Diskusná téma Ako kakáte v lese Vy? Ahojte, tento víkend sme si popri akcii Čisté hory vyskúšali zbieranie odpadkov - vzali sme to od gruntu a vymetali najmä záchody popri asfaltke na Popradské pleso (nakoľko bežných odpadkov už našťastie toľko nie je). Bol to zážitok a mali sme problém odniesť sa dole pešo po ceste. Zatiaľ sme boli dvakrát a stále sme nedošli po Symbolický cintorín. Jednoznačne najviac bolo papierových kapesníkov, vlhčených utierok a čo mňa ako ženu najviac sralo vložiek a tampónov (neverili by ste, ako veľká môže byť napitá vložka). Predpokladáme, že toaleťák sa relatívne rýchlo rozloží alebo si ho ľudia jednoducho nenosia. Zaujímalo by ma, ako kakáte (a dámy aj cikáte) v lese? Mali by sme čerpať zo zahraničia, no mňa zaujíma čo by sme v našich kultúrnych podmienkach ako turistická verejnosť minimálne v národných parkoch dokázali akceptovať ako štandard? Nie som si istá, že by záchody pomohli. Vidno to napr. aj na spomínanom Popradskom Plese, kde je záchod na zastávke ako aj na chatách, aj tak je milión prírodných záchodov popri ceste. Záchody zase nemôžu byť každý kilometer. A záchody by aj tak smrdeli a neviem, kto by sa o nich udržateľne staral. Takže ako na to? Nižšie je mne známa teória ako aj moja prax, ale mňa zaujímajú Vaše praktické skúsenosti :) Verím, že sa nebudeme hanbiť o tom rozprávať/písať. Mali by sme konečne otvoriť aj túto tému a šíriť osvetu. Teória: • Ako správny gazda doniesť domov • Podľa mňa ideálny stav (u nás nerealistický) – vykopať si dieru a ju zahrabať. Nepoužívať toaleťák, ale vodu (ako moslimská či indická kultúra) a dievčatá pri cikaní tiež vodu alebo Pee cloth. V zime to celkom ide so snehom. • Ďalšia možnosť –vykopať dieru a zakopať ju, toaleťák si zbaliť sebou (do zip lockov) alebo ho zahrabať do diery – nejak tak si predstavujem tatranský ideál • Uprednostniť toaleťák obyčajný; vlhčené utierky – tu by som trvala na vynášaní • V skalách neviem, založiť skalou? Na ukážku video, ako v západnom svete o tom dokážu bez problémov natočiť aj video https://www.youtube.com/watch?v=f4aoOcd52vo O Pee Cloth https://www.youtube.com/watch?v=GZ3RYEDWsRM&feature=emb_title&ab_channel=AnastasiaAllison Naša prax • Vyberáme mäkké miesta v lese, kde nie je problém vyhrabať nohou mini jamku, určite nie pri prameni či potoku. Toaleťák zamiešame spolu s hlinou do hovna pomocou paličky a prikryjeme hlinou. Mne by sa páčilo nosiť lopatku, no Kuba som na to ešte nepresvedčila. Riešim to najmä počas viacdenných túr, počas jednodenných výletov väčšinou donesiem domov :) Vložky samozrejme beriem so sebou. 27/09/20 lenkasyrovatkova Polemika Nahlásiť adminom zobraz: naopak, len posledný týždeň, predchádzajúce, ďalšie
Vojto, poznamenal som to preto, lebo na miestach ktorymi chodievam ja, je kazdu chvilu hovienko od medveda, ci jelena, ale od ludi ani jedno. Jednoducho chodim na ine miesta ako su Tatry a nemam problem.

