Seriál Tipy na ferraty v Rakúsku a Taliansku

Koniec leta a začiatok jesene sú ideálnym odbobím na zaistené cesty, tzv. via ferraty alebo klettersteigy. Vyberáme z nášho archívu tie, ktoré nás najviac zaujali, či už svojou krásou, náročnosťou alebo blízkosťou zo Slovenska. Vyskúšajte si pocit z veľkých stien aj keď nie ste horolezec.

Ferrata Spielmäuer Prvého mája otvorili nové ferraty na Spielmäueri. Kolega z Kremsu zavesil na internet fotoreportáž a po jej zhliadnutí bolo rozhodnuté. Toto musím vidieť. Tak nádherné skalné okná spojené s atraktívnou via ferratou som ešte nevidel. 28/06/16 Martin Knor Zaistené cesty (via ferrata, klettersteig)  
Ferrata Dolomity - Via ferrata Paolin-Piccolin Via ferrata Paolin-Piccolin nepatrí medzi najznámejšie alebo najnavštevovanejšie ferraty talianskych Dolomitov, jej prednosťou sú však nádherné výhľady. Návštevníka vyvedie na krásny dlhý skalnato–trávnatý hrebeň na okraji masívu Marmolady, odkiaľ môže obdivovať 700 m vysokú južnú stenu najvyššieho vrcholu, rovnako ako Civettu s jej výraznou západnou stenou, alebo údolie s priesmykom Passo San Pellegrino. Ak si navyše návštevník chce užiť ničím nerušený výstup bez predbiehania s ďalšími skupinami ferratistov, Paolin-Piccolin je správna voľba. Cieľom ferraty je vrchol Cima Auta Orientale, odkiaľ sa zostupuje po „via normale“ bez ferratového zabezpečenia. Náročnosť ferraty je stredná (stupeň 3 z 5), alebo C v rakúskom značení. 22/03/16 Ján Halaj Zaistené cesty (via ferrata, klettersteig)
Ferrata Glödis – rakúsky Matterhorn V polovici júla som strávil 5 dní v Schobergruppe (Vysoké Taury). Posledné dva dni som nocoval na Lienzer Hütte v údolí Debanttal a vybehol som na Glödis a Schleinitz. Na obidva kopce vedú atraktívne zaistené cesty bočnými hrebeňmi. Pre turistov je atraktívnejší impozantný Glödis, ktorý pre jeho tvar nazývajú rakúskym Matterhornom. 19/01/16 Martin Knor Zaistené cesty (via ferrata, klettersteig)
Ferrata Najkrajšia prechádzka v Salzkammergut Berge V rakúskom pohorí Salzkammergut Berge (Soľnokomorské hory) som absolvoval zatiaľ 8 túr a za najkrajšiu považujem okruh cez Bergwerks Kogel a Retten Kogel. Hrebeň medzi týmito kopcami je pomerne úzky a veľmi exponovaný. Je tu skalné okno, zopár skalných vežičiek, ktoré treba zliezť a bonusom sú fantastické výhľady. 23/06/15 Martin Knor Zaistené cesty (via ferrata, klettersteig)
Ferrata Marmolada – via ferrata Cresta Ovest Marmolada Cresta Ovest – Marmolada západný hrebeň, tak sa volá via ferrata v talianskych Dolomitoch, ktorá vedie na vrchol Punta Penia (3343 m), najvyšší vrchol skupiny Marmolada, ako aj alpských Dolomitov. Celý výstup má strednú náročnosť, pretože ferrata neobsahuje technicky ťažké úseky a ani alpinistická náročnosť nie je vysoká, keďže lanovka nás vyvezie do výšky 2600 m. Zostup je vedený ľadovcom, takže na túru sa odporúča brať ľadovcový výstroj. 26/05/15 Ján Halaj Zaistené cesty (via ferrata, klettersteig)
