Prejdi na obsah

Hiking.sk Zavrieť

Prihlás sa do svojho konta
alebo sa zaregistruj

Vriace fórum

Diskusná téma K článku: Lavína storočia v Žiarskej doline

Diskusná téma K článku: Lavína storočia v Žiarskej doline

Bola to zvláštna zima. Taká, že si podobnú nepamätajú ani starí skúsení harcovníci. Dlho bolo zúfalo málo snehu a ešte 6.3.2009 ho pri Žiarskej chate bolo iba 60 cm. Vyzeralo to na totálne zabitú skialpinistickú sezónu. Navyše zhruba v polovici januára nastal zlom v počasí a od tej doby bolo takmer nepretržite mrzko, podmienky pod psa a pekný zimný deň v nedohľadne.

Peter61

meteostanica Strediska lavínovej prevencieprestala v stredu 25. 3. 2009 po 11. hodine pred poludním fungovať.

P.G.

Veru, začalo pršať. Práve som chcel ísť na lipový kvet a musel som sa vrátiť. O konci lavíny som včera napísal článok do časopisu Tatry a keďže mám v PC hotový materiál, napadlo mi, že by nebolo od veci upozorniť na túto skutočnosť aj ľudí na HIKINGu – keď už som tu o lavíne napísal 3 články. Patrí sa mi túto tému nejako uzavrieť. Navyše si myslím, že zrejme ide o slovenský rekord a to aspoň za pripomenutie stojí. Trošku som sklamaný z prístupu SLP, ktoré má lavíny v náplni práce. Priebežne som ich informoval o blížiacom sa konci lavíny a oni nič - nezáujem. Včera sa mi naopak ozval Ľubo Fronko z Markízy, ale už je viac ako týždeň po funuse a reportáž už nemá zmysel. Veľmi ľutoval, že to prešvihli a ja tiež, že mi nenapadlo ho zavolať. My si na Slovensku moc nevieme vážiť naše prírodné zaujímavosti.

P.G.

Lavína storočia, ktorá spadla 15.3.2009, sa roztápala neuveriteľné 2 roky, 3 mesiace a k tomu ešte asi 1 týždeň. Posledné zvyšky snehu (lepšie povedané zmrznutého ľadu) pod drevom, čečinou a hlinou som objavil ešte v stredu 15.6.2011. Ich životnosť som vtedy odhadol zhruba na 1 týždeň a môj odhad sa potvrdil. Pre iné povinnosti som nasledujúcu kontrolu vykonal až v utorok 28.6.2011 a napriek dôslednému presnoreniu celej kopy dreva, pod ktorou sa posledné zvyšky nachádzali, som už nič nenašiel. Museli sa roztopiť v priebehu týždňa od 20. do 26.6.2011. Do stredy 22.6.2011 bola veľká horúčava, potom sa prudko ochladilo a začalo liať. Pre lavínu storočia to znamenalo definitívny koniec. Podľa výsledkov meraní lavíniska, ktoré na svojej stránke laviny.sk$ret zverejnilo Stredisko lavínovej prevencie (ktoré sa ale bohužiaľ uskutočnilo až 3 týždne po páde lavíny), bola najväčšia výška snehu (18 – 20 m) na dvoch miestach – pod vyústením centrálneho žľabu Príslopu a Jaloveckého žľabu a pod vyústením rozvetveného žľabu spadajúceho z rozsiahlych hôľnych svahov Širokej, Ráztoky a Jaloveckej kopy. Lavínový prúd z tohto druhého žľabu zničil posledný most poniže Žiarskej chaty a odpočívadlo, ktoré vtedy stálo v zákrute cesty. Dolina sa v týchto miestach mierne zužuje, koryto potoka má čiastočne roklinový charakter a tento reliéf terénu spôsobil, že sa tu naakumulovalo zrejme najviac snehu a aj tu najdlhšie vydržal. Vytvoril sa tu aj úplne najväčší tunel v lavíne, ktorý ako jediný zo všetkých ostatných tunelov vydržal až do jari 2010. Prelomil sa až niekedy na prelome mája a júna 2010. V celom tomto úseku neskôr ostali obrovské snehové mantinely, ktoré sa postupne roztápali počas celého roku 2010. Viacerí ľudia si mysleli, že s mantinelmi odišla do histórie aj storočná lavína. Veľmi sa mýlili. Pod zvyškami dreva, čečiny a blata prežila takmer až do konca júna 2011 !!! Myslel som, že lavína najdlhšie vydrží v mieste snehového tunelu, ale aj v tom sa mýlil. Po prelomení mosta sa do bielych stien oprelo slnko a rýchlo zlikvidovalo najhrubšiu vrstvu snehu. Ostatný sneh bol pod drevom, ktoré ale bolo na svahu, a tak sa tam nemohla naakumulovať hrubšia vrstva. Rekordné miesto sa preto nachádzalo trošku poniže, pod nenápadnou kopou prekríženého dreva, na úplnej rovine, kúsok vedľa potoka. Počas cesty na Žiarsku chatu v najstrmšom stúpaní cesty na 4. kilometri ste na druhej strane potoka v tej „minidolinke“ mohli dlho pozorovať obrovské snehové mantinely. A práve tam bolo to „rekordné miesto“. Sneh bol dokonale prikrytý hustou čečinou, konármi a blatom a tým aj dobre odizolovaný od vonkajšieho prostredia. Na jar 2011 som tam objavil ešte stále cca 1 m hrubú vrstvu ľadu, v stredu 15.6.2011 z nej ostal už len 10 – 15 cm hrubý kúštik a ten v priebehu týždňa „padol za vlasť“.

