Diskusná téma
K článku: Nič je pre prírodu všetko
Turista bol odjakživa milovník prírody. Prirodzených krás hlbokých a tichých dolín, zurčiacich divých potokov, šuchotania lístia, dych berúcich výhľadov z vrcholkov hôr. Koľkí z nás už v pondelok, sediac v práci za počítačom alebo za volantom, premýšľajú o tom, ako v sobotu ráno budú kráčať lesnou cestou za tichom a pokojom lesa? Nie vždy však človek odchádza z prírody s dobrým pocitom, niekedy si domov nosím aj obavy, či o pár rokov budú ešte existovať miesta, ktoré som si zamiloval.
08/03/17
← späť Nahlásiť adminom
zobraz: naopak, len posledný týždeň
PaliT, výberkový spôsob je prírode najbližší spôsob obhospodarovania lesa. Jediný (dosť zásadný) problém, že sa dá zmysluplne aplikovať len vo výberkovom lese (zastúpenie všetkých rastových štádií na ploche, nepretržitá obnova, hrúbková štruktúra v zmysle Liocourtovej krivky atď.). Takýchto porastov je v SR cca 10 - 15 % (niekde sa píše že o niečo viac). Sú však postupy, ako postupne prebudovať "rovnoveké" porasty na výberkové. Práve v tomto bol pán Alcnauer veľký priekopník. Posledné roky je to v lesníctve dosť výrazný trend a postupne sa ustupuje od podrastového hospodárenia. Záleží však aj na konkrétnych obhospodarovateľoch (ľudský faktor) a konkrétnych podmienkach..
15/11/17 19:49
Mišo D


Mišo, vďaka, naše príspevky sa práve míňali. Mám ešte túto otázku – čo si myslíš o výberkovom spôsobe ako ho prezentoval napr. Alcnauer zo Smolníckej huty? Ak by sa to malo aplikovať masívnejšie, bol by s tým podľa teba nejaký zásadný problém?
15/11/17 19:21
PaliT


Peter, ďakujem. Mišo tam povedal všetko dôležité a v podstate s tým súhlasím, hoci si myslím, že ja by som sa asi takto diplomaticky nevedel vyjadrovať.
Keby som sem napísal, čo si fakt myslím, môj príspevok by sa musel zmazať.
15/11/17 19:14
PaliT
Keby som sem napísal, čo si fakt myslím, môj príspevok by sa musel zmazať.


PaliT, z technického hľadiska sú porasty na spomínaných holinách dočasne odstránené v dôsledku poškodenia resp. zničenia škodlivými činiteľmi. Obhospodarovateľ lesa je zo zákona povinný takéto (napadnuté, poškodené) stromy ťažiť, aby zabránil ďalšiemu šíreniu škodlivých činiteľov. Vzniknuté plochy musia byť (a budú) do 2 (3) rokov zalesnené stanovištne vhodnými drevinami a do 2-10 rokov zabezpečené. Čiže na týchto pozemkoch bude les. Po sto rokoch bude storočný :) Otázka je, či je takýto manažment vhodný pre chránené územie, napr. NP. Moja (súkromná) odpoveď je: nie je. Aký by mohol byť postup, aby bol manažment iný (napr. žiadne zasahovanie) som sa snažil popísať napr. v článku hiking.sk/…/o_rubaniskach_nielen_v_narodnych_parkoch.html
15/11/17 19:13
Mišo D


pali,
menej xlasci a viac podpoľuj presstitútky
@others : preklad :
ma to v mejli
15/11/17 18:30
Peter61
menej xlasci a viac podpoľuj presstitútky
@others : preklad :
ma to v mejli


Mišo, celkom tomu nerozumiem (keďže to nemám zaplatené, celý rozhovor som nečítal a tá veta bola to posledné, čo nebolo skryté). Objasni mi ako lesník, ako sa má verejnosť pozerať na tie holiny. To skutočne sú napadnuté všetky stromy? Takto to má byť (viď foto z oblasti Rovnej hole)?
Vynechajme teraz debatu o tom, ako by biotopom pomohli bezzásahové zóny, ktoré by som rád videl na väčšine územia národných parkov a hovorme o tom, že les má aj hospodársku funkciu. Ako by vyzeral najlepší možný kompromis medzi hospodárskym záujmom a potrebami prírody?
15/11/17 18:17
PaliT
Vynechajme teraz debatu o tom, ako by biotopom pomohli bezzásahové zóny, ktoré by som rád videl na väčšine územia národných parkov a hovorme o tom, že les má aj hospodársku funkciu. Ako by vyzeral najlepší možný kompromis medzi hospodárskym záujmom a potrebami prírody?


PaliT, nemám čo rozviesť na vete "zdravé stromy musia zostať na mieste". Tou vetou popisujem pravidlo, nie nejaký stav. Či sa niekomu niečo "vidí", alebo "nechce veriť" nijako nepomáha dodržiavaniu (akéhokoľvek) pravidla. Aj to som sa snažil v rozhovore zdôrazniť.
15/11/17 15:03
Mišo D


Haendel:
Ako kazdy biznis ktory vynasa, ani tento sa neskonci pokial bude vynasat! Ale iniciativa eje to dobra!
15/11/17 09:27
Pavol "Chodec" Horvath
Ako kazdy biznis ktory vynasa, ani tento sa neskonci pokial bude vynasat! Ale iniciativa eje to dobra!