Ferrata Galitzenklamm – ferratový raj Dva kilometre za Lienzom, len pár metrov od cesty, ktorou všetci turisti uháňajú do talianskych Dolomitov, leží Galitzenklamm. Je to krátka tiesňava s vodopádmi, v ktorej sa nachádza päť zaistených ciest náročnosti B/C až E/F. Každý si môže vybrať obtiažnosť, aká mu vyhovuje. 02/09/14 Martin Knor Zaistené cesty (via ferrata, klettersteig)
Ferrata Superferata Dachstein V roku 2010 bola vytýčená ferata Anna a čoskoro na to vznikol pojem „Superferata Dachstein“. Zaistená cesta sa skladá z troch ferát: Anna, Johann a Dachstein Normalweg a vedie z úbočí až na vrchol Hoher Dachstein. Pri zdolaní cesty, ktorej najnáročnejšie miesto má obtiažnosť E, vystúpate 1200 metrov. Pohorie Dachstein je raj pre feratistov, preto ma „Suiperferata Dachstein“ lákala ako magnet. Vyliezol som ju uprostred leta 2013 a môžem povedať, bol to zážitok. 10/09/13 Martin Knor Zaistené cesty (via ferrata, klettersteig)
Ferrata Großer Priel (Veľký Priel) Podľa informácií z internetu je dvojica ferát Bert Rinesch Steig a Schermberg Steig v masíve Veľkého Prielu (Großer Priel) jednou z najkrajších feratových kombinácií na víkend v Rakúsku. Dnes tieto informácie môžem potvrdiť. Spomínané feraty sú stredne náročné, avšak poriadne dlhé. A počas celého výstupu má človek výhľad priam z vtáčej perspektívy. 06/08/13 Martin Knor Zaistené cesty (via ferrata, klettersteig)
Ferrata Hans v. Haidsteig a Königschusswandsteig O via ferratách sa hovorí, že je lepšie začať tým ťažšími, aby to človeka skutočne chytilo. Môžem potvrdiť, že u mňa toto tvrdenie určite platí. Moje feratové začiatky začali práve v rakúskom Raxe v stene Preinerwandu na ferrate Hans von Haidsteig. O týždeň neskôr som tu zas. Tentokrát s inou partiou a s cieľom zvládnuť 2 najťažšie ferraty v tejto stene, Hans von Haidsteig a Königschusswandsteig. 17/05/11 Ľuboš Veselovský Zaistené cesty (via ferrata, klettersteig)
Ferrata Dva dni na Piz Boe (Cesare Piazzetta) Po ferrate Brigata Tridentina v skupine Sella sa presúvame na opačnú stranu tejto skupiny, kde nás láka 3152 metrov vysoký Piz Boe. Aj naň vedie ferrata a to jedna z najtechnickejších dolomitských ferrát Cesare Piazzetta. Počasie sa vyvíja tak, že Piz Boe spoznáme o niečo komplexnejšie, než sme pôvodne zamýšľali. 29/06/10 Soňa Mäkká Zaistené cesty (via ferrata, klettersteig)
Ferrata Via dell' Amicizia na Cima S. A. T. Naša posledná ferrata v rámci svadobnej cesty bol restík z minulej upršanej návštevy okolia Lago di Garda. Podľa Maťa Nemčeka z Rokošportu je to "najrebríkovejšia ferrata v Dolomitoch." Takže po včerajšej cykloodbočke zase raz vertikálne. 18/05/10 Soňa Mäkká Zaistené cesty (via ferrata, klettersteig)
Ferrata Brigata Tridentina Druhý deň po návšteve veží Tre Cime dorazíme k skupine Sella, s nie veľmi priaznivou náladou. Je už pol tretej a my sme strávili časť dňa v Brunico hľadaním predplatenej internetovej karty. Z jednej spoločnosti nás vypoklonkovali, že ak v Taliansku nepracujeme, máme smolu, v druhej nám o minútu dvanásť zavreli dvere pred nosom, že je siesta. Nechali sme teda internet tak a vyrazili k Selle. Aj napriek pokročilému času parkujeme pod sedlom Gardena, na parkovisku vo výške 1956 metrov. 04/05/10 Soňa Mäkká Zaistené cesty (via ferrata, klettersteig)
