Prejdi na obsah

Hiking.sk Zavrieť

Prihlás sa do svojho konta
alebo sa zaregistruj

Vriace fórum

Diskusná téma K článku: Nič je pre prírodu všetko

Diskusná téma K článku: Nič je pre prírodu všetko

Turista bol odjakživa milovník prírody. Prirodzených krás hlbokých a tichých dolín, zurčiacich divých potokov, šuchotania lístia, dych berúcich výhľadov z vrcholkov hôr. Koľkí z nás už v pondelok, sediac v práci za počítačom alebo za volantom, premýšľajú o tom, ako v sobotu ráno budú kráčať lesnou cestou za tichom a pokojom lesa? Nie vždy však človek odchádza z prírody s dobrým pocitom, niekedy si domov nosím aj obavy, či o pár rokov budú ešte existovať miesta, ktoré som si zamiloval.

Peter61 , 4 reakcie

iniciatíva MY SME LES

Podporujeme a pozývame aj vás na toto podujatie:
Živá reťaz pred sídlom TANAP-u na podporu zamestnancov ochrany prírody, proti ich prepúšťaniu
👉 Kedy: V piatok, 3. mája, o 13.00, pred sídlom TANAP-u, v trvaní cca 20 min.
👉 Kto: Zaangažovaní občania, prítomné budú médiá
👉 Prečo: Odkážme, že 75. výročie vzniku TANAP-u patrí občanom, nie SNS

facebook.com/…/75975511635110…
TANAP :
tanap.sk/kontakt/

Rc

Príspevok zmazaný pre nesúlad s pravidlami HIKING.SK - offtopic

Rc

Sorry Zabudol som, ze ak porusuju zakon a korumpuju zeleni, tu sa to nemoze zverejnovat a je to off topic ci akosatodnes vola ta cenzura...

Lubo

Rc, tvoj prispevok obsahoval urazku na ochranarov s linkom na text na Postoji o teme z nemeckej energetiky, ktora nijako nesuvisela s prispevkom, na ktory si reagoval. Preto som v zmysle pravidiel tvoj prispevok odstranil. Pokial by bola kritika k veci, obsahovala relevatne zdroje a bola bez urazok, tak by som s tym nemal ziaden problem.

P.S. Tvoja sloboda prejavu konci tam, kde zacina nasa sloboda moderovat nase diskusne forum. Ty mas zaroven slobodu vyberu takeho diskneho fora, ktore ti vyhovuje. Toto sme si uz x krat vysvetlili v inych vlaknach. Neber to pls ako vyzvu na flame, je to viac vysvetlenie pre okoliducich :-).

Pavol "Chodec" Horvath

Nic je pre prirodu vsetko. To bol slogan ochrany prirody. Lesnici mozu pouzivat: My sme pre prirodu vsetko.

Martin knor

Viac by im sedelo: "A my sme holorub!"

Len technicka poznamka. Statny podnik Lesy SR na svojich paneloch kade-tade pisu, ze vsetok zisk co vyprodukuju odvedu do statneho rozpoctu. Kedze tato kampan stoji 1.6 miliona, nebudu nahodou tieto peniaze niekde v statnej kase chybat?

Jjano

Priaznivcov Alcnauera čaká pozajtra milé prekvapenie :-)

Mišo D

PaliT, výberkový spôsob je prírode najbližší spôsob obhospodarovania lesa. Jediný (dosť zásadný) problém, že sa dá zmysluplne aplikovať len vo výberkovom lese (zastúpenie všetkých rastových štádií na ploche, nepretržitá obnova, hrúbková štruktúra v zmysle Liocourtovej krivky atď.). Takýchto porastov je v SR cca 10 - 15 % (niekde sa píše že o niečo viac). Sú však postupy, ako postupne prebudovať "rovnoveké" porasty na výberkové. Práve v tomto bol pán Alcnauer veľký priekopník. Posledné roky je to v lesníctve dosť výrazný trend a postupne sa ustupuje od podrastového hospodárenia. Záleží však aj na konkrétnych obhospodarovateľoch (ľudský faktor) a konkrétnych podmienkach..

PaliT

Mišo, vďaka, naše príspevky sa práve míňali. Mám ešte túto otázku – čo si myslíš o výberkovom spôsobe ako ho prezentoval napr. Alcnauer zo Smolníckej huty? Ak by sa to malo aplikovať masívnejšie, bol by s tým podľa teba nejaký zásadný problém?

PaliT

Peter, ďakujem. Mišo tam povedal všetko dôležité a v podstate s tým súhlasím, hoci si myslím, že ja by som sa asi takto diplomaticky nevedel vyjadrovať.

Keby som sem napísal, čo si fakt myslím, môj príspevok by sa musel zmazať.

Mišo D

PaliT, z technického hľadiska sú porasty na spomínaných holinách dočasne odstránené v dôsledku poškodenia resp. zničenia škodlivými činiteľmi. Obhospodarovateľ lesa je zo zákona povinný takéto (napadnuté, poškodené) stromy ťažiť, aby zabránil ďalšiemu šíreniu škodlivých činiteľov. Vzniknuté plochy musia byť (a budú) do 2 (3) rokov zalesnené stanovištne vhodnými drevinami a do 2-10 rokov zabezpečené. Čiže na týchto pozemkoch bude les. Po sto rokoch bude storočný :) Otázka je, či je takýto manažment vhodný pre chránené územie, napr. NP. Moja (súkromná) odpoveď je: nie je. Aký by mohol byť postup, aby bol manažment iný (napr. žiadne zasahovanie) som sa snažil popísať napr. v článku hiking.sk/…/o_rubaniskach_nie…

Peter61

pali,
menej xlasci a viac podpoľuj presstitútky

@others : preklad :
ma to v mejli

PaliT

Mišo, celkom tomu nerozumiem (keďže to nemám zaplatené, celý rozhovor som nečítal a tá veta bola to posledné, čo nebolo skryté). Objasni mi ako lesník, ako sa má verejnosť pozerať na tie holiny. To skutočne sú napadnuté všetky stromy? Takto to má byť (viď foto z oblasti Rovnej hole)?

Vynechajme teraz debatu o tom, ako by biotopom pomohli bezzásahové zóny, ktoré by som rád videl na väčšine územia národných parkov a hovorme o tom, že les má aj hospodársku funkciu. Ako by vyzeral najlepší možný kompromis medzi hospodárskym záujmom a potrebami prírody?

Pridaj reakciu

Pridaním diskusného príspevku súhlasíte s podmienkami použitia hiking.sk.

Vriace fórum

Komentár

Daulagiri k článku: Tri Vody Prechádzal som okolo 1.5.2024, oddychoval a skrýval som sa tu pred silným slnkom. Prístrešok je pekný, na spanie len v núdzi, ale pred dažďom by mal ochrániť do …

nová téma