Prejdi na obsah

Hiking.sk Zavrieť

Prihlás sa do svojho konta
alebo sa zaregistruj

Test Garmin Colorado

Tohtoročná novinka má v ponuke Garminu nahradiť na top pozícii turistických navigátorov už dlhšie neaktualizovaný, avšak stále obľúbený GPSmap60CSx. Sľubuje veľa – veľký displej, prepracované ovládanie, rýchlejšie prekresľovanie, 3D zobrazenie mapy, špeciálne funkcie pre Geocaching, používateľské profily a mnoho ďalších vychytávok. Ten dizajnovo podarený kúsok sme v redakcii testovali takmer od jeho uvedenia na slovenský trh. Aký teda je?

Výrobca
Garmin
Model
Colorado 300
Typ
ručný GPS príjmač
Hmotnosť
207 g
Páči sa mi
dizajn, ovládanie, veľký displej, geocaching funkcie, citlivosť na signál, prehľadnosť, teplomer, profily, bezdrôtové zdieľanie dát, barometrický výškomer s dobrou autokalibráciou
Nepáči sa mi
nie je možné vypnúť kompas, zlý preklad menu do slovenčiny, detaily o geocache skrýšach obsahujú HTML symboly, detské chyby súvisiace so stabilitou
Ostatné info
barometrický výškomer, elektromagnetický kompas, teplomer, bezdrôtové rozhranie pre zdieľanie dát v teréne, možnosť pripojenia snímačov srdcovej frekvencie a kandencie na bicykli
Infocena
431.19 €
Hodnotenie
- cena: 8 z 10
- hmotnosť: 7 z 10
- dizajn: 9 z 10
- manipulácia: 6 z 10
- rozmery: 7 z 10
- materiály: 10 z 10
- údržba: 7 z 10
- cena/výkon: 7 z 10
- detaily: 6 z 10
- multifunkčnosť: 8 z 10
Celkové hodnotenie (súčet bodov): 75 bodov
» vysvetlenie hodnotenia
Obchody
garmin.sk$ret

Čo je v krabici

Krabica rovnakej veľkosti, ako Garmin používa pre všetky súčasné modely turistických navigátorov, je čisto z kartónu. Rovnako vo vnútri, s výnimkou jedného sáčku, nenájdeme žiadne plasty, čo svečí o ekologickom cítení výrobcu. Balenie obsahuje prístroj s nainštalovanou mapou Slovakia TOPO v2, USB kábel, karabínku, CD so softvérom, manuál v slovenčine a záručný list.

Telo a dizajn

Dizajn tohto prístroja je veľmi príjemný a poteší každého milovníka technických hračiek. Vyzerá trochu ako PDA, no nedajte sa zmiasť – dotykový displej sa nekoná. Ten má novší a trochu menší model Oregon, ktorý bol už uvedený na americký trh, no tu na Slovensku si budeme isto musieť ešte počkať niekoľko mesiacov.

Rozmermi (pozri ilustráciu na obrázku č.1) patrí Colorado k väčším turistickým navigátorom. Čelnej strane dominuje rozmerný trojpalcový displej (1), doplnený úplne novým otočný ovládačom Rock"n"roller (3) a dvoma funkčnými tlačidlami (2). O príjem signálu sa stará menšia externá helixová anténa (4). Na zadnej strane nájdeme koľajničku pre upevnenie karabínky (veľmi praktická vec) a poistku otvárania krytu priestoru s batériami (5).

Otváranie zadného krytu je trochu zložitejšie ako pri rade eTrex (pozri ilustráciu na obrázku č.2). Najprv je nutné otvoriť poistku (1) a celý zadný diel stiahnuť dole – ide dosť ztuha a treba použiť silu. Po otvorení nájdeme priestor pre batérie (2) a slot pre pamäťovú SD kartu (3).

