Diskusná téma K článku: Túlačka Dobrovodským chotárom Dobrá Voda, obec obkolesená lesmi Malých Karpát. Je všeobecne známa tým, že tu strávil posledné roky života básnik Ján Hollý. Nachádza sa tu zrúcanina rovnomenného hradu, oblasť je pravidelne postihovaná zemetraseniami a kedysi tu bola rozvinutá sieť lesných železníc. Okrem toho skrýva mnohé zaujímavosti, ktoré si návštevník často nevšimne, prehliadne, prípadne o nich ani nevie. V nasledujúcich riadkoch by som s niektorými z nich rád podelil. 16/02/14 ← späť Nahlásiť adminom zobraz: naopak, len posledný týždeň
Ďakujem za tento článok.Hoci sme v Dobrovodskom krase boli už viackrát, o záreze priamo v obci sme netušili. Dnes sme ho objavili, vďaka tomuto článku. Treba ísť ulicou, ktorou ide NCH na hrad a asi po cca 100 metroch vľavo je pekná bránička /nezamknutá/, ktorú si treba otvoriť a potom doľav a ste v záreze.
18/09/18 19:47 Tomka
Konečne som sa dostal do Dobrej Vody. Chcel som si pozrieť to , čo ostalo po lesnej železničke. Časť telesa v údolí Dolina som prešiel, chcel som si pozrieť aj zárez za dedinou, len som sa k nemu nevedel dostať. Pri zmieňovaných domoch a bytovke som nenašiel žiaden chodníček. V jednej prieluke je rozostavaný dom, A tam pod skalou by mohlo byť to miesto, len je to zatarasené a zarastené burinou. Išiel si vtedy hore svahom a zase dole. Ďakujem 10/07/16 16:24 peto1
Vlado diky za upresnenie, na nieco z toho si trufam aj s drobcom v nosici.

Ja osobne dost cerpam inspiraciu na navstevu takychto zaujimavosti z vrstvy Fotografie v nasej mape. Velka vdaka vsetkym pridavatelom.
16/02/14 21:26 Sona
Aha, tak APS-C, fotím niečím podobným... Pozeral som totiž galériu a možno len náhodou som narazil vždy na fotky z kompaktu, to ma poplietlo.
Nuž, foť ty len pekne ďalej, je na čo pozerať :)
16/02/14 21:03 PaliT
Vďaka za prečítanie, som rád, že článok zaujal.
Opisované boli málo známe/neznáme miesta a práve to bolo cieľom. Sú to možno také malokarpatské omvrvinky, ale ja ich vnímam trochu ináč a som rád, že som sa s niektorými z nich mohol podeliť.
Trasa bola síce krátka a rýchlo prejdená, ale nikde som sa dlhšie nezdržal, len cvak cvak a išlo sa ďalej. Pri normálnom pohodovom turistickom tempe a pozretí aj iných lokalít (napr. hrad) sa tu dá stráviť viac času. Prípadne pri trase cez Dobrú Vodu, si odskočiť a pozrieť niektoré tu spomínané miesta. Fotky pri článku nie sú ideálne kvôli počasiu, ale priamo v ňom som sa snažil zaradiť odkazy na kvalitnejšie verzie, hlavne výhľady. Kto by povedal, že sa kúsok nad obcou dajú vidieť Piešťany, Hlohovec alebo kúsok Nitry.

K fotkám: Pavol, no to si mi teda dal, že kompakt :) Cykločlánky sú všetky fotené kompaktom (FZ18 a LX5), toto je Pentaxom K01, čiže bezzrkadlovka. Ale pravdu máš, s tým dokončením práce v editore. Niekedy sú zásahy nutné. Osobne by som si prial vlastniť fotoaparát, ktorý by za akýchkoľvek, aj fádnych svetelných podmienok, produkoval použiteľné "pekné" zábery. Kľudne si preň zoberiem aj pôžičku :)))

Soňa: myslím, že taký Ajšnit-skalný zárez, je úplne nenáročný na návštevu. Tam kde v dedine odbočuje modrá značka vpravo do kopca, treba ísť vľavo pomedzi dva ploty a potom hneď doľava. Nezľaknúť sa akoby súkromného pozemku, nie je súkromný, len udržiavaný majiteľom vedľajšieho domu.
Prípadne ten val-šanec, je pri túre k hradu viditeľný priamo z chodníka a dokonca tesne pred hradom ide chodník aj priamo po ňom.
Alebo Ľahký kameň, kúsok od červenej značky, osobne ho považujem za veľmi príjemné miesto.

Igor: snažil som sa aby fotky vypadali zaujímavo, je to často aj dosť problém, keďže sa tu zobrazia len v menšom rozlíšení, ale na ukážku stačia.

