Diskusná téma Rakúsko bez auta Ahojte, s manželom by sme chceli začať spoznávať rakúske hory, zatiaľ sme tam nikdy neboli. Keďže nemáme auto, hľadáme nejaké miesto, ktoré: 1) je dosiahnuteľné vlakmi a autobusmi z Bratislavy 2) dá sa tam ubytovať 3) v blízkom okolí sa dá chodiť na 1-dňové túry. Ďakujem za každý tip :) 18/02/20 wandrika Poradňa Nahlásiť adminom zobraz: naopak, len posledný týždeň, ďalšie
Ďakujem Braňo, určite sa ozvem, keď a zase bude dať chodiť do Rakúska... Teraz chodíme pekne len v najbližšom okolí... 16/04/20 20:36 wandrika
Ahoj wandrika, neprecital som si uplne vsetky prispevky k tejto tvojej teme, no mozno by bola pre teba a manzela zaujimave vybehnut so mnou niekam do Rakuska na nejaku 1-dnovku (do 300 km od BA). V ponuke je nespocetne mnozstvo krasnych najroznejsich obtiaznosti a dlzok. Chodievam tam dost, celkom to tam poznam a zvacsa je tazko niekoho zohnat so mnou. Ak mas zaujem, mozme si napisat viac cez mail. Brano
PS: Samozrejme, az ked sa situacia s epidemiou ukludni.
24/03/20 20:42 banani
Lenka.D: Ďakujem, pozriem si bližšie aj tieto oblasti. Vyzerá to, že tam je čo spoznávať :) 09/03/20 21:11 wandrika
Podobne ako Radoslav, aj ja by som odporúčala lokalitu, ktorá svojim hosťom ponúka počas ich pobytu dopravu zadarmo. Okrem spomínaného Osttirolu je to napríklad oblasť Zell am See – Kaprun. Každý hosť dostane pri príchode kartu, s ktorou môže neobmedzene využívať autobusy aj lokálnu železnicu. Niektoré ubytovania ponúkajú navyše aj tzv. Zell am See – Kaprun Sommercard, s ktorou máte zadarmo aj lanovky, kúpaliská, plavbu loďou, múzeá, zoo, vstupy do roklín, výlet k horským priehradám... Karta sa nedá kúpiť, je nutné si zvoliť ubytovanie v partnerskom zariadení.
Podobná, nepredajná karta je aj v Schladmingu (Schladming-Dachstein Sommercard) - takisto autobusy, lanovky, plavárne zadarmo.
Stubaital je síce už dosť ďaleko, ale je veľmi dobre dostupný. Vlakom do Innsbrucku (Z BA aj bez prestupu) a potom už len kúsok busom. Chceli by sme tam ísť toto leto... Karta sa volá Stubai Super Card. Buď ju dostanete v partnerskom hoteli, alebo sa dá kúpiť za cca 70e). Tiež zadarmo lanovky, bobová dráha, kryté i vonkajšie kúpaliská a samozrejme doprava po celom údolí.
29/02/20 00:58 Lenka.D
Radoslav: ďakujem za tip na einfach-raus-ticket, určite ho využijem.
Čo sa týka Osttirol: jasne že 7-hodinová cesta je v pohode zvládnuteľná. Ako som písala, určite sa pôjdem pozrieť aj tam. Ale vzhľadom na to, že aj bližšie sú stovky kilometrov hôr, na prvú návštevu by som radšej zvolila niečo s kratším cestovaním. Ľadovce tam byť nemusia.
NP Gesäuse: to bude asi tým, že som hľadala spoje cez týždeň. Víkendové sú fakt lepšie. Dobre vedieť!
22/02/20 09:31 wandrika
Wandrika: širšie okolie Payerbach je prírodou veľmi atraktívne (ako šotouš som prešiel). No práve ako pre BA je ideálne na 1-dňovky (to jediné vám v BA závidím :-). Ale nie cez CityStar (ktorý môže byť pre 2 min. od 70€, nie 60), na 1-dň. je cen. ideál (pre 2 za 35 €, no samo, že len od hranice) rakúsky einfach-raus-ticket: oebb.at/…/einfach-raus-ticket Obslužnosť na hlav. trasách a blízko Viedne je i regio železnocou veľmi dobrá (inde mimo okolie veľ. miest už slabšia). Jazda z BA aj regio do 3 hod. a časove od 5. rannej s návratom i po polnoci, čo na mieste dáva vyše 12 hod. priestor. To naopak napr. Medvedia roklina je ďalej a regio dopravou iste oberie 2x 2-3 i viac hod. Tam už by to vydalo max. čisto na roklinu. Btw ja som ju navštívil ako prerušenie diaľk. cesty na 6 hod. (cez Bruck ad Mur, a iste škoda, že nevydalo na niektorý z kopcov nad), no v sept. sobotu bola dosť plná návštevníkov, i keď nie ako letný Slov. raj. V 2012 tam jazdil aj priamy turist. bus až na parkovisko, i keď žst. je na 20-25 min. pešo.