[ Tipy na túry a aktuality z hôr môžeš sledovať aj na našom FacebookuInstagrame ]

Príjem signálu

O príjem GPS signálu sa stará 20-kanálový čip MediaTek. Ide o ten istý čip, ako v prípade vysokocitlivých modelov z rady eTrex (eTrex H, eTrex Legend HCx, eTrex Vista HCx). Oproti nim má však vďaka externej anténe mierne lepší príjem. Tento čip je však oproti SirfStarIII, ktorý je použitý v GPSmap60CSx, trochu horší, čo sa prejavuje zhoršením presnosti, kde je prístroj viac "mimo", ako hlási. Na zaznamenanej trase sa to prejavuje tak, že v problematickom mieste (napr. v tiesňave) akoby odbočí o pár desiatok metrov mimo trasy, no ďalej priebeh kopíruje relatívne presne, len je v danej vzdialenosti. Pri dobrom príjme, ideálne ak zastavíme na pár minút, prístroj opäť svoj omyl napraví. Príjemné však je, že prístroj napriek tomuto neduhu takmer vôbec nestráca fix. Dôvodom pre zvolenie tohto menej spoľahlivého čipu môže byť jeho nižšia energetická náročnosť, čo je pri tak veľkom displeji pochopiteľné a väčšine používateľov to prekážať nebude.

Informácia o presnosti je k dispozícii po krátkom stlačení tlačidla zapínania prístroja na stupnici 0-5 dielikov. Cez menu je možné sa dostať ku klasickému zobrazeniu satelitov, chýba však možnosť farebného zobrazenia, ako napr. v eTrex Legend HCx alebo GPSmap60CSx. Rovnako chýba aj pri mapovom zobrazení krúžok okolo aktuálnej pozície s takým polomerom, aká je aktuálna chyba presnosti.

Ďalšie senzory

Colorado má okrem príjmača GPS signálu aj barometrický výškomer, elektromagnetický kompas a teplomer. Výškomer sa automaticky kalibruje pomerne presne, využíva pri tom viacero techník. V prípade veľmi dobrého príjmu družíc ho upresňuje podľa GPS informácií. Pri vypínaní si zapamätá aktuálny tlak a pozíciu, a ak je pri opätovnom naštartovaní na približne tej istej pozícii, tak porovná aktuálny tlak s uloženým a podľa prípadného rozdielu sa skalibruje.

Elektromagnetický kompas zabezpečuje určovanie smeru, aj keď je prístroj v pokoji. Je nutné ho ručne kalibrovať po každej výmene batérii. Problém v tom nevidím, len treba na to myslieť. Šípka pri navigácii kompasom by mohla byť hrubšia, aby bola lepšie viditeľná bez podsvietenia. Negatívom kompasu je, že ho nie je možné ručne vypnúť a tak míňa energiu, aj keď nie je práve potrebný.

Teplomer je príjemným rozšírením. Údaje sa dokonca ukladajú do prejdenej trasy, takže sa dá pozieť, aký bol priebeh teploty počas túry. Presnosť nie je na veľmi vysokej úrovni, najmä pri nižších teplotách – podľa mňa to nie je spôsobené teplomerom, ale faktom, že s prístrojom často narábame a preto sa zohrieva od ruky.

Uvítal by som špeciálny mód, kedy by sa Colorado javilo ako úplne vypnuté, no barometer a teplomer by zaznamenávali napr. každých 30 minút aktuálne hodnoty a tak by sa dalo Colorado použiť ako meteostanica po dlhšej prestávke (napr. ráno po nocľahu). Z tendencie tlaku vzduchu sa dá veľa vytušiť.

Displej

Farebný TFT displej je na pomery turistických navigátorov veľmi štedrých rozmerov – uhlopriečka 3 palce (7.6cm) s rozlíšením 240x400 pixelov v 65000 farbách. Mapa vyzerá takmer ako na počítači v programe MapSource. Displej je ľahko čitateľný cez deň aj bez podsvietenia, pri priamom slnku sa však dosť odráža a tak treba prístroj vhodne natáčať. Celkovú čitateľnosť je možné zvýšiť jednoduchou fintou – nahrať z počítača čisto biely JPG obrázok vo veľkosti 240x400 pixelov a použiť ako tapetu.

Ovládanie

Ovládanie Colorada je úplne nové. Kľúčovným je ovládač Rock"n"roller (ďalej RNR) v hornej časti prístroja. Je dimenzovaný pre ovládanie palcom a veľmi dobre sa ovláda najmä pravákom. Ľavákom bude mierne prekážať anténa na ľavej strane. RNR je okrúhly kombinovaný ovládací prvok. Otáčaním obvodovej časti sa pohybuje v menu, zadáva text, či zoomuje mapa. Stláčaním stredu sa potvrdzuje výber a jeho dlhším podržaním sa aktivuje zadanie waypointu na aktuálnej pozícii. RNR má možnosť aj klasického krížového ovládania do štyroch strán stláčaním vnútorného obvodu – využíva sa na pohyb v aktuálnej mape. To však ide dosť ztuha a preto je rýchlejšie odzoomovať premiestniť sa len kúsok a opäť nazoomovať. Funkčné tlačítka vľavo a vpravo dopĺňajú RNR o aktuálne potrebné funkcie, ktorých názov sa zobrazuje v pravom, resp. ľavom hornom rohu displeja.

