Extra

Malá Stanišovská jaskyňa

04. 03. 2011
15. januára 2010 bola na Slovensku sprístupnená nová jaskyňa, Stanišovská jaskyňa pri Liptovskom Jáne. Jaskyňa patrí medzi pár jaskýň, ktoré sú sprístupnené prirodzeným spôsobom, bez veľkých zásahov do jaskynného komplexu rebríkmi, plošinami, či elektrickými svetlami. V Jánskej doline je obrovské množstvo dier, jaskýň, dlhých podzemných systémov, ktoré poznajú len zasvätení jaskyniari, a tak je z našej strany viac ako túžobne očakávané ponoriť sa do novosprístupnenej Stanišovskej jaskyne.

Prieskum pred návštevou

Železo treba kuť za horúca a tak sedím v krbom vykúrenom krásnom drevenom zrube v Jánskej doline a píšem dojmy z dnešnej návštevy jaskyne. V stredu 15. 12. 2010 sme si dali prechádzku dolinou až po horáreň pred Bystrou, a tam, kde končí dovolený vjazd motorovým vozidlám, sme zbadali lákavý dym, vychádzajúci z malej drevenej chatky, ktorá niesla hrdý nápis Stanišovská jaskyňa. Cestou späť sme sa v chajde zastavili, pokecali s obyvateľmi (sprievodca, sprievodkyňa a jazvečík Hugo) a rozhodli sa, že sa zastavíme na prehliadku nasledujúci deň.

Vo štvrtok ráno som rozkúril zrub a už od 8-mej ráno vykúkal z okna a čakal, kým sa lenivé baby zobudia a budeme môcť vyraziť do jaskyne. Po príchode do jaskyne sme sa zvítali so sprievodcami ako so starými známymi, ktorí nás už od rána očakávali. Hostí nemali veľa, kedže je december a do jaskýň sa veľa ľudí nehrnie. Porozprávali sme sa so sprievodcami o rôznych zábavných veciach (hory, výbava, hory, zohrievadlá, hory), dali si každý výborný čaj a kvapky proti strachu (horcovica, hruškovica či medovina) a vyrazili do jaskyne. Jaskyňa sa nachádza cca 4 minúty pešo od teplej búdy s čajom. Po krátkej prechádzke smerom hore do kopca sme prišli k viacerým otvorom a vchodom, ktoré boli uzavreté mrežami. Jeden zo zamrežovaných portálov do jaskynnej krásy patril nám a tak sme zapli čelovky a vstúpili do podzemného kráľovstva. Sprievodca nám na začiatku povedal pár rád a pokynov, ktoré treba dodržiavať a vyrazili sme.

Visiak, stojak a spojak

Na začiatku sme si pozreli úvodné chodby, pár visiacich hybernujúcich netopierov a krásne ľadové cencúle. Nádherné prostredie divokej jaskyne spolu so zaujímavým výkladom vtipného sprievodcu nám nedovolili ani na minútku sa nebaviť, či nebodaj nudiť sa. V jaskyni sa dajú obdivovať vápencové steny, lesklé jaskynné „perly“ (kvapky vody trblietajúce sa vo svite čeloviek). Videli sme tunely, komíny či plazivky, sprievodcov ochotný výklad o jaskyniarskej práci dopĺňajú jaskyniarske pomôcky ako povrazové rebríky, naťahané laná či švajčiarsky jaskyniar Franz naveky uväznený v jaskynnom komplexe. Množstvo chodieb je „funkčných“, čo znamená, že v nich jaskyniari stále pracujú, vynášajú stovky kíl bahna, sutiny a materiálu, aby objavili ďalšie chodby, komplexy a systémy. Dozvieme sa, že v tejto jaskyni zmenili tradičné názvy stalagmit, stalaktit a stalagnát na unikátne „endemické“ pomenovanie visiak, stojak a spojak.

[ Tipy na túry, aktuality z hôr a iné zaujímavosti môžeš sledovať aj na našom FacebookuInstragrame ]

V jaskyni panuje ticho, panensky čistý sterilný vzduch, stabilná teplota cca 6 stupňov Celzia, krištáľovo čistá voda v jazierkach a nádherná čistá a čierno čierna 100 % tma. Keď sme na pokyn sprievodcu vypli čelovky, nevideli sme ani na prst dvihnutý pred naše oči. Napriek tomu, že si veľmi dobre uvedomujem divoké prostredie, v ktorom jaskyniari pracujú, napriek tomu, že ich považujem za mierne úchylných pošahancov, ktorí MUSIA milovať svoj koníček (som trošku klaustrofobik), tak pri absolútnej tme si človek pripomenie, že pokiaľ jaskyniar príde o svetlo, tak naozaj skončil. Nikdy mi nerobilo problém v jaskyniach byť v úzkej chodbe, v banskom skanzene pri Banskej Štiavnici je dokonca VEĽMI úzka chodba, ani tam som nemal klaustrofobický problém, ale pri predstave jaskyniara spiaceho v chodbe vysokej 40 cm, alebo jaskyniara, ktorý ak chce prejsť chodbičkou, musí vydýchnuť, ich musím obdivovať.

