Prejdi na obsah

Hiking.sk Zavrieť

Prihlás sa do svojho konta
alebo sa zaregistruj

Vriace fórum

Diskusná téma K článku: Marmot Spire komplet

Diskusná téma K článku: Marmot Spire komplet

AKTUALIZÁCIA – Hardshell nohavice a bundu Spire od americkej značky Marmot mám na dlhodobejšie celosezónne testovanie. Moje prvé dojmy na základe skúseností z niekoľkých túr, ktoré som s nimi túto sezónu absolvoval v Alpách, Západných Tatrách aj v Malých Karpatoch zhrniem v tomto článku. Po sezóne pridám dojmy z dlhšieho používania.

Rujir

Co sa tyka tych parametrov, tak sa nediv. Goretex sa rozhodol neuverejnovat parametre nepremokavosti, lebo ten material je proste nepremokavy a hotovo! :-) Ich vysvetlenie - vodny stlpec je tak vysoky, ze uz to nema zmysel riesit. Nieco ako rychlosti pri CD-romke. :-)

Edy29

no neviem, co sa tyka paropriepustnosti nie je goretex az taky lider a hlavne rozdiely medzi performance shell a proshell su mi neni jasne.
na internete sa daju vygooglit aj porovnania membran....goretex paropriepustnost nijako nezlepsuje podla toho.

Rujir

Hovoril som samozrejme len o vodnom stlpci nepremokavosti, nie paropriepustnosti.

Kaspy

performance shell-je vacsinou 2L a je tam pouzita klasicka GTX membrana.
Naproti tomu Pro shell je vacsinou 3L a je tam pouzta vylepsena GTX XCR membrana.
Samozrejme to neznamena ze sa neda najst model oznaceny ako performance a pritom je trojvrstvovy ako je to v tomto pripade.
Gore neuvadza hodnoty svojich materialov z marketingových dôvodov, uvádzajú jednoducho ze to nepremokne a udrzi ta v suchu.Tu druhu moznost ti neposkytne ani bavlnene tricko, takze bavit sa o pridusnosti u bund je PODLA MNA čuranie do vetra. Co sa tyka nepremokavosti, existuje rovnako milion sposobov ako ju odmerat, no nik uz neuvedie podla akej normy to merane bolo. Tak napr. mal gore svojho casu vodny stlpec 40k, ked na to prisiel sympatex so svojimi 100k. Tym ze prestali uvadzat svoje hodnoty sa vlastne vyhli takymto natahovackam.

Kaspy

A este moja skusenost s bundou Marmot:
Po roku a pol od kupy bundy mi do nej zacalo tiect (predtým drzala vodu v pohode). Jedna sa o material GTX XCR 3L (este s tou starsou striebornou podsivkou), konkretne o bundu Marmot Skylight. Pusta to na pleciach(uz aj bez batohu), aj ked je "cerstvo" naimpregnovana. Je pravda ze som ju kupil od ruky ako dovoz z USA, takze je tam moznost ze to bol FAKE...ale myslim ze by to potom bol najpreciznejsie usity FAKE aky som videl.Rovnako bunda ako som uz hore uviedol rok a pol vodu statocne drzala.

Edy29

no kaspy nezodpovedal si mi otazku, z informacii od goretexu o membranach performance shell a proshell skratka clovek mudri nie je. toto co pises som pocul aj ja...a to som este nezacal spominat paclite a softshell membranu...je v tom zbytocny chaos mat 4 membrany.
fuuha kaspy, to mas teda smolu o akej som este ani nepocul, teda pri lacnej membrane to kedysi bolo bezne....a s impregnaciou obzvlast....no skus holmenkol sprej na textil...s tou impregnaciou som kedysi riesil northland a drzalo to aj rok...
plecia su zlast kriticke...ak si nosil tazke veci..ale aj tak je to akesi divne.
no ked som nemal peniaze na gorac nosil som ponca a prsiplaste, pouzival impregnacie a bolo sucho aj za par korun.
co sa tyka membran uprednostnujem paropriedusnost...vodeodolnost musi byt v strednej europe zabezpecena aj stredne kvalitnou membranou so stlpcom do 10mm....ked sa zvysuje nadmorska vyska mal by byt stlpec vyssi. aj dermizax vraj v himalajach funguje horsie nez tu.
aby bolo jasne, odnedavna mam arcteryx s proshellom, takze marketingovym fintam goretexu som podlahol aj ja, ale co ked nie su lepsie informacie aby clovek objektivne porovnaval...volbu som vsak urcil preto lebo mienimm pouzivat aj v naozaj drsnom podnebi.

