Diskusná téma K článku: Túlačka cez Vlčí kút, Rakytu a Veľkú Somorovú Tribeč mi prirástol k srdcu. Napriek temnej povesti, ktorá vznikla po vydaní známeho slovenského hororu, je to skôr útulné, neveľké pohorie, priam ideálne pre tiché táranie sa v krásnej prírode. V tomto prípade som si chcel dopriať krátku túlačku v okolí Loviec a zároveň článkom otváram edíciu “Paliho bezvýznamných vandrov”. 21/10/19 ← späť Nahlásiť adminom zobraz: naopak, len posledný týždeň, ďalšie
Keď už sme pri tých nazvoslovnych sporoch: rok som býval v dedine, ktorá sa volá od cca. 1996 Kaplna. Avšak historicky sa to po slovensky vždy volalo Kaplná a miestni to ešte doteraz spolu so mnou sklonuju podľa vzoru gazdiná a nikomu to neprekáža, dokonca aj na vjazde od Bahona tam ešte min. 2015 bol na značke názov s dlznom. 02/11/19 16:39 samkoh
Táto mapa z Palitovej linky je super! Je aj v 3D. Odporúčam všetkým, ktorí majú radi túlať sa mimo turistických chodníkov :-)
zbgis.skgeodesy.sk/…/?bm=zbgis&z=8&c=19.530000,48.800000#
31/10/19 16:55 Beta
Ja len dodam, ze z podobneho sudka je prekladanie inojazycnych nazvov (napriklad z Rakuska), kde sa sem-tam stane, ze je preklad trochu nestastny. Mne je srdecne jedno ako sa nazvy opravia, len mi je luto tej prace s tym. Tymto sa zaroven editorom ospravedlnujem, lenze na mojej mape slovenske preklady ozaj nie su.

Ale treba povedat, ze na Strazovskych vrchoch sa ktosi ozaj "vyblaznil". Vid Hruba a Ostra Kecka/Kacka.
31/10/19 15:40 martin knor
Zaujímavé, na týmto oficjalnom zozname sú obe názvy... (?)

PaliT, Lubo ďakujem za vysvetlenie a info.
31/10/19 14:37 Beta
Beta: Oficiálne názvy nájdeš tu: skgeodesy.sk/sk/
Ja som vždy navrhoval, aby v článku bolo v zátvorke upozornenie na oficiálny názov pri prvom výskyte použitia neštandardného, ale aby inak zostal názov podľa želania autora. Takto to však nefunguje a redakcia má tendenciu prepísať názvy podľa UGKK (našťastie im občas niečo unikne).

P61: nie som si istý, či na ICAO mape majú všetky názvy aktualizované, navyše máš v obehu aj staré mapy, teda turista ani nemusí tušiť, že úrady už medzičasom urobili nejakú zmenu. Piloti by mali mať radšej k dispozícii aj staré názvy.
31/10/19 14:05 PaliT
PaliT, uz neviem ako ti to mam napisat, tak skusim byt strucny – respektuj editorov. Ich praca je, aby kazdy clanok splnal faktograficke a jazykove standardy HIKING.SK. Jednym z nich je, ze pouzivame standardizovane nazvoslovie, ktore je v danom case platne. Priznam sa, ze mi pride otazka dlzna ci vokan za hranicou chapania. Ak to vsak povazujes za tak dolezite, mozes myslienku rozvit v komentari, ktory zaradime do rubriky nazor.

Beta, pokial historicky nazov je v kontexte potrebny, mozes ho pouzit. Konkretny pripad posudi editor. Ak si nebude isty, vydiskutuje si to s tebou mailom. Konecne rozhodnutie je vsak na nom. Tomas a Miso su maximalni odbornici v tychto veciach a maju plnu podporu redakcie v tom, co robia.
31/10/19 14:03 Lubo
Gentlemen, dovolíte, že pridám svojich pár centíkov. Podľa mňa mali by sme sa o tom rozprávať na fórum. Predsa nejde len o Palitove články. Keď vy obaja si toto vysvetlite, ďalší nebudú vedieť, ako toto funguje. Tak sa opýtam: keď fungujú dve názvy napríklad Hajdošík (oficiálny geografický názov) a Hodošík - miestny, nemôžem podľa slovenského zákona použiť názov Hodošík? A keď napíšem, že je toto názov, ktorý používajú miestni a napíšem, aký je oficiálny, ďalej môžem používať názov Hodošík? Pre mňa, cudzinku je toto veľmi zaujímavé. Prvýkrát som počula o takýmto obmedzení. A čo staré názvy? Keby som chcela použiť názov Szmeks a v článku by bolo vysvetlené prečo som takýto názov použila, je toto v pohode?
PaliT, máš linku zoznamu oficiálnych názvov?
31/10/19 13:30 Beta
IMHO pre účely SAR je vhodné jednotné názvoslovie 31/10/19 13:16 Peter61
Plamenné? To asi nie, to vyzerá naozaj inak.

