Diskusná téma K článku: LESY SR by mali obmedziť ťažbu v okolí Bratislavy Štátny podnik LESY SR by mal obmedziť ťažbu v Lesnom celku Bratislava. Hovorilo sa o tom na včerajšom výjazdovom rokovaní Vlády SR v Bratislave. Ide o lokality Devínskej Kobyly, okolia riečky Vydrica, ale aj lužných lesov vrátane Pečnianskeho lesa a ostrova Sihoť. Hlavné mesto Bratislava a štát by mali LESOM SR platiť kompenzáciu za zníženie objemu ťažby. 28/11/19 ← späť Nahlásiť adminom zobraz: naopak, len posledný týždeň
:-) 03/12/19 18:11 martin knor
Martin,
ak chceš zmenu tak voľ koalíciu, ktorá má na zvoliteľných miestach kandidátov prevažne z Bratislavy a jej okolia a ktorá má v programe, že o lesy v NP sa budú starať správy NP pod gesciou Ministerstva životného prostredia, klimatickej zmeny a energetiky SR.

Po vytvorení ďalšieho národného parku v Malých Karpatoch sa o tieto lesy bude starať príslušná správa NP a problém s Lesmi SR, š.p. bude definitívne vyriešený, pretože o tom čo z lesov ostane mimo NP budú rozhodovať miestne štruktúry na úrovní obcí.

Inak za hlbokej totality Lesopark v Bratislava mal svoj vlastný rozpočet, vlastnú organizačnú štruktúru a na ústredí LZ Bratislava ešte 2 pracovníkov, ktorý boli zodpovední len za riadenie lesoparku, aby dotácie pre lesopark boli použité naozaj pre lesopark, ...
03/12/19 16:24 jaro.q
Jaro, predpokladam, ze pravne su Lesy SR pre tie uzemia spravcom. Takze statu staci zrusit spravcu a vymenovat noveho a vec je vybavena.

Tak ci tak, Lesy SR tu nie su ten, kto si urcuje podmienky. Mozu leda tak povedat, ze ked im to stat nebude kompenzovat, tak sa na to spravcovstvo vykaslu, lebo sa im to financne neoplati. V poriadku. (S tym zrusenim rozhodnutia suhlasim, pokial si stat nadalej zela aby boli Lesy SR spravcom. No po tom, ako necitlivo v sucasnosti tazia, je to otazne.)
03/12/19 10:50 martin knor
Martin,
štát tam predsa:
- rozhodol , že na lesných pozemkoch v jeho vlastníctve sa jedná o lesy osobitného určenia, pretože plnia rekreačnú funkciu respektíve sa jedná o prímestské lesy a súčasne schválil aj spôsob hospodárenia,
- schválil plán starostlivosti o lesy, v ktorom určil, koľko sa maximálne môže za decénium vyťažiť,
- v NPR určil, že nepôvodne dreviny ako agát a jaseň musia byť odstránené,
- že Lesy SR si musia na jeho činnosť zarobiť a súčasne im určil dodatkový odvod do štátneho rozpočtu.
Ak si štát tam ťažbu neželá, tak musí svoje vyššie uvedené rozhodnutia predsa zrušiť a vydať nové.
03/12/19 09:17 jaro.q
Ja tomu nerozumiem. Ved statny podnik Lesy SR tie lesy nevlastni. Vlastni ich stat. Je statny podnik Lesy SR najomca a plati statu najomne? Asi nie. Tak co tu splietaju o akejkolvek kompenzacii? Vlastnik sa rozhodol ze si tam tazbu nezela tak tam tazba nebude a Lesy SR do toho nemaju co hovorit! Ci?

Mi to pride ako ked Jano chodi pravidelne do lesa na huby a tie predava na trhu. A teraz ked sa v lese do ktoreho chodi zbierat huby vyhlasi rezervacia, on bude ziadat stat o kompenzacie.
03/12/19 07:53 martin knor
Karol,
tento rok TUZVO vypracovala „ Štúdiu - analýza dopadov/modifikovania manažmentu lesov vyvolaného posilnením rekreačných funkcií na LC LESY SR Bratislava“, podľa ktorej napr. pri ťažbe vo výške 16 tisíc m3 bude strata 73 tisíc Euro resp. pri ťažbe vo výške 11 tisíc m3 bude strata 226 tisíc Euro.
Treba počkať ako dopadnú voľby, pretože PS/Spolu majú v programe rozbitie Lesov SR a vytvorenie nových podnikov, v ktorých budú rozhodovať obce podľa počtu občanov no a v takom prípade prečo by sa mal na uhrádzaní straty podieľať štát?