St. poelten.... iste len ak Salzburg. Veľmi vďačné okolie s dobrou dostupnosťou z mesta, s výhodou pre zlé počasie plno pamiatok.

NP Gesause: veľa prestupov? I na 1-dň. výlet regio vlakom do údolia Enns, z BA 2 prestupy vo Viedni, no len víkend a sviatky a s príjazdom len na okraj parku. Je riedko obývaný, ale pomerne dosť bus spojov, i keď pomenej neskôr večer. Ale inak nástupy zo všet. svet. strán, kde obslúží kombinácia vlak-bus. V parku zároveň väčšinou i dlhšie tur. trasy. Celkovo je skôr o divočine voda-les, vyššie i strmé vápenc. masívy, no dostupné aj ľahšími trasami.

Btw pre viacdň. pobyt s ubytovaním, kt. ste zadali, nerozuniem podmieneniu (i od Martina) necestovať tam napr. i 7 hod. apod. Iste len, ak ma neláka vyššie či ľadovcové pohorie apod., ktoré nie je na krátky dojazd.
21/02/20 14:46 Radoslav
Pozrela som si na mape všetky odporúčané miesta.

Bärenschützklamm - odkladám si ako tip na jednodenný výlet
St. Polten, Linz a Salzburg - neviem presne kam zamieriť, možno okolie Salzburgu?
Osttirol (Lienz, Matrei) - miesta vyzerajú super, ale na začiatok by som radšej skúsila niečo bližšie, nechám si to ako tip na ďalšie roky
Obervellach, Spittal a.d.Drau - tiež super, ale dosť ďaleko
Gesäuse - tento národný park mi odporúčal aj jeden kolega, trochu ťažšie sa tam cestuje (viac prestupov), ale možno to skúsim
Payerbach-Reichenau - áno, presne takéto čosi hľadám, vyzerá tam byť veľmi veľa turistických chodníkov


20/02/20 12:19 wandrika
Ja by som na úvod odporučil kúpeľné mestečko Payerbach - Reichenau. Na pešo alebo s použitím spojov sa dajú robiť výlety na Rax, Schneeberg, Schneealpe, Stuhleck či Wechsel. Aj týždeň bude málo :-) Cez Citystar je to pre dvoch spiatočný lístok okolo 60 EUR. 20/02/20 09:07 tomi
Martin,
ono sa pri hľadaní riešení používa aj postup :
ak nevieš, aké i/y sa píše v slove minca, napíš "groš".
Tuto by som sa držal Wandrikinho :
b. 2) dá sa tam ubytovať
20/02/20 05:44 Peter61
Peto, vies ze F1 planuje byt uhlikovo neutralna? A ja to robim presne tak. Na zahrade sadim kazdy rok-dva nove stromy, takze Greta by mala zo mna (na rozdiel od nasich lesnikov) radost.

K teme. Iste, mozete nadabit na super ponuku kdesi v Tirolsku, kam budete cestovat pol dna. Ale ozaj by som odporucil zacat s cimsi blizsim a asi bez ubytovania. Ked sa Vam to zapaci, mozete sa pustat do narocnejsich podnikov.
20/02/20 04:11 martin knor
Wandrika, rak. želez. sieť je solídna, obslúži dosť oblastí. Mne za za cca 40 ciest len párkrát cez Semmering to meškalo, ale vždy sa stihol prípoj/prestup.