Celkovo rozhranie vnímam veľmi pozitívne. Je intuitívne a nejako zvlášť som si nemusel naň zvykať. Pohyb v menu je rýchly a väčšina funkcií je na logických miestach. Oproti prístrojom eTrex aj GPSmap60 nie sú k dispozícii nastavenia kontextovo podľa obrazovky, kde sa práve nachádzame. Treba tak kvôli väčšine nastavení ísť do samostatnej obrazovky s nastaveniami. Trochu nešikovné. Taktiež mám výhrady k zadávaniu textu, ktoré je pomocou RNR veľmi nešikovné, pretože sú k dispozícii iba dva smery (podľa abecedy) vľavo a vpravo. GPSmap60 alebo eTrex majú dvojrozmerný výber a teda štyri smery navigácie v písmenách, z čoho plynie rýchlejšie zadávanie textu. Preto som sa pri používaní čo najviac vyhýbal ručnému zadávaniu a všetko som sa snažil robiť cez počítač, kde je zadávanie oveľa komfortnejšie.

Mapy

Štandardne je ku Coloradu dodávaná základná mapa Európy, ktorá je však často nepresná a slúži iba na základnú prejazdovú navigáciu, pričom nie je vhodné sa na ňu veľmi spoliehať, najmä pri menej významných komunikáciách a v krajinách s rýchlym rozvojom dopravnej infraštruktúry. Ďalej je na Slovensku v cene aj mapa Slovakia TOPOv2. Jej chyby a nepresnosti samozrejme prešli aj do prístroja Colorado a užívatelia už dlhšie čakajú na vylepšenie v podobe verzie 3, ktorá je podľa mojich informácií už na ceste. Počas používania tejto mapy som dospel k názoru, že mapa bola vo výraznej miere kreslená nad ortofotomapami, pretože na nezalesnených častiach hôr sú turistické značené trasy (TZT) vo veľmi dobrej kvalite, v lese je to však horšie, niekedy úplne nelogicky, no pri pohlade na ortofotomapu sa to mohlo tvorcom zdať OK. Viac k tejto téme nájdete v článku o prístroji eTrex Legend HCx.

V testovanom prístroji som mal okrem základnej mapy a TOPO mapy k dispozícii aj najnovšiu verziu Slovakia Roads – ide o príjemnú kombináciu. Pri takom veľkom displeji, ako má Colorado, ide o prístroj vhodný aj do auta. K dokonalosti chýba len zvuková navigácia. Mapu však treba kúpiť samostatne, čo mi pri cene Colorada príde trochu málo pochopiteľné. Najmä v čase, keď sa veľa ľudí bude rozhodovať, či Colorado alebo GPSmap60CSx a Slovakia Roads v cene by mala šancu výraznejšie motivovať v prospech Colorada.

Okrem spomínaných máp sa do Colorada dajú nahrať všetky ďalšie mapy z produkcie Garminu – či už ide o námorné, turistické (TOPO), alebo mapy pre autonavigáciu. Pre ukladanie máp je k dipozícii 350MB internej pamäte s možnosťou rozšírenia o ďalších 8GB prostredníctvom SD karty – tento priestor považujem za úplne postačujúci a drvivá väčšina používateľov nebude tak nikdy pociťovať nedostatok miesta.

Pohyb v mapách je veľmi svižný, prekresľovanie nie je problém ani pri zapnutí veľkého množstva detailov. Niekoľkokrát však Colorado po dlhšom pohybe kurzorom v mape, zoomovaním a prepínaním medzi Slovakia TOPO a Slovakia Roads zamrzlo.

