Túra

Z Telgártu do Rožňavy

14. 08. 2006
Túru, ktorú chcem opísať v tomto článku, odporúčam hlavne turistom, ktorých oslovuje slovo túlanie. Ide o trojdňový prechod zo Slovenského raja cez Stolické vrchy do Slovenského krasu. Trasa vedie zväčša pomerne málo navštevovanými časťami týchto pohorí. Napriek tomu, že prejdeme mekkou turistiky, Slovenským rajom, štyrmi dedinami, skôr tu stretnete divú zver, ako človeka.

Trasa

Telgárt penzión - sedlo Besník - ŽSR Dobšinská Ľadová Jaskyňa - Pod Hanesovou I - Stratená - Voniarky - Pod Hanesovou II - Čuntava (Chata Rita) - Rejdová - Kilhov - sedlo - Brdárka - Kobeliarovo - sedlo Filipka - Turecká - Rožňava.

1. deň

Túru začínam skoro ráno na železničnej zastávke Telgárt-penzión. Hneď nastupujem na červenú značku, ktorá až po sedlo Besík vedie hlavnou cestou. Tento úsek mi spestruje pohľad na majestátnu Kráľovu hoľu. Ráz okolitej krajiny lahodí môjmu oku. Zastavujem pri upravenom prameni Hrona. Ešte asi kilometer a som v sedle Besník. Zo sedla (výhľad) pokračujem zelenou značkou popod Rakytovec, za ním lesom, dolinou a opäť po hlavnej ceste až k reštaurácii pod Dobšinskou ľadovou jaskyňou. Posedenie pri pive spojím s jednou pečenou klobásou.

Dobšinská ľadová jaskyňa

Modrou značkou idem k vstupnej budove Dobšinskej ľadovej jaskyne. Samozrejme, jej prehliadku nevynechám. Po návrate z podzemia plného ľadu pokračujem stúpaním na planinu Hanesová. Chodník vedie hlbokým lesom, nasleduje krátky zostup cez lúku a potom prudko dole popri voľne prístupnej jaskyni až k rázcestiu Pod Hanesovou I.
Od rázcestia ma čaká asi 2 km prechod dolinou Tiesňavy, ktorá sa v závere mení na nefalšovaný kaňon a ďalej až k tur. smerovníku v obci Stratená. V miestnom penzióne obedujem, dopĺňam tekutiny. Úsek Stratená - Voniarky vedie po asfaltke do bezmenného sedla nad vodnou nádržou Palcmanská Maša, kde sa mi otvára výhľad na planinu Geravy.

[ Tipy na túry, aktuality z hôr a iné zaujímavosti môžeš sledovať aj na našom FacebookuInstragrame ]

Smer Čuntava

Odtiaľto značka (červená) pokračuje lúkami, smrekovým lesom popri poľovníckej chate Na Gápli. Neskôr spevnenou lesnou cestou k rázcestiu Pod Hanesovou II. Stúpaním sa dostávam na lúku s chatkou, kde sa dá núdzovo ukryť pred nepriazňou počasia. Kúsok od nej je prameň, ktorý je dôvodom na malú pauzu. Stúpanie lúkou pokračuje, míňam vrchol Honzovské a stojím na rázcestí Nižná záhrada. Z traverzu masívu Vyšná záhrada mám jeden úžasný výhľad južným smerom, ktorému dominujú vrchy Buchvald a Veľký Radzim. Obchádzajúc vrch Strmá prť dostávam sa do traverzu masívu Ondrejiska. Priamo pri chodníku je prameň. Už som len kúsok od cieľa prvého dňa, ale okolitý kraj, lokálne výhľady ma natoľko fascinovali, že musím pri ňom posedieť a usporiadať svoje dojmi. K rázcestiu Stará Čuntava ostáva kilometer šliapania. Pri ňom na lúke plánujem táboriť. Stretávam však dvoch turistov z Dobšinej, ktorí mi navrhujú nocľah na turistickej chate Rita, ktorá sa nachádza v juhovýchodnom cípe lúky, asi 700 m od rázcestia Stará Čuntava. Ich návrh prijímam a tak pri ohníku, opekaných dobrotách a pálenke sedíme dlho do noci.

2. deň

Vstávam za svitania, dobšinský turistický mančaft ešte chrápe. Veď statne si dopriali včera pálenky. Včerajší úsek bol ozaj veľmi atraktívny. Mal som množstvo výhľadov, tvárnosť krajiny bola rozmanitá, prudké stúpania, klesania striedali pohodlné úseky, temné lesy zas lúky či pasienky. A korunku tomu všetkému nasadila Dobšinská ľadová jaskyňa.