Inak, ked pojdes tym chodnikom od Popradskeho plesa na Rysy, tak Ta caka pomerne dlha pasaz, kde je chodik lemovany kosodrevinou do ktorej sa ide dost blbo. Ked tam do tych balvanov medzi kosodrevinou vykopes lopatkou jamku, si frajer :-) .
29/09/20 21:31 martin knor
Ja nechcem v lese nachádzať kôpky dozdobené hajzlákom, preto ani ja po sebe také nenechávam. Zakopával som paličkou, to sa ale v závislosti na povrchu niekedy človek dosť nadrie a môže to byť nepríjemné, hlavne keď ťa tlačí... čas :)
S lopatkou mám jamku vyhrabanú raz-dva, radosť siať :) Mám takú modrú hliníkovú z Číny, veľmi pevná, prakticky nezničitelná. Necelých 10 EUR a aj keď vážim každý gram, tých 20 navyše som veľmi rád pridal do základnej výbavy.
Zvieratám v lese lopatky rozdávať netreba, tie žijú vo svojom prirodzenom prostredí a kadia sebe prirodzeným spôsobom, nechajme ich tak. My sme v lese na návšteve a navyše sme na inom vývojom stupni. Doma si tiež nekadím kade-tade po záhrade a ani návštevám to nedovolím :)
29/09/20 17:52 vojjto
ad 29.IX.2020 14:53 rast
pred cca 12 rokmi tieto kadibudky nainštalovali ku BC pri T?te Rousse
montblanc.ffcam.fr/refuge-home-3.html
celkom to fungovalo.
Ak by sa na niečom takom dohodla S-TANAP so ŠL TANAPu, pomohlo by to od toho smradu.
29/09/20 17:25 Peter61
a co toto?
Aspon niekde v tatrach by to bolo lepsie ako umele toi toi

kazuba.pro/en/
29/09/20 14:53 rast
lenka:
Tiež som sa na tom formátovaní popálil, tuším opakovane, ale boli to krátke texty. Je to na článok.
Ten váš zber je síce bomumilá činnosť, ale pripomenulo mi to zber odpadkov na Zobore: každoročná akcia , ak to zjednoduším ( popamäti) : jeden rok 2 tony, druhý rok 1,8 tony, tretí 2,5 tony. To je síce pekná akcia, ale nie riešenie. Na extrémne frekventovaných miestach nestačí zber, to chce edukáciu, ev. represiu.
nihos.sk/index.php?a=199
na menej frekventovaných miestach IMHO zaberá zber. Ak niekde nie je bordel, tak iba malá časť odhodí svoj bordel.
29/09/20 13:12 Peter61
umiestniť na náučnú tabuľu
aj tak ich je všade ako nasr..ch a verím, že aspoň časti by doplo - hiking.sk/…/lesna_vykladka_na_stiahnutie.html
..aj keď..som skeptický
Nie je to prblém len Tatier, ale všetkých frekventovaných miest. Taký Čermák u nás v MK je ukážkový, najmä v okolí prameňa.
29/09/20 11:18 janovarga_logout
Och Peter61, a Tvoje vyjadrovanie je vždy úplne jednoznačné, že?????

@formátovanie - ukáž mi jednu tému, kde sa niekomu podarilo formátovanie, aby som sa to mohla naučiť. Podľa mňa to nejde a aj preto sa chystá článoček ;)

@hlúposť ľudí - naozaj si myslíš, že keď napíšem, že sme vymetali záchody, tak ľudia budú očakávať, že tam sú skutočné záchody? Predsa text prispôsobujem publiku a na hiking.sk sú ľudia z fachu ;) ja si aj taký srací záliv predstavujem inakšie, ak to vezmem doslovne. Takže prosím pohľadaj lepší výraz.

Takto nejako si predstavujem komunikáciu ohľadom srania od oficiálnych organizácií, vrátane krásneho videa.

Vyhlasujem teda "súťaž" o najlepší a v verejnosťou akceptovateľný preklad slov - poo/pee and poo in the loo. V tomto mi naša slovenčina príde dosť neohrabaná...


doc.govt.nz/…/disposing-of-human-waste
29/09/20 10:29 lenkasyrovatkova
doktore, díkyyyyyy
čo sa týka tých jazzzykov:
v horehrončine je to jasnejšie, akoe tie eufemizny, ktoré používajú tuprítomné dámy.
A po technickej stránke : ak niekto napíše WC, záchod a myslí tým srací záliv v kosovke, môže to zavádzať,
29/09/20 09:23 Peter61
Dobrá téma.
Keď som ešte bol sprievodca, tak som Vysoké Tatry ignoroval, za 15 rokov som tam bol s klientami iba raz - a jedným z dvoch hlavných dôvodov bolo práve nechutné množýstvo nechutných servítok popri chodníkoch.
A nebude to lepšie. Ľudia budú do Vysokých Tatier chodiť a budú obsierať a občurávať chodníky a nechávať servítky a hajzláky. Veľká vďaka za tému, ale nemá to reálne riešenie.
29/09/20 09:11 jjano
P61, no kto vie, či ten viacjazyčný (slovenčina + horehronenglish) oznam ešte odoláva korózii hiking.sk/…/utulna_durkova_krasa_slovenskeho_jazyka.html 29/09/20 09:07 bikemartin
Lenka,
dajak sa nevydarilo formátovanie textu k téme, ale čo už. Učiť sa, učiť sa, učiť sa.