Autorouting funguje v Slovakia Roads veľmi dobre. V Slovakia TOPO o niečo horšie, ale podľa subjektívneho pocitu lepšie ako v prípade eTrex Legend HCx, čo je mi veľká záhada, keďže ide o tie isté mapové podklady. Možno je optimalizačný algoritmus vylepšený a drobné diskontinuity v chodníkoch preskakuje a zložito neobchádza. Aby autorouting fungoval aj pre TZT, je nutné prístroj dobre nastaviť – pri zvolení profilu pre auto sa to urobí automaticky, pri režime pre turistov je treba sa trochu povŕtať v menu a nájsť konkrétne nastavenia.

Digitálny model reliéfu

Súčasťou výbavy Colorada je aj digitálny model reliéfu (DMR) pre celý svet. V praxi to znamená, že mapy sú tieňované, čo dáva realistickejší náhľad na mapu a uľahčuje navigáciu najmä tým turistom, ktorých priestorová predstavivosť na základe vrstveníc nie je najlepšia. Pri množstve údajov v mape Slovakia TOPO skutočný prínos tieňovania oceníme až pri detailnejšom priblížení (viď obrázky 11 a 12). Model má trochu problémy pri vysokých horách ako Vysoké a Západné Tatry, inde je to oveľa lepšie. Veľmi podarená funkcia.

Ďalším pozitívom DMR je možnosť 3D zobrazenia mapovej scény počas navigácie. Funkcia je veľmi zaujímavá, avšak niekedy ťažšie použiteľná, pretože nie v každom teréne tvorí pridanú hodnotu – najmä v nižších pohoriach je to problém. Vo vyšších je to však príjemné a opäť uľahčuje navigáciu. Negatívom je však veľmi pomalé prekresľovanie, ktoré takmer úplne vylučuje virtuálne si trasu prejsť. Taktiež zaujímavou funkciou by bol automatický prelet cez plánované alebo zaznamenané trasy, zatiaľ však absentuje.

Geocaching

Geocacheri si pri Colorade prídu naozaj na svoje. Najmä pre nich je Colorado veľkým posunom vpred oproti ostatným navigátorom Garmin. Umožňuje totiž nahrať všetky informácie o skrýšach priamo z webovej stránky Geocaching.com jednoduchým stlačením tlačidla "send to GPS". Treba mať iba nainštalovaný špeciálny rozširujúci modul do internetového prehliadača, ktorý je voľne k stiahnutiu na stránkach Garmin.com.

Ak má geocacher zaplatené rozšírené služby na geocaching.com, do prístroja sa nahrá okrem súradníc a názvu skrýše aj celý popis, pomôcky, ako aj posledné logy. Pri hľadaní má tak k dispozícii všetky informácie, ktoré mal aj pri počítači. Má to len jeden drobný háčik, ktorý by Garmin mohol vyriešiť softvérovou aktualizáciou. Zobrazenie popisu ignoruje HTML kód, ktorý mnoho geocacherov vkladá do popisov – ignorácia však znamená, že dotyčné symboly vidíme priamo v texte, čo degraduje túto výbornú funkciu. Riešením je buď zobrazovať len čistý text, alebo ešte lepšie, urobiť interpretáciu HTML kódu priamo v prístroji, aby mal používateľ k dispozícii presne to, čo by mal na webe (pravdepodobne s výnimkou obrázkov). Situáciu dokumentujú obrázky 14 a 15.

Lokalizácia menu

Pokiaľ je menu v slovenskom jazyku, prekvapí naozaj zábavný preklad veľkosti geocache skrýše – "cache size" v tomto prípade preložili ako "veľkosť vyrovnávacej pamäte". Zodpovedný pracovník pravdepodobne nič netušil o geocachingu, prípadne videl a prekladal len texty bez kontroly na prístroji. Slovenský Garmin šil Colorado horúcou ihlou, čo dokumentujú aj ďalšie nepochopiteľné chyby v preklade. Napr. pre zapínanie niektorých funkcií v menu je anglické "on" preložené ako predložka "na" a nie ako "zapnúť". Jednoducho úbohé a zostáva dúfať, že preklad sa časom zlepší a zatiaľ využívať českú alebo anglickú mutáciu. Technický zruční užívatelia s prebytkom voľného času však môžu preklad sami vylepšiť, pretože k súborom je prístup po pripojení k počítaču.

Ďalšie funkcie a výdrž na batériu

Veľmi príjemnou funkciou je možnosť prepínania uživateľských profilov. V základe sú k dispozícii: rekreačný (turistický), fitness, automobilový, námorný a geocaching. Je možné pridávať aj vlastné a každý jednotlivo personalizovať. Je to super, najmä keď jeden prístroj využíva viac osôb.

