vreciek.

Vonkajšie zatvárateľné vrecká sú umiestnené nad sebou. Horné je menšie a vo vnútri má odopínateľnú kľúčenku. Na čele vrecka sú prišité dva krátke popruhy (daisy chain), ktoré možno použiť pre pripínanie výstroje pomocou karabíniek (napr. sandále). Sú tu umiestnené aj horné uchytenia trekových paličiek. Dolné vrecko je priestrannejšie a na jeho čele je elastická sťahovateľná šnúra, kam možno prichytiť napríklad kusy oblečenia. Bočné otvorené kapsy zo sieťoviny sú veľmi priestranné a poľahky sa do nich zmestia aj 1,5 litrové PET fľaše – ideálne riešenie pre odporcov vodných vakov.

Všetky vonkajšie zipsy sú kryté veľkými légami, pričom tá patriaca k hlavnej komore je orientovaná opačne, ako je bežné. Légy sú ukončené širokou látkovou páskou, vďaka ktorej sa léga nechytá do zipsov. Počas testovania som nemal žiadne problémy s otváraním zipsov. Vždy šli ľahko a manipuláciu s nimi uľahčovali šnúrky zakončené plastovým dielom.

Chrbtový systém je pomerne jednoduchý – mierne prehnutý plastový panel, na ktorom je bohaté polstrovanie a v strednej časti priestor na odvetrávanie zakrytý hrubou sieťkou. Ramenné popruhy sú anatomicky tvarované a primerane polstrované, nechýba prsný popruh, či uchá na pripnutie drobného materiálu. Reflexné pásiky na popruhoch okrem svojej bežnej funkcie dobre poslúžia aj na pevné uchytenie hadičky vodného vaku. Uchytenie popruhov k hornej časti popruhov však nie je ideálne, ocenil by som, keby boli od seba viac vzdialené, alebo v miestach, kde idú okolo krku, lepšie tvarované. Pri pevnejšom zatiahnutí totiž popruhy mierne tlačia na krk.

Vodný vak

Pri prvom pohľade sa nezdá, že by batoh podporoval umiestnenie vodného rezervoáru – nemá totiž samostanú dieru pre hadičku. Vo vnútri batoha však nájdeme špeciálnu priehradku, ktorá je pre vak ako stvorená. Škoda len, že nie je k dispozícii ucho alebo popruh, či iný konštrukčný detail na zaistenie rezervoáru v zvislej polohe. Opačný lem na hlavnej komore umožňuje bezprobémový výstup hadičky cez zipsovanie a samostatný otvor tak nie je potrebný.

Použité materiály a kvalita vyhotovenia

Zvršok batoha je vyrobený z kombinácie polyesteru (600D), z ktorého je dno, a nylonu (420D). V oboch prípadoch má látka jemnú ripstopovú úpravu a PU záter. Zvnútra je batoh potiahnutý jemnejšou nylonovou podšívkou, ktorá chráni záter vrchnej tkaniny tak, že batoh je kompletne dvojvrstvový. Táto konštrukcia má zvýšiť životnosť batoha. Z ďalších materiálov nájdeme spony a plastové diely značky Duraflex, solídne vyzerajúce zipsy sú však bez označenia.

Batoh je pôvodom z Číny, jeho vyhotovenie však napriek tomu pôsobí veľmi kvalitne. Všetky švy sú vedené presne, nevybiehajú k okraju látok. Ukončovanie látok je výhradne prostredníctvom látkovej krycej pásky, ktorá chráni koniec látky, aby sa nezačala strapkať. Miesta s väčším namáhaním sú prešité dvoma švami a popruhy sú k telu batoha zaistené aj hustošitým silovým švom.

Dojmy z nosenia

Okrem spomínanej výhrady k užšiemu umiestneniu ramenných popruhov, ktoré tak mierne tlačia do krku pri silnejšom zatiahnutí batoha, nemám k batohu ďalšie výhrady. Tlačeniu popruhov sa dá predísť miernym spustením batoha na chrbte (vidieť to na poslednej foto). Z drobností mi chýba integrovaná pláštenka, k dispozícii je iba samostatná a treba ju kúpiť osobitne (399,- Sk pre batohy litráže 25-30, čierna farba).

Crossroads dostal poriadne zabrať a ukázal sa ako veľmi dobrý univerzálny batoh na jednodňové náročnejšie túry (Lazová a Trnavská stovka), zároveň sa osvedčil aj pri cestovaní. Ako príručná batožina v lietadle, úplne maximálne natlačený, za nešetrnehého zaobchádzania nezmenil tvar – v takýchto prípadoch sa často deformuje najmä chrbtová plastová výstuha (skúsenosť s Treksport Eiger 33 made in china).

Veľmi pozitvíne hodnotím tvar hlavnej komory, kam sa mi bezproblémovo zmestí okrem potrebného náhradného oblečenia, či občerstvenia aj fototaška tak, že foťák je k dispozícii hneď po tvorení zipsu hlavnej komory. Takisto počet vreciek a ich veľkosť mi veľmi vyhovovali.

Záver

Batoh Coleman Crossroads 28L odporúčam ako kvalitný a prepracovaný batoh všetkým jednodňovkárom, ako aj tým, čo hľadajú univerzálny batoh do mesta aj na kopce. Ak vám dobre sadne na chrbát a dizajn sa vám páči, bude dlho vaším dobrým spoločníkom.

Ďalšie testovanie

Batoh je k dispozícii pre ďalšie testovanie – záujemcom ho krátkodobo zapožičiame. Možné aj v spojitosti s fotosúťažou Coleman. V prípade záujmu sa hláste vo fóre.

