Diskusná téma K článku: Poliaci vyvracajú argumenty riaditeľa Správy TANAP-u Môže mať slovenská časť Tatier podobný návštevný poriadok ako poľská časť tohto pohoria? Aj táto otázka opakovane zaznieva v diskusii o návrhu návštevného poriadku Tatranského národného parku (TANAP). Riaditeľ Správy TANAP-u Pavol Majko to odmieta. Podľa jeho vyjadrení nám na poľskej strane Vysokých Tatier sezónnu uzáveru závidia a kamzíky aj kvôli väčšiemu pokoju prechádzajú v zime z poľskej strany Tatier na slovenskú. Pozreli sme sa na konkrétne pravidlá pre návštevníkov Tatrzańskeho Parku Narodoweho (TNP) a oslovili sme aj predstaviteľov parku. 11/03/19 ← späť Nahlásiť adminom zobraz: naopak, len posledný týždeň, ďalšie
Pán Majko často argumentuje neporovnávaním Tatier a Álp. No tým, že to neustále vyťahuje ako jeden zo svojich argumentov, robí presný opak. V tomto prípade ide o jeho čistý populizmus.
Kamzík vrchovský tatranský podľa odborníkov v poslednom desaťročí zaznamenáva v Tatrách (TPN aj TANAP) taký nárast svojej početnosti, ktorý tu nikdy nebol zdokumentovaný. Ľudia, ktorí sa v Tatrách pohybujú nejaký ten rok, veľmi dobre vedia, že kamzíkom sa darí najmä tam, kde sa pravidelne vyskytujú návštevníci (turisti, horolezci a podobne). Je to určitý paradox. Ale je to tak, a rovnako to platí v TANAPe aj v TPN. Jedinou výnimkou sú Belianske Tatry, kde je zároveň najväčšia hustota kamzičej populácie v rámci celých Tatier. Pritom, tieto sú pre turistov z veľkej časti uzavreté. A naopak, najnižšia početnosť je v Západných Tatrách, ale aj tu ide len o relatívny údaj, vo všeobecnosti sa aj tam dnes kamzíkom darí. Migrácia tatranských kamzíkov je vecou prostredia, je podmienená všeobecnou morfológiou pohoria, počasím, potravou, samozrejme aj návštevnosťou a ostatnými faktormi. Vysokohorské prostredie vhodné pre život kamzíka predstavuje napríklad v TPN 1/4, možno až 1/5, z celkovej rozlohy Tatier. Takže tých plus-mínus 400 poľských kamzíkov je oproti slovenským plus-mínus 800 v poriadku. Čiže, hrať to pán Majko na pokles početnosti, alebo rôzne vykonštruované migrácie, ktoré stoja za ohrozením tatranských kamzíkov vďaka turistom a horolezcom, je opäť, iba populizmus.
Svišť vrchovský tatranský je na tom z pohľadu peších turistov a horolezcov rovnako ako kamzík, len s jedným menším rozdielom, a to, že tatranským svišťom sa najviac darí iba v tých dolinách, kde sa ľudia vyskytujú trvale, čiže darí sa im hlavne v Centrálnych Tatrách. V „zakázaných“ Belianskych Tatrách vyhynul. No stal sa tam presný opak toho ako u kamzíkov. Aj preto bol nakoniec svišť do Belianskych Tatier úspešne introdukovaný Správou TANAPu. A zatiaľ tam iba prežíva. To, že