Prejdi na obsah

Hiking.sk Zavrieť

Prihlás sa do svojho konta
alebo sa zaregistruj

Chata Chata Magurka

Nie tak dávno bola chata Magurka strategickým stanovišťom pri prechode hrebeňa Nízkych Tatier. Chata, ktorá patrila turistom, poskytovala prístrešie aj stravu. Prišli však nové časy a majetok rýchlo začal meniť majiteľov. Azda je zbytočné dodať, že chata skončila v rukách finančnej spoločnosti, ktorá ju nechala chladnokrvne vyhniť. V nevykúrenej chate roztrhalo teplonosné vedenia, drevo zaplesnelo, zariadenie sa rozvláčilo. Chata síce zvonka vyzerá, že sa nič nedeje, ale je dobojované.

Poloha
na severnej strane hlavného hrebeňa Nízkych Tatier, pod hrebeňom medzi sedlom Ďurkovej a Zámostskou hoľou
Nadmorská výška
1050 m n. m.
GPS súradnice
šírka: 48.943351 ° SŠ
dĺžka: 19.430943 ° VD
» Mapa
Nocľah
Penzión (privát) Eliza (13 lôžok): 4 samostatné izby (2/4, 1/3, 1/2)
Prevádzka
celoročná
Voda
vodovod a minerálny prameň
Cena
od 7,- € človekonoc, deti do 5 rokov - zdarma
Kontakt
Margita Elízová, mobil: +421-908-803 277 alebo +421-910-382 372
Spojenie
Železnô (bus Partiz. Ľupča) - zelená Magurka alebo z rázc. Pri Tajchu (bus Partiz. Ľupča) do Magurky modrá. Alebo bus RK - Lipt. Osada - Lipt. Lúžna konečná - pešo po ceste smer Železnô a v sedle Prievalec zelená do Magurky.
Dalšie info
textová časť mapy VKÚ č.122 Nízke Tatry 1:50.000, turistický sprievodca S batohom po Slovensku, diel č. 3 Nízke Tary, DAJAMA

V rokoch 2008 a 2009 prebehla generálna rekonštrukcia chaty. Aktuálne informácie nájdete v novom článku o Chate Magurka.

Navyše aj strategický charakter chaty odviali nové časy. Z južnej strany kúštik niže sedla Pod Ďurkovou vystavali turisti rovnomennú Chatu pod Ďurkovou na dobrej úrovni s nocľahmi pre 60 ľudí a stravou. Nie je potrebné schádzať z hrebeňa dole a potom nazad (výstup Magurka – hrebeň trvá 2 hodiny), ale rovno sa vydať na záverečnú celodennú etapu až na Donovaly.

Po zlých správach teraz tie lepšie: ubytovanie v osade poskytuje p. Margita Elízová (jedna zo štyroch trvalých osadníkov) v pohodlne zariadenom penzióne. Súčasne majiteľka jediného obchodu v osade. Otvorenie obchodu je spoločenská udalosť pre miestnu komunitu (+ zopár cezpoľných chalupárov).

História

Slovensko sa len tak hemží Magurami a Magurkami. Osada Magurka je najvyššie položená osada (1050 m n. m.) pod hrebeňom Nízkych Tatier severne od sedla Ďurková. Založili ju baníci v 13. storočí. Osada mala kedysi za c. k. monarchie „celomonarchistický“ význam, nakoľko v nej boli významné ložiská zlata a sprievodných rúd. V Kunsthistorische museum Wien v mineralogickej zbierke je vidieť pekná vzorka zlata (Magurka Ungarn!). Popisné štítky v múzeu sú tiež muzeálne, nakoľko ich od čias monarchie nik nevymenil a človek neznalý, by veru ťažko hľadal všetky tie lokality v Maďarsku, pretože takmer všetky sa nachádzajú na Slovensku. V Budapešti, v múzeu, majú tiež pekný kúsok z Magurky – 8 kg vážiaci nugget rýdzeho zlata. Najväčší boom v ťažbe cca 25 kg ročne zažila Magurka pred 1. svetovou vojnou, keď tu hrdlačilo pri ťažbe a spracovaní cca 400 ľudí vrátane detí a žien. Po vojne nastal rýchly útlm – lanovky, zariadenia, stožiare skončili na šrotovisku v Podbrezovej a nastalo vymieranie. Z odvedených mužov sa vrátilo z frontu torzo. Dnes má osada 4, slovami štyroch stálych obyvateľov!

[ Tipy na túry a aktuality z hôr môžeš sledovať aj na našom FacebookuInstagrame ]

Aktivity

Možnosti vyžitia v zime sú v pekných bežkárskych terénoch: Magurka –Liptovská Lúžna po zelenej a potom po ceste, je pekným podujatím (tam a späť 16 km), rovnako Magurka – Partizánska Ľupča (tam a späť 25 km). Pokiaľ to snehové podmienky dovolia, tak i výstup na hlavný hrebeň s možnosťou návštevy Chaty pod Chabencom. Pozor v zime vystupovať len po žltej (tyčové značenie)!
V lete sa dá plne využiť trojica značkových trás modrá, žltá a zelená – tá sa v Magurke vejárovite rozchádza na hlavný hrebeň. Veľmi pekný je postup aj opačným smerom po zelenej cez Železnô na Salatín s krásnymi výhľadmi.

Prečo vlastne píšem o Magurke? Tento zapadákov každého chytí za srdce. Jediná ulica lemovaná stáročnými jaseňmi a lipami. Starý banícky kostolík, v ktorom kňaz raz ročne príde svätiť omšu pre štyroch obyvateľov. Zopár honosných rekonštruovaných chalúp, zopár domčekov, zopár posledných dreveníc. Prameň minerálnej vody. Trosky starej bašovne – úpravovne rudy za osadou. Desiatky banských diel v blízkom okolí utopené v hlbokých lesoch. Nádherné výhľady na Salatín. Ale to najdôležitejšie je - atmosféra.

Fotogaléria k článku

Najnovšie