Prejdi na obsah

Hiking.sk Zavrieť

Prihlás sa do svojho konta
alebo sa zaregistruj

Vriace fórum

Diskusná téma K článku: Združenie horských útulní Škótsko (MBA)

Diskusná téma K článku: Združenie horských útulní Škótsko (MBA)

Horské chaty a útulne sa nachádzajú vo väčšine pohorí v Európe i mimo nej. Väčšinou musíte za ich použitie platiť, rezervovať si miesto vopred (napríklad Korzika) a v mnohých si môžete kúpiť aj jedlo a pitie. Vo Veľkej Británii je to veľmi odlišné. Tu existuje dlhá tradícia otvorených prístreškov (útulni) zvaných Bothies, ktoré sú k dispozícii všetkým bezplatne. Žiadna rezervácia, jednoducho príďte. Veľmi málo zariadenia, musíte mať so sebou všetko, čo si myslíte, že budete potrebovať.

TomXX

U nás by to logicky mohla riešiť nejaká sub-organizácia KST, ak by bola vôľa. Ale kľudne aj OZ Sloboda pohybu :) Ideálna by ale bola aj štátna podpora financovania, či už cez ministerstvo školstva, kultúry alebo ŽP... Logiku to má, nie?

Anonymized_25093

TomXX:
Logiku to ma (a mozno sa to aj niekdy podari) ale nezabudni na byrokraciu!

Lubo

KST sa prostrednictvom svojej sro-cky TURSERVIS nevedela poriadne postarat ani o vlastny majetok (zbojnicka, rysy, terynka, brncalka, mrska). Podla uz dnes byvaleho predsedu KST Perhalu tam boli podozrenia z tunelovania. Preto sa pred cca 10 rokmi (ak si dobre spominam) spravovanie cez TURSERVIS zrusilo a nabehlo sa na sutazenie najmov, ktore funguje dodnes.

Vyberam zo Soninho clanku z 2010 pre ilustraciu:

"Hoci výberové konania sú bežný nástroj na výber najkvalitnejších uchádzačov, na tatranských chatách sa dlho nerobili. Pred piatimi rokmi (2005) sa síce uskutočnil pokus o výberové konanie, skončil však fiaskom. "V Tatrách sa stretli zástupcovia SHS JAMES, KST a konatelia Turservisu. Na rozhovor boli pozvaní všetci chatári. Vtedajší konatelia Turservisu však prišli na stretnutie s tým, že nové zmluvy s chatármi už pred mesiacom podpísali, bez vedomia majiteľov", hovorí predseda SHS JAMES Igor Koller. Podľa informácií z obchodného registra boli vtedajšími štatutármi Eva Škutová a Dušan Kaliský."

hiking.sk/…/vyber_najomcov_ta…

Ustredie KST roky nie je schopne vyuzit svoje meno, tradiciu ani siroku clensku zakladnu ani na to, aby sa cez eurofondy centralne financovalo znackovanie. Robia to namiesto nich regionalne, oblastne a mieste organizacie cestovneho ruchu. Nie vzdy potom znackovanie vykovavaju znackari KST. Podla toho to aj vyzera. Od kraja ku kraju inac. Nevedia ani len vymoct od vsetkych co znackuju dodrziavanie metodiky podla STN normy. Vid TANAP (plastove a plechove znacky nabite do stromov), ci odlisny font na tabulkach v ZASK, alebo nejednotny material, z ktoreho sa tabulky na TIMoch robia.

Do takejto organizacie sa nedaju naliat peniaze a ocakavat vysledok.

Peter61

Ľubo,
drobná korektúra: v TANAPe majú značkovanie TZCH na starosti ŠL TANAPu.

Anonymized_25093

Bol niekto z citatelov hiking.sk v Skotsku a spal na niektorej z utulni?
Podelte sa o zazitok.

