Test

Vlnené ponožky Progress

17. 07. 2008
Že je merino vlna outdoorový hit, o tom netreba špeciálne písať. Módnu vlnu nenecháva nepovšimnutú ani český Progress, ktorý poznáme najmä vďaka širokej ponuke funkčnej spodnej bielizne. Robia však aj ponožky a vlnený model pre celoročné nosenie som testoval zopár uplynulých mesiacov.

Materiál

V úvode je síce zmienka o vlne, avšak okrem nej je v ponožke poprepletané celkom slušné množstvo ďalších vlákien – hotový sendvič. Polovica patrí materiálu s názvom Multitech, ktorý sa skladá zo 70-tich percent z merino vlny a zvyšok je polyamin ošetrený iontami striebra pre účinnejšie potlačenie pachov. Druhú polovicu tvorí zmes poplypropylénu (30 percent), elastanu (16 percent) a ďalšieho polyamidu (4 percentá). Keď to celkovo prerátame, skladba je: 35% merino, 30% polypropylén, 19% polyamid a 16% elastan.

Na prvý pohľad zaujme, že elastanu je nejako veľa. Výrobca sa do značnej miery zameral na to, aby ponožka držala tvar a čo najspoľahlivejšie obopla nohu akéhokoľvek tvaru a ani po dlhej námahe sa nepovolila. Že nejde o najpríjemnejšie vlákno, je odvrátená strana tohto riešenia.

Keďže kombinácia silných tepelných izolantov (merino + polyamid) presahuje polovicu, ponožka nebude vhodná do príliš teplého prostredia a preto ma trochu prekvapuje tvrdenie, že ide o "all-season", teda celoročne použiteľný model. Polypropylén pre rýchly odvod potu je síce pomerne dosť prítomný, no na letné horká to určite vhodné nebude.

Dizajn a konštrukcia

Dizajnom ma tieto ponožky príliš neočarili, jednotlivé časti sú v ostrom kontraste oranžovej, béžovej a čiernej. Dosť zbytočný sa mi javí aj text Merino v oblasti špičky. Keďže ide o ďalšiu farbu (biela), pletenie je preto zložitejšie a najmä na rubovej strane vytvára nehomogenitu pleteniny. Ponožka je aj tak drvivú väčšinu času nevidená vnútri topánky, tak podobné "srandy" považujem skôr za mínus.

[ Tipy na túry, aktuality z hôr a iné zaujímavosti môžeš sledovať aj na našom FacebookuInstragrame ]

Jednoznačným pozitívom je však anatomický strih, ktorý padne veľmi dobre aj vďaka špeciálnemu tvarovaniu pre ľavú a pravú nohu. Jednotlivé zosilnenia sú tak umiestnené presne na potrebných miestach. Osobne by som však uvítal trochu väčšiu ochranu v oblasti členkového kĺbu na oboch stranách. Poteší množstvo kanálikov a väčších či menších plôch pre lepšie vetranie.

Objemovo patria Progress merino pomožky do stredu – nie sú ani veľmi objemné, ale ani tenké. Takúto konštrukciu bežne mávajú univerzálne modely a sú tak vhodné do väčšiny outdoorovej obuvi. Do zimných topánok sa však príliš nehodia, tam sa zvyčajne používajú hrubé ponožky pre lepšiu izoláciu.

Dojmy z nosenia

Ponožky sa počas niekoľkomesačného testovania osvedčili najmä pri teplotách, ktoré nepresahovali 18 stupňov. Nad túto hranicu bolo v nich príliš teplo. Preto označenie "all-season" nepovažujem za vhodné. Vždy veľmi dobre držali na nohe a nikdy som v nich nemal otlaky, ani náznak ich tvorby. Horná časť sa vďaka veľmi silnému vystuženiu elastanom počas túry takmer nepohla, čo hodnotím veľmi kladne. Negatívom tejto vlastnosti však je pomerne silné sťahovanie celej nohy. Z môjho subjektívneho vnímania je sťahovanie najnepríjemnejšie v oblasti prstov, tam by mohol výrobca trochu poľaviť.

Ponožka ani po niekoľkodňovom nosení takmer nesmrdí a preto ju možno odporučiť cestovateľom s nie príliš kladným vzťahom k praniu. Táto vlastnosť však bude časom degradovať, pretože ionty striebra sa praním strácajú. Antipachová vlastnosť vlny však ostane a tak sa na smradľavky tieto ponožky nepremenia.

Záver

Ponožky síce nepatria medzi ponožkové top produkty dostupné na našom trhu (ako napr. Bridgedale), avšak s prihliadnutím na cenu je výkon podľa môjho názoru veľmi dobrý a ponožky odporúčam ľuďom, ktorí ocenia antipachové vlastnosti použitých materiálov a uprednostňujú tuhšie splynutie nohy s ponožkou. Kto má radšej voľnejšie, mal by sa poobzerať po iných. Z pohľadu sezónnosti odporúčam pre jesenné a jarné nosenie.

