Chata

Chata na Veľkom Inovci

26.07.07 V južnej časti Pohronského Inovca, v tesnej blízkosti Veľkého Inovca, najvyššieho vrchu pohoria, sa nachádza Turistická chata na Veľkom Inovci. Hustá sieť turistických chodníkov, diaľková Rudná magistrála a množstvo pozoruhodných miest v okolí ju predurčujú na základňu pre potulky v tomto kúte Slovenska. Napriek týmto faktom je chata v širokej turistickej verejnosti takmer neznáma. Preto som sa rozhodol, že jej tu budem venovať väčšiu pozornosť.

Po ročnej nefunkčnosti chaty (jar 2013 - jar 2014) je chata opäť vo víkendovej prevádzke (sobota a nedeľa). Aktuálny kontakt je +421 903 475 345. Pre aktuálne informácie sledujte diskusné fórum alebo kontaktujte Klub slovenských turistov Zlaté Moravce.

Poloha a prístup

Objekt chaty sa nachádza pri dôležitej križovatke turistických trás, približne 150 metrov od vrcholu Veľkého Inovca. Značky sem vedú z desiatich rôznych smerov. Stačí zobrať do rúk mapu a vybrať si. Prechádza tadiaľto známa diaľková trasa Rudná magistrála. Vhodná je aj pre ubytovanie viacčlenných skupín, či školských výletov. GPS súradnice chaty sú 48.409464 SŠ a 18.541079 VD.

Krátka história a opis chaty

V miestach, kde sa dnes chata nachádza, stála už v roku 1938 drevená útulňa. Tú vypálili nemecké vojská koncom II. sv. vojny. Turisti zo Zlatých Moraviec už v roku 1946 započali výstavbu nového objektu – Turistickej chaty na Veľkom Inovci. Tá bola dokončená a slávnostne otvorená 28. IX. 1947. V tých časoch stála na vrchole Veľkého Inovca aj 20 metrov vysoká rozhľadňa. Celé 50. a 60. roky chata patrila pod správu národného podniku RAJ Ružomberok. V 70-tych rokoch sa vracia do úžívania turistov združených v TJ Slávia Zlaté Moravce. Zároveň prebieha rozsiahla rekonštrukcia chaty. Od roku 1992 je v správe KST Zlaté Moravce. V roku 1997 bola k 50 výročiu jej existencie na priečelí osadená pamätná tabuľa. KTS Zlaté Moravce pripravuje v súčastnosti znovuvybudovanie rozhľadne na vrchole Veľkého Inovca.

Objekt chaty predstavuje jednoposchodová murovaná budova zastrešená sedlovou strechou. Do chaty sa vstupuje z malej prístavby na boku objektu. Na prízemí sa nachádza jedáleň, kuchyňa, toalety, komunikačné schodisko a obslužné priestory. Na prvom poschodí sú ubytovacie priestory, toalety a sprcha. Podkrovie tiež poskytuje možnosť nocľahu. Chata je elektrifikovaná a napojená na internet (len na požiadanie). Ústredné kúrenie sa v súčastnosti nepoužíva, na vykurovanie slúžia kachle, resp. pece na tuhé palivo. V celom objekte platí PRÍSNY ZÁKAZ FAJČENIA!

Ubytovanie

Ubytovacia kapacita chaty je 30 lôžok. V jednotlivých izbách nájdeme po 9, 10 a 12 postelí. Jedna izba, ktorú ja humorne nazývam „šmajchlkabinet“, má len jednu posteľ. Podľa slov chatára, „slúži hlavne na ubytovanie pedagogického dozoru, učiteliek, pri školských výletoch“. Zariadenie izieb je jednoduché. Železné postele sú opatrené matracmi, paplónom a vankúšom. Posteľnú bielizeň dostanete od personálu. Zariadenie dopĺňa niekoľko stoličiek, stôl, vešiak a odpadkový kôš. Z izieb, ktoré majú okná situované na juh, je pekný pohľad na centrálny Tekov. Počas zimných večerov oceníme teplo sálajúce z pece. Len sa musí určiť kurič, aby oheň nevyhasol. Pokiaľ prídete s vlastným spacákom, možete ho na izbách použiť.