Okolie Rejdovej

Tak plný očakávania vyrážam. Míňam rázcestie Stará Čuntava, značka vedie lesnou cestou, nasleduje ďalšie rázcestie Nad Čuntavou (pokračujem žltou značkou), traverzujem vrch Buchvald takmer rozprávkovým lesom, všade mohutné papradie, mäkký mach. Naraz sa predo mnou les otvorí a stojím na lúke nad sedlom Nemýtnik. Okolitá krajina je fascinujúca, zo sedla mám výborný výhľad na Stolicu. Opäť traverzujem tentokrát vrch Skálie, ihličnany vystriedal listnatý les, pomaly klesám na lúky nad obcou Rejdová. Z lúk takmer stále vidím na západe Stolicu a okolité vrchy, juhu dominuje masív Veľkého a Malého Radzima. Nasleduje dosť ostrý zostup končiaci na brehu rieky Slaná, ktorá tu má charakter potoka.
V Rejdovej navštevujem krčmu a dopĺňam zásoby. Vraciam sa späť k tur. smerovníku Rejdová, pokračujem asfaltkou okolo cigánskej osady. Pred obcou Vyšná Slaná odbočujem do Zelinovej doliny. V potoku tečúcom dolinou si chladím nohy. Po 2 km sa začína stúpanie k rázcestiu Kilhov-sedlo. Záverečný úsek mi dá celkom obstojne zabrať. Na rázcestí sa napájam na zelenú značku, ktorá vedie temným lesom cez vrch Kilhov do sedla Široké pole. Tu ma čaká veľmi zaujímavý výhľad na Stolicu, Slanské sedlo, Trsteník, Buchvald, dolinu Slanej a pred sebou mám majestátny Radzim. Trasa značky ho z juhu obchádza, sprvu lesom, neskôr lúkami za stálych výhľadov na juh. Vidieť dolinu Štítnika, v diaľke jasne spoznávam Plešiveckú a Koniarsku planinu. To sa už blížim k malebnej horskej obci Brdárka, kde tuším zastal čas.

Kobeliarovo

Hneď vedľa zastávky SAD je tur. smerovník, odbočka žltej značky (smer Vlachovo-závod) a výdatný prameň. Treba podotknúť, že obec je zväčša obývaná už len chalupármi, tak sa netreba spoliehať na otvorený obchod. Úsek do sedla Podježovec vedie poľnou cestou, lúkami, sčasti lesom. Zo sedla pekne vidieť Veľký Radzim. Odtiaľto po obec Kobeliarovo značka klesá medzi poliami, miestami vedie hájom. V obci hneď zavítam do krčmy. Dobre vychladené pivo len násobí moju dobrú náladu. Na požiadanie mi je sprístupnená pamätná izba v rodnom dome P. J. Šafárika (kľúče má na starosti pracovníčka obecného úradu - info v krčme).
Po tejto zastávke mám ešte pred sebou úsek do sedla Filipka. Najprv ale musím vyšliapať pod vrchol kopca Ždiar. Strácam síce značku, ale zálesácky inštinkt ma spoľahlivo vedie na kraj lesa, kde sa opäť objavuje značenie, ktoré ma už tentokrát spoľahlivo vedie lesom cez vrch Stodôlka na lúčku. Z nej už vidím cieľ dnešného dňa, sedlo Filipka. Sedlom vedie cesta z obce Henckovce do Štítnika. V smere na Štítnik, približne po 600 m pretína potok, kde mienim na blízkej lúke táboriť.
Ani dnešný deň ma nesklamal. Krajina bola veľmi zaujímavá, krajinársky hodnotná, plná výhľadov na blízke či ďaleké kopce. A pustá. V lesoch som nikoho nestretol, napriek tomu, že letná sezóna vrcholí.

3. deň

Ako inak, vstávam na svitaní, balím tábor a vraciam sa do sedla, k tur. smerovníku. Vstupujem do lesa stále stúpajúcim chodníčkom až na zalesnený vrchol Karu. Vidieť, že veľa turistov tadiaľto nechodí. Chodník sa miestami stráca v tráve, či ho konáre stromov maskujú. Takto predierajúc sa, zdolávam vrchol Repiska. Za vrcholom klesnem do sedla, kde je tur. smerovník. No celý ho už dobre obžrala hrdza. Podľa mapy značka by mala viesť cez kótu 806, ale v teréne ju obchádza zo severu. Cesta vedie cez rúbanisko, ktoré je už dobre zarastené, podobne ako cesta. Chcelo by to mačetu. Kroviskami, malinčím, vysokou trávou, ktorá siaha takmer po prsia sa predieram dobrých 30 minút. No už je tu zasa les. Tešiac sa na výhľad z vrchu Košarisko rezko pokračujem. Ale smola, vrch je zalesnený, po výhľade ani stopa. Mierne žundrúc klesám k chate na Zeme.

