Údržba topánok

 

Vo firme Hanwag vyrábame topánky pomocou komplexných techník, ktoré vyžadujú vysokú úroveň remeselnej zručnosti. Vďaka tomu je možné všetku našu obuv prepodrážkovať. Pokiaľ sa budete o svoje topánky správne starať, vydržia vám celý život. Pripravili sme preto pre vás krátky návod o tom, ako sa o ne dobre starať…

1. Čistenie

Vytianite vložky a tiež šnúrky, pokiaľ sú veľmi špinavé.

Zvonka: kefkou očistite špinu a prach po každom použití topánok. Ak sa špina ťažko odstraňuje, opláchnite topánky pod tečúcou vodou. Ak to dostatočne nepomôže, použite špeciálny čistici prostriedok na kožu. Nepoužívajte mydlo, ničí impregnáciu a väčšinu typov kože.

Vnútro: kožené a textilné stielky (ako vo väčšine GORE-TEX® topánok) sa najlepšie čistia so špongiou alebo mäkkou kefkou a čistou studenou vodou. Nepoužívajte horúcu vodu.

Sušenie: starostlivo vysušte topánky po čistení na dobre odvetranom, suchom a tienistom mieste s doširoka otvoreným jazykom. Ak sú priveľmi mokré, nacpite topánky papierom a ten vymeňte niekoľko krát. Rovnako postupujte pri koženej aj GORE-TEX® stielke. Použie toaletný papier alebo kuchynské papierové utireky, nikdy nie noviny. Výmenu papiera robte aspoň raz za pol hodinu.

Upozornenie: nikdy nenechávajte mokré alebo vlhké topánky v neodvetranom vlhkom prostredí, ako napr. v igelitovej taške, v kufri auta, v pivnici. Nikdy nesušte topánky blízko pece, nad ohniskom alebo iným zdrojom tepla. Koža sa môže spáliť, skrehnúť, vysušiť sa a popraskať. Taktiež môže stratiť svoj tvar.

2. Impregnácia

Pravidelne aplikujte impregnačné spreje (taktiež na novej obuvi). Sprejujte na suchú obuv po vyčistení. Impregnácia dosahuje svoj plný efekt po 24 hodinách. Sprejujte starostlivo zo vzdialenosti približne 30 cm. Nezabudnite ani na šnúrky a ťažko prístupné záhyby na jazyku.

Náš tip pre kožené zvršky: používajte prostriedok Hawag Care Sponge na suché topánky, ideálne po vyčistení. Aplikujte emulziu s hubkou na kožu a nechajte vyschnú aspoň po dobu 24 hodín. Nezabudnite na ťažšie dostupné miesta (napr. jazyk).

3. Starostlivosť o kožu

Suchá koža potrebuje výživu. Použite špeciálny vosk (nie tuk ani olej). Vmasírujte tenkú vrstvu vosku do suchej kože. Upozornenie: povrch nubukovej alebo semišovej kože s každou aplikáciou vosku mierne stmavne. Ak sa vám tento efekt nepáči, možete povrch vykefovať špeciálnou semišovou kefou, čim odstránite nadbytočný vosk.

4. Ďalšie tipy

  • Topánky skladujte rovno bez záťaže na suchom dobre odvetranom mieste.
  • Topánky nesmú prijsť do kontaktu s olejom, naftou a inými ropnými látkami. Ak sa to stane, ihneď obuv vyčistite.
  • Po dlhšom skladovaní jemne zdrsnite dezén podrážky pomocou drôtenej kefy alebo jemným brúsnym papierom
  • Po každom použití topánky očistite kefou od prachu a nečistôt.