Rada

Ako otestovať frajerku v horách

15. 08. 2008
Si turista, horolezec, skialpinista, atď., atď? Máš vášnivo rád hory? Máš frajerku alebo známosť a nevieš, či sa táto láska nepobije s tvojou láskou k horám? Ak si odpovedal aspoň raz áno, potom je tento test práve pre teba. Ak nie, nevadí, prečítať si ho môžeš tiež.

Aj muži majú svoje dni. Okrem svojich dní majú aj záľuby, koníčky, sny a radosti. Pre nás mužov tu na hiking.sk je väčšina týchto snov spojená s horami. Okrem nich máme aj radosť z nežnejšieho pohlavia (silné a odolné hikerky mi snáď prepáčia?). A aby sme sa v budúcnosti vyhli konfliktom medzi našimi najväčšími radosťami (hory vs. ženy), máme možnosť jednoduchého jednodňového testu. Nebojte sa, dnes nebudeme nikoho potápať do lavóru ako v tomto teste.

Prvým krokom a vlastne základom je mať priateľku (frajerku, partnerku). Ak tento bod spĺňaš, prejdime k dalším jednotlivým bodom testu.

Bod 1. Zoberieš frajerku na mini túru zo Štefanovej do Horných dier v Malej Fatre.
Na začiatok ju nebudeš veľmi trápiť, túra bude trvať iba dve – tri hodinky. Pre dobrý úvod testu je však dobré (skoro potrebné) aby poriadne pršalo, zmokli ste, chytila vas v strede dier poriadna búrka a aby ste mali blato za pol hodinu aj v nosných dierkach. Pre veselšiu cestu ťa určite budú sprevádzať frajerkine monológy: „To čo je, to je aký dlhý rebrík?! Kam do r...i sa v tom daždi všetci trepú? Ja tými rebríkmi dolu nepôjdem! Mal si pravdu, musím si kúpiť nepremokavé nohavice.”
Vrátiš sa s ňou po žltej cez Huty do Štefanovej. Budete mokrí, unavení, ale pri cesnačke, haluškách a dostatočnej pochvale uvidíte pýchu v očiach svojej polovičky. Už neplatí, že do tých dier nikdy nevkročí, už prejavuje záujem a chuť sa na to krásne miesto Slovenska niekedy vrátiť.

Bod 2. O dva týždne predostrieš navonok nevinný (ale v tvojej hlave poriadne rafinovaný) plán – celodennú túru na Veľký Rozsutec. Pri otázkach o náročnosti túry s kľudom ľadového medveďa vravíš, že to nič nie je, že je to len namáhavejšia celodenná prechádzka. Keďže však tvoja frajerka nie je sprostá a čo-to s tebou už pochodila, vie, čo je Veľký Rozsutec za pojem a tak ju na začiatok rožkom neopiješ. Musíš sa trochu snažiť, kľudne použi zákerné, klasické vety typu: „Neboj sa, všetko zvládneš! Na Rozsutec chodí každý. Chodia tam babky, dedkovia, aj úplne malé deti.” Ak by si mal pocit, že ešte stále nie je boj vyhraný, použi bonusovú vetu: „Ak nebudeme vládať, otočíme sa a vrátime sa bez hanby späť. Neboj sa.” Slová „neboj sa” môžeš použiť viackrát, týmto spojením nešetri! Keď ti frajerka túru odsúhlasí, nájdete si vhodný termín bez dažďa a vyrazíte.

[ Tipy na túry, aktuality z hôr a iné zaujímavosti môžeš sledovať aj na našom FacebookuInstragrame ]

Bod 3. Krátky pohľad v Štefanovej na majestát Rozsutca (ešte sa frajerka pri tom usmieva – zatiaľ...) a po zelenej značke hore prvým vážnym stupákom do sedla Medziholie. Popri ceste si môžeš spraviť pár fotiek, sú odtiaľ celkom dobré výhľady.

Bod 4. V sedle Medziholie sa usalašíte a spravíte si pauzu.
Borci, stovkári a podobní maratónci by po trojsekundovej fotke pri hríbiku rýchlo fičali hore na Rozsutec. Ty sa s frajerkou naješ, pofotíš si okolie, pochváliš ju za výborný výkon a medzičas. A nie len preto, lebo ONA potrebuje oddych, ale aj preto, lebo je na čo pozerať a na vychutnanie si toho nádherného 360 stupňového výhľadu by bol aj celý deň málo.
Pozor! Možno príde prvý náznak nevôle. „To ideme až tam hore??? Ja tam vidím ľudí, tam ideme. Dokelu!” možno je opäť čas na frázu „Neboj sa”.