Turecká

Chata stojí pod košatými dubmi, na okraji lúky či skôr rúbaniska. Na jej verande sa napchávam poslednými zásobami slaniny (možnosť núdzového úkrytu, resp. nocľahu je na verande). V blízkosti chaty by mal byť prameň, ale cesta k nemu je zarastená a vodu ešte mám, tak to vzdám a pokračujem stúpaním na vrch Turecká. Les je dobre hustý. Cesta, ktorou vedie značka, je miestami skôr zaniknutá, ako reálna. Pod vrcholom sa stúpanie zmierňuje, značka prichádza na pohodovú lesnú cestu. Smrekový porast naokolo je dobre temný. Plochý vrchol Tureckej tvorí malá lesná lúka s tur. smerovníkom. Zvalím sa do trávy, oddychujem. Treba mi nabrať síl pred dlhým zostupom do Rožňavy.

Rožňava

Cesta spočiatku mierne klesá, ale neskôr už idem prudko dole. Stále lesom, prejdem pri dvoch-troch chatách, nejdem ich skúmať, lebo vidina piva v niektorej rožňavskej knajpe ma ženie vpred. Aj keď je značenie dobré, musím zvýšiť pozornosť na rázcestiach, aby som neprehliadol odbočku značky. Smrekový les sa mení na bukový, koruny stromov vytvárajú priam katedrálnu klenbu. To sa ale už blížim k Rožňave. Prejdem popri záhradkárskej osade a stojím na okraji mesta. Ostáva mi prejsť na Námestie baníkov, kde v štýlovej reštaurácii, pri tokajskom, pojedajúc špecialitu Rákóczy-órtorony zakončujem túru.

Rožňava - čo ešte odporúčam

Keďže túru zakončíme v Rožňave, odporúčam prehliadku námestia, v tur. sezóne sa dá vystúpiť na mestskú vežu, odkiaľ je ozaj interesantný výhľad. Ďalej rožňavskú katedrálu a hrad, ktorý sa nachádza v západnom cípe mestského cintorína.

Poznámka: Turistická chata Rita nie je bežne prístupná verejnosti. Celoročné ubytovanie (30 lôžok) sa vopred zaisťuje u pani chatárky z Dobšinej. Kontakty na chatu nájdete v článku o chate.

Prehľad webových stránok súvisiacich s túrou

SlovenskýRaj.sk
Gemer.sk
Slovenská správa jaskýň
Rožňava.sk
Hrady.sk

Fórum 22 príspevkov
Z Telgártu do Rožňavy 03/04/16 18:42 22 príspevkov
Najnovšie články autora
 
Prístrešok Táborisko v sedle Tri kamene (U Tří kamenů) Odkedy som v roku 2007 objavil čaro Žalostínskej vrchoviny, chodievam sem veľmi rád. Páči sa mi tunajšia mäkko modelovaná krajina, kde sa striedajú lesy s lúkami posiatymi kopanicami. V jednej takejto osade mávam dosť často základný tábor, z ktorého vyrážam na viacdňové potulky. Počas jednej z nich som sa dostal do sedla Tri kamene. Tu, priamo v sedle, sa nachádza výborné miesto na táborenie. Okrem toho tu stojí menší prístrešok, ktorý rozširuje možnosť nocľahu v oblasti. 17/03/18 Anton Zahradník Biele Karpaty
Túra Žiar nad Hronom – Banská Štiavnica – Kozelník Pôvodne som tadiaľto vôbec nechcel ísť. V pláne som mal vander dakde inde, ďaleko a vysoko. Nakoniec ma ale súhra náhod a okolností prinútila zmeniť plány. A keďže sa Štiavnické vrchy nedávno stali mojím novým domovským pohorím, rozhodol som sa necestovať nikam a vyraziť si po známych aj menej známych chodníkoch v sopečných horách. 10/03/18 Anton Zahradník Štiavnické vrchy
Extra Nová rozhľadňa na Malom Lubíne Začiatkom januára som sa v rámci mojich hradologických aktivít dostal do oblasti Hornej Nitry. Tu som bádal po niekoľkých opevnených stredovekých lokalitách v okolí Nitrice a Zemianskych Kostolian. Obe sídla oddeľuje podcelok Strážovských vrchov – masív Drieňov, ktorým prechádza turistický chodník spájajúci Hornú Nitru s Vestonickou dolinou. Ja som sa po tomto chodníku presúval, no a na Malom Lubíne som „objavil“ novú rozhľadňu, o ktorej som doposiaľ nechyroval. Preto som sa rozhodol, zvesť o jej existencii rozšíriť medzi turistickú verejnosť. 07/03/18 Anton Zahradník Správy
Najnovšie články na titulke
 