Tri prekvapenia

Na konci priehliadky pri východe na návštevníkov čakajú tri prekvapenia: matrac s knižkou, kde si človek môže vyskúšať, aké to je „spať v jaskyni“, mongolský „oltár“ pre šťastie a tú tretiu atrakciu vám neprezradím, tú si nechajte ako prekvapenie pri návšteve (verím, že vo fóre pod článkom sa nenájdu dobrodinci, ktorí by prekvapenie pokazili).

Je len škoda, že pri prechode jaskyňou človek vidí poodlamované kvaple (ktoré chýbajú z čias keď bola jaskyňa neuzavretá a návštevníci potrebovali spenažiť každú hrudu hliny, ktorú v jaskyni našli), v krásnej chodbe na bielych stenách farebné nápisy návštevníkov, ktorí jaskyňu navštívili a zanechali po sebe nevkusnú fixovú značku. Ako nám však jaskyniar Peter povedal, v ponímaní stoviek tisícov rokov sa tie škaredé nápisy snáď o cca 200 rokov zamaľujú vápencovou kresbou. Už teraz, keď je jaskyňa pod dohľadom odborníkov a ľudí, ktorí jej venujú svoju starostlivosť, lásku a voľný čas, snáď bude Stanišovská jaskyňa len kvitnúť.

Odlišný zážitok

Stanišovská jaskyňa je mierne odlišný zážitok od klasických turistických jaskynných cieľov a vďaka skvelému personálu a krásnemu prostrediu ju určite odporúčam ako jeden z cieľov na návštevu pri pobyte v okolí Jánskej doliny. Pravdupovediac, celá Jánska dolina je krásny zážitok na turistický výlet, či už kvôli Ohnišťu, prístupovej ceste k Chate gen. M. R. Štefánika, či samotnej Jánskej doline, kde je množstvo lesov, medveďov a panuje tu krásna čistá divočina.

Novootvorená jaskyňa prispieva k privádzaniu turistov do Jánskej doliny nielen za lyžiarskymi radosťami. Obyvatelia rozprávkovej jaskyniarskej búdy (búda v čisto pozitívnom zmysle slova) sa s návštevníkmi určite radi porozprávajú, ponúknu čaj (plus niečo do čaju), v chajde je kopa zaujímavých časopisov o horách a jaskyniach, kopa starých kusov jaskyniarskeho vybavenia a samozrejme množstvo všakovakých slovenských suvenírov, od ručne vyrobených hrnčekov cez tričká až po voňavú domácu medovinu. Schválne som nepísal viac detailov o jaskyni či o výklade, aby si návštevníci sami spravili názor, aby ste si užili novootvorenú jaskyňu, ktorá má naozaj čo ponúknuť. Rád by som poďakoval sprevodcovi a sprievodkyni za príjemne strávené chvílky. Takisto nás obveseľoval maskot – krpatý, ale veľmi milý jazvečík Hugo, ktorý bude vdačný za každé poškrabkanie za uškom. Ak by sa dalo, tak som tam s nimi dodnes a otravujem ich mojimi otázkami. Verím, že sa tam ešte zastavím a strávim s tými, čo sa špárajú v zemi, viac času a vymeníme si zážitky z hôr. Ja z výšok, oni z hĺbok.

Dovidenia v Stanišovskej jaskyni, priatelia. Keď pôjdete okolo, určite sa zastavte.