Bod 5. Zbalíte sa a s oduševnením himalájistu vyrazíte zo základného tábora (Medziholie) zaútočiť na vrchol Veľkého Rozsutca.
Nastáva kľúčový a možno zlomový moment celého testu. Na mape krátka červená cestička je náročná, namáhavá a pre neskúseného človeka osobnou výzvou. Ak máš vo frajerke potenciálnu Marilu, na tomto úseku by si sa to mal dozvedieť – po pár chvíľach by sa ti na celý Rozsutec vykašľala. Určite si vypočuješ zopár nadávok: „Debilné kamene, svinsky dlhá cesta hore. Fuuj, reťaze! Čo? Rebrík aj tu?” Sem-tam si môžeš pofotiť krásne výhľady rôznymi smermi, možno aj budeš musieť, aby si sa vyhol zabijáckym pohľadom priateľky. Napriek únave, nadávkam a náročnej trase by ste mali cestu zvládnuť až na vrchol. Určite nebudete ľutovať ani jeden krok v sutine, a keď frajerka zabudne na únavu, tak sa bude tešiť tiež. Veľmi.

Bod 6. Na vrchole V. Rozsutca si dáte pauzu.
Pokiaľ sa prederiete cez davy ľudí v jednosmernej premávke na úzkych miestach vrcholu, tak si nájdete miesto na oddych a dáte si niečo ľahké do žalúdkov. Chutné šťavnaté ovocie, dobrú čokinku (čokoláda – doplnenie energie). Pofotíš si okolie, výhľady, skaly, seba, frajerku a všetko, na čo máš chuť. Pokúsiš sa o zápis do Veľkej Rozsutcovej knihy výstupov, avšak zistíš, že v skrinke žiadna nie je. Pokiaľ je tvoja frajerka s tebou na Rozsutci, tak si môžeš z polovice gratulovať, test sa vyvíja pozitívnym smerom. Určite by si ju mal pochváliť a tešiť sa s ňou z každej maličkosti, ktorá ťa v tom opojení na vrchu napadne. Pokiaľ ti frajerka, ktorá sa bojí výšok a otvoreného priestoru, povie: „Tam spoza toho kríža je krásny výhľad!” je to pocit na nezaplatenie.

Ak máte štastie, tak si bude nejaký pilot robiť vyhliadkový let okolo vetroňom pár metrov nad vami (nad Rozsutcom), bude vám robiť show a vy budete mať bohovský zážitok.

Bod 7. Po prestávke pokračujete ďalej po červenej dolu smerom na sedlo Medzirozsutce.
Už dávno je jasné, že dolu na Medziholie sa vracať nebudete. Dôvody: 1. plán bol ísť na Medzirozsutce kvôli výhľadom a novej ceste. 2. dolu smerom na Medziholie je to fakt náročnejšie a kolmejšie. Hore sa lezie ľahšie ako dolu, túry s neskúsenejšími si plánuješ tak, aby si náročnejšiu trasu šiel hore a ľahšiu dolu.
Po ceste možno zažijete kopec srandy a pár zábavných viet: „Nie aby si mi išiel pomôcť, ty si ma radšej fotíš!?!", nájdete hŕbu čučoriedok. Naučíš frajerku návštevnému poriadku Národneho parku: „Nie, nemôžeme ísť tou ľahšou cestou naľavo, pretože značka vedie tými skalami tuto hore.” Možno by si sa tade aj dostal na tú istú cestu s obchádzkou ťažších skál, možno by ti to ani nerobilo problém odbočiť mimo značky, ale keď tie skaly sú také krásne a vyzývavé... Značkári vedia, čo robia!

