Diskusná téma K článku: Súkromná chata pod Hrbom AKTUALIZÁCIA - OBJEKT NIE JE VEREJNE PRÍSTUPNÝ OD ROKU 2015! Stojí na pomedzí Veporských vrchov a Poľany pod masívom Ľubietovského Vepra, ktorého kóta Hrb je označená za stred Slovenska. Široké sedlo pod Hrbom je významnou križovatkou značených peších, cyklistických a lyžiarskych trás na severnom okraji Chránenej krajinnej oblasti Poľana, ktorá je zároveň biosférickou rezerváciou pod patronátom UNESCO. 16/12/11 ← späť Nahlásiť adminom zobraz: naopak, len posledný týždeň, ďalšie
som videl dnes, ze chata je na predaj za 450.000, tak si kupte a mozete ju turisticky vyuzivat :) 24/11/19 17:04 mato987654321
Chcem sa poďakovať pánovi Jozefovi Sedlákovi a pani Zitke Sedlákovej za krásny týždeň strávený na ich na Chate pod Hrbom. Stretli sme sa u nich s ústretovým a milým prístupom. Organizovali sme na Chate pod Hrbom lyziarsky výcvik. Chceme sa poďakovať za pedagógov aj deti, ktoré tu zažili naozaj krásne chvíle, ústretový prístup majiteľov aj pesonálu, výborné jedlo a skvelú atmosféru. (: Lyžiarsky výcvik tu organizujeme už druhým rokom a určite si to ešte zopakujeme. Vrelo odporúčam. 22/02/19 19:25 Sonica1
@jjano na dobrú chatu prídem s radosťou prespať aj viackrát do roka. Čím zastrčenejšia, tým lepšie. :) Poznám niekoľko cyklopartií ktoré by s radosťou zaradili chatu do itinerára. Ale keď sa na začiatku článku píše, Pozor, s chatou nepočítajte! Tak kto tam pôjde? Zlatá baňa to zo začiatku určite nebude, ale zanietencovi ktorý má tu oblasť rád, na prežitie zarobí. 11/12/18 15:49 Ja?No!
muska-porovnávať Zbojská s Hrbom nie je veľmi šťastné.Hrb je úplne mimo hlavnej cesty.Naopak cez sedlo Zbojská ktoré je kúsok od hlavnej cesty prejde denne množstvo áut a kto má zvedavosť a chuť tak jednoducho odbočí.O Hrbe v dnešnej dobe už málo kto vie a ak to aj kúpi zanietenec bude potrebovať veľkú reklamu a veľké srdce aby tam dostal potenciálnu klientelu 11/12/18 09:06 baranček
No som zvedavý, či to za tú sumu kúpi nejaký zanietený turistomil..
Chata má svoj potenciál, no s vysokohorskými by som to neporovnával. Je to o tom zanietení investora ako písal rdbb. Sedlo pod Hrbom (aj s chatou) sa stávalo stále viac obľúbenejším cyklopointom a bývavalo tam naozaj živo aj mimo víkendy v zime bežkári a lyžiarske zájazdy, pre hostí je hore prístup autom (firemné akcie) a pod. Dôležitý je podľa mňa marketing a najmä to zanietenie.
Síce je to iná káva, ale npr. Zbojská na začiatku všetci domáci odpisovali, že taký podnik "na obyčajnej zelenej lúke" nemá šancu prežiť, a ľaľa, už by tam pomaly bolo aj ručnú brzdu zatiahnuť..
Každopádne by som bol rád keby chata pod Hrbom znovu fungovala aj pre turistov.
11/12/18 08:47 muska
Ade, ale veď tie chaty neupadajú dobrovoľne. Skrátka na tej lokalite turistikuje málo ľudí. To je matematika - ak tam chodí dosť ľudí, kupujú si tovar a chata sa uživí. Ak tam nechodí dosť ľudí, tak si tovar nekupuje dostatočný počet ľudí a chata chátra.
V prípade horskej chaty je kvalita služby samotnej až druhoradá - koľko percent ľudí obáde chatu široko ďaleko jedinú preto, že je tam nevrlý majiteľ?