- sranie v lese ?
tam by nebol problém, ak by ľudia zakopávali / zakrývali po sebe tie kôpky. To, čo napísal Martin Knor, to sú nezmysly. Áno, chrobač dokáže v lese v miernom pásme rozobrať kobylinec na chodníku, ale neplatí to univerzálne a obvykle nie za týždeň. Na ľudské exkrementy nie sú trénované. Muchy sú hovadina, ale čo by sme už chceli od matematika.
- močenie - v lese menší problém, ak by sa pri tom nepoužívali hygienické vreckovky, nebol by žiaden. Ale : Cave! Sole dosis facit venenum
"Ako správny gazda doniesť domov" : nezmysel.

Čo sa týka tatranských chodníkov:
- po lúkach, v suti, moréne a pod. : nie je problém schovať /zakryť exkrementy
- kosovka : tam je často problém čupnúť si. Postaviť latríny , vypíliť trocha kosovky "na sracie zálivy" v NPR by bolo tiež možné, ak by kompetentní ( správcovia území, organizácie CR) hľadali spôsoby, ako áno a nie dôvody, prečo nie. Asfaltka na Popradské pl. je najmenší problém, viď asfaltky v TPN.

Hygienické vreckovky nie sú vyrábané tak aby sa rýchlo rozpadli v kanalizácii tak, ako toaletný papier. Takže aj pohodené /schované v prírode sa rozkladajú dlhšie. Treba osvetu v tomto zmysle, nielen v NPR, ale aj tam, kde je 1.st.ochrany = všade. Žiadny balíček hygienických vreckovie na všetko a pozahadzované na chodníku /vedľa neho . ( žltý na Brnčalku už je tak "osnežený" pár dní po #niesomprasa) Ak si niekto nevie zbaliť hajzlák (najlepšie sivý, nebielený), tak nech si odnesie použité hygienické vrckovky zvlhčené močom domov v nejakom shitbagu/ zip locku či čo.

Vlhčené obrúsky a dámska hygiena sú čistá umelinová katastrofa, rozkladá sa sto rokov alebo koľko. "ďakujeme" aj blbým rodičom malých sráčov, ktorí si myslia, že pamperska sa rozkladá ako hajzlák.

A odniesť si so sebou ošťaté vreckovky alebo tú umelinu by nemal byť problém. vec osvety. Podobne je vecou osvety aj sranie a šťanie okolo prameňov. Prílev návštevníkov, mkt výzvy "dobi Tatry", tatraflowers a pod. odrby. Prídu ľudia, ktorí sú zvyknutí na WC ( ev. aj s bidetou), wifi a POS. Potrebujú info polopate. V cyklodolinách ZT ( Tichá, Kôpr. ľudia štia a serú rovno za prístreškami pri chodníku. V NP na západnom brehu Atlantiku je táto problematika už dááávno zavedené, včítane zakopávanie, až po shitbagy.