google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&sou…

29/11/19 09:12 jaro.q
Samozrejmé veci, ako je zvýšená ochrana prímestských lesov (napríklad vo Viedni) sú na Slovensku žiaľ veľmi komplikované. Drevo je lukratívny artikel. Obchodníci sa veľmi ťažko zmierujú so znižovaním ťažby dreva (ktoré nakoniec často končí u odberateľa za našimi hranicami..).
Sú pre nás dôležité zelené pľúca v podobe prímestských lesov, alebo sú nutné krátkodobé finančné zisky firiem či obchodníkov s drevom? V prípade Bratislavy je to otázka najmä na štát.
A ešte dve faktické poznámky k uvažovanej finančnej kompenzácii (tá sa má upravovať podľa konkrétneho plánu ťažby zo strany štátneho podniku s tým, že výpadok tržieb bude financovať hlavné mesto spolu so štátom pravdepodobne po 50%).
1. Je nelogické, aby štát (i mesto) platili Štátnym lesom nejakú kompenzáciu za zníženú ťažbu, pretože v konečnom dôsledku platí len štát sám sebe alebo verejnosť štátu. Nestačilo by len upraviť plán Štátnych lesov, ktorý defacto určuje štát...
2. Je absurdné, aby kompenzácia bola vo výške výpadku tržieb (ako to vyplýva z článku). Ekonomicky by kompenzácia mohla byť maximálne vo výške ušlého zisku zo zníženej ťažby. A ten je len zlomkom z hodnoty tržieb.(bežne do 20%).
Odhliadnuc od týchto ekonomických aspektov je samozrejme nanajvýš potešujúce, ak sa ťažba v prímestských lesoch zníž. A že „zelené pľúca“ miest budú zdravo dýchať a poskytnú priestor pre aktívny a vzácny relax.
28/11/19 21:02 KarolM
Pridaj príspevok RSS tejto témy
Kontrolný reťazec:
Pridaním diskusného príspevku súhlasíte s podmienkami použitia hiking.sk.

Vysvetlivky → klikni na postavičku
Vriace fórum RSS vriaceho fóra
Ako kakáte v lese Vy? dnes 20:43 33 príspevkov
Cez Kremnické vrchy do Veľkej Fatry dnes 15:09 7 príspevkov
Nový cykloturistický most cez Moravu pri Kopčanoch dnes 14:39 16 príspevkov
SVEDSKO ZIMA 2021 dnes 14:35 2 príspevky
Apple watch pre beh v lese dnes 12:12 nová téma
Salaš Smrekovica dnes 10:14 166 príspevkov
Fjällräven Vidda Pro Ventilated nohavice a bunda dnes 09:34 3 príspevky
Lačnovský kaňon, Zlá diera a Vrátnica dnes 07:43 1 príspevok
Veľkofatranská magistrála (stretnutie s medveďom) dnes 01:33 15 príspevkov
Okolo Bodamského jazera dnes 00:00 nová téma
Sagarmatha 84 včera 21:29 9 príspevkov
Skalný hrad Sloup a Modlivý důl včera 18:31 4 príspevky
Veľká Knola a Pálenica zo sedla Grajnár včera 15:36 1 príspevok
Ľadovcova výstroj včera 12:49 29 príspevkov
TuristickaMapa.sk - fórum včera 11:04 3061 príspevkov
Turistické značkované trasy včera 11:02 1616 príspevkov
Generálna oprava útulne Drina na Čergove včera 07:39 6 príspevkov
Dolu Váhom a dolu Nitrou včera 00:00 nová téma
Po tretí raz vyberajú riaditeľa Štátnej ochrany prírody 29/09/20 21:59 9 príspevkov
oblečenie na VHT vo velkosti 3XL 29/09/20 21:00 20 príspevkov
Vyhliadka v korunách stromov zo Ždiaru 29/09/20 18:32 37 príspevkov
Okruh cez Rokoš 29/09/20 14:02 1 príspevok
Salaš pod Panskou hoľou 29/09/20 10:31 10 príspevkov
Hikeplanner
rozšírené hľadanie
Login prihlás sa alebo registruj
zapamätaťVytvorením používateľského konta súhlasíte s podmienkami použitia HIKING.SK, ktorých súčasťou sú aj informácie o spracovaní osobných údajov.
Oficiálni partneri
Partneri
0.37 (0.13)