Prejdi na obsah

Hiking.sk Zavrieť

Prihlás sa do svojho konta
alebo sa zaregistruj

Vriace fórum

Diskusná téma K článku: Divočina v Tatrách ešte stále je

Peter61

"Záložná populácia kamzíka vytvorená v rokoch 1969 až 1972 v Nízkych Tatrách vznikla odchytením a prenesením jedincov z Vysokých a Belianskych Tatier. Táto je však pre populáciu nášho tatranského endemitu už v súčasnosti nepoužiteľná, keďže došlo ku kríženiu s alpskými kamzíkmi".
spis.korzar.sme.sk/…/ochranar…

Lubo

Skor je to ukazka toho, ze Sprava TANAPu vlastne toto uzemie vobec nespravuje :-).

Knor

Ten posledny odstavec ma dostal: "Úsilím Správy TANAP-u je trvalé vylúčenie odstrelu vlka dravého v celom území národného parku, vrátane ochranného pásma." Dobre to chapem, ze toto je ich maximalisticka poziadavka a ocakavaju, ze sa za rokovacim stolom dohodnu aspon na zakaze lovu vlka v TANAP-e?

Jjano

Tak tak, ja som to myslel cynicky - ochrana prírody na Slovensku sa stále ešte veľmi zamieňa u širokých más s poľovníctvom (sorry, Mišo :-)

Peter61

Jjano - tak, ako si napisal so smajlikom, ja to myslim (bod 3.) vazne :-(

Jjano

Ado, zavolaj poľovníkov, tí sú predsa špecialisti na ochranu zvere :-)

AM
  1. alpsky kamzik bol dovezeny skor, ako sa robila reintrodukcia do NT
  2. je fakt, ze s tou moznostou krizenia sa vzdy "pocitalo" ale mozno podcenovalo :)
  3. hybrid bol na zaklade gen.analyzy indikovany jeden; neviem, ci sa jedna o capa/kozu, mladeho alebo starsieho jedinca, atd. - to moze byt smerodajne pre dalsi vyvoj, kazdopadne v sucasnosti zname vysledky navodzuju dojem, ze "primes" je zanedbatelna
    Nechcem to bagatelizovat, ale dalsie poznatky by mohli poslat tuto debatu niekde uplne inde :) Kazdopadne zaver (aspon pre mna) je, ze hybrid/nehybrid, je nizkotatranska populacia jedinecna a zasluhuje si lepsiu ochranu, ako asi ma.... ;)
Peter61

Pardon, oprava:

  1. po tom, co sa ukazala moznost krizenia, nemal byt alpsky kamzik vo VF a Sl.raji zlikvidovany ?
Peter61

Ale AM, Korzar predsa nie je odborna literatura, kde na konci clanku je Zoznam literatury. Info im IMHO poskytli zo S-TANAPu.
SOPR pokracuje dalej v neinvazivnom zbere vzoriek.
Inak veda je veda, ale co s tym teraz : podla mna ak sa jedna o zachovanie tatranskeho kamzika:

  1. nemal byt dovezeny alpsky kamzik na Slovensko
  2. po tom, co sa ukazala moznost krizenia, nemal byt alpsky kamzik vo VF a SR zlikvidovany
  3. Ked bol potvrdeny hybrid v NT, co teraz s tym ? likvidacia krizencov individualne (odchyt, oznacenie, analyza, nasledna likvidacia jedinca) alebo stamping out ?
AM

keby bol napisany aspon zdroj...
Bayesovská shlukovací analýza (Structure) rozdělila slovenské kamzíky do tří skupin: 1) populace ve Slovenském ráji, 2) populace ve Velké Fatře a 3) společná skupina
zahrnující vysoko- a nízkotatranskou populaci. Výsledky analýzy dále poukazují na to, že v Nízkých Tatrách mohlo dojít k introgresi alpského genomu. V současné době je analyzován rozsáhlý soubor neinvazivně získaných vzorků (trusu a srsti) a očekáváme, že získaná data výrazně zpřesní výsledky těchto populačně-genetických analýz. Současně je studována adaptivní variabilita imunitního genu DRB (MHC class II). Dosud byly objeveny 4 alely tohoto genu v populacích alpského původu a 2 v tatranských populacích. Jedna z tatranských alel (ta
výrazně početnější) dosud nebyla popsána v žádné evropské populaci kamzíků. Pouze u jednoho
jedince z Nízkých Tater byla zaznamenána druhá alela, dříve popsaná z Alp, kde se vyskytuje s
vysokou frekvencí (Schaschl et al. 2004). Protože na Slovensku se tato alela vyskytuje jak ve Slovenském ráji, tak ve Velké Fatře, může být i toto známkou introgrese alpského genomu do tatranského v oblasti Nízkých Tater. Také gen DRB je v současnosti analyzován na základě většího souboru neinvazivně získaných vzorků. (in: ZOOLOGICKÉ DNY Brno 2009
Sborník abstrakt z konference 12.-13. února 2009)

OVŠEM - vysledky DNA analyz, ktore sa pred par rokmi robili na zaklade spoluprace s talianskym NP Gran Paradiso, dokazali v NT jednoznacny poddruh R. rupicapra tatrica (mometalne neviem najst uceleny zdroj); takze neprecenujem, ani nepodcenujem, aj vedci sa mozu mylit a veda sa vyvija

Peter61

AM: Laska holych prenasa, to je pravda. Neviem si vsak predstvit, zeby kamziky ( ten tatransky poddruh) krizovali Popradsku kotlinu, teda min 20 km vzdusnou ciarou cez frekventovane polia a cesty. Predsa kamziky nemigruju ako diviaky.
Snad by sa takto dalo o tomto diskutovat za cias blahej pamati Miliča Blahouta, ktory odlisil tatransky poddruh na zklade kraniometrie. Udaje v tom clanku su vsak na zaklade genetickej analyzy ( DNA), teda imho pribuznost nielen pod/druhova, ale aj rodinna.

AM

pekny bulvarny clanok... pritomnost kamzika v Spisskom Bystrom by skor svedcilo o kontaktoch s populaciou vo V.Tatrach; to, ze NT a SL.Raj oddeluje len cesta cez Popovu si autor pozrel na mape, ale to, ze najblizsie NT kamziky su odtial daleko za Certovicou uz ani len netusi :D
ale aspon si citatelia hikingu urobia obraz o kvalite nasich novinarov...

Pridaj reakciu

Pridaním diskusného príspevku súhlasíte s podmienkami použitia hiking.sk.

Vriace fórum

Komentár

Matobee k článku: Chata Ipeľ V sobotu 13.4. som sa zastavil na Chate Ipeľ. Všetko v poriadku ako v Pavlovom komente. Slušne veľký altánok ale aj terasa chaty dobre poslúžia na oddych, úkry …

+ 6 ďalších príspevkov

Komentár

Matobee k článku: Výlety okolo Melku Dobrý výlet v tomto ročnom období. Pekné sú veru mnohé tie stavby. Určite by im to pristalo aj so snehom. Ale tento február sme o ňom v nižších polohách mohli l …

nová téma