Diskusná téma Pes v NP Mate niekto prestudovane ako je to v navstevnych poriadkoch narodnych parkov (napriklad TANAP) s vodenim psa na turistickych chodnikoch ? 07/10/08 rs485 Slovenské hory Nahlásiť adminom zobraz: naopak, len posledný týždeň, ďalšie
@ PaliT 16:38 : ak by niketo bral tie tvoje srandicky vazne, tak :

- najvacsi dostrel ma smaozrejme stekot
- pach moze byt sk.wikipedia.org/…/Odviate_vetrom_(film), na druhej strane pohytove znaky ( moč, lezovisko, typicky pach vykalov, pach z paraanalnych zliaz a pod.)
- ten vyzor samozrejme tiez, al ten mizne rychlo a bez stopy
A este raz opakujem, tieto srandicky, ktorymi tu bavis publikum, su ine kavicka, ako NPR, napr.subnivalne pasmo Tatier a pod.
Ja tiez viem pridat aktualny pohlad z okna sidla PREVYK, o.z. na lesny pozemok v 1.st. ochrany, kde sa mi opat pasie srna pri cesticke , kde sa denne vencia pribuzni vlka a sliedia pribuzni tigra. Serie ju to asi ako lansky sneh. A nemusi mat ani celovku, lekarnicka a pistalku. Nie je sprosta, vie, ze ju tu nikto nebude strielat.

13/09/17 05:55 Peter61
Ja si robím, samozrejme, srandu. Pes je v prvom rade zviera, potom pes, potom je to rasa, v tomto poradí je určené jeho správanie.

Na druhej strane dosť pozorujem prírodu v jej vzťahoch a niektoré tvrdenia mi pripadajú až úsmevné.

Čerstvý zážitok z túry minulý týždeň: v poraste vedľa chodníka boli dve srnky, hádam na 5 metrov. Prežúvali, unudene sa pozerali na nás, naše psy zastrihali ušami, pozerali na srnky, na nás a my sme bez zmeny tempa pokračovali ďalej. Nikto neutekal, nikto neútočil, o strese by som fakt nehovoril. Nepovažujem to za štandardnú reakciu, ale aj také existuje.
12/09/17 19:00 PaliT
PaliT, nejde o výzor, ale o osobnosť (teda vlastne psosť, aby bolo jasné, že nepíšem o Monike :-).

Tak či onak, dopúšťaš sa tej istej "chyby", ako milióny iných ľudí - personifikuješ svojho psa. To, že je rozkošný pre nás (a to teda je :-), nijako neznamená, že ho iné zvieratá, psi, vlci, vtáci, nemôžu považovať za krvilačného beštiálneho predátora. Veľkosť je v tomto prípade síce nie úplne bezvýznamným, ale rozhodne nie veľmi dôležitým faktorom. A ksicht už vôbec nie. :-)
12/09/17 18:41 jjano
Peter61, a na čo teda naráža tá pani v článku? Čo stresuje zver, ak pes sprevádza človeka? Ak nie pach, tak štekot? Alebo že by výzor?

Napríklad Čili je na prvý pohľad naozaj ostrý pes, má to už v mene.

Ale ja sa neviem zbaviť pocitu (mám skoro istotu), že divá zver by sa bála mojej Moniky, veď občas sa jej aj ja bojím (božeuchovaj, že by som niečo naznačoval). Veď aj Čili strávi absolútnu väčšinu každej túry poslušne jeden krok za paničkou a to už je čo povedať na takého bojovného psa.
12/09/17 16:38 PaliT
Co sa tyka predatrollov, tak napr. liska aj rys sa aj v Tatroch niekedy strania cloveka. Je to individualne.
- rys za sera prekvapil .ph nejykch 100-200 m na zltej pred Brncalkou.
- na jar, ked skoncia skialposi, lisky sa v klude posadia ku vyhrabom svistov
- lisky v zime rabuju igelitky z okien chat ( Brncalka, Popradske.), kradnu vibramky spred dvier na Rysoch. Vykradaju bivaky, ked horolezci spia.
- nad Zamkou na magistrale furt somruje jedna rysava
- vo Velickej d. dve lisky pytliacili mlade sviste dovtedy, kym neboli "poriesene" ...
12/09/17 13:19 Peter61
beriem späť, nevšimol som si starý dátum pri článku :o( 12/09/17 13:16 kukla
Tu
spravatanap.sk/…/vodenie-psa-v-tanape

sa píše:
"Na základe novelizácie zákona o ochrane prírody a krajiny sa môžu návštevníci národného parku po novom pohybovať so svojím psom po celom území parku neobmedzene, pričom v najvyššom, t. j. v 4. a 5. stupni ochrany ho musia mať po celý čas na vôdzke a v zmysle platného Návštevného poriadku TANAP-u musí mať aj náhubok."
12/09/17 13:11 kukla
PaliT este si asi nevidel ako medved cca 80kg upaluje pred polovnickym jazvecikom ktory ho nahanal :-) 12/09/17 12:41 rc1
paliT,ad vyhynutie svišťov v Belankach:
- pytliaci
- predatori
- po skonceni pasenia HZ: postupne vyssia trava = slabsi vyhlad pre svistov = jednoduchsi lov svista predatormi
12/09/17 12:07 Peter61
Musel by som napísať analýzu článku, čo nie je v takomto vlákne možné ani žiaduce.

