Prejdi na obsah

Hiking.sk Zavrieť

Prihlás sa do svojho konta
alebo sa zaregistruj

Vriace fórum

Diskusná téma K článku: Krátka exkurzia do lesníctva

Diskusná téma K článku: Krátka exkurzia do lesníctva

Už nejaký čas vnímam debaty typu „ochranári versus lesníci“. Sú to debaty často veľmi výdatné a niekedy aj zaujímavé. Zaujímavé je aj to, že iba zriedka debatujú o veľmi zložitých odborných témach skutoční ochranári so skutočnými lesníkmi. Sú to skôr teologické dišputy, v ktorých obe „strany“ majú akúsi svoju vieru, ktorú si dosť zúrivým spôsobom navzájom vnucujú. A ak si nevnucujú, tak sa aspoň neakceptujú.

Boro

Konečne .Aj môj palec je dohora.

Rc1

miso pekne napisane, presne tak, ako sme sa to ucili v skole :-) zial toto je len teoria a to co sa musi alebo by sa malo, sa zial dost casto nerealizuje. tyka sa to aj realizacie archivov tazby (ako aj casto nedodrzana etata). sam som zazil, ze pri pristupe do archivov som tam jednoducho kopec zaznamov nenasiel... :-(
co ma tesi, ze nastastie este vacsina lesnikov sa drzi toho, co ich naucili a maju k lesom naozaj vztah, za to si ich vsetkych vazim. zial je tam mnoho takych, ktori do tohoto fachu nepatria a zial v casto klucovych poziciach, na ktorych by, ako si pisal aj v clanku, nemali co robit.
pekny clanok, hlavne pre toho, kto si chce aspon schematicky predstavit, ako funguje (alebo ako by malo) lesne hodpodarstvo :-)

Jjano

Mišo, skvele, ďakujem!

Tomuto nerozumiem: "Etát sa môže prekročiť len náhodnou ťažbou, teda ťažbou kalamity. ... Spracovaná kalamita pritom z etátu „uberá“.

Pokiaľ viem, tak náhodná ťažba je mimo etát, nie?

Mlieko

jjano, kalamita je mimo etat, pretoze jej objem sa neda predpovedat. Az po jej spracovani a vycisleni zistis o kolko m3 menej rubes umyselne. Niekedy sa stava, ze kalamity v jednom roku aj niekolkonasobne prekrocia rocny etat...

Mišo d

Jano, etát je disponibilné množstvo ťažby na určitom lesnom celku za určitý čas (spravidla 10 rokov). Je vypočítaný ako súčet úmyselných (plánovaných) ťažieb. Keď vznikne kalamita, sme povinní ju spracovať a o jej objem sa etát znižuje - čiže o to menej potom môžeme ťažiť úmyselne. Ak však vzniká ďalšia kalamita, stále sme ju povinní spracovať, aj keď tým prekročíme etát.

Jantaara

Výborný článok, Mišo. Dík. A ten úvod je trefný! .... Ešte ako násťročná som aj s kamoškami chodila na taxáciu. Otec to mal na starosti, záznamy mi vždy prezrel a z hrubých stromov občas aj zoškrtal :-)

Gero

Michal VÝBORNE ... na Slovensku ma človek pocit ze sa každý rozumie politike, futbalu a počasiu...a ja dodávam že aj počasiu. No keď na to príde politika je taka aká je keď ju robia naši "ľudový politici", o futbale každý reční, ale málo kto ma kondičku hrať a vyhrávať a predpovedať počasie ozaj treba vedieť a mať niečo naštudované + prax. A tak nejak je to i s lesom a lesníctvom - je to staré a múdre remeslo, čo má 250 rokov tradíciu, a šľak ma ide trafiť keď ho chcú riadiť amatéri.