Kaspy

Suma sumarum podla mna nie je oznacenie Pro alebo Performance Shell pre membranu samotnu ale pre hotový laminát- to mi príde ako najlogickejsie vysvetlenie. Co sa tyka paropriepustnosti, zavisi od tolkych faktorov, ze hoc sa na porovnania uvadzaju nejake cisla (Ret a pod.), uzivatelovy je to v podstate naprd, kedze to hlavne zavisi od poctu svov, prevedenie vetracich otvorov atd atd...to znamena ze dva rozne modely z rovnakeho materialu (dam na to krk)nebudu rovnako "dýchat".
Raz som niekde nadabil na jeden polsky test bund, kde fakt tvrdo testovali par modelov a pri skuske pretecenia, ked chlapici v nich stali pod sprchami, fakt bundy pretiekli, takze v tych postacujucich 10k velmi neverim, ale to je vec nazoru. Po dalsie je na mieste otazka zivotnosti membrany...hlavne na tych pleciach..

Feeelen

Ahojte má niekto skúsenosti už s touto bundou alebo aj nohavicami, napíšte svoje pozitíva aj negatíva, mám totiž záujem o tuto bundu

Ferkojozko

a naco su vam turistom take vychytane handry? vsak na tu vasu aktivitu by malo stacit to, co mali nasi horolezci na nanga parbate v 69 :)

Peter61

ferkojozko, mas v tom totalny xaoc !
Horolezcom su tie handry na kačací prd, lebo oni ich potrhajú fšelijakými mačkamiskalamišrubamičakanmikladivamiskobami, pripália varičom na portaledži etc.
Jediná správna cieľová skupina sú turisti, ktorí si dávajú pozor, aby si takéto napr.gačky nenatrhli o klinec na lavičke v krčme/chate. Keď sa pod takouto handrou spotia (lebo prší) tak hneď vypisujú na všetky fóry a reklamujú to. Horolezcom sa to nemôže stať, lebo oni majú deravé handry ( v horšom prípade) od prvej túry.

Kaspy

Kedze som v tomto vlákne uviedol mensiu kritiku na produkt firmy Marmot s GTX membranou, musim si nasypat popol na hlavu.
Obrátil som sa s reklamaciou na firmu Gore-Tex aj Marmot. Obe firmy prejavili ochotu riešiť môj problém, z čoho som bol milo prekvapený. Hlavne firma gore-tex promptne reagovala za čo sa jej týmto chcem poďakovať, lebo v dnešnom svete pri spotrebiteľskom tovare je stretnúť sa s takýmto prístupom ojedinelé.Pripomeniem ešte, že od bundy nemám akýkolvek doklad o kupe, co som od zaciatku vo svojej komunikacii s GTX uvadzal.
Nakoniec vyšlo najavo, že bunda v skutočnosti vodu neprepúšťa. Mokré fľaky, ktoré sa objavujú na pleciach a kapucni su dôsledkom navlhnutia vonkajšej textílie po vyčerpaní hĺbkovej DWR upravy. Po priložení savého papiera na takýto fľak na podšívke, ostal papier suchý. Na dotyk sa však javil ako mokrý, čo v skutočnosti nebola pravda- moja chyba. Hoci som bundu pravidelne impregnoval, na to určenými pracími prostriedkami, DWR sa mi obnovit nepodarilo. Odporučili mi použivať impregnáciu fluoropolymerovym sprejom. Skusim , uvidim...

Pridaj reakciu

Pridaním diskusného príspevku súhlasíte s podmienkami použitia hiking.sk.

Vriace fórum