MarcelS

Pekný článok. Z toho čo mám prečítané a opozerané z ich FB stránok... Zaplatíte členské a dostanete zoznam útulní spolu s ich lokáciou. Snažia sa ich nezverejňovať kvôli nasledovným neduhom: Na chaty chodia opilecké partie, ktoré tam nechávajú strašný bordel a obrovské množstvo odpadu. Firmy si tam robia firemné akcie, prípadne sa dnu natlačia sprievodcovia s klientami a tvária sa, že je obsadené. Útulňa je podľa asociácie otvorená pre každého, kto potrebuje prenocovať, zároveň by nemal vyrušovať ostatných.

Tomasz

Spal som v utulnach v Skotsku 7 rokov tomu (Camasunary, Lookout, Coire Fionnaraich, Rivoian bothy, a Peanmanach, ktora uz nefunguje). Velmi fajn. Najlepsie pocasie (najmensi dazd, najviac slna) je v maji ale je tam este zima. Vo viacerych utulni su pecky, ale je problem z drevom (ne je tam les). Len v jednej utulni boli ostatni ludia.

Igor Bukovinsky

Žil som neďaleko jednej z týchto útulní tri roky, konkrétne asi 10 míľ od Culra Bothy. Často som tam zbehol peši alebo na bicykli. Bohužiaľ chatka je už vyše 5 rokov pre verejnosť uzatvorená, lebo je v nej azbest. Majiteľovi panstva (Ben Alder Estate) to možno aj trochu vyhovuje. Bothy sa nachádza pod masívom Ben Alder (Munro), v strednej časti Škótskej Vysočiny, miestne v Ben Alder Forrest a na dohľad od Rannochu. Odtiaľto sa sem často robia prechody.
Inak opravím drobnú chybku v texte, spomenutý priechod cez Cairngorms nie je Lairg Ghru, ale Lairig Ghru (Lairg je mestečko v Sutherlande) a táto túra je tiež mimoriadne populárna. Východiskovým bodom je Aviemore, resp. Coylumbridge a končí sa ultimatívne až v Braemare, prípadne sa putuje naopak.

Seakaya

Spali jsme v boude Doune Bothy, ktera je na zname dalkove ceste West Highland Way u jezera Lomond. Jak jsem pochopil, je to takovy prototyp ostatnich. Bouda je kamenna, tudiz je v ni dost syrovo a chladne, kamna nejsou (obecne malo dreva v okoli), pred destem ale skvela - strecha vyborna. Vevnitr jen volny prostor, stul, lavice, par veci jako smetak, hrnicky, a zapomenute cajky turistu na polici. Pri spani muze byt problem s muskami, co nalitaji dovnitr netesnostma. My jsme dokonce rozdelali uvnitr stan a spali v nem, protoze musky zraly jak dive. Rano se zastavili skotove a pochvalili jako ze good idea spat uvnitr ve stanu, ze by je to nenapadlo :)
Trasa je pry v lete hodne chozena, proto je interier proti jinym dost spartansky. Nedokazu rict, sli jsme v kvetnu (nejmin deste z roku) a lidi primerene - v bothy jsme spali sami.

PaliT

Osobne veľmii neočakávam, že by KST prejavilo záujem o podobný projekt (rád sa budem mýliť), ale nezaškodilo by, keby sme našli, prípadne vyprovokovali nejaké formy štátnej pomoci pre prístrešky a útulne na dôležitých turistických trasách.

Zatiaľ sa však nebudeme spoliehať na akékoľvek podobné zdroje financovania a všetko staviame na daroch a chystáme možnosť venovať OZ 2% z daní. S tým potom súvisí aj nasadenie dobrovoľníkov, ale doterajšia skúsenosť mi vraví, že ochotné a pracovité ruky sa na dobrú vec nájdu.