Ak nie je stresorom pach psa (intenzívny pach vlkov napr. vyháňa ich korisť z miest, kde sa vlci radi zdržiavajú), tak potom čo? Štekot? Zrakový vnem?

Inak čo povieš na hypotézu, že vyhynutie svišťov v Belankach bolo spôsobené tým, že ich predátori nie sú tak vyrušovaní človekom?
12/09/17 11:14 PaliT
Lubo , palec hore.
@all
pripominam, ze psy do NPR v Tatrochn pustili polovnici, ktori r.2002 v zakone o OPaK pustili psov na vodzke do 4.a 5 st.ochrany.
inak paci sa mi ten americky napad, ze v niektorych lokalitach : vodzka pod 2 metre. Urcita analogia k dogtrekkingu.

Ako mi vysvetlite, ze "moje" psy (boli susedovcov, ja som bol decko) sa vedeli tesit aj na vychadzku na kratkom voditku ? Ked sme sli behat, to bolo ine kafe, ale predsa videli, ako som obleceny
12/09/17 11:12 Peter61
paliT:
- nikde v texte clanku ani v mojich pripsevkoch nie je spomenuty pach psa
- ten clanok WP / Dennik N je nie je odborna ani vedecka literatura.

Clanok pomenuva problem, ak sa Ti napr. veta "Príliš veľa ľudí sa však správa egocentricky, keď ide o pobyt v prírode." zda ako hejt, alebo klišé, tak navrhni schodne riesenie.
Mam na mysli reisenie pre subalpinske, alpinske, ev. subnivalne pasmo, nie slohy o LKT a izbovych psickoch v lese.

priklad na priklad z TPN:

sezonna uzavera je sice iba na 3 chodnikoch (kamziky v PL hlasuju za uzaveru nohami, klud hladaju v TANAPe) ale pre psy je otvorena iba d. Chochołowska

vychadzam z toho, ze taky pes je tiez iba clovek

12/09/17 10:57 Peter61
Mne su celkom sympaticki dog-trekkeri. Maju psa stale v pevnom spojeni so sebou a pes je vycviceny na tento typ pohybu. Nepoletuje hore-dole ako splaseny, nevenci sa ale je na ture.

Diskusiu, ci pes ano alebo nie v lokalitach ako su NPR v TANAPe je podla mna na mieste. Nie je predsa zakladnym ludskym pravom moct vykonavat svoju volnocasovu aktivitu uplne vsade. Presne tak ako maju pre svoju cinnost vyhradene miesta a cas horolezci, skialpinisti a paraglajderi, mali by ich mat aj psickari. Suhlasim pritom, ze pausalizacia nie je na mieste a bolo by vhodne, aby aj v tejto sfere panoval zdravy rozum. Len na druhej strane, velmi tazko sa do pravidiel dava nieco ako "vychovany pes".
12/09/17 10:46 Lubo
Ešte jedna skúsenosť. Išli sme so psami Bielovodskou tesne pod hranicu lesa a späť. Cestou sme stretli ochranára, ktorý videl, že naši "predátori" išli vzorne pri nohe. Upozornil nás, že – "Majú byť na vôdzke..." – ale nejako to ďalej neriešil, z hľadiska situácie mi to aj pripadalo logické, psy boli perfektne pod kontrolou, malé plemeno, ktoré ani nešteklo, jednoducho sme išli ďalej a pán v uniforme to nehrotil. Asi 500 metrov ďalej sme narazili na partiu drevorubačov s koňmi a traktormi a tak vznikla priložená fotka. Určite by sa našli ľudia, ktorí by ich prácu hodnotili tak, že "oni tam chránia prírodu", lebo likvidovali kalamitu.

Teraz mi nejde o obvyklé klišé – "LKT v národnom parku" – skôr poukazujem na to, že v našej ochrane prírody by už bolo konečne načim ROZLIŠOVAŤ. Sú väčšie a sú menšie problémy a podľa toho by si aj zaslúžili pozornosť kompetentných aj verejnosti. (Mimochodom, ten ochranár išiel od tých traktorov, asi by mu bolo fakt trápne, keby mal buzerovať psíčkarov hneď vedľa ťažbou rozdrbaného lesa).
12/09/17 09:56 PaliT
Peter61: Ten článok som čítal, ale osobne mi vôbec nepripadal odborný, dokonca by som povedal, že je v rozpore s tým, čo som pochytil pri debatách s biológmi, ochranármi a pod. Vlastne v tom článku nie sú NIJAKÉ odkazy, ktoré by tvrdenia tej pani nejako vedecky podložili a niektoré jej formulácie už zachádzajú do úrovne hejtu.