Hej, CR na Slovensku je oveľa nižší level ako v okolitých krajinách, ale práve pri horských chatách zas až taký veľký rozdiel nie je.
10/12/18 21:29 jjano
Ja si myslim, ze je to problem SLovenska,ale nielen u chat ale celkovo CR, ved co taka Domica a Aggtelek? Tam hojno, na Slovensku hov.. A nevravim, ze par chat je spickovych ako Borisov, Limba, ci Durkova, ale aj tie maju svoje muchy, ktore vedia znechutit. A funguju len preto, lebo bud ich odignorujeme a budeme spat vedla alebo prijmene ignorantske spravanie majitela-chatara, vid priklad aj CH. pod Hrbom, ktora na to aspon doplatila. Tym sa neradujem z toho, ale ked sa zavrela turistom a jogini, mozno je to cas na ocistu, ci novy zaciatok a snad priatelnejsi pre turistov. No ale chcel som povedat, ze vela chat mimo NP chatraju. Napr. vo VOlovskych, Cergove a iste sa najdu aj ine. Preco napr. v Polsku funguju, v Cechach, hned za hranicou na Kysuciach? Ked sidobre pamatam taj ak Holubyho chata je v maleri? Iste, je tu velky vyber turistickych lokalit, ale nezda sa mi, ze by to bolo len v tom. 10/12/18 20:49 ade.e
Svatopluk, zivan: priznám sa, úmyselne som len naznačil iba to, lebo dá sa prísť s košatejším porfóliom produktu i k polovičnej cene služby pri stávajúcom vstupe. Ale je to pracné a ešte to viac bude o zaniestení pre chatu, prostredie, službu ako vs. investičný zámer. Ten sa dá zásadne jednoduchšie a výrazne efektívnejšie previesť inde dole.

Zivan: ...ekonom. možnosti prevádzky? - ak by bola investične odpísaná len na prevádzkové, obnovovacie náklady, tak áno (napr. dedičstvo bez úver. záťaže :-). Ale iste stále s dosť výrazným zanietením pre vec od prevádzakara (pritom by mohol o.i. aj chovať býky na Čeljenci ako terajší :-).

Jjano: ako som prvotne písal, práve v potenciále obsadenosti klasickým cest. ruchom, turistikou je zásadný ekon. problém. Ale zase, čo iste sám dobre vieš, že i takéto zariadenie môže cieleným produktom veľmi zásadne zvýšiť návštevnosť. Iná vec, či to niečo prirodzené nezabije, ako je to udržateľné, všeobecne či to prostredie tam potrebuje, aby sa úplne nesprávne ne(s)konzumovalo.

Ade.e: neuživíme si toto. Zase na druhej strane uživíme napr. produkty producenta atrakcií "Aké Tatry chceme".
Riešením je možno napr. nórska cesta, tamojší KST stále tam posiluje sieť maloposteľových chatiek, väčšinou samoobslužných. Samozrejme je to jednak o inakších rozpočtoch, no primárne zároveň aj o vysokej disciplíne užívateľa jednak v poriadku, nepoškodení a finačnej (platba). Istá modifikácia už u nás má popolušky (Rakytov, Ďurková, Andrejcová atd. až po Predné s. pod Kráľ. hoľou, ktorá kvalitou pripomína nórske). Ale to som už mimo predmet článku. Ale inak to je zaujímavá téma: Aké ubytovacie zariadenia na horách (nielen v Tatrách :-) chceme.
10/12/18 18:16 rdbb
Ade, to nie je problém Slovenska, ale tejto konrétnej chaty a jej polohy. Tam, kade chodia ľudia, sa chaty pekne uživia. Pod Hrbom je to problém prístupu majiteľa v kombinácii s objektívne nízkym počtom návštevníkov. Zas povedzme si pravdu, že až tak veľa ľudí tade nechodí. Možno v lete áno, trochu viacej, ale počas roka je v sedle prázdno. 10/12/18 17:23 jjano
Zaujimalo by ma, preco to vsade inde ide, len na SLovensku to vsetko pekne zakapava alebo je to uz zakapane. Preco sa chata nevie uzivit. Je to nenazratosstou chatarov alebo zgrlstvom nas turistov, ci oboji dvoji? 10/12/18 15:48 ade.e
Ja tipujem, že tú cenu to nijako nepredá. Podľa mňa cena pôjde výrazne dole a aj tak to kúpi iba nejaký zbohatlík, ktorý si to prestavia na súkromnú poľovnícku rezidenciu :-(
10/12/18 15:10 jjano
rdbb : Zrejme máš pravdu. Tie ekonomické počty sú neúprosné. Snáď sa len nádejam, že časť chaty by mohol nový majiteľ vyhradiť aj pre turistov.
Ale je to skôr moje zbožné želanie.
Tá chata má veľmi peknú polohu a okolie. Že by naozaj nebol o ňu záujem? Nechajme sa prekvapiť!
Skutočne nie sú reálne možnosti jej efektívneho prevádzkovania?
10/12/18 14:57 zivan
Pre rdbb - žiaľ bohu, 100% súhlas. Jedna vec je pohľad turistu, druhá hospodára.
Aby sa chata udržala, musela by mať nejakú vonkajšiu podporu, napr. obcí, kraja atď., prosto nejakého sponsora.
10/12/18 08:29 Svatopluk Štěpánek
Zivan: rozumný? nie, ak len altruista. 450 tis. €, iste plus nejaká investícia. 13 r. návratnosti. 30 lôžok, optim. potenciál obsad. 20% / rok. Najminim. prevádzk. náklady - pod 30 tis. / rok asi ťažko. Cena lôžka ti nevydá pod 40 € / noc. To je na turizmus absolútne nepredajné, obsadenosť k nule. Dtto prefinancovanie z prevádzky stravovania, tá mimo top sezóny ešte viac stratová, ak len štýl bufet na zvonček.
Takto investične nezačínala ani jedna chata. Nakoniec je ponúkaných celý rad podobných nepredajných veľa rokov už, a i s atraktívnejšou polohou.
10/12/18 00:02 rdbb
Dúfam, že to kúpi rozumný človek a chata bude znovu poskytovať služby aj bežným turistom. 09/12/18 19:01 zivan
Pridaj príspevok RSS tejto témy
Kontrolný reťazec:
Pridaním diskusného príspevku súhlasíte s podmienkami použitia hiking.sk.