Skôr by som sa prihováral za to, aby si autor zvolil svoju verziu (v prípade odlišnosti by sa do zátvorky mohlo uviesť čo odporúča UGKK, aby bol aj úrad v richtiku), v mnohých článkoch dávam práve pre tú zaujímavosť aj link na staré mapy Habsburgskej monarchie, viď napr. Kršlenica: mapire.eu/…/?bbox=1926131.0026974662,…

Neviem, či tu je iný autor, ktorý by sa toľko zaoberal historickými mapami a názvami.

Ak niekam smerujem plamene, tak sú to práve tí, čo ten zákon prijali, lebo ich pohnútky považujem za číre zlo. A naozaj si myslím, že úrad by mal mať právo len niečo odporúčať (záväzné len pre štátne organizácie). Najväčší apologét toho zákona (mal sa meniť) je v súčasnosti práve PLGr. Kapitáň, čo hovorí samo za seba. A neriešim, či a ako to ten úrad prijíma, protestujem len proti tomu, že má právo to potom vynucovať.

Tá korekcia článku okolo Omšenia ma dosť zasiahla, písal som dokonca Soni, že by sme mali zvážiť ten článok úplne odstrániť. Moje pocity sú moje pocity, nebudem tajiť, že to je tak, ako to je. Keď som videl výsledný text, akurát som bol na konci písania iného článku, kde som práve išiel somenúť, že na obzore sa zrazu objavilo Baske. Keď som si predstavil, že opäť to niekto prepíše na oficiálnu verziu, zaklapol som notebook a odvtedy som sa článku nedotkol. Písať hodiny a hodiny a potom mať pocit, že výsledný text zásadne protirečí môjmu presvedčeniu, to je dosť ubíjajúce. Robím z komára slona? Možno.

Áno, preberieme si to na stretnutí, len upozorňujem, že pocity neoklamem a zatiaľ som v rozpoložení, že o lokalitách, kde UGKK zasiahlo do miestne zaužívaného názvoslovia, jednoducho nemám chuť písať ani uverejňovať.
31/10/19 13:02 PaliT
Pali, ale no tak! Trosku dost prehanas. My proste chceme mat standardizovane nazvy, lebo to povazujeme za dobre a spravne. Nebudeme riesit, v ktorej dedine kto ako "starocia" nieco vola. Krslenicu volas Krslenica? Vies, ze mikulasania tym skalam hovoria Vysoké "odjakziva", no uz petrania a z Pohradzá nie? Co by si s tym robil, aby kazdy vedel o co ide? Narecia aj nazvoslovie sa rozni nielen od regionu k regiou ale niekedy aj od dediny k dedine. Preto tu mame nazvoslovnu komisiu, ktora zosuladuje nazvoslovie. Proces tam vobec neprebieha diktatorsky ako si asi predstavujes. Dokonca podlozene historicke nazvy preferuju avsak agramatizmy (sposobene niekedy takou banalitou ako zly zapis, ci narecim) postupne opravuju.

P.S. Uz onedlho sa vidime na autorskom stretnuti, tak si to mozeme blizsie prediskutovat. Bude to lepsie ako si vymienat plamenne prispevky cez diskusne forum.
31/10/19 12:06 Lubo
Prečo by som nemal ísť do lesa s pílou? Prestal som kupovať plynové kartuše, namiesto toho si varím na túrach na dreve. Okrem prípadov, kedy je zákaz rozkladať oheň kvôli nebezpečenstvu požiaru, si veľmi rád robím táborový ohník, z klátov vyrobím improvizovanú lavičku a pod.

Čo sa týka sporu ohľadom názvov, všetko vychádza z jazykového zákona prijatého v časoch mečiarizmu, ten potom ešte sprísnili za čias ožratého Slotu v roku 2009, navonok sa tvári ako "ochrana jazyka", v skutočnosti za tým boli veľmi mrzké pohnútky, najmä ponižovanie menšín a netto výsledok je, že médiá sú povinné používať pri geografii normalizovanú databázu UGKK. Ja sa držím názoru, že domáci vedia omnoho lepšie, ako sa ktorá hora už stáročia nazýva, ale súčasná norma ich postupne likviduje a nárečové prvky sa glajchšaltujú do spisovnej formy a tým sa oberá jazyk a kultúrne dedičstvo a mnohorakosť. Za seba tvrdím, že takýmto postupom sa przní národné bohatstvo a ťažko znášam, keď sa Baske premenuje na Baské, Pustô-Pusté, Machnatô-Machnaté a pod. Odmietam sa zúčastňovať na tom, že ideme preúčať miestnych, aby zabudli na tradičný názov a prijali povinný výklad úradníka z hlavného mesta.

Neznášam regulátorov, ani všetkých tých "dobromilov", čo nám diktujú, čo si máme myslieť, ako hovoriť a ako žiť.