Bacaardi

forky, okrem pola je tam este jedna relacia, z 19.3.

Forky

heh, marne som sa snazil pohopit to polo s touto temou... a ono to asi ma byt k niecomu inemu ;)))

Bacaardi

aaaaa tak ty si jaky tematicky, kazdeho pekne do jeho konkretneho fora.... :_)

Axel

Lolisha, ked som videl toho redaktorka v TV, ako ukazuje WAAAW, ladove jaskyne. Uz som videl na webe HZS prvu obet laviny, ktorej to po reportazi neda a pojde sa dovnutra pozriet...

Frenzyturkey

boli sme tam minuly tyzden.. po ceste sa prejst da. sneh je uz len mimo cesty kde tu. ale hrozba je skor zo strany lesných robotníkov, ktorí odtiaľ drevo odpratávajú. ehm.nesprávne som sa vyjadril. Turisti ohrozujú samých seba tým, že nerešpektujú výzvu na obchádzanie:) aj sme s nimi prehodili pár slov. ale boli dosť nasraní, lebo im tam furt niekto zavadzia a nemôžu robiť. týmto sa chcem tiež ospravedlniť, bo aj my. ale nechtiac. už sme isšli domov z hrebeňa a sme sa chceli len pozrieť na padnutý most pod chatou, ale keď sme videli, že sa dá prejsť, už sme pokračovali dole po asfaltke.

takže fakt je lepšie chodiť po tej obchádzke. pre dobro nás všetkých, a hlavne nech to rýchlejšie odstránia.

Morka

Pridaj reakciu

Pridaním diskusného príspevku súhlasíte s podmienkami použitia hiking.sk.

Vriace fórum

Komentár

Matobee k článku: Chata Ipeľ V sobotu 13.4. som sa zastavil na Chate Ipeľ. Všetko v poriadku ako v Pavlovom komente. Slušne veľký altánok ale aj terasa chaty dobre poslúžia na oddych, úkry …

+ 6 ďalších príspevkov

Komentár

Matobee k článku: Výlety okolo Melku Dobrý výlet v tomto ročnom období. Pekné sú veru mnohé tie stavby. Určite by im to pristalo aj so snehom. Ale tento február sme o ňom v nižších polohách mohli l …

nová téma