Pinus

Konečne stručne a jasne pre laickú verejnosť popísaná podstata lesníctva na Slovensku, ktoré so svojou viac ako 250 ročnou tradíciou výučby a vývoja má čo povedať aj súčasnému človeku. Laickej verejnosti by som ešte odporučil návštevu Lesníckeho a drevárskeho múzea vo Zvolene, kaštieľa vo Svätom Antone pri Banskej Štiavnici, Arboréta Borová hora vo Zvolene, najstaršieho Arboréta na Slovensku v Tesárskych Mlyňanoch a Lesníckeho skanzenu vo Vydrovskej doline pri čiernom Balogu. (existuje ešte x ďalších náučných chodníkov s lesníckou a ochranárskou problematikou) Ešte raz veľké ďakujem za článok.

Jantaara

Myslím, že tí ortodoxní si to pre istotu ani neprečítajú :-))

Alexander

Myslím, že stav lesov hovorí za všetko. Zdravých lesov máme pramálo. Mám jednu staršiu publikáciu vydanú štátnym podnikom Lesy SR, kde sa to veľmi často opakuje. A nemyslím, že lesníci sú dnes tí hlavní vinníci...

Knor

Nejako su vsetky komentare trochu jednostranne. Tak sa pokusim o cosi z opacnej strany.

  1. Z pozicie mna ako turistu nie je pravda, ze vlastnicke prava su inde ovela nedotknutejsie ako u nas. Napriklad v Rakusku podla akehosi zakona (tusim 13?) mam pravo na vstup do lesa kde si len zmyslim. Teda nemusim respektovat ziadne znacene turisticke chodniky.
    A z pohladu spravcu narodneho parku vieme, co nam povedali v Malej Fatre. Spravca nema moznost povedat, co sa ma rubat a co nema, moze iba podpisat/nepodpisat celkovy objem, co je zjavne nedobre.
  2. Kalamita vypada tak, ze vela stromov padne a vela zostane. Ked vsak do lesa nabehnu harvestory, zostane po nich iba pust a neostane stat ani prutik. Toto je to, proti comu ochranari protestovali. (Inak zaujimalo by ma, co sa stane ak sa kalamita nespracuje. Je za to aj pokuta alebo je to dane ako akasi povinnost bez sankcie? Siel som pred 2 mesiacmi na Orave JV od Hviezdoslavovej horarne cez kalamitisko ktore malo isto viac ako rok. Stred spracovany, no sirocizne okraje nie.)
Rc1

martin, jeden priklad. ked sa robil jeden konkretny holorub v beskydach z dovodu napadnutia, tak zopar chytrakov z radov urbarnikov, ktori mali urcite slovo aj u spracovatela z lesov, ktory im lesy obhospodaroval, sa rozhodli, ze po okrajoch holorubu nechaju urcitu vrstvu napadnutych suchych stromov stat. toto bolo ich "planovanie" aby aj o rok o dva ci o tri bolo co "holorubat". v tomto boli lesnici nevinne, robili iba to, co im bolo prikazane...

Mišo d

Knor,
1.pozri zákon 326/2005 Z.z., § 30 (využívanie lesov verejnosťou). Aj u nás môžeš vstupovať na lesné pozemky, kde len chceš a nemusíš rešpektovať značené chodníky. To však neplatí na určitých chránených územiach, ale to nesúvisí s lesníckym režimom.
Správca NP (orgán ochrany prírody) je jeden z účastníkov konania pri vyhotovovaní PSL a má možnosť ovplyvniť veľmi veľa vecí a má aj možnosť podpisovať/nepodpisovať veci.

  1. Spracovanie kalamity je "povinnosť" vyplývajúca zo zákona, pozri § 23 ods.5 a 6., nedodržanie zákona sa považuje za iný správny delikt (§64). Pri veľkom rozsahu však môže byť lehota prekročená podľa schváleného harmonogramu.
    Tiež môže byť kalamita nespracovaná, ak je v 5.SOP a orgán OP nepovolil jej spracovanie.

Pridaj reakciu

Pridaním diskusného príspevku súhlasíte s podmienkami použitia hiking.sk.

Vriace fórum

Komentár

Matobee k článku: Chata Ipeľ V sobotu 13.4. som sa zastavil na Chate Ipeľ. Všetko v poriadku ako v Pavlovom komente. Slušne veľký altánok ale aj terasa chaty dobre poslúžia na oddych, úkry …

+ 6 ďalších príspevkov