Tiež si myslím, že viem si predstaviť, že nejaká miera normalizácie má platiť pre štátne médiá, ale nemalo by sa zasahovať do súkromných médií, a už vôbec nie do takého, kde ide o zbierku článkov – turistických blogov masy autorov, ktorí operujú s vlastnými jazykovými prostriedkami (nehovorím o oprave gramatických chýb, či občasnom zásahu do štylistiky kvôli zrozumiteľnosti).
31/10/19 11:06 PaliT
Táto píla ma veľmi prekvapila, je doslova reťazová :-), fajnový nápad :-). Hoci na druhej strane podľa mňa radšej by turisti nemali ísť do lesa a hôr s pílou.
Mimochodom, o čo ide s nesprávne napísanými menami hôr? Na Slovensku fungujú rôzne názvy hôr? Pýtam sa, lebo som mala kedysi plán napísať článok s pouzitiem starej geografickej názvy.
31/10/19 09:31 Beta
Sakra, kde zmizli pridané fotky?
31/10/19 08:39 PaliT
Tá píla má len 130 gramov, ale zvládla by aj menší strom. Slúži najmä na rozkúskovanie hrubých popadaných konárov. Ja som ju primárne kupoval na spílenie haluze vysoko na lipe v záhrade, prehodil som ju s lanom, pílu som vytiahol hore a poťahovaním lán na oboch koncoch to išlo krásne odrezať, čo by som inak musel riešiť na dlhom rebríku vysoko nad zemou.
Mám v pláne ešte článok, kde bude použitie inej píly, ale najprv idem skontrolovať geografické názvy, lebo som sa zaprisahal, že už nebudem publikovať články, kde mi cenzúra opäť prepíše mená hôr, kvôli poondiatemu jazykovému zákonu.
31/10/19 08:35 PaliT
Išiel si s reťazovou pílou na túru ?? Slovenskí turisti majú neobyčajnú fantáziu. Nie si prvý, o ktorým som počula, že išiel s pílou do hôr :-). Máš fotku tejto píly? Som zvedavá, ako vyzerá turistická retazovav píla :-)

Fajnový článok, pár tém do diskusie. Veľký bod za pokračovanie podľa mapy, dnes väčšinou ľudia idú podľa GPS, a potom keď sa dostanú do úzkych, nevedia ako riešiť problém.
30/10/19 16:30 Beta
Pridaj príspevok RSS tejto témy
Kontrolný reťazec:
Pridaním diskusného príspevku súhlasíte s podmienkami použitia hiking.sk.

Vysvetlivky → klikni na postavičku
Vriace fórum RSS vriaceho fóra
Pamiatkami Poduklianska IV. – Rotunda a Kaštielik dnes 15:53 13 príspevkov
Furkotská dolina, Bystrá lávka a Štrbský štít dnes 12:42 5 príspevkov
Najvyššie kopce Slovenska - juh dnes 12:11 42 príspevkov
Galéria dnes 12:11 1072 príspevkov
Plavecký Peter – Buková na popoludnie dnes 11:48 2 príspevky
Severovýchodnou časťou malebnej Muránskej planiny dnes 11:02 36 príspevkov
Patagónia: Chorrillo, Laguna Nimez, Perito Moreno dnes 08:40 1 príspevok
Výstavba Chopok-Ďumbier dnes 06:02 338 príspevkov
Stolové hory v Saskom Švajčiarsku dnes 05:42 1 príspevok
Nové ferraty Komín a Výzva na Kremnickej skale dnes 05:37 52 príspevkov
Pes v NP včera 19:57 91 príspevkov
Devold Tuvegga – obojstranné merino termoprádlo včera 18:59 1 príspevok
Pastierová, chatka pod Bukovou včera 16:12 3 príspevky
Nový OTO 24 vrcholov Malých Karpát v BSK včera 15:47 88 príspevkov
Na Spišský hrad a Dreveník včera 07:51 5 príspevkov
Krakova hoľa a Pustô z Demänovskej doliny včera 07:41 8 príspevkov
Na Kráľovu hoľu cez Kráľovu skalu včera 00:00 nová téma
Bazár 22/11/20 20:04 27 príspevkov
Prístrešok Salon pod Vápčom 22/11/20 18:57 4 príspevky
Táborisko pod Vápčom 22/11/20 18:53 5 príspevkov
Rozhľadňa - monitorovacia veža pod Klenovou 22/11/20 18:41 8 príspevkov
Horská záchranná služba 22/11/20 13:10 843 príspevkov
Viktor Beránek: ŠTB viedla o mne spis desať rokov 22/11/20 13:08 7 príspevkov
Letný východ slnka na Buchlove 22/11/20 05:49 4 príspevky
Hikeplanner
rozšírené hľadanie
Login prihlás sa alebo registruj
zapamätaťVytvorením používateľského konta súhlasíte s podmienkami použitia HIKING.SK, ktorých súčasťou sú aj informácie o spracovaní osobných údajov.
Oficiálni partneri
Partneri
0.46 (0.18)