Fórum 2 príspevky
Vlnené ponožky Progress 18/11/08 19:57 2 príspevky
Najnovšie články autora
 
Podcast O Kamennej chate pod Chopkom s Ankou a Marcelom Kamienka je ikonická chata tesne pod vrcholom Chopku, tretieho najvyššieho vrchu Nízkych Tatier. Hoci momentálne sa nachádza vo frekventovanom lyžiarskom stredisku, nie vždy tomu tak bolo. V 28. epizóde HIKING podcastu sme sa rozprávali s Ankou a Marcelom o tom, akými premenami chata prešla, ako sa počas rokov menili návštevníci, kedy bol zlatý vek Kamienky a čo bude s plagátmi z Pierra Menty. 19/01/21 Ľubomír Mäkký Rozhovory
Správa Aký bol rok 2020 – návštevnosť a najlepšie články Prelom rokov je dobrá príležitosť na bilanciu. Návštevnosť nám opäť narástla, no minulý rok bol špeciálny kvôli epidémii koronavírusu a preto bol nárast veľmi výrazný. Objavili nás totiž aj ľudia, ktorí bežne do hôr nechodia alebo chodia len príležitostne. Vďaka pandemickým opatreniam však boli iné možnosti rekreácie obmedzené a tak turistika zaznamenala boom. Z pohľadu autorov nám opäť tradične aktívni autori aj tento rok venovali svoju priazeň, a privítali sme aj niekoľko nových. Okrem klasických popisov túr ďalej pokračujeme v rozvoji tém ochrany prírody a veľký nárast obľúbenosti zaznamenali aj naše podcasty. 17/01/21 Ľubomír Mäkký Zaujímavosti
Recenzia Devold Expedition Zip Neck – zimné merino Merino rolák s vysokou gramážou môže slúžiť ako prvá alebo druhá vrstva. Vhodný je najmä do nízkych teplôt, keď sa treba poriadne nacibuľovať. Dobre poslúži aj v slnečné bezveterné zimné dni, keď naň nemusíte dať nič ďalšie, prípadne len neprefúkavú vestu. 13/01/21 Ľubomír Mäkký Oblečenie
Najnovšie články na titulke
 
PR 100 rokov časopisu Krásy Slovenska Pred 100 rokmi vznikol časopis Krásy Slovenska – dodnes najstarší kontinuálne vychádzajúci časopis na Slovensku. Časopis je venovaný prírodným krásam a kultúrnym zaujímavostiam Slovenska, turistike, cestovnému ruchu, horolezectvu, jaskyniarstvu, ochrane prírody a tradíciám. dnes sponzorovaný článok Mapy a knihy
Správa Aký bol rok 2020 – návštevnosť a najlepšie články Prelom rokov je dobrá príležitosť na bilanciu. Návštevnosť nám opäť narástla, no minulý rok bol špeciálny kvôli epidémii koronavírusu a preto bol nárast veľmi výrazný. Objavili nás totiž aj ľudia, ktorí bežne do hôr nechodia alebo chodia len príležitostne. Vďaka pandemickým opatreniam však boli iné možnosti rekreácie obmedzené a tak turistika zaznamenala boom. Z pohľadu autorov nám opäť tradične aktívni autori aj tento rok venovali svoju priazeň, a privítali sme aj niekoľko nových. Okrem klasických popisov túr ďalej pokračujeme v rozvoji tém ochrany prírody a veľký nárast obľúbenosti zaznamenali aj naše podcasty. 17/01/21 Ľubomír Mäkký Zaujímavosti
Túra Aladár a Titicaca v Podpoľaní Zákaz cestovať mimo okres určite nepotešil viacerých turistov. Ale v živote to už tak býva, že všetko zlé je aj na niečo dobré. Konečne sme mnohí spoznali aj niektoré zaujímavosti vo vlastnom okrese. A nemusia to byť len kopce. Oko turistu sa predsa rado pristaví aj na krásnej vodnej hladine. Väčšina turistov pozná Štrbské, Hincovo či Popradské pleso, a aj keď pri nich neboli, určite aspoň počuli o Beňatine či Morskom oku. dnes Danka Tomášiková Poľana

 
 
 
Verzia pre tlač
 • text  fakty  fotky  
Vriace fórum RSS vriaceho fóra
Vlnené ponožky Progress 18/11/08 19:57 2 príspevky
Fakty
 • Výrobca
  • Progress
 • Model
  • P MRN
 • Typ
  • univerzálne vlnené trekové pomožky
 • Materiály
  • 50% multitech (70% merino + 30% polyamid ošetrený striebrom), 30% polypropylén, 16% elastan, 4% polyamid
 • Farebné kombinácie
  • čierno-oranžová, béžovo-biela
 • Páči sa mi
  • cena, anatomický tvar, dobrá ochrana bežne odieraných miest na nohe, nemal som v nich ani raz otlaky
 • Nepáči sa mi
  • množstvo nitiek trčiacich na rubovej strane, príliš silné stiahnutie nohy
 • Infocena
  • 11.62 €
 • Hodnotenie
  • - cena: 9 z 10
  • - hmotnosť: 10 z 10
  • - dizajn: 5 z 10
  • - manipulácia: 7 z 10
  • - rozmery: 7 z 10
  • - materiály: 7 z 10
  • - údržba: 10 z 10
  • - cena/výkon: 7 z 10
  • - detaily: 7 z 10
  • - multifunkčnosť: 7 z 10
  • Celkové hodnotenie (súčet bodov): 76 bodov
   » vysvetlenie hodnotenia
 • Obchody
 • Obchody v HIKING adresári
Login prihlás sa alebo registruj
zapamätaťVytvorením používateľského konta súhlasíte s podmienkami použitia HIKING.SK, ktorých súčasťou sú aj informácie o spracovaní osobných údajov.
Oficiálni partneri
Partneri
0.95 (0.35)