to nie je ilúzia ale fakt potvrdili v rámci pohoria práve Belianske Tatry a niektoré doliny v Západných Tatrách. Lebo oproti Centrálnym Tatrám, v Západných jeho početnosť v posledných rokoch neustále klesá. Faktorov je viacero, no tu ide s najväčšou pravdepodobnosťou o narastajúcu izolovanosť jeho kolónii a negatív, ktoré to ovplyvňujú. Prispieva k tomu napríklad aj systematický predačný tlak, hlavne orla skalného, ktorý v poslednom období zaznamenáva, aj v Tatrách, svoj nárast. Svišťa pre svoju argumentáciu pán Majko radšej ani nevyužíva, a keď, potom zase, len ako čistý populizmus, kedy za jeho poklesom stoja buď pytliaci alebo „nehmatateľní démoni“.
Vyjadrenia pána Majka o prerokovaní návrhu nového návštevného poriadku s ostatnými záujmovými skupinami a HZS sú zase, iba jeho populizmom. Veď ako dokáže vysvetliť, že k výzve proti tomuto dokumentu verejne vystupujú aj zástupcovia HZS alebo JAMESu.
Odteraz, keď do odbornej argumentácie k návštevnému poriadku TANAPu vstúpil fenomén TPN, si práve TPN pán Majko berie vo svojich populistických vyjadreniach do huby až tak, že je to už vrcholne nestráviteľné. Lebo deje sa to, že TPN jednoznačne vyvracia jeho „nové“ a ničím nepodložené účelové argumenty.
Pán Majko sa len chytá a chytá, no iba svojho populizmu a rôznych hlúpych kľučiek. Obhajuje svoju odbornosť. Pýtam sa, v čom teda spočíva pán Majko tá vaša odbornosť.
12/03/19 23:16 PJ Harvey
Majko toho natára a natáral. Toto mu zmetie zo stola aj žiačik z II. stupňa ZŠ. Odborník na zoológiu čo nevie rozoznať samca orla skalného od samice, známej aj ako Arnold / Anička. 12/03/19 20:39 Tatranec / Fatranec
@ all ,
ad 13,08 snažím sa vysvetliť, prečo je Návrh nevydarený a čo asi môžeme čakať v ďalších jednaniach. Ak to Martin porovnáva s A :
1. porovnal som s NP Gesäusse
2. celé zle, rozdupe to každý zoológ. Treba brať flóru aj faunu. Nejaký skialpoš, človek s čelovkou pes etc. nevadí rastlinke, keď je sneh , alebo ak ide po TZCH.
Iná je jar, keď zarazia pohyb " .
z dôvodu poškodzovania vzácnych biotopov európskeho významu v jarnom období,kedy turisti pri výstupoch vyhľadávajú ľahšie schodné, odtopené miesta bez snehu,
čím dochádza ku tvorbe nových súbežných chodnikov a k zašľapávaniu -poškodzovaniu vegetácie.
In: lesytanap.sk/…/2018-sezonna-uzavera.pdf
To by ale mali byť začiatko leta vytyčkované TZCH
3. takto vyzerajú niektoré časti návrhu NP v SSD *, ked máme menej zamestnancov TANAPu, ako v PL, A.:
- horšia edukácia návštevníkov
- horšia kontrola správania návštevníkov hore (v dolinách, na hrebeňoch) => nepustíme nikoho a postačí kontrolovať dole v ústí doliny, na začiatku zákazu.
lesytanap.sk/…/2018-sezonna-uzavera.pdf