CityStar: zssk.sk/…/citystar-rakusko je dosť používané na väčšie vzd., dokonca i Rakúšanmi od SK hraníc na lacnejšie cestovanie bez karty rak. železníc OeBB, preto bola i podmienka pečiatky ZSSK na lístku pri odjazde.
To tam teraz už nevidím v podmienkach, asi bol i problém len z BA/DNV po Marchegg ju obdržať.
Len je tam stále cca 5 r. stará podmienka neprerušenia cesty, čo práve pri jazde do Švajčiarska bolo fajn na krátky pobyt v AT, keď sa zo SVK ďalej od BA nedá stihnúť za deň, len najkratšou trasou cez nemecký úsek mimo Alpy (trasa Salzburg-Innsbruck, kade jazdia rak. diaľk. vlaky bez zastavenia v Nemecku). Takto som spoznával okrem najznámejších rak. lokalít i napr. divočinu NP Gesausse atd. No vždy to boli pobyty len deň-dva, max. tri, preto nemám ani skúsenosť s väčším systematickým používaním verej. dopravy inde ako som spomenul minuloroč. pobyt v Osttirol. Ale tiež mnohé sa za roky možno zmenilo, keď sa síce zmenšili/stratili nejaké ľadovce, ale i zlepšila sa ponuka verej. dopravy ako napr. v juž Tirolsku významne oproti skúsenosti spred 30 r., keď bola prabiedna.

CityStar AT sa dá zrejme i kupovať v deň odjazdu, ja som vždy deň vopred (nie som smart, ale staromódny papierový). Použil som ho po 2 roky predtým i do juž. Tirolska (raz po Brenner a raz do Pustertal cez práve Osttirol). To švajčiarsky CityStar býval len so zakúpením 3 dni vopred, i preto som od zavedenia neprerušenia cesty i použil iba rakúsky s dokúpením prejazdu AT-Ch vo Viedni (a potom už miestnu tur. pobytovú abonentku na verej. dopravu).
Ale v rámci dňa, ak mi časove sedelo, som cestu prerušoval na krátke návštevy len v rámci dňa (i posledne vydalo na 2x 4 hod.), nebol s tým problém u rak. vlak. sprievodcov. So štratom iba z BA máte ešte väčší čas. priestor a od postavenia vieden. hlav. stanice pred pár rokmi sa to veľmi zjednodušilo i pre smer Westbahn, keď nie je potrebné sa zdržujúco presúvať po Viedni.

Osttirol ešte doplním: pozerám do archívu, cena ubytka na týždeň bola bola dokonca pod 300 €. Malý komplet zariadený apartmán v rod. dome na okraji Lienzu, cca 1,5 km na žst/bus (Gander Maria, kupované práve ponuku free karty cez web osttirol.com). Lienz preto, že je strediskom oblasti práve s najlepšou dopr. obslužnosťou na všetky smery, ale z bezprostred. Lienzer Dolomite i návraty i pešo do noci, zvyknem na západ slnka byť hore, ak sa dá s obslužnosťou/dostupnosťou. Ale dalo by sa použiť i ubytovanie okolo Matrei práve s výhodou pešej vzd. pre Tauern a do častí Dolomít použiť bus (i víkend. nočné). Na spomenutom webe sú všetky linky systému v pdf. Tam i práve uvidíte, že let. sezóna pre bus spoje do sediel apod. končí 3. sept. víkend (to podobne aj vo Švajčiarsku či juž. Tirolsku).

Iste vám napíšu viacerí o iných rak. oblastiach viac.
19/02/20 13:31 Radoslav
wandrika, moja alpská prvotina bol Obervellach, vodácky kemp.
Vlakom sa dá do Spitalu a.d.Drau, pootm bus, stop.
19/02/20 08:27 Peter61
Vďaka za tip na CityStar, o tom som nevedela!
Teraz už len vybrať vhodnú dedinu/mesto, odkiaľ sa dá chodiť na rôzne túry.
19/02/20 07:51 wandrika
jjano:
šak Greta Martinovi zráta tie jeho feratové sólovýlety.
Btw. autám sa dakedy nedá vyhnúť, ale účastníci Brnčakurzov a tatrsnkých stretiek dostávajú pred akciou zoznam účastníkov na burzu dopravy.
svts.sk/?s=brnčakurz
Niekedy majú tieto spoločné jazdy trvalé následky ( manželstvá, deti) ale ecology first !
@ wandrika :
ja poznám iba Lucknerhaus, Lucknerhütte a Stüdlhütte, ale časom vám dakto poradí dačo použiteľné.
19/02/20 05:39 Peter61
Martin Knorr: pri ubytovaní pre verejnú dopravu sa snáď i početnejšie v AT k ubytovaniu ponúkajú aj regio hosťovské turist. karty s free dopravou či prípadne ich kúpu za rozumný peniaz (a i s balíčkom rôz. doplnkov). Na tak finančne zaujímavú ponuku som nenatrafil za roky návštev vo Švajčiarsku, no tam s vynikajúcou dopr. obslužnosťou.