Ďuro Šikula to mal jasne viacjazyčne napísané pri prameni.... Napr. zo Šalvijového prameňa sa už hodne dlho nenapijem, lebo chodníčky k papierovým plantážam sú už aj nad prameňom. Treba otabuľkovať a zapáskovať.
29/09/20 06:08 Peter61
Danka, ked som tam bol pred par rokmi, tak mi na chodniku nad Popradskym plesom ovela viac prekazal nehorazny smrad, ako papieriky. Ale chapem, ze ked niekto potrebuje, tak sa neda nic robit. Vyhodnotil som si to tak, ze mi Tatry davaju najavo, ze su preplnene a mam ist niekam inam. Akcepoval som to. Odvtedy byvam v Tatrach iba sluzobne. 29/09/20 05:13 martin knor
Po rokoch som bola na túre v kedysi aj mnou milovaných Tatrách. Zostala som znechutená aj kvôli problému, o ktorom píše Lenka. Chodník od Štrbského plesa po Hincove pleso na mnohých miestach vyzeral ako verejné WC. Ten "papierový sneh" je odporný.
V dnešnej dobe, keď drogérie sú plné prípravkov ženskej hygieny a veľkého výberu intimiek, sa čudujem, že nedokážu dámy vydržať bez použitia papierových vreckoviek. Tých pár hodín s intimkou musí zvládnuť aj najväčšia dáma.
A keď treba na veľkú? No tak odídem hlbšie do lesa kde je dosť materiálu na zakrytie mojich "výpadov".
28/09/20 23:33 Tomka
To servítkovo popri chodníkoch je enormné a neznesiteľné najmä v Tatrách na najfrekventovanejších trasách. Keď sme posledné roky pomáhali v rámci čistenia chodníkov, tak servítkov bolo veru suverénne najviac. Ja neviem, asi budem za humusáčku, ale pri malej potrebe v prírode servítky vôbec nepoužívam a žijem, nič mi nie je. Ak je potreba veľká, tak sa snažím nájsť miesto čo najviac bokom a mimo vody a aspoň to prihrabnem lístím a pod, vykopávať jamky sa mi nejako nechcelo. Ale teda možno skúsim jamku aspoň pätou :) Inak o tom, že existuje niečo ako pee cloth, som absolútne netušila, vďaka za poučenie :) Nuž, a ako to riešiť - myslím, že na frekventovaných trasách by neboli od veci aspoň latríny. Poliaci do dlhých dolín, ktoré sú dobre dostupné, dávajú na každých pár km toi toiky (pri ich návštevnosti sa fakt nedivím), nevyzerá to síce pekne, ale účel to splní, určite by sa to dalo realizovať aj v našich dolinách. 28/09/20 23:11 adushka
A nie je to tak, ze v hore nemam nechat nic, co sa nerozlozi? Ked tam necham ... one, tak do tyzdna (zrejme aj skor) to muchy zlikviduju a papier sa strati tiez (staci si uvedomit, ako vypada rozmoceny). Samozrejme, netentockujem priamo na chodnik ale tak, aby ma z neho nebolo vidiet. Najlepsie za najblizsim pahorkom. Ale chciet po mne aby som vlacil lopatku a zakopaval exkrementy ... a to sa budu rozdavat lopatky aj medvedom a ostatnej zveri co beha po lesoch? 28/09/20 22:31 martin knor
Pridaj príspevok RSS tejto témy
Kontrolný reťazec:
Pridaním diskusného príspevku súhlasíte s podmienkami použitia hiking.sk.

Vysvetlivky → klikni na postavičku
Vriace fórum RSS vriaceho fóra
Slovenskom 2: Krivánska Fatra, Kysuce a Orava dnes 10:33 1 príspevok
Nové ferraty Komín a Výzva na Kremnickej skale dnes 08:16 53 príspevkov
Galéria dnes 07:52 1076 príspevkov
Ako kakáte v lese? dnes 07:16 12 príspevkov
Vigoda z Lesov SR: V 5. stupni ochrany sa rúbať nebude dnes 05:48 6 príspevkov
Zbierka na Útulňu DRINA na Čergove dnes 01:20 53 príspevkov
Oprava a údržba útulne Cabanka. dnes 01:17 4 príspevky
Miki Knižka: Zo Zbojníčky chcem urobiť modernú chatu včera 19:00 4 príspevky
Devold Tuvegga – obojstranné merino termoprádlo včera 17:08 4 príspevky
Karol Kaliský: Rok v divočine včera 16:44 1 príspevok
Staré a raritné smerovky včera 14:20 191 príspevkov
Na Kráľovu hoľu cez Kráľovu skalu včera 04:52 2 príspevky
Extrémne potenie 26/11/20 19:03 32 príspevkov
Vlky 26/11/20 17:10 135 príspevkov
Poloniny 26/11/20 15:19 92 príspevkov
Salaš pod Kýškami 26/11/20 10:39 16 príspevkov
Salaš pod Suchým vrchom 26/11/20 10:38 278 príspevkov
Salaš Rovne pod Frčkovom 26/11/20 10:36 11 príspevkov
Salaš Smrekovica 26/11/20 10:35 167 príspevkov
Klapy a k tomu Holíš 26/11/20 08:57 4 príspevky
Furkotská dolina, Bystrá lávka a Štrbský štít 26/11/20 05:36 7 príspevkov
Počasie - Vysoké Tatry 26/11/20 05:20 218 príspevkov
Partacka do pohody aj nepohody :-) 25/11/20 22:12 nová téma
Fabova hoľa – okruh zo sedla Zbojská 25/11/20 19:11 19 príspevkov
Hikeplanner
rozšírené hľadanie
Login prihlás sa alebo registruj
zapamätaťVytvorením používateľského konta súhlasíte s podmienkami použitia HIKING.SK, ktorých súčasťou sú aj informácie o spracovaní osobných údajov.
Oficiálni partneri
Partneri
0.4 (0.14)