Základné údaje

Celý názov jaskyne: Malá Stanišovská jaskyňa
Ochrana jaskyne: prírodná pamiatka
Dĺžka jaskyne: 730 m
Hĺbka jaskyne: 28 m
Dĺžka sprístupnenej trasy: 410 m
Dĺžka vstupu: 45-60 mim.
Poloha jaskyne: Nízke Tatry, Liptovský Ján, Jánska dolina, ústie Stanišovskej doliny
GPS koordináty JTSK: x-1200996,586 / y-376801,811 / z-771,834
GPS koordináty WGS: north 49° 00` 29`` east 19° 40` 27``
Webové stránky: Stanisovska.sk, Cave4you.com, LiptovSpeleo.sk

Autori fotografií: Andrea Halienová a Peter Kračmer

Fórum 6 príspevkov
Malá Stanišovská jaskyňa 23/07/13 23:18 6 príspevkov
Najnovšie články autora
 
Rada Ako uvariť v ešuse puding Čo-Van-Hro-Ma Z cyklu Outdoor Chef’s Diary – Každé dobré jedlo by si zaslúžilo bodku, záver, sladké potešenie. Minule som vám sľúbil, že pripravím recept “dezertu”, vhodného na outdoorové aktivity. Skvelé na ňom je, že v chladných obdobiach vás nielen poteší na jazyku, ale aj pekne zahreje. Hovoríme o pudingu, ktorý určite mnohí z vás už na vandri či pri stane varili. Toto je klasika, nejdem sa tváriť, že som vymyslel nové Créme Brulé. Každopádne, ak pomôžem “receptom” čo len jedinej hladnej a zahriatia hodnej duši, môžem si zapísať dobrý skutok. Poďme na to! 05/01/16 Michal Buberník Strava a pitie
Rada Ako uvariť v ešuse Linguine so sardinkami Z cyklu Outdoor Chef’s Diary – okrem komplikovaných outdoorovo kulinárskych špecialít ako bolo Chilli Con Carne, je treba mať v zálohe chutné a jednoduché jedlá vhodné na varenie v prírode. Jedno také sme si spravili v úvodnom článku cyklu Outdoor Chef’s Diary – Dubákové Risotto. Druhé si spravíme teraz. A bez srandy - vifonkové slíže bokom, idú sa variť talianske cestoviny. Linguine di Montagna (Sardine i Pomodori Secchi). 29/12/15 Michal Buberník Strava a pitie
Rada Ako uvariť v ešuse Chilli con Carne Z cyklu Outdoor Chef’s Diary – Ľubo mi sľúbil, že pôjdeme otestovať nejaké variče a ja popri tom spravím ďalšie mňamkové recepty. Kuchtiť ma baví, prírodu zbožňujem, Ľubo sa mi upísal, a tak som vymyslel jemne komplikovanejšie recepty ako rizoto naposledy. Predsa len, na moderných kozmických varičoch a hrncoch sa varí omnoho lepšie ako na mojom starom hliníkovom ešuse. 22/12/15 Michal Buberník Strava a pitie
Najnovšie články na titulke
 
PR Tri tipy na atraktívne ciele v Dolnom Rakúsku Dolné Rakúsko ponúka turistom rozmanité možnosti, či už ide o dlhé túry alebo putovanie, turistiku s deťmi alebo so psom, túry pre skalolezcov alebo nenáročné prechádzky pre víkendových športovcov. Vybrali sme pre vás tri atraktívne miesta, ktoré by ste v Dolnom Rakúsku určite nemali vynechať. dnes sponzorovaný článok Svet
Túra Dva dni v Marmarole (Dolomity) Pred piatimi rokmi som prešiel v Dolomitoch kus Sorapiss a kraj Marmarole. V Sorapiss sa mi páčilo, ale Marmarole ma očarili. Za pol dňa, čo som tam bol, som nestretol ani nohy, chodníky boli vychodené slabo a krajina bola divoká. Po návrate domov som si naplánoval trasu a tento rok som ju chcel prejsť. Lenže korona to zmenila. Ako cudzinec som si netrúfal spať v bivakoch, budem spať v aute. A tak som behom dvoch dní prešiel iba západnú časť pohoria s cestou Sanmarchi. dnes Martin Knor Svet
Pozvánka 12. ročník Horomil Festu v Považskej Bystrici bude! Od 24. do 26. septembra sa uskutoční už 12. ročník snáď najviac etablovaného festivalu v Považskej Bystrici – Horomil Festu. Ide o sviatok pre všetkých milovníkov hôr, cestovania a športu, ktorý sa každoročne koná v priestoroch Kina Mier v Považskej Bystrici. včera sponzorovaný článok Festivaly a premietania

 
 
 
Verzia pre tlač
  • text  fakty  fotky  
Vriace fórum RSS vriaceho fóra
Malá Stanišovská jaskyňa 23/07/13 23:18 6 príspevkov
Login prihlás sa alebo registruj
zapamätaťVytvorením používateľského konta súhlasíte s podmienkami použitia HIKING.SK, ktorých súčasťou sú aj informácie o spracovaní osobných údajov.
Oficiálni partneri
Partneri
1 (0.38)