Vlani na jeseň som takto v Osttirol, kde to bolo grátis k danému ubytovaniu (cena apartmánu v sept. bola s daňou 360 Eur 2 os/7dní). A obslužnosť i výrazne lepšia ako u nás, i s linkami do sused. tal. a rak. regiónov). Nemám viac aktuál. podobných skúseností v AT, len rovnako v blízkom tal. juž. Tirolsku, kde to je miestami ešte i lepšie s obslužnosťou (to ma milo prekvapilo s porovaní s polovicou 90-tych r., keď tamojšia verej. doprava bola naopak biednejšia ako teraz u nás). Osttirol je kompaktný, no i celkom rôznorodý. Dalo sa celkom dobre naplánovať, i keď lokálne posl. spoje niektorých liniek boli len do 18. h., ale 2 hlav. trasy neskôr, tiež víkendové nočné Pia/So a So/Ne (použitý v 3. nočnú/rannú i napr. o 23. večerný). Viem, že sa na ponuku nemusí celotýždň. pobyt, i kratšie.

Cesta tam a naspäť zo SVK vlakom cez ponuku CityStar (ako už roky predtým do Švajčiarska), cenovo príjemnejšia ešte viac čisto len pre AT, osobitne pri väčšej vzd. (sú len 2 cen. pásma, do a nad 400 km). Dostupnosť pre BA je každú hod./dve od 5.-tej, pre príp. i neskorší večerný príjazd do cieľa i neskôr odpoludnia z BA. Konkrétne do Lienzu s 2 prestupmi vo Viedni a Villachu (7 h).
19/02/20 00:33 Radoslav
Pridaj príspevok RSS tejto témy
Kontrolný reťazec:
Pridaním diskusného príspevku súhlasíte s podmienkami použitia hiking.sk.

Vysvetlivky → klikni na postavičku
Vriace fórum RSS vriaceho fóra
Erik Baláž: Do politiky ma priviedlo zúfalstvo dnes 15:06 148 príspevkov
Koliba pod Repišťom dnes 15:04 23 príspevkov
Koliba nad Kráľovou studňou dnes 14:37 34 príspevkov
Salaš Smrekovica dnes 14:33 153 príspevkov
Kita-dake (??) – Severný vrch v Južných Alpách dnes 12:59 2 príspevky
Nocľah na útulni Andrejcová po novom dnes 12:22 49 príspevkov
Poznáte slovenské hory? (odpovede) dnes 12:16 4 príspevky
Poznáte slovenské hory? Overte si svoje vedomosti! dnes 10:09 7 príspevkov
Zaniknuté dediny (6) – Javorina dnes 08:32 11 príspevkov
Slovensky raj dnes 05:30 4 príspevky
Najvyššie vrchy SR - najvyššie body okresov včera 22:03 24 príspevkov
Hľadajú jubilejné háje a pamätníky z roku 1928 včera 19:23 69 príspevkov
Zbierka na opravu salasa Obrubovanec včera 19:14 36 príspevkov
Kurz VHT vo V.Tatrach 12.-16.10. včera 16:17 13 príspevkov
Putovanie rajom z Bielych Vôd do Smižian včera 16:14 1 príspevok
Letný výstup na strechu Rakúska – Großglockner včera 16:13 18 príspevkov
Poistenie na hory - letná aktualizácia včera 15:38 59 príspevkov
Quo vadis, nielen NAPANT? včera 13:32 958 príspevkov
Slovenský BIOmasaker včera 10:20 85 príspevkov
Žarnovica – rozhľadňa Háj – Nová Baňa včera 08:13 3 príspevky
Útulňa Andrejcová s hospodárom včera 06:11 53 príspevkov
Modranským chotárom 03/06/20 21:44 4 príspevky
Nový skvost na Strbskom plese 03/06/20 21:22 81 príspevkov
Dotkla som sa Nórska - výstup na Hesten 03/06/20 20:41 2 príspevky
Hikeplanner
rozšírené hľadanie
Login prihlás sa alebo registruj
zapamätaťVytvorením používateľského konta súhlasíte s podmienkami použitia HIKING.SK, ktorých súčasťou sú aj informácie o spracovaní osobných údajov.
Oficiálni partneri
Partneri
0.39 (0.13)