Jde jen o peníze, o nic jiného nejde. Je potřeba postavit baráky pro sebe a ještě pro svoje děti. Kdo si hned neuvědomí, že těžební technika je pro les větší nebezpečí něž kůrovec, ten to asi nepochopí nikdy. I v Tiché dolině chtěli těžit, jak to s přírodou mysleli dobře.Problém je v celé společnosti, problém je v korupci. Nejenže se vytěží to, co se dle zákona může, i když to znamená naprostou devastaci. Navíc se vytěží na základě vyjímek i to, co by zákon měl ochránit, viz např. východní část NAPANT. Za peníze. Všechny řeči jsou vlastně k ničemu, všichni víme, že na Slovensku probíhá naprostá devastace slovenských lesů. Změna je možná pouze celospolečenská, vlastně revoluční, která by se netýkala jen této oblasti, ale v důsledku by tuto oblast hospodaření dostala tak mimoděk pod nějakou kontrolu. Díky Bohu za sdružení Vlk apod., kteří mravenčí prací tu nebo onde zachrání kousíček lesa. Díky za to, jestli něco z toho nejcennějšího zůstane, tak jen díky těmto lidem. Lidé žijící z drancování vašich lesů, od lesníků po úředníky, se řídí heslem Po nás potopa
15/11/17 08:43
Haendel


"Ale zdravé stromy musia zostať stáť na mieste." - uvítal by som, keby tu Mišo Diviak trochu rozviedol túto vetu. Videl som v poslednom čase nemálo holorubov a skôr sa mi vidí, že ak je v nejakom dielci čo len nejaké množstvo napadnutých stromov, ťažiari to tam vyholia do posledného pňa a vôbec sa mi nechce veriť, že tam boli napadnuté všetky stromy.
Mne to pripadá ako zámienka zarobiť TERAZ, keď za iných okolností by museli trpezlivo čakať možno ešte celé desaťročia.
Tak ako to je?
15/11/17 07:49
PaliT
Mne to pripadá ako zámienka zarobiť TERAZ, keď za iných okolností by museli trpezlivo čakať možno ešte celé desaťročia.
Tak ako to je?


...A ešte rozhovor s Michalom Diviakom: domov.sme.sk/…/lesnik-ak-niekto-chce-kr?ref=trz…
15/11/17 07:20
muska


Pridaj príspevok
RSS tejto témy
Vriace fórum RSS vriaceho fóra
Hikeplanner
Oficiálni partneri
Partneri
Linky
- Horská záchranná služba (hzs.sk)
- Lavínové info pre Slovensko (laviny.sk)
- Lavínové info pre Európu (avalanches.org)
- Vrtuľníková záchranná zdravotná služba
- horská fotografia
- Igor Strhársky
- Marián Vargic
- Mountain.sk
- foto.hory.sk
- Ladislav Janiga (www.janiga.sk)
- horský film
- OutdoorFilmy.sk
- K2studio
- Ceper studio
- horské weby
- NaObzore.net – ďaleké výhľady
- SvětOutdooru.cz
- VetroplachMagazin.sk
- Pohora.cz
- Treking
- Horský internetový klub (hory.sk)
- Outdooring.cz
- Turistika.cz
- Hikers.sk
- spolky a kluby
- Slovenský vysokohorský turistický spolok
- Klub slovenských turistov
- Slovenský horolezecký spolok
- OS Edelweiss CZ
- Horskí vodcovia, VHT inštruktori
- Michal Diviak
- Miki Knižka / MountainProGuiding
- poistenie
- UNION horské poistenie
- časopisy a knihy
- Krásy Slovenska
- Dajama
- Outdoor
- Lidé a hory
- životné prostredie
- Na skládky nie sme krátki!
- TrashOut
- Naši partneri / regióny
- Región Liptov
- Trenčiansky región
- Región Horehronie
- Región Malá Fatra
- Naši partneri / obchody
- Šport Outdoor
- Šport Rysy
- Yak&Rysy
- Sportcentrum Gálfy
- AdamSport.eu
- Naši partneri / e-shopy
- Sport-outdoor.sk
- Sportrysy.sk
- BUFF.sk
- Elcon.sk
- Galfy.sk
- Eco4you.sk
- Naši partneri / značky
- adidas Asolo Bergans Brunton BUFF Craft Croozer D1913 Devold Dynafit Ferrino Fjällräven Garmin Hanwag Inov-8 JetBoil Leatherman Led Lenser Kayland LaSportiva Lowe Alpine Primus Progress Salewa Tierra X-bionic
- Naši partneri / ubytovanie
- ubytovanie na Slovensku
- Ubytovanie na Slovensku
- Ubytovanie a dovolenka na Slovensku
- Chaty Uhorčík, Ilčík a Rajnoha
- doprava
- Cestovné poriadky
- Vlaky.net
- Autostop na webe
- Mapy a GPS
- TuristickaMapa.sk
- Cykloatlas
- Google Maps
- Freemap.sk
- Mapa NLC – lesné cesty
- Publish – časopis Geocacherov
- iné
- mMsoft - SVB správca
- Hikeplanner.eu
- Zdravie.sk
- Slovák v exile
© 2002 - 2018 HIKING.SK
ISSN 1336-7846, aktualizácia 6x týždenne
ISSN 1336-7846, aktualizácia 6x týždenne
0.16 (0.03)