Ceny ubytovania sú nasledovné:
1 osoba/noc + posteľná bielizeň – 5,- €
1 osoba/noc s vlastným spacákom – 3,3 €

V prípade plnej obsadenosti lôžkových kapacít je možné prespať v jedálni alebo v podkroví (tieto priestory zvýšia kapacitu o ďalších 30 miest). Samozrejme, potrebná je karimatka a spacák. Cena pre takýto charakter nocľahu nie je stanovená, ale určite neprevýši sumu 80 Sk.

Stravovanie

Pôžitky jedla a pitia nás čakajú v pomerne veľkej jedálni, ktorá zaberá väčšiu časť prízemia. Kapacitu je zbytoční písať, lebo dobrých ľudí sa všade veľa zmestí. Štandardne je v ponuke kapustová polievka s klobásou alebo fazuľová s údeným, či šošovicová s párkom. Z hlavných jedál býva najčastejšie uvarený guláš (špecialita chaty). A to buď hovädzí, alebo z diviny. V letnej sezóne jedálny lístok spestrujú aj iné hlavné jedlá na báze mäsa. Takže vegetariáni budú asi odkázaní na vlastné potravinové zdroje. Aj keď občas sa v ponuke objavia bryndzové halušky. Ponuku dopĺňa pečená alebo varená klobáska, párky, praženica, hemendex. Mlsné jazýčky poteší bohatý výber rôznych pochutín, čokolád, orieškov a pod.

Na uhasenie smädu slúži veľmi slušná ponuka nápojov. Dostať je sedem až osem druhov fľaškového piva (napr. Zlatý Bažant, Topvar, Veľkopopovický Kozel a pod.). Pálenka je zastúpená tiež v bohatom sortimente. Kto má chuť na nealkoholický nápoj, má bohatý výber zo všeobecne rozšírených značiek. Samozrejmosťou je varenie kávy, čaju a v zime grogu. Nižšie prinášam prehľad cien. V prípade, že ste väčšia skupina (min. 4 – 6 osôb), chatár je ochotný pripraviť vám kompletné menu (po dohode) podľa vami určeného výberu jedál. To isté platí pre čapované pivo. Na objednávku vám zabezpečia sud piva podľa vášho výberu. Samozrejme za vopred dohodnutú cenu. Fajčiari tu nenájdu tabakové výrobky.

Ceny jedál

Polievka – 20 Sk
Guláš hovädzí – 60 Sk
Guláš z diviny – 75 Sk
Klobása pečená, varená – 30 Sk
Párky, praženica – 20 Sk
Iné hlavné jedlo – od 90 Sk

Ceny nápojov

Pivo 10 – 20 Sk
Pivo 12 – 25 Sk
Víno biele 1l. – od 60 až 70 Sk, podľa značky
Víno červené 1l. – od 80 Sk, podľa značky
Pálenka, všetky druhy 0,5 dcl – 20 Sk (okrem Becherovky, tá stojí 0,5 dcl – 30 Sk)
Nealkoholické nápoje (rozlievané z 2 l. fliaš) 2 dcl – 10 Sk, sóda 2 dcl – 6 Sk
Káva – 15 Sk
Čaj – 12 Sk

Interiér

Interiér chaty zdobia viaceré fotografie a plagáty s horskou tematikou. Nechýbajú mapy, vývesky cestovných poriadkov, cenníky, pohľadnice. Časť výzdoby jedálne je venovaná známemu tatranskému chatárovi Belovi Kapolkovi, ktorý bol rodákom z blízkej obce Hostie, v okrese. Zlaté Moravce. V jedálni chaty je krb, ktorý dokáže po večeroch vyčarovať čarovnú atmosféru. V jeho blízkosti sa dajú natiahnuť šnúry, ktoré poslúžia pri sušení vecí. Pri obslužnom pulte si môžeme zakúpiť viaceré upomienkové predmety, mapy a publikácie.

Zľavy

Hoci na stránkach KST je pre členov deklarovaná 15 percentná zľava na ubytovanie, nie je tomu tak. Podľa slov chatára, „neposkytujeme zľavu členom KST, ani členom iných turistických združení, nakoľko sú naše ceny v porovnaní s inými chatami nižšie približne o 40 – 50 percent. A chata tiež nie je taká známa a početne navštevovaná, ako chaty v Tatrách, či vo Fatrách“.