*Slov.soc.džamahíria.

4. výnimka V Návrhu pre návštevníkov k dennej dobe " výstup najkratšou trasou poznačenom turistickom chodníku na vysokohorskú chatu za účelom ubytovania sa, ktorý sa
môže realizovať aj po západe slnka." je celkom fajn kompromis.

V platnej Sezónnej uzávere (s.5) sú odpovede na 3 podania. Skúste si to prečítať ....
12/03/19 14:51 Peter61
Ad nocny pohyb
Poliaci to maju celkom logicky. Mimo zimy to nie je pre tury a bezpecnost az take podstatne, je v horach viac ludi a tury sa realne daju (mozno na par vynimiek) urobit od vychodu po zapad slnka. Postihovat nocny pohyb sa mi nezda vhodne, skor edukovat ludi, aby si neprivodili neprijemne az zivot ohrozujuce situacie. Ked pochopia, ze je to pre ich bezpecnost, tak to budu aj chciet sami dodrziavat. Ak sa niekomu neskory navrat z tury stane, tak to riesit dohovorom.
Na druhu stranu, na zimne tury je nutne neraz zacinat este za hlbokej tmy. Zaroven v zime nie je fauna taka aktivna. Takze pravidlo v TPN, ktore povoluje v zime nocny pohyb sa mi zda celkom dobry kompromis.
12/03/19 13:45 Lubo
Peto, takze to zhrniem, lebo uz to ulieta mimo.
1. Zdovodnovat uzaveru tym, ze su Alpy mnohokrat vacsie ako Tatry nema zmysel. Zmysel by malo porovnavat velkost nejakeho NP v Alpach s velkostou TANAPu a od toho odvodzovat prisnost restrikcii.
2. Ma zmysel argumentovat mnozstvom endemitov, ale rozhodne nie nasim poddruhom kamzika. Ked, tak roznymi endemickymi rastlinami ap.
3. Porovnavat pocty zamestnancov mi nedava logiku nijako, ved menej ludi = horsia kontrola, tak naco akekolvek zakazy?
4. Ked chces, chod si na turu do NP aj za tmy. Takych ludi vela nie je, teda to nebude mat velky vplyv na faunu. Ja sa roky snazim aby som nebol v citlivych oblastiach za usvitu ci za sumraku. Viem, ze vtedy je zver najaktivnejsia. Samozrejme, obcas si nepomozem a musim toto pravidlo porusit. Snazim sa vsak, aby to nebolo casto.
5. Howgh.
12/03/19 13:38 martin knor
Martin:
- jasne som napísal : nejsou lidi, nie je toho, čo by to zvládol kontrolovať
- ak generálminister vezme od Amíkov tých 100 mio na letiská, budú peniaze.
Ale na to musí byť politická vôľa. Ochrana prírody nie je záujmom vlády. Chcú iba udrbať peniaze.

S tými štartmi/koncami túr za svetla je to riadna blbosť, čo si zapotil. Ku psom už som sa už vyjadril, nechcem to opakovať, lebo ma Bruno prefacká. Ale (okrem tohto lapsusu s NP TANAPu) fandím pani zvieracej ombudsmanke.
heroes.sk/zuzana-stanova-rozhovor
12/03/19 12:34 Peter61
ľubo jasné, kamzíkov v 90.r. mali na rováši najviac pytliaci, aj keď sa skúmali aj diaľkové imisie z Ostravy a z PL. Okolo frekventovaných chodníkov je ich úniková vzdialenosť a obranné správanie iné, ako v nejakých "zavretých" dolinách teda lokality v bode 1.1. v Zozname vyhradených miest v TANAPe (2017) .
Podobne ako človek "plaší" rysa, plaší aj líšku, teda poskytuje pasívnu ochranu kamzíkom aj svišťom (Marmota marmota latirostris Kratochvil 1961).
Endemity majú mať vyššiu ochranu, ako fauna v NP, ktorá žije aj mimo NP, ale je tam lovnou zberou.

Na druhej strane, aj rysy a líšky vedia o tejto ochrane v NP, takže si dovoľujú viac a niektoré rysy chodia nielen po frekventovaných dolinách, ale aj okolo chát.
Btw. za synantropiu to nepovažujem
12/03/19 12:18 Peter61
Ja to nechapem. Pises: "Takže naši nemôžu celoplošne toľko konrolovať v teréne, edukovať, pokutovať nedispiclinovaných (čo navrhujú psíčkári). "
Ale ved o kontrolach a pokutach to nema byt. A v Rakusku to o tom ani nie je.

Demokracia je vola vacsiny. Takze ked sa zriadi NP (alebo vyda lubovolny iny zakon), malo by to byt preto, ze to tak vacsina chce. Potom staci ostatnych vzdelavat a oni to viac-menej akceptuju. Samozrejme, neakceptuju to doslovne. Ale zacnu sa viac kontrolovat, spravaju sa tichsie, ked sa vysvetli kedy sa zver pasie tak (pokial je to mozne) nepojdu na turu skor ako hodinu po vychode slnka a snazia sa ju ukoncit hodinu pred zapadom. Podobne problematika psov. Ale to sa riesi v ramci vzdelavania, nie ako exaktne zakazy.
12/03/19 12:05 martin knor
Peto, Rupicapra rupicapra tatrica mimoriadne prosperuje. Dobre vies, ze najma v oblastiach s vyssou pritomostou cloveka, napr. v dolinach s turistickymi chatami. Je to logicke, pohyb ludi kozam poskytuje sinantropnu ochranu. Nedobre pocty zaciatkom 90-tych rokoch budu suvisiet skor s tym, ako vtedy prosperovali pytliaci. Aj Poliaci z TPN povedali, ze na ich spravenie ma vacsi vplyv pocasie ako tlak turistov. Kozy dokonca nasu pritomnost vyhladavaju. Napriklad pod Ostrym Rohacom kempuju, doslova par desiatok metrov pod velmi frekventovanym chodnikom.