Túra Stolové hory v Saskom Švajčiarsku V septembri sme sa vybrali do neďalekého Nemecka. Cieľom nášho trojdňového putovania bola bývalá vojenská pevnosť tesne za hranicami Česka. Terén bol nenáročný, zaujímavostí mnoho, doprava vlaková, lodná a pešia. dnes Jana Hrehová Svet
VHT Furkotská dolina, Bystrá lávka a Štrbský štít Ôsmy diel zo seriálu Tatranské doliny je venovaný Furkotskej doline, ktorá ústí neďaleko Štrbského plesa a ohraničuje ju Soliskový hrebeň z východu a hrebeň Ostrej zo západu. V závere doliny sa nad ňou týči Furkotský štít, z ktorého oba hrebene vybiehajú. Veľkou ozdobou Furkotskej doliny sú dve Wahlenbergove plesá, ležiace v jej hornej časti. Vyšné Wahlenbergovo pleso v samom závere doliny je druhým najvyššie položeným plesom v Tatrách a to je aj dôvod, prečo tu robím výnimku a dolinu si neprejdem tradične hore a späť dole. včera Peťo Nový Vysoké a Belianske Tatry
Túra Severovýchodnou časťou malebnej Muránskej planiny Po viacerých zimných a jarných potulkách Muránskou planinou som bažil po ďalšej návšteve ľudoprázdneho horstva. Naplánoval som si „okruh“ z Červenej Skaly s prespaním na útulni Nižná Kľaková, ktorá je čarovným miestom priamo v srdci národného parku. Počkal som, kým prejde daždivé obdobie druhej októbrovej dekády a vydal sa neplánovane sám do divočiny. 21/11/20 Martin Birka Muránska planina

 
 
 
Verzia pre tlač
 • text  fakty  fotky  
Vriace fórum RSS vriaceho fóra
Z Telgártu do Rožňavy 03/04/16 18:42 22 príspevkov
Fakty
 • Pohoria
  • Slovenský raj, Stolické vrchy, Revúcka vrchovina
 • Počet dní
  • 3
 • Nadmorská výška
  • max: 1225 m n. m.
  • min: 314 m n. m.
 • Prevýšenia
  • stúpanie: 2870 m
  • klesanie: 3437 m
 • Vzdialenosť
  • 78,1 km
 • Náročnosť
  • 2
 • Ročné obdobie
  • leto
 • Dátum túry
  • 2006
 • Štart trasy
  • šírka: 48.85121 ° SŠ
   dĺžka: 20.1994 ° VD
   » Mapa
 • Koniec trasy
  • šírka: 48.65955 ° SŠ
   dĺžka: 20.53178 ° VD
   » Mapa
 • Nocovanie
  • lúka pri rázcestí Stará Čuntava (nie je súčasťou NP Slovenský raj), resp. chata Rita, lúka pod sedlom Filipka
 • Voda
  • krčmy a obchody v obciach Telgárt, Dobšinská Ľadová Jaskyňa, Stratená, Rejdová, Kobeliarovo
   prameň na lúke približne 700 m pred vrcholom Honzovské, 1 km pred rázcestím Stará Čuntava, za chatou Rita, priamo v obci Brdárka pri tur. smerovníku, pri chate na
 • Mapa
  • VKÚ: 1 : 25 000 č. 4 Slovenský raj, 1 : 50 000 č. 124 Slovenský raj, č. 139 Slovenský kras
 • Doprava
  • vlakom alebo autobusom do Telgártu, vlak, autobus z Rožňavy.
Login prihlás sa alebo registruj
zapamätaťVytvorením používateľského konta súhlasíte s podmienkami použitia HIKING.SK, ktorých súčasťou sú aj informácie o spracovaní osobných údajov.
Oficiálni partneri
Partneri
1.33 (0.6)