Fórum 1 príspevok
Batoh Coleman Crossroads 28L 25/06/08 21:43 1 príspevok
Najnovšie články autora
 
Podcast Lofoty: Voda bola úplne všade, aj tam kde sme nechceli Či ide o Aljašku alebo Škandináviu, na severských destináciách fasicuje veľkosť krajiny a počas túr odľahlosť od civilizácie v porovnaní so slovenskými horami, či Alpami. V 13. epizóde HIKING podcastu sa rozprávame o Nórsku, ktoré k severskej odľahlosti pridáva ďalší rozmer – more. Reč je konkrétne o trekkingu na Lofotoch a hosťami sú Kika Miholeková s Palim Olejníkom, ktorí boli na týchto ostrovoch začiatkom septembra tohto roka. dnes Ľubomír Mäkký Rozhovory
Recenzia Mizu 360 V7 filter kit – termofľaša s filtrom Filtrácia či dezinfekcia vody v našich horách zväčša nie je potrebná a bez problémov možno z horských prameňov či bystrín naberať vodu. Nie všade tomu tak však musí byť, najmä v nižšie položených kopcoch či lokalitách s rozšírenou pastvou. Taktiež cestovatelia by vedeli rozprávať nejednu historku, kde zažívacie problémy súviseli so znečistenou vodou. To sú situácie, v ktorých sa môže hodiť riešenie od značky Mizu – ide o termofľašu s integrovaným filtrom. 04/12/19 Ľubomír Mäkký Ostatné
Podcast O Geocachingu s Matúšom Morongom Geocaching je hra založená na hľadaní skrýš pomocou GPS. Pôvodne išlo o malú komunitnú záležitosť, museli ste totiž mať GPS prístroj, ktorý nebol práve lacný. Tak sa ku Geocachingu dostávali najmä turisti, ktorí mali takýto prístroj kvôli navigácii v horách. Zásadnejší prienik do mainstreamu prišiel s nástupom smartfónov. V dvanástej epizóde podcastu HIKING.SK sme sa rozprávali s Matúšom Morongom, našim autorom. Je dlhoročným kešerom, aktuálne pôsobí ako reviewer a medzi kešermi je známy pod nickom Rikitan. 20/11/19 Ľubomír Mäkký Rozhovory
Najnovšie články na titulke
 
Túra Jaskyňa v Skalke - tip na výlet s deťmi na Spiši Našu trilógiu hľadania verejnosti voľne prístupných jaskýň Belianských Tatier a Spišskej Magury zavŕšime Jaskyňou v Skalke. Ide o poslednú sprístupnenú jaskyňu v rámci danej lokality. Neobmedzený pohyb pri pátraní nám zabezpečí fakt, že sa budeme nachádzať mimo ochranného pásma Pieninského národného parku. dnes Roman Matkovčík Jaskyne
Podcast Lofoty: Voda bola úplne všade, aj tam kde sme nechceli Či ide o Aljašku alebo Škandináviu, na severských destináciách fasicuje veľkosť krajiny a počas túr odľahlosť od civilizácie v porovnaní so slovenskými horami, či Alpami. V 13. epizóde HIKING podcastu sa rozprávame o Nórsku, ktoré k severskej odľahlosti pridáva ďalší rozmer – more. Reč je konkrétne o trekkingu na Lofotoch a hosťami sú Kika Miholeková s Palim Olejníkom, ktorí boli na týchto ostrovoch začiatkom septembra tohto roka. dnes Ľubomír Mäkký Rozhovory
Recenzia Knižné tipy pre deti Našim deťom sa snažíme od malička nenásilne vštepovať vedomosti o prírode a životnom prostredí. Okrem toho, čo im vieme porozprávať sami, si často pomôžeme nejakou prívetivou knihou. Rada by som sa s vami podelila o obľúbené kúsky z našej knižnice s touto tematikou. Týkajú sa lesov, zvierat či narábania s odpadom. včera Soňa Mäkká Mapy a knihy

 
 
 
Verzia pre tlač
 • text  fakty  fotky  
Vriace fórum RSS vriaceho fóra
Batoh Coleman Crossroads 28L 25/06/08 21:43 1 príspevok
Fakty
 • Výrobca
  • Coleman
 • Model
  • Crossroads
 • Typ
  • malolitrážny batoh
 • Materiály
  • nylon 420D, polyester 600D, spony Duraflex
 • Hmotnosť
  • 950 g
 • Farebné kombinácie
  • čierno-oranžová, čierno-šedá, čierna
 • Páči sa mi
  • prepracovanosť, detaily, priestranné bočné vrecká, kvalita vypracovania, dizajn
 • Nepáči sa mi
  • príliš blízke uchytenie ramenných popruhov, absencia integrovanej pláštenky
 • Infocena
  • 76.01 €
 • Hodnotenie
  • - cena: 6 z 10
  • - hmotnosť: 9 z 10
  • - dizajn: 9 z 10
  • - manipulácia: 9 z 10
  • - rozmery: 8 z 10
  • - materiály: 9 z 10
  • - údržba: 9 z 10
  • - cena/výkon: 7 z 10
  • - detaily: 10 z 10
  • - multifunkčnosť: 8 z 10
  • Celkové hodnotenie (súčet bodov): 84 bodov
   » vysvetlenie hodnotenia
 • Obchody v HIKING adresári
Login prihlás sa alebo registruj
zapamätaťVytvorením používateľského konta súhlasíte s podmienkami použitia HIKING.SK, ktorých súčasťou sú aj informácie o spracovaní osobných údajov.
Oficiálni partneri
Partneri
0.68 (0.18)