Cela tato tema je zo strany statnej ochrany prirody komunikovana strasne dogmaticky a bez uprimnej snahy na urovni komunikovat s verejnostou. Osobnostny profil riaditela TANAPu to nezmiernuje ale dava to este na vyssiu uroven. Nemozem sa zbavit pocit, ze turistov, horolezcov a skialpinistov uprimne nenavidi a najradsej by ich z Tatier vykazal. Mozno mu krivdim a je len nezrucny v komunikacii.
12/03/19 10:41 Lubo
Martin, vo VT je napr. endemit kamzík tatranský.
V NP Gesäuse žije napr. kamzík alpský, ktorý behá po celých Alpách, nie je to žiadny gesäuseendemit a mimo najvyšších stupňov ochrany je aj poľovnou zverou. (btw. aj na Slovensku).
V TPN aj NP Gesäuse je turistika postavená ináč, takže ten počet zamestnancov NP je nielen v porovnaní os/km2, ale aj absolútne vyšší (čiste odhadom z tých linko na TPN, Gesäuse)
Takže naši nemôžu celoplošne toľko konrolovať v teréne, edukovať, pokutovať nedispiclinovaných (čo navrhujú psíčkári).
Všetko zakážu a basta.
12/03/19 10:09 Peter61
Útek poľských kamzíkov na Slovensko kvôli uzávere bude asi "urban legend". Už v osemdesiatych rokoch si pamätám, že keď sme ako mladí chudobní študenti bivakovali týždeň medzi Spišskými plesami, tak keď sme sedeli v krúžku nad ešusom, pod ktorým frčal Juwel, pravidelne k nám chodil zvedavý kamzík, občas až na tri metre. Zvyšok čriedy bol kúštik za ním. Všimol som si potom za dlhé roky, že tieto terénkozy ako keby pochopili, že ak je človek bez flinty, už pred ním nemusia tak panicky utekať, toto potvrdí veľa turistov, aj v NT.

Interakcia možno zachádza ešte ďalej, lebo tam, kde je turista, tam je kamzík v bezpečí pred rysom, ale to už len tak špekulujem. Niekde som dokonca čítal článok, kde ktorýsi biológ špekuloval, či uzávera Belaniek nesúvisí s tamojším vyhynutím svišťov...

Keby bolo na mne, boli by uzávery lokálne a podľa existujúcich okolností, napr. pre riziko pádu kamzíkov na zľadovatenom svahu, overené aktuálne hniezdenie dravcov v lokalite a pod. To by však muselo byť postavené na tom, že autoritu dostanú terénni pracovníci ochrany prírody a nie poľovník, ťažiar a spriaznená duša developerov.
12/03/19 09:48 PaliT
Peto, pokial si zistil kolko je endemitov v Gesause a kolko v TANAPe, tak to napis. To argument je, to beriem. Ja to vsak nebudem hladat ked to Ty uz vies. Pri tej rozlohe by malo byt v TANAP-e 7x viac endemitov a vtedy mozu byt podmienky ochrany rovnake.

To co pises o pocte zamestnancov mi nedava zmysel. Opat, nebudem to hladat ked si to Ty uz nasiel. Naviac, netusim ako suvisi pocet zamestnancov s mnozstvom zakazov.