Ferrata Via Ferrata Rino Pisetta Táto zaistená cesta sa nachádza neďaleko talianskeho mestečka Arco. Tiahne sa juhovýchodnou stenou hory Cima Garzolet. 570 metrov dlhá zaistená a prevažne kolmá stena vzbudzuje rešpekt už pri našom parkovaní auta vedľa kostolíka v obci Sarche di Calavino. Táto ferrata je podľa Kleittesteigatlasu hodnotená ako veľmi ťažká až extrémne ťažká. Striedajú sa tu partie bez stupov so vzdušnými výšvihmi alebo traverzami na prírodných rímsach. 24/06/08 Mario Piťuch Zaistené cesty (via ferrata, klettersteig)
Ferrata Ferraty na Hohe Wand Naturpark Hohe Wand je rakúske pohorie, vzdialené cca 110 km od Bratislavy. Má tvar bochníka so skalnatými stenami, na vrchu ktorého je náhorná plošina s lesmi a lúkami. Okrem turistiky je vyhľadávané aj lezcami a milovníkmi zaistených ciest. Je tu niekoľko pekných ferrát rôznej náročnosti, z ktorých sa dá zostaviť pekný víkendový program. Medzi najkrajšie, ale aj najťažšie patria Wildenauersteig, HTL Steig a Blutspur. 21/05/08 Soňa Mäkká Zaistené cesty (via ferrata, klettersteig)
Ferrata Zaistené cesty na Raxalpe Minulý rok sme sa prvýkrát zoznámili so zaistenými cestami v Rakúsku. Napriek tomu, že naša vtedajšia úvodná cesta Intersport klettersteig mala klasifikáciu C/D a trvala celý deň, tento spôsob pobytu v horách sa nám veľmi zapáčil. Koncom mája sme preto strávili tri dni na zaistených cestách v rakúskej oblasti Raxalpe. 26/06/07 Soňa Mäkká Zaistené cesty (via ferrata, klettersteig)
Vriace fórum k článkom seriálu
Ako na ferraty II. 04/08/19 20:41 27 príspevkov
Ako na ferraty I. 17/08/18 10:23 179 príspevkov
Ferraty na Hohe Wand 03/05/18 08:44 17 príspevkov
Spielmäuer 14/10/16 14:51 6 príspevkov
Superferata Dachstein 06/09/16 19:55 8 príspevkov
Dolomity - Via ferrata Paolin-Piccolin 01/04/16 14:09 2 príspevky
Marmolada – via ferrata Cresta Ovest 27/03/16 16:24 12 príspevkov
Glödis – rakúsky Matterhorn 21/01/16 12:57 16 príspevkov
Dva dni na Piz Boe (Cesare Piazzetta) 10/08/15 15:55 12 príspevkov
Najkrajšia prechádzka v Salzkammergut Berge 29/06/15 21:08 5 príspevkov
Galitzenklamm – ferratový raj 17/09/14 21:48 28 príspevkov
Ako na ferraty IV. - Rakúsko a Nemecko 26/08/14 23:28 8 príspevkov
Hans v. Haidsteig a Königschusswandsteig 25/06/14 08:27 68 príspevkov
Großer Priel (Veľký Priel) 19/08/13 08:39 7 príspevkov
Ako na ferraty III. - Dolomity 08/01/13 16:39 14 príspevkov
Via dell' Amicizia na Cima S. A. T. 19/05/10 21:45 16 príspevkov
Ľadonhora z Horného Vadičova 22/12/09 11:13 0 príspevkov
Via Ferrata Rino Pisetta 24/06/08 00:00 0 príspevkov
Zaistené cesty na Raxalpe 30/06/07 16:38 5 príspevkov
Seriály
Hikeplanner
rozšírené hľadanie
Login prihlás sa alebo registruj
zapamätaťVytvorením používateľského konta súhlasíte s podmienkami použitia HIKING.SK, ktorých súčasťou sú aj informácie o spracovaní osobných údajov.
Oficiálni partneri
0.6 (0.22)