Bod 8. V sedle Medzirozsutce si dáte pauzu.
Toto sedlo ponúka ďalšie vedro plné výhľadov, okrem iného aj na Malý Rozsutec. Aj ty aj frajerka ste radi, že pochod smerom dolu je za vami, kolená už poslušne hlásia každý pohyb. Popri oddychu a dobíjaní bateriek (perník a sójový rez) navrhuješ alternatívnu trasu smerom dolu (pôvodná – sedlo Medzirozsutce – Pod Rozsutcom po modrej – sedlo Medziholie po žltej – späť do Štefanovej po zelenej). Povieš, že prejdete Tesnou Rizňou po modrej na Pod Pálenicou, potom cez Huty do Štefanovej, ako to už tvoja frajerka pozná z minulej túry cez Diery. Frajerka ti opäť zdôrazňuje, že cez Diery dolu nepôjde, a pýta sa, či v Tesnej Rizni nie sú rebríky a reťaze. Kedže si ešte cez Tesnú Rizňu v živote nešiel, odpovedáš úplne lživo ako had: “Nie nie, rebríky sú až v dierach.” (ej, ale ťa potom zabolí turistické sebavedomie, keď zbadáš prvú reťaz s rebríkom...). Frajerka je fakt šikovná a múdra: “Ale Tesná Rizňa, to znie tak drsne.. naozaj tam nič také nie je?”. Ubezpečuješ ju, že veď predsa Pod Pálenicou už s tebou bola, a tam ďalej ste žiadne rebríky nevideli.

Bod 9. Vyrazíte po modrej okolo Pod Tanečnicou do Tesnej Rizne.
Prostredie je fakt nádherné! Malý Rozsutec a roztrúsené skaly stoja za pár fotiek. Celú cestu sa kocháte pohľadmi, skalami a lesom, aj keď už máte všetkého dosť. Idylická a rozprávková nálada ti vydrží po prvú reťaz, za ktorou vidíš prvý rebrík smerom dolu. Nadávaš si v duchu do blbcov, obávaš sa, ako to frajerka zoberie. Tá ťa prekvapí svojim odhodlaným postojom tak, že skoro padneš na riť. Ak by si ešte mal pocit, že treba niečo žehliť, skús použiť ťah „psie oči” (toto je časť testu, ktorú si ani neplánoval). Začínaš byť čím ďalej, tým viac pyšný na svoju polovičku (hruď sa ti napína už od Veľkého Rozsutca, ale teraz ti ide prasknúť). Zvládnete reťaze, rebríky a skaly, vodu prskajúcu do tváre a prídete bezpečne Pod Pálenicu.

Bod 10. Prejdete po žltej smerom na Huty, odtiaľ zelenou značkou do Štefanovej.Pod Pálenicou skúsiš kondičnú otázku – nejdeme dolu Dierami? Táto otázka je v teste zbytočná, na základe minulých skúseností sa dolu Dierami proste nejde. Žltú prefrčíte tempom hodným domáceho horala a vydáte sa dolu úsekom od Hút. Keď sa úsek hore volal Tesná Rizňa, ty nazveš tento úsek zelenou od Hút Tesná Ridňa. To preto, že je to strmý úsek plný koreňov v kombinácii so šmykľavým blatom – a ty si len Tesne Neridol (ridnúť – spadnúť, zletieť, hodiť papuľu).

Bod 11. Prezlečiete sa, prezujete, sadnete do auta a fičíte na nenormálnu cesnačku a halušky. Poďakuješ sa všetkým zúčastneným a popravde pochváliš frajerku, aká je úžasná. Chválou nešetríš, hlavne keď tvoj test dopadol na výbornú. Na základe týchto skutočností by si mal odhadnúť, či sa tvoje dve radosti a životné “štístka” budú mať radi, alebo či si budú škriabať oči.

P.S.1: Úspešnosť testu sa nezaručuje.

P.S.2: Nikdy nikoho nenúť na žiadnu cestu, túru alebo výstup. Všetko musí byť dobrovoľné, a robené s radosťou (aj keď počúvaš časté frflanie. Dva dni po túre som frfľal vďaka kolenu aj ja.
Nikdy sa nezníž k tomu, aby si používal vety ako: “Nebuď srab, to zvládneš!” “Keď toto nevylezieš, tak si mäkký!” „Ty si ale posero.” A podobne.

P.S.3: Ja som s testom výsledku spokojný...a čo ty?

Do hikeovania.