Určite súhlasím, vždy sa dá čo objavovať. Ale nie len v Malých Karpatoch, myslím, že všade. Ono dosť záleží aj od konkrétneho človeka, ako vníma svoje okolie, krajinu vôkol. Či sa chce niečo dozvedieť. Ja osobne áno, kdekoľvek som počas napríklad minulého roka bol (teda väčšinou bicyklom) tak následne som si hľadal informácie o miestach, ktoré som navštívil. Hádam som si z toho potom aj niečo zapamätal :)

Konkrétne MK sú určite plné podobných miest (ako opisovaných v článku) problémom ale je, presne ako píše Pavol, že pokiaľ o ne bežný človek turista náhodou "nezakopne", tak nemá šancu ich poznať. Internet je síce fajn, ale na všetko odpoveď nedá. Druhá možnosť sú hlavne staršie publikácie, knihy, mapy. Tam sa dá čo to pochytiť. Ale hlavné je podľa mňa, ak sa o takéto informácie podielia domáci.
Mňa napríklad často chytí záujem a pozerám si staré mapy. Sú online dostupné mapy.opevneni.cz/ oldmaps.geolab.cz/map_region.pl?z_height=330&lang=cs&z_w… archivnimapy.cuzk.cz/ a v nich si porovnávam vtedajší stav (cesty, obce,...) so súčasnosťou. Sú tam vyznačené mnohé napríklad hájenky, z ktorých sú už len kopy kamenia a podobne.

Záverom len, že všetky lokality majú udanú gps polohu, čiže dajú sa navštíviť aj takto, ale myslím, že stratiť sa nedá, vždy sa niekam príde :)

Ale už končím, dlhé príspevky sa dlho čítajú :)
16/02/14 18:58 vladvlad
Krasne miesta, o ktorych som vobec nevedela. Kedze casto sme v Plaveckom Mikulasi, v dohladnej dobe pojdem pozriet aj osobne, dik za tipy. 16/02/14 13:12 Sona
Výborný článok, je veľká výhoda, keď takto prispeje miestny znalec, dokáže predstaviť miesta a informácie, ktoré nenájdeš v nijakom sprievodcovi.

Predpokladám, že Vlado patrí k tým fotografom, čo vedia, že cvak aparátom, je len časť práce a poctivo dokončuje svoju robotu v digitálnej tmavej komore. Toto je aj pekná ukážka, ako sa dá z kompaktu vyťažiť maximum. Klobúk dolu.
16/02/14 10:59 PaliT
Ahoj Vlado, dovoľ dva postrehy /nielen/ k tomuto článku:

Priznám sa, že nemám príliš rád toto obdobie v Malých Karpatoch - keď snehu už nieto a do čerstvej zelene ešte ďaleko. Prídu mi tie kopce také šedivé a pusté. Ovšem keď sa pozriem na tvoje fotky, tak tento dojem strácam- neviem ako to robíš, ale fotky posobia príjemne a vobec nie smutne :-)

A druhá pripomienka- kedysi som si (naivne) myslel, že Malé Karpaty poznám - keď nie dosť dobre, tak aspoň slušne. Predovšetkým tvoje príspevky ma z tohto omylu niekoľko rokov úspešne vyvádzajú. A to je dobre- pretože má človek i na miestach doverne známych stále čo objavovať :-)
16/02/14 10:10 bulat
Pridaj príspevok RSS tejto témy
Kontrolný reťazec:
Pridaním diskusného príspevku súhlasíte s podmienkami použitia hiking.sk.

Vysvetlivky → klikni na postavičku
Vriace fórum RSS vriaceho fóra
Slovenskou Saharou - Záhorácka magistrála dnes 01:11 4 príspevky
Glarnské Alpy – k St. Martin cez Heidelpass dnes 00:00 nová téma
Turistické značkované trasy včera 19:57 1479 príspevkov
Alta Via 1 - Dolomity včera 19:56 nová téma
Ferrata Dve veže v Liptovských Revúcach včera 19:13 18 príspevkov
Horská záchranná služba včera 18:03 710 príspevkov
Zbierka na útulňu Tajch včera 11:45 51 príspevkov
Núdzová miestnosť Kráľova hoľa včera 08:34 86 príspevkov
Cyklo Korytnička: Korytnica – Ružomberok a späť včera 08:22 8 príspevkov
Na najvyšší vrch Elby - Monte Capanne včera 07:16 4 príspevky
Krawców Wierch s dvěma miminky včera 00:00 nová téma
Šípska Fatra: z Komjatnej do Švošova cez Hrdošnú skalu 18/08/19 22:14 10 príspevkov
Západné Javorníky: Čertov – Vysoká nad Kysucou 18/08/19 21:55 2 príspevky
Trojdňové jesenné podpolianske lazy a Zákľuky 18/08/19 12:14 21 príspevkov
Prechádzky podhorím z Tatranských Matliarov 18/08/19 07:13 11 príspevkov
Cez Myrafälle k tiesňave Steinwandklamm 18/08/19 00:20 8 príspevkov
Parťák/čka na VHT s horským vodcom 17/08/19 12:03 2 príspevky
Zoznámenie 17/08/19 10:25 1142 príspevkov
Rokoš 17/08/19 08:22 1 príspevok
Vyhliadka v korunách stromov zo Ždiaru 16/08/19 15:37 32 príspevkov
Ferrata Liptovské Revúce-Záhorovo 16/08/19 13:33 6 príspevkov
Prvý krát do Álp 16/08/19 09:22 17 príspevkov
Gerlachovský štít - Martinova cesta 16/08/19 08:11 145 príspevkov
Chata Andreja Kmeťa na Sitne 15/08/19 22:54 9 príspevkov
Hikeplanner
rozšírené hľadanie
Login prihlás sa alebo registruj
zapamätaťVytvorením používateľského konta súhlasíte s podmienkami použitia HIKING.SK, ktorých súčasťou sú aj informácie o spracovaní osobných údajov.
Oficiálni partneri
Partneri
0.21 (0.03)