Mapujeme teraz existujúce objekty v horách, ale už dnes mi je jasné, že väčšinou budeme musieť siahnuť k výstavbe nejakého štandardizovaného dreveného objektu, ktorý umožní nocľah v suchu, zároveň sa však nebude veľmi hodiť na ožranské párty.
Bohužiaľ, dnešné turistické prístrešky sú koncipované v drvivej väčšine prípadov ako zastávka s možnosťou položiť na stôl desiatu a fľašu s nápojom, no nikto nemyslel na bočné steny pre ochranu nocľažníkov pred dažďom poháňaným vetrom, o ploche na karimatku ani nehovoriac. Keď sa pozriem na stavbu v sedle Priehyba (NT), je to typická ukážka toho, ako chcú tvorcovia takých prístreškov skôr odradiť od nocovania, ako im vyjsť v ústrety.

Aký rozsah bude mať naša činnosť v snahe poskytnúť nocľah pre turistov, to dnes ešte neviem odhadnúť. Začíname skromne, ale je možné, že dostaneme takú podporu verejnosti, že z toho vznikne aj väčší projekt, samozrejme MBA je pekný príklad, ako sa to dá robiť na úrovni, ale oni sú niekde úplne inde.

Základné zhrnutie tejto problematiky som spísal tu: slobodapohybu.sk/turisticke-p…

Lubo

Na fakulte architektury STU bolo viacero rocnikovych prac studentov venovanych problematike turistickeho pristresku/utulne s ohladom na praktickost, udrzatelnost a naklady. Vela veci da spravit easy, mozu dobre vyzerat, vydrzat a po ukonceni zivotnosti nemusia byt zatazou pre zivotne prostredie. Odporucam sa tam inspirovat.

Ade.e

Zapojit do toho KST by bolo vhodne najma z toho dovodu, aby aj trasy mimo Magistral mohli byt takto obsiahnute s turist. infrastrukturou. Myslim, ze vela tulakov chodi najma mimo Magistral. No ale pointou je aby KST vydalo nejaku metodiku alebo odporucania pre miestne KST, aby pri stavbe turistickyh pristreskov, hlavne pri trasach prechodov (nie na kopci s dvojkrizom nad dedinou), pocitali s moznostou prespatia. cize dole stol s lavickami a pod strechou miestou na spanie. Napr. ako tento pristresok: hiking.sk/…/pristresok_pod_st…

Som rad, ze sa pocita s myslienkou vystavby novych standardizovanych objektov. Mna uz skor napadlo, ze by taketo jednoduche a lacne "budy" mohli sa stavat.
Napr. takyto typ: hiking.sk/…/buda_pod_javorovy…
Myslim, ze take neico sa aj stavalo, lebo som okrem tohto v Tribeci nasiel aj nad Hroncom na Polane. Pisat o nom som nepisal, ale spomenul a aj mam fotku v clanku.
Ale ak sa najde iny ucelny typ, tak kludne.

Co sa tyka MBA a jej aplikacie na SK, tak zbytocne zacinat od zaciatku, najma ked tu mame rozvinutu siet KST. Ak sa to nebude dat riesit cez ustredie, oslovil by som jednotlive regiony a tam mozno budu mat viac rozumu.

Marcel.c

Chcel by som pripomenúť nadšeným staviteľom, že pred započatím stavby je nutné získať súhlas majiteľa/majiteľov pozemku, na ktorom by chceli stavať. Nikto to tu zatiaľ ani nespomenul, a pritom je to tá najdôležitejšia vec.

Anonymized_25093

Vsetky budovy v sprave MBA (okrem dvoch ktore vlastnia) su na uzemy estate (statok/pozemok) co znamena ze boli postavene zo suhlasom majitela.

Pridaj reakciu

Pridaním diskusného príspevku súhlasíte s podmienkami použitia hiking.sk.

Vriace fórum

Komentár

Daulagiri k článku: Tri Vody Prechádzal som okolo 1.5.2024, oddychoval a skrýval som sa tu pred silným slnkom. Prístrešok je pekný, na spanie len v núdzi, ale pred dažďom by mal ochrániť do …

nová téma