Prejdi na obsah

Hiking.sk Zavrieť

Prihlás sa do svojho konta
alebo sa zaregistruj

Rada Ako otestovať nepremokavosť topánok

Ak vlastníte topánky s membránou a nie ste si istí ich nepremokavosťou, dnešný článok je určený práve pre vás. Povieme si, akým spôsobom otestovať nepremokavosť topánok, a ako využiť túto informáciu pre prípadnú reklamáciu.

Dnešný outdoorový trh ponúka množstvo nepremokavých membrán, navyše obdarených priedušnosťou. Niektoré sú kvalitné, niektoré menej, niektoré sú známe, iné napodobňujú najkupovanejšiu a najznámejšiu membránu. Medzi top membrány v obuvníckom outdoor (aj ne-outdoor odvetví) patria určite eVent a GORE-Tex. V dnešnom článku sa budeme venovať práve testu nepremokavosti topánok z materiálu GORE-Tex. Dôvod je jednoduchý – spoločnosť GORE garantuje nepremokavosť, a v tomto tvrdení si tak verí, že ponúka výmenu tovaru, pokiaľ užívateľovi oblečenie (v našom prípade topánka) premokne.

Čo budeme potrebovať

- topánky, ktoré chceme otestovať
- novinový papier (aspoň 4 stránky veľkého formátu)
- dostatočne široký "lavór"( príp. inú nádobu, aby sa tam zmestili obe topánky)
- vodu – studenú
- 2x poriadne ťažké závažie alebo činku
- fotoaparát
- vôľu a čas na testovanie

Postup testu

Pripravíme si očistené, suché topánky (v takom stave, ako keby sme ich chceli reklamovať). Naplníme lavór dostatočne odtečenou studenou vodou. Pokiaľ by ste test uskutočnili pomocou teplej vody, mohlo by dôjsť k trvalému poškodeniu DWR úpravy (impregnácie) povrchu topánok. Odmeriame si približnú hĺbku vodnej hladiny, podľa toho, do akej výšky si chcete otestovať topánky, najviac však do výšky membrány v topánke. Mne to vychádzalo približne na 10 cm hĺbky. Samozrejme, že po ponorení voda zvyšuje výšku svojej hladiny – treba na to myslieť pri plnení lavóru a otestovať si, ako vysoko sa dvihne hladina pred tým, ako vykonáme finálny ponor.

Lavór umiestnime na miesto, kde nám nebude cca 24 hodín prekážať.

[ Tipy na túry a aktuality z hôr môžeš sledovať aj na našom FacebookuInstagrame ]

Do topánok vložíme pokrčené noviny tak, aby sme nimi vyplnili všetok priestor. Noviny výborne nasávajú vlhkosť a pomaly schnú, čiže poslúžia ako perfektný „merač“ premoknutia. Pokiaľ máme priestor v topánkach dostatočne vyplnený, vložíme do topánok závažie. Po vlastnej skúsenosti viem, že 3 kg na topánku je málo.

Následný krok je jednoduchý – vložíme topánky do vody. Počkáme 24 hodín a zistíme, čo sme to vlastne ukuchtili.

Po 12 hodinách je vhodné vnútro topánok skontrolovať. Keď sú noviny suché, naaranžujeme všetko tak, ako bolo pred tým a pokračujeme v teste do doby 24 hodín od začatia. Ak sú noviny vlhké či nebodaj mokré, pokračovať nemusíme, výsledok vieme. Podľa miesta výskytu vlhkosti na novinách spoznáme miesto, kde topánky premokajú.

Samozrejme, že všetko poriadne fotografujeme a dokumentujeme.

Čo s výsledkom?

Tento test slúži pre užívateľov, ktorí majú pocit, že ich membrána nefunguje tak, ako by mala a nie sú si istí, či je to vhkosť zvonku (premoknutie) alebo vnútra (potenie). V druhom prípade by reklamácia bola zbytočná, v prvom samozrejme opodstatnená. Pri pozitívnom výsledku testu máte rukolapný dôkaz, že vaša obuv premoká a máte istotu, že reklamácia je správny krok. K reklamácii je vhodné priložiť dokumentáciu (napr. na CD), môže to proces výrazne urýchliť.

V prípade, že ani to nepomôže, máte možnosť navrhnúť poslanie topánok do štátnej skúšobne na vaše náklady, s tým, že ak test dopadne pozitívne, náklady vám uhradí obchodník. Tento argument by mal zabrať na každého obchodníka, aspoň na opätovné otestovanie obuvi.

Prajem veľa štastia a zábavy pri testovaní - mnohí z vás možno zistia, že by mali vymeniť bavlnené ponožky za outdoorovejšie a ďalší sa uistia, že naozaj topánky treba reklamovať.

Fotogaléria k článku

Najnovšie