Vysvetlivky → klikni na postavičku
Vriace fórum RSS vriaceho fóra
Via Dinarica (1) – planina Prenj dnes 00:00 17 príspevkov
Veľká Javorina z Cetuny dnes 00:00 nová téma
Pražská stovka 2019 včera 23:11 4 príspevky
Opäť Passa-Bratislava včera 20:49 1 príspevok
Okolo Moštencov včera 19:11 6 príspevkov
Horská záchranná služba včera 18:34 776 príspevkov
Limba pod Rakytovom včera 14:35 396 príspevkov
500 km od Slovenska a predsa doma včera 11:56 9 príspevkov
Z Jablunkovského k Vlárskemu priesmyku (1) včera 09:50 3 príspevky
Svätý Jur – rozhľadňa a vinohradnícky skanzen včera 09:22 5 príspevkov
Temniak, Kresanica a Malolúčniak z poľskej strany včera 09:19 8 príspevkov
Významné geografické body Slovenskej republiky včera 09:14 13 príspevkov
bivak sack včera 09:12 13 príspevkov
Tatranskou magistrálou na Popradské pleso v zime včera 09:06 19 príspevkov
Gutensteiner Alpen - vidmo na Gaissteine včera 08:55 2 príspevky
Roklina Veľký Kyseľ z Podlesku včera 08:44 3 príspevky
Strata ferratového panictva včera 08:35 12 príspevkov
Rastie spoločenská objednávka pre ochranu prírody včera 07:12 94 príspevkov
Quo vadis, nielen NAPANT? včera 05:33 947 príspevkov
Ponožky Hanwag Merino Trek, Merino Hike a Trek Bunion včera 00:00 nová téma
Vybrané slovenské rozhľadne II. 21/01/20 23:52 4 príspevky
Cerveny zrub - Krvak 21/01/20 17:08 19 príspevkov
Aky fotak kupit 21/01/20 15:53 18 príspevkov
Cez Malé Pieniny (sedlo Vabec – Červený Kláštor) 21/01/20 13:46 2 príspevky
Staré a raritné smerovky 20/01/20 22:19 154 príspevkov
Hikeplanner
rozšírené hľadanie
Login prihlás sa alebo registruj
zapamätaťVytvorením používateľského konta súhlasíte s podmienkami použitia HIKING.SK, ktorých súčasťou sú aj informácie o spracovaní osobných údajov.
Oficiálni partneri
Partneri
0.23 (0.04)