Fórum 174 príspevkov
Ako otestovať frajerku v horách 18/09/20 05:52 174 príspevkov
Najnovšie články autora
 
Rada Ako uvariť v ešuse puding Čo-Van-Hro-Ma Z cyklu Outdoor Chef’s Diary – Každé dobré jedlo by si zaslúžilo bodku, záver, sladké potešenie. Minule som vám sľúbil, že pripravím recept “dezertu”, vhodného na outdoorové aktivity. Skvelé na ňom je, že v chladných obdobiach vás nielen poteší na jazyku, ale aj pekne zahreje. Hovoríme o pudingu, ktorý určite mnohí z vás už na vandri či pri stane varili. Toto je klasika, nejdem sa tváriť, že som vymyslel nové Créme Brulé. Každopádne, ak pomôžem “receptom” čo len jedinej hladnej a zahriatia hodnej duši, môžem si zapísať dobrý skutok. Poďme na to! 05/01/16 Michal Buberník Strava a pitie
Rada Ako uvariť v ešuse Linguine so sardinkami Z cyklu Outdoor Chef’s Diary – okrem komplikovaných outdoorovo kulinárskych špecialít ako bolo Chilli Con Carne, je treba mať v zálohe chutné a jednoduché jedlá vhodné na varenie v prírode. Jedno také sme si spravili v úvodnom článku cyklu Outdoor Chef’s Diary – Dubákové Risotto. Druhé si spravíme teraz. A bez srandy - vifonkové slíže bokom, idú sa variť talianske cestoviny. Linguine di Montagna (Sardine i Pomodori Secchi). 29/12/15 Michal Buberník Strava a pitie
Rada Ako uvariť v ešuse Chilli con Carne Z cyklu Outdoor Chef’s Diary – Ľubo mi sľúbil, že pôjdeme otestovať nejaké variče a ja popri tom spravím ďalšie mňamkové recepty. Kuchtiť ma baví, prírodu zbožňujem, Ľubo sa mi upísal, a tak som vymyslel jemne komplikovanejšie recepty ako rizoto naposledy. Predsa len, na moderných kozmických varičoch a hrncoch sa varí omnoho lepšie ako na mojom starom hliníkovom ešuse. 22/12/15 Michal Buberník Strava a pitie
Najnovšie články na titulke
 
Recenzia Dolu Váhom a dolu Nitrou Pred 20 rokmi sme sa vydali na prvú putovnú cyklovačku dolu Dunajom z Passau do Bratislavy. Bez konktrétneho itineráru, iba popri rieke. Ubytko sme riešili na mieste, prevažne v súkromí. Bolo to nezabudnuteľné. Táto cesta sa mi vynorila v pamäti, keď som zobrala do rúk knižku z vydavateľstva DAJAMA s ikonkou cyklistu z edície Po Slovensku, ktorá vyšla v roku 2019 a je venovaná cyklotrasám popri riekach Váh a Nitra. dnes Daniela Mäkká Mapy a knihy
Túra Kamniške Alpe - Raduha s okolím Raduha je 2062 metrov vysoký kopec v Kamnických Alpách (Kamniške Alpe), ležiaci východne od Solčavy. Plánoval som naň vyjsť už dávnejšie, ale raz bolo proti počasie, inokedy červená kontrolka motora. Teraz mi to vyšlo. Nuž a okrem Raduhy som si pozrel aj čosi v okolí. včera Martin Knor Svet
Túra Lačnovský kaňon, Zlá diera a Vrátnica Leto so svojimi horúcimi a slnečnými dňami prináša aj tmavé mračná a intenzívne búrky. Vo väčšine prípadov až v poobedňajšom alebo podvečernom čase, a tak je dostatok času na peknú turistiku. Využívam preto možnosť návštevy jedného pekného kaňonu v pohorí Braniska. Ak sa k tomu pridá ešte jedna jaskyňa a neskôr pekné skalné okno, tak je o zážitky postarané. Búrka nakoniec nebola, takže letná nedeľa dopadla nadmieru k mojej spokojnosti. 28/09/20 Marián Jaššo Branisko

 
 
 
Verzia pre tlač
  • text  fakty  fotky  
Vriace fórum RSS vriaceho fóra
Ako otestovať frajerku v horách 18/09/20 05:52 174 príspevkov
Login prihlás sa alebo registruj
zapamätaťVytvorením používateľského konta súhlasíte s podmienkami použitia HIKING.SK, ktorých súčasťou sú aj informácie o spracovaní osobných údajov.
Oficiálni partneri
Partneri
0.87 (0.27)