Colorado má možnosť zdieľania dát bezdrôtovo s inými prístrojmi Colorado (a pravdepodobne aj s novým Oregonom). Dajú sa posielať body, plánované trasy, prejdené trasy, geocache skrýše (bez popisu a pomôcky). Veľmi príjemné.

Spojenie s počítačom je veľmi elegantné – po pripojení USB kábla sa objaví Colorado ako externý disk. Štandardom na výmenu dát je GPX, takže ak neobľubujete dodávaný softvér MapSource, nevadí, dá sa použiť takmer čokoľvek, čo pracuje s GPX súbormi. Vyskúšal som aj import GPX súborov, ktoré produkuje sotvér GPS babel, čo je konvertor rôznych formátov a všetko prebehlo v poriadku – body aj plánované trasy bezproblémovo.

Dlho mi trvalo, kým som zistil, ako získať screenshoty (aj kvôli tejto recenzii). V predchádzajúcich Garmin prístrojoch sa to robilo prostredníctvom samostatnej aplikácie xImage. Teraz však existuje Garminom nedokumentovaná finta – stačí v akomkoľvek okne dlhšie podržať pravé kontextové tlačidlo a aktuálna obrazovka sa uloží a je k dispozícii po pripojení k počítaču.

Batérie v Colorade vydržia podľa mojich pozorovaní cca 11-12 hodín. Používal som alkalické batérie viacerých značiek a výsledky boli veľmi podobné. Veľmi podstatné bolo, koľko sa používalo podsvietenie displeja. Podľa informácií od používateľov nabíjacích batérii je ich životnosť kratšia – cca 10-12 hodin pri veľkokapacitných NiMH.

Príslušenstvo

K navigáturu je možné zakúpiť množstvo príslušenstva. Motoristov poteší auto-kit, ktorý obsahuje 12V napájací kábel a držiak na palubnú dost. Príjemnou funkciou je, že po pripojení na napájací kábel je možné nastaviť ešte vyšší jas displeja. K dispozícii sú aj ďalšie držiaky – na bicykel a na loď. Vďaka podpore technológie ANT je taktiež možné dokúpiť snímač frekvencie srdca a kadencie na bicykel.

Hardvérové a softvérové problémy

Podľa mnohých informácií od používateľov má Colorado aj veľa detských chýb v stabilite hardvéru aj softvéru. Viac možno nájsť na garmincolorado.wikispaces.com. Na tejto stránke nájdete aj detailné porovnanie funkcií Colorada s GPSmap60CSx, ako aj linky na množstvo recenzií. Veľmi vhodné, ak sa rozhodujete medzi Coloradom a GPSmap60CSx.

Záver

Koncept navigátora Colorado je veľmi dobrý, ktorý považujem za inováciu správnym smerom. Je vhodný najmä pre zapálených geocacherov, ktorým prináša najviac osohu oproti iným prístrojom. Garmin pochopil nutnosť naozaj veľkého displeja, inak je prítomnosť mapy dosť chabá pre zmysluplnú navigáciu. Nové ovládanie nemusí sedieť každému, no rovnako mám pocit, že ide o krok správnym smerom. Treba však nutne vyriešiť zadávanie textu. Tieňovanie reliéfu ako aj 3D náhľad sú efektívne v zlepšovaní navigačného pohodlia. Profily zľahčia zdieľanie prístroja a aj výdrž na batérie je s prihliadnutím na veľký displej veľmi dobrá.

Prístroj má však stále detské chyby, ktoré sú vzhľadom na pomerne krátky čas na trhu celkom pochopiteľné. Ak nie ste geocacher, alebo neprahnete po najnovších technických novinkách, odporúčam počkať s kúpou, prípade zvážiť GPSmap60CSx. Z hľadiska presnosti a použitia pre turistiku sa javí ako lepšia alternatíva. Navyše je momentálne vo veľmi priaznivej cene.

Doplnenie: na serveri SvetOutdooru.cz vyšla komplexná recenzia prístroja GPSmap60CSx.

pozn.: testovaný prístroj mal softvér vo verzií 2.51
spolupracoval: Matúš Morong (geocacher a turista)

Fotogaléria k článku

Najnovšie