Len Ta prosim, nedavaj sem linky. Nebudem citat siahodlhe texty v cudzom jazyku na najdenie drobnej informacie. Naviac, ked Ty ju uz vies.
12/03/19 09:19 martin knor
martin:
NP Gesäuse sú postavené na soft turistike, aj keď majú aj poľovného hospodára či dačo také. Koľko je v NP Gesäuse endemitov ?
Skús porovnať, koľko zamestnancov/strá)zcov etc. na 100 km2 je v TPN, TANAPe, NP Gesäuse.
12/03/19 08:26 Peter61
Peto, netusim co chces povedat, pokial to priamo nenapises. Viem, ze Ranger v Rakusku je skor sprievodca ako strazca, k ostatnemu sa vyjadrit neviem.

Podstata vsak je, ze argument o tom ze Tatry su malicke a preto v nich musime nasekat zakazov do aleluja, je zcestny.
12/03/19 08:13 martin knor
Martin, je to celé také ... no slovenské.
Počty zamestnancov z TPN som linkol, tuto sú z NP Gesäuse
nationalpark.co.at/…/ueber-uns
rangeri na 100 km2
nationalpark.co.at/…/586-die-ranger-des-nationalpark-gesaeuse?lang=de
Samozrejme, na rozdiel od A a PL u nás je naša Správa TANAPu iba na ochranu. Významná časť ZT v súkromnom vlastníctve a vo VT hospodária ŠL TANAPu, takže celkom iné kafe ako NP Gesäuse a TPN.
11/03/19 18:38 Peter61
Pridaj príspevok RSS tejto témy
Kontrolný reťazec:
Pridaním diskusného príspevku súhlasíte s podmienkami použitia hiking.sk.

Vysvetlivky → klikni na postavičku
Vriace fórum RSS vriaceho fóra
Zbierka na opravu salasa Obrubovanec dnes 17:49 48 príspevkov
Hanwag Alverstone II GTX - moderné trekingové topánky dnes 17:38 6 príspevkov
Chata na Prednom holisku (Lajoška) dnes 17:10 69 príspevkov
Krátke - za vodopádom snov dnes 15:02 8 príspevkov
Kôprová dolina a Kmeťov vodopád dnes 13:58 2 príspevky
Červená Skala – Stolica – Kohút – Chyžné dnes 13:46 9 príspevkov
Keď na horách prichádza búrka dnes 12:37 138 príspevkov
Prenocovanie - Vtáčnik dnes 11:27 1 príspevok
Prales ako z fantasy filmu chráni len ústna dohoda dnes 10:17 17 príspevkov
Srdcom Veporských vrchov včera 19:21 12 príspevkov
Kríž nad Telgártom na Voglovom chodníku včera 12:46 2 príspevky
Nový skvost na Strbskom plese včera 06:21 84 príspevkov
Ako zlepšiť svoj výkon (nielen) v turistike (2) včera 00:00 nová téma
Tatranská elektrická železnica - TEŽ ka 30/06/20 22:07 63 príspevkov
Výstup na Terynku v tehotenstve 30/06/20 21:17 3 príspevky
Ministerstvo chce dať ŠOP právo zakázať plošné výruby 30/06/20 16:20 35 príspevkov
Nová sada SHOCart máp 1 : 40 000 pokrýva celé Slovensko 30/06/20 13:29 13 príspevkov
Okolo chotára Poviny 30/06/20 12:30 4 príspevky
TuristickaMapa.sk - fórum 30/06/20 11:18 3043 príspevkov
Horská záchranná služba 30/06/20 07:17 815 príspevkov
Hrebeňom Roháčov 30/06/20 05:45 19 príspevkov
Richnava – Koľvek – Margecany 30/06/20 05:01 6 príspevkov
Višňové – Veľký Plešivec – Šípkové – Vrbové 30/06/20 00:00 nová téma
Hrad Uhrovec – okruh z Jankovho vŕšku s Jankom 30/06/20 00:00 nová téma
Totes Gebirge - okruh z Tauplitzu 29/06/20 22:15 2 príspevky
Hikeplanner
rozšírené hľadanie
Login prihlás sa alebo registruj
zapamätaťVytvorením používateľského konta súhlasíte s podmienkami použitia HIKING.SK, ktorých súčasťou sú aj informácie o spracovaní osobných údajov.
Oficiálni partneri
Partneri
0.44 (0.17)