Teraz sa vôbec nezastávam majiteľov psov, ktorí ich nedokážu udržať pod kontrolou, rozumej, majú vlastne úplne nevychovaného psa. Ak pes nevie prísť na povel, ak odbieha preč a neuposlúchne (najhoršie ak utečie stopovať zver), ak nevie chodiť pri nohe, ak neprestane štekať na povel, potom by mal majiteľ chodiť namiesto turistiky na cvičák. V tomto úplne súhlasím, že takéto psy (teda skôr majitelia) sú v prírodnom prostredí iba na príťaž.

Zároveň však ostro odsudzujem tvorbu predpisov a zákonov, ktoré vôbec nerozlišujú a buzerujú ľudí a veci, ktoré nepredstavujú nijakú hrozbu.

Keď prenesiem tému do nášho prostredia, čo z toho napokon vyplýva? Ktorá zver je pachom "predátora Huga" stresovaná? Tá premnožená vysoká, ktorá pácha škody na lesných porastoch? Premnožené diviaky? Skutočne hovoríme o slovenských biotopoch, v ktorých zúfalo chýba vlk a ďalší predátori, lebo ho poľovnícka obec vybila a lobuje za to, aby ich vykántrili aj v TANAPe ak majú tú drzosť, že strhnú pekného jeleňa?

O akom biologickom odpade a parazitnom ohrození pre prírodu sa tu v prípade pár jorkšírích bobkov (od veterinárne pravidelne ošetreného psa) bavíme? Ak je nejaká hrozba, bude to skôr opačným smerom, lebo líščí (a u nás zriedkavý vlčí) trus z neodčervených zvierat by mohol prejsť na psa, ale to tu nepotrebujeme rozoberať.

Mne najviac vadí, že kvôli nespratníkom potom vychádzajú predpisy, ktoré sankcionujú všetkých bez ohľadu na (ne-)vychovanosť či veľkosť psa.
12/09/17 09:45 PaliT
Pridaj príspevok RSS tejto témy
Kontrolný reťazec:
Pridaním diskusného príspevku súhlasíte s podmienkami použitia hiking.sk.

Vysvetlivky → klikni na postavičku
Vriace fórum RSS vriaceho fóra
Dolomity - výstup na Sas Rigais včera 22:01 3 príspevky
Gerlachovský štít - Martinova cesta včera 19:30 115 príspevkov
Staré a raritné smerovky včera 19:28 28 príspevkov
Orientačne problematické miesta v sloven včera 13:58 11 príspevkov
Turistické značkované trasy včera 12:56 1322 príspevkov
Nová appka pre mobily od HZS s GPS lokalizáciou včera 12:46 25 príspevkov
Zoznámenie včera 08:20 1095 príspevkov
Prechod turistických magistrál na Slovensku 3. 18/09/17 18:00 1 príspevok
POZOR-AKCIA 18/09/17 13:24 462 príspevkov
Prístrešok v sedle Samostrel 17/09/17 21:35 25 príspevkov
TuristickaMapa.sk - fórum 17/09/17 19:53 2668 príspevkov
Svederník – Divina – Nesluša – Kysucké Nové Mesto 17/09/17 17:13 3 príspevky
Búda pri Hornádskych lúkach 17/09/17 13:48 5 príspevkov
Medvedica 16/09/17 20:50 28 príspevkov
Útulňa Izba 16/09/17 20:24 86 príspevkov
Z Devínskej Novej Vsi k Limbašskej vyvieračke 16/09/17 13:27 6 príspevkov
Veľkofatranská hrebeňová výzva 16/09/17 09:28 2 príspevky
Gruzínsko - Kutaisi: kaňon, vodopády a jaskyňa 16/09/17 09:02 2 príspevky
Suchá dolina 16/09/17 00:00 nová téma
Bicyklom na hornú nádrž PVE Čierny Váh 15/09/17 19:50 7 príspevkov
Zrub Burda znovupostavený 14/09/17 20:38 9 príspevkov
Slemä a Ohnište z Liptovského Jána 14/09/17 19:18 17 príspevkov
Sučany - Malý Kriváň 14/09/17 18:04 4 príspevky
Letná Bystrá - okruh z Podbanského 14/09/17 13:20 11 príspevkov
Hikeplanner
rozšírené hľadanie
Login prihlás sa alebo registruj
zapamätaťVytvorením používateľského konta súhlasíte s podmienkami použitia HIKING.SK, ktorých súčasťou sú aj informácie o spracovaní osobných údajov.
Oficiálni partneri
Partneri
Práve nás číta 1151 ľudí
0.28 (0.08)