Kontakt a prevádzka

Chatu spravuje Klub slovenských turistov Zlaté Moravce. Aktuálny kontakt na chatu je +421 905 902 127 a otvorená je počas víkendov (sobota a nedeľa).

Kontakt na bývalého chatára Jozefa Cigáňa je 0903 475 345 alebo 0908 600 827. Prevádzka do roku 2013 bola v mesiacoch júl a august nepretržitá, mimo nich len víkendy a sviatky. V prípade skupiny (min. 8 - 10 osôb) je možné chatu otvoriť aj mimo prevádzkových dní.

Moje osobné dojmy

Chatu som navštívil za posledných 10 rokov šesťkrát. Vždy som tu našiel príjemný, priateľský a ochotný personál. S rezerváciou ubytovania (cez telefón) som nikdy nemal problém. Atmosféra bola vždy výborná (aj ľudia, lebo hlavne tí tvoria pohodovú atmosféru). Nezabudnem na jeden jesenný večer, keď som s chatárom v družnom rozhovore sedel dlho do noci pri petrolejovej lampe. Zariadenie chaty je pomerne jednoduché a zaslúžilo by si inováciu. Podobne aj interiér už pomaly a iste volá po citlivej rekonštrukcii. Napriek tomu mám chatu v obľube a rád sa sem vraciam. Preto ju aj vám odporúčam.

Širšie a bližšie okolie

Vonku pred chatou je ohnisko a niekoľko stolov s lavicami, malý altánok a veľkoformátová turistická mapa. Z malej plošiny je výborný výhľad na juh. Vidíme centrálnu časť regiónu Tekov, zvlnenú Hronskú pahorkatinu s obcami, hájmi, poľami. Medzi nimi sa odráža hladina rieky Hron. Pri dobrej viditeľnosti vidieť Ostrihom. Vrchol Veľkého Inovca ponúka výhľad hlavne na Štiavnické vrchy. Širšie okolie ponúka bohatú sieť turistických chodníkov, ktoré nás dovedú k rôznym zaujímavým miestam. Spomeniem napr. obec Jedľové Kostoľany s rozhľadňou a ruinou Živánskej veže, obec Skýcov s romantickým kaštieľom, rozhľadňou a hradom Hrušov. Ďalej zámok a žrebčín v Topoľčiankach, arborétum v Mlyňanoch, Vozokanský lev (pomník bitke proti Turkom z roku 1652). Hrádok na vrchu Hrádok nad lúkami Škripec, rannouhorský hrad v katastri Novej Bane, v polohe Zámčisko (zelená od chaty smerom na Starú Hutu). Skalné mestá na vrchoch Benát a Krivá, Starohutský vodopád, obec Veľká Lehota, osada Bukovina, andezitové kamenné more pri Malej Lehote a viaceré iné.

Poďakovanie

Na tomto mieste by som sa chcel poďakovať Tomášovi Trstenskému, ktorý mi ochotne a nezištne poskytol vlastnú fotodokumentáciu k chate, napriek tomu, že sám plánoval napísať článok o chate. Tomáš, ďakujem!

Tipy na túry pohorím

Putovanie Pohronský Inovec - Tribeč
Zimná hrebeňovka Pohronského Inovca
Nenáročná túra Pohronským Inovcom

Zdieľaj:  
Reakcie
Chata na Veľkom Inovci 06/02/16 17:12 52 príspevkov
Najnovšie články autora
 
Túra Fačkov – Kľak – Vyšehrad – Handlová Jednodňové túry ma akosi prestali baviť. Teda, nieže by som na ne úplne zanevrel, ale pokiaľ mám možnosť ísť von na viac dní, neváham a idem. Takáto konštelácia prišla na jar roku 2015, keď sa mi po služobnej ceste naskytla príležitosť vyraziť na poriadny a nefalšovaný trojdňový vander. Keďže som bol v Martine, rozhodol som sa splniť si dávny sen a prejsť z Fačkova do Handlovej po hrebeni pohoria Žiar. 02/05/16 Anton Zahradník Malá Fatra, Kremnické vrchy, +
Túra Plešivec – Bretka – Kečovo – Domica – Plešivec Čím som starší, tým častejšie počúvam: "Načo chodíš kade tade, čo nejdeš len sem, do Malých Karpát? Načo musíš ísť až 300 km od Bratislavy a na dôvažok v noci vlakom?" Alebo: "Prečo takú dlhú túru plánuješ? Nie je leto a ty chceš spať v stane? Si normálny, to nezvládneš, máš už svoj vek, nepotrebuješ si nič dokazovať!" Preto na takéto reči najradšej odpovedám absolvovaním aspoň dvojdňového vandra dakde ďaleko a je mi jedno, či je zima, či je mráz, či je teplo, či je dážď! Jednoducho idem! 13/03/16 Anton Zahradník Slovenský kras, Juhoslovenská kotlina
Recenzia Kultúrne Krásy Slovenska – Pevnosti a opevnenia Hrady, hrádky, pevnosti a iné opevnené stavby ma zaujímali už od detstva. Preto som bol rád, keď sa mi koncom januára naskytla príležitosť prečítať si novú knihu o pevnostiach a opevneniach, ktorá sa objavila na pultoch kníhkupectiev. V tejto oblasti vyšlo viacero publikácií, ktoré majú rôznu úroveň, preto som sa rozhodol čitateľom portálu Hiking.sk trochu podrobnejšie priblížiť dielo z vydavateľstva Dajama. 24/02/16 Anton Zahradník Mapy a knihy
Najnovšie články na titulke
 
Túra Predsilvestrovský okruh na Šíp zo Stankovian Deň pred zakončením roka 2015 priniesol veľmi mrazivé a slnečné počasie. Mojím nepokojným nohám to nedalo pokoj. Balím batoh, rýchlo sa pýtam kamarátov, či sa nechcú pridať. Nakoniec ideme len dvaja a smer máme, pre nás vzdialené končiny pri Stankovanoch – známy kopec s názvom Šíp. dnes Stanislav Ďurica Veľká Fatra a Choč
Pozvánka 14. narodeniny Hiking.sk na ľubietovskej Vysokej Milí čitatelia a priatelia nášho webu, mnohí z vás už plánujú letné akcie, výšľapy, dovolenky, a tak budeme radi, ak sa s vami budeme môcť opäť stretnúť na oslave našich narodenín. Hiking.sk na prelome júla a augusta bude mať za sebou už 14 rokov svojej existencie. Oslávime ich 6. augusta na vrchole Vysoká pri Ľubietovej (994 m). 16/05/16 Soňa Mäkká Hiking akcie
PR Horský fotomaratón 2016 - cyklus leto Horský internetový klub o. z. v spolupráci s časopisom Krásy Slovenska pripravili pre všetkých milovníkov hôr a fotografovania v poradí už tretiu časť fotografickej súťaže Horský fotomaratón, ktorá sa uskutoční počas prvého júnového víkendu, t. j. 4. a 5. júna 2016. včera PR článok Iné

 
 
 
Verzia pre tlač
 • text  fakty  fotky  
Vriace fórum RSS vriaceho fóra
Chata na Veľkom Inovci 06/02/16 17:12 52 príspevkov
Fakty
 • Poloha
  • Pohronský Inovec, cca 150 m od vrcholu Veľkého Inovca
 • Nadmorská výška
  • 870 m n. m.
 • GPS súradnice
  • šírka: 48.40994 ° SŠ
   dĺžka: 18.54046 ° VD
   » Mapa
 • Nocľah
  • 30 lôžok
 • Prevádzka
  • len počas víkendu (sobota a nedeľa)
 • Voda
  • V objekte chaty
 • Cena
  • 5,- € človekonoc
 • Kontakt
  • +421 903 475 345 - Jozef Cigán (chatár)
 • Spojenie
  • Hustá sieť turistických chodníkov, diaľková Rudná magistrála
 • Dalšie info
  • Širokej turistickej verejnosti takmer neznáma chata
Login prihlás sa alebo registruj
zapamätaťVytvorením používateľského konta súhlasíte s podmienkami použitia HIKING.SK, ktorých súčasťou sú aj informácie o spracovaní osobných údajov.
Oficiálni partneri
Partneri
Práve nás